Szerkesztő:Kreamar
Wikipedia:Babel | |||
| |||
| |||
| |||
| |||
| |||
Felhasználók keresése nyelv szerint | |||
| |||
| |||
A Magyar Wikipédia 50 legújabb szócikke |
---|
2024. november 14.
2024. november 13.
|
Ars Wikipedica 1.
[szerkesztés]Linkomania
[szerkesztés]- Törekszem a "csapatjátékra": keresem mások szócikkeiben a kapcsolódási pontokat (linkeket). Amúgy elsősorban életrajzi cikkekkel próbálkozom, sok még a megíratlan lehetőség.
Jobb ma egy link, mint holnap egy se'.
Patchwork, mint munkamódszer
[szerkesztés]- Én "patchwork" módszerrel dolgozom - elsősorban azt figyelem, milyen témában eddig milyen szócikkek, szerkesztések születtek és a hiányokat (a kapcsolódó témákat) feljegyzem, majd adott esetben ezeket kezdem szerkeszteni.
- Végső soron maga a Wikipédia ötlete is patchwork-ön alapul: mindenki szabadon választhat: mit, mikor, milyen sorrendben, milyen terjedelemben szerkeszt.
- Az így elkészült "foltokat" össze kell dolgozni, a hiányokat ki kell egészíteni.
- Feltéve, hogy lexikont építünk és nem egy diffúz adatbázist.
Dante - "visszalopva" az Unciklopédiáról
[szerkesztés]Dante a Wikipédiáról (2020-ban küldtem fel az Unciklopédiára, ahol tán már senki sem olvassa...)
Dante 900 éve írta ezt - mint valami Nostradamus, tán megjövendölte, milyen lesz majd egykor a Wikipédia ?!
A tudnivágyás útjának felén
egy nagy sötétlő erdőbe jutottam,
mivel az igaz utat nem lelém.
Ó szörnyű elbeszélni, mi van ottan,
s milyen e sűrű, kusza, vad vadon:
már rágondolva reszketek legottan.
"Én rajtam jutsz a kínnal telt hazába,
én rajtam át oda, hol nincs vigasság,
át a kárhozott szerkesztő városába.
Itt Nagy Ember segge alatt az igazság;
Magát emelte fölénk önkénnyel,
s nem az ős Szeretet és a fő Okosság.
Én nem vagyok egyívású semmi adminnal,
Szerkesztőkben támaszt nem találok.
Ki itt belépsz, hagyj fel minden reménnyel!
A nevezetességről
[szerkesztés]- Az a helyes, amikor egy szabályozásnak világos célja van.
- A "nevezetesség" kritériumának célja csak annyi, hogy megvédjük a Wikipédiát, mint szabadon szerkeszthető lexikont, a lexikonba OBJEKTÍVE nem való témájú szócikkektől. Csak egy biztonsági szelep és nem ürügy arra, hogy más munkáját semmibe vegyük! Ha nem így lenne, már régen egyetértene mindenki azzal, hogy egy szócikk nevezetességi vitájában nemcsak arról kellene dönteni, hogy fennmaradjon-e vagy sem, hanem arról is, hogy a szöveg vagy annak egy része elég méltó-e arra, ,hogy másik szócikkbe bedolgozzuk.
- Többen nem tesznek különbséget a szerkesztők zárt csoportja által szerkesztett, terjedelmében és/vagy tartalmában korlátozott lexikonok és a Wikipédia között. Pedig a Wikipédia elvileg korlátlan terjedelemben bővíthető; azt bárki szerkesztheti és tematikája sincs előre megszabva.
- Egyébként is, a bulvárlapokkal ellentétben a lexikonokat nem nevezetesség, hanem az információ fontossága szerint szerkesztik.
- A nevezetesség jelenleg alkalmazott szabályai figyelmen kívül hagyják azt, hogy a neten elérhető források felkutatása sokkal egyszerűbb és a találat sokkal valószínűbb, mint olyan források felkutatása, amiket korábban, az írásbeliség "feltalálásától" a netkorszakig írtak! Feltehető, hogy a neten több adat található meg az 1994 - 2024 közötti korszakról, mint az emberiség történetének kezdetétől 1993-ig összesen! Ennek az oka az, hogy a "netkorszak" embere a mában él (legfeljebb a közeljövőben) és a múlttal keveset törődik. Ennek következménye az, hogy a legtöbb új szerkesztő egyszerűen felülírja a korábbi adatot, a múltra többé nem is kíváncsi.
- Ha csak arra lennénk tekintettel, mely témák iránt nyilvánul meg szerkesztői illetve olvasói érdeklődés, a témák igencsak szűkös és szegényes körével találkoznánk. A Wikipédia csak akkor lexikon, ha nem bizonytalankodunk pl. Karády Katalin nevezetességén, miközben mások névtelen labdarúgókról, a legostobább és seperc alatt elfeledett műalkotásokról ontják a cikkeket.
- A Wikipédia nemcsak a szórakozásukat keresőknek, hanem általában a tudni vágyóknak készül.
- A Wikipédia rangja: a legnagyobb magyar netes lexikon.
- A Wikipédia felelőssége: a magyarság legnagyobb lexikona, határainkon innen és túl. Tehát a hibáiért, gyarlóságaiért az olvasók negatívan ítélhetik meg, hacsak nem törekszünk a lehető legjobb és legteljesebb lexikon megalkotására. Ehhez pedig minden tévedést korrigálnunk kell, akár mi követtük el, akár bárki más. Soha nem tudhatjuk, melyik adatunkon, cikkünkön mérik majd le a Wikipédia minőségét.
Mindez nem lenne baj, ha a nevezetesség taglója nem sújt(hat)na le olyan cikkekre, amelyek témája ma nem divatos ugyan, de fontos.
[Ennek az írásnak az alapja 2014. szeptember 25-én készült allapra, átmásolva 2021. július 8-án, apró javítás 2022. február 8-án ill. 2024. július 26'án.]
Ars Wikipedica 2/a. (Én mondtam, más helyett is)
[szerkesztés]Az inkluzionizmusról és a delecionizmusról
[szerkesztés]„Inkluzionizmus nélkül nincs mozgalom, delecionizmus nélkül nincs minőség. Linkoman 2007. október 18., 16:03 (CEST)”
Az angol Wikin használtják ezt a két kifejezést, a lexikon bővülésével kapcsolatos kétféle stratégia jellemzésére.
Bár ezek a fogalmak nincsenek pontosan definiálva, lényegük összefoglalható.
A fogalmakat így határoznám meg:
- Az inkluzionizmus azt a célt tartja szem előtt, hogy a Wikipédia a lehető legtöbb témában tartalmazzon fontos információkat.
- E felfogás szerint érdemes kihasználni a Wikipédia mozgalomjellegét (=nem mindenki képes jó szócikket írni, de sokan hasznnosan hozzájárulhatnak egy-egy szócikk fejlődéséhez. Ennek értelmében egy-egy szócikknek az induláskor csak a rögzített minimális elvárásoknak kell megfelelnie. Egy-egy szócikk fejlődése során komplett szócikké válhat. Ehhez pedig némi türelemre szükség van.
- A delecionizmus szélsőségesen minőségpárti felfogás. (Tipikus delecionista vélemény:.... Gyakorlatilag minden olyan szócikk, ami nem felel meg a minőségi elvárásoknak - legyen a hibádzás formai vagy tartalmi, mindegy -, szerintem vállalhatatlan. Ha azonnal nem javul fel, el kell tüntetni a látogatók szemei elől. Érdekes módon, a Wikipédia közössége a változatlan megtartás és a törlés közti átmenetet nem ismeri (például feljavítandó, a látogatók szeme elől eldugandó szócikkek munkapadja), így mivel magam nem tudok megbirkózni a rossz minőségű szócikkek tömegével, csak a törlést választhatom. Ezért delecionista vagyok". - Szerkesztő:December, 2010.
- Saját felfogásom szerint a magyar Wikipédia fejlődését az szolgálja a legjobban, ha egy-egy szócikk indulásakor az inkluzionizmus elvét követjük, ám később "emeljük a tétet" és szembesítjük az adott szócikket a delecionizmus által diktált minőségi elvárásokkal.
Az MTA helyesírási szabályzata és a Wikipédia cikkeinek címe
[szerkesztés]Az AkH nem elnevezési útmutató, és ezért ami ott írva van, az semminemű befolyással sem bír arra, hogy a Wikipédia melyik cikkének milyen címet ad. (Malatinszky, 2022. június 20., 13:45)
Ars Wikipedica 2/b. (Helyettem mondták mások)
[szerkesztés]"Ma a tudás nem hatalom, hanem gát." ( Ungváry Krisztián, 2024)
Sławomir Mroźek a tragédiáról
[szerkesztés]„A tragédia a rendíthetetlen fogalmak világának legteljesebb kifejezése évszázadok óta. [1]”
Az 1 %-os törvény
[szerkesztés]„Az internetes kulturában a tapasztalatok és a felmérések szerint is a résztvevőknek minössze egy százaléka az, aki új tartalmat kreál, a többiek csak megfigyelnek.[2]”
Perneczky Géza a lexikonokról
[szerkesztés]„Hamis hiedelem az, hogy a lexikonok a halhatatlanság csarnokai. A bennük szereplő nevek után feltétlenül ott áll a születési és halálozási évszám, vagy a még élők esetében (s ez a kegyetlen figyelmeztetés !) egy kis üres hely, hogy az olvasó majd a második dátumot is alkalomadtán pótolhassa. Halhatatlan csak maga a lexikon, amely túl fog élni mindnyájunkat: szerkesztőket, munkatársakat és olvasókat. Ebből a tényből származik aztán egy további körülmény is, a lexikonszerkesztő kiváltságosan nehéz helyzete. Mert mi az az évtized, amelyben a lexikon elkészül, ahhoz az évszázadhoz képest, amikor majd használják? Ki látja előre ennek a száz évnek az ízlését, érdeklődését, esztétikai meggyőződését? A lexikonszerkesztő hasonlatos a nagy kezdőbetűvel írt Időhöz, aki áll, kezében rostával, s létrehoz valami személytelen képződményt, magát az objektivitást. A lexikonszerkesztő tehát dönteni kénytelen, hogy mi legyen a jó rostálás biztosítéka. Számolja a rosta bkjait, sűrűségüket optimálisra állítja, és választ, hogy lexikonja a jólértesültség, illetve a feszes, de megbízható akadémizmus vagy a merész előretekintés, az avantgarde jegyében váljon-e halhatatlanná. A legnehezebb variáció mégis az, ha egyiket sem választja, hanem egyszerűen objektív lexikont szerkeszt.[3]”
Popper Péter (1933 - 2010)
[szerkesztés]" A világ abszurd, amin vagy kétségbeeshetsz, vagy röhöghetsz."
Gerő András a hiteltelenítésről mint vitatechnikáról
[szerkesztés]„[T]ipikus reakció a hiteltelenítés. Itt is érdektelen, mi a vita tárgya, helyette a személy erkölcsi integritását vonják kétségbe: ez beszél, aki negyvenöt évvel ezelőtt ellopott egy sportszeletet a balatonalmádi sarki boltból? Ez is megvan minden ország szellemi életében, a kérdés az, mennyire engedi meg a vitakultúra, hogy ez legyen a fő ütközési felület. Egy egészséges szellemi életben mindenki tudja, hogy ez egy alsó szint, és snassz dolognak számít ezen a szinten vitatkozni. Gondolhat bárki bármit, de azt azért mindenki tudja, hogy a nyílt vitában érvelni illik. [4]”
Jónap Rita az értelmetlen szabályokról
[szerkesztés]„Aki már egészen kicsi korában is hozhatott döntéseket, az tudja, hogy semmmilyen értelmetlen dolog nem kötelező, még akkor sem, ha a körülötte lévők megteszik, és tőle is elvárják.”
(Nők Lapja, 2014. évi 44. szám)
A szavak helyes használatáról
[szerkesztés]Konfu-ce szavai, Hamvas Béla megfogalmazásában: "Ha a szavak használata nem helyes, a fogalmak értelme zavaros; ha a fogalmak értelme zavaros, nem lehet szabatosan cselekedni; ha nem lehet szabatosan cselekedni, az erkölcs és művészet nem virágzik; ha az erkölcs és művészet nem virágzik, a büntetés értelmetlen; ha a büntetésnek nincs értelme, a nép nem tudja hová lépjen és mit tegyen. A bölcs első dolga, hogy fogalmait szavakká, a szavakat tettekké tegye. Nem tűri, hogy szavaiban rendetlenség legyen. Minden ezen múlik."
A változásokról
[szerkesztés]- "Olyan történelmi pillanatban élünk, amelyben a változások annyira felgyorsultak, hogy a jelent lassan már csak akkor vesszük észre, amikor eltűnőben van." (R.D. Laing)
A community-ről
[szerkesztés]- "...lassan világossá kell válnia a számodra annak, hogy ez nem pont az a community, ahol a tökös, szorgalmas, okos emberkék kerülnének előre. Itt alapvetően az kerül előre, akinek sok barátja van.
Biztos vagy benne, hogy csakugyan megérdemli egy ilyen community, hogy barátokat keress benne?" - Szerkesztő:82.113.98.44 2012. december 5., 17:14 (CET)
A nem lineáris olvasóról
[szerkesztés]- "a lexikont feltehetőleg nem azok olvassák, akiket egy bizonyos témakör tankönyvszerűen érdekel, és így feltételezhetően nekik kényelmesebb ide-oda ugrálni a linkekkel, mint egy nagy csomó betűhalmaz alól előbányászni, amit keresnek. Nem lineáris olvasók, akik kezdik az elején, és végigolvasnak egy teljes témakört, hanem érdekli őket ez is, az is, ezért úgy célszerű kiszolgálni őket, hogy azt kapják, amire rákerestek" - Szerkesztő:Peligro, 2009. augusztus.
A szabdaidőről
[szerkesztés]A wikipédiára (nemtől függetlenül) a szabadidejéből áldoz az ember. Azt kellene megnézni, hogy az egyes korosztályok esetében van-e lényeges különbség a nemek között a rendelkezésre álló szabadidő tekintetében. (Szerintem egyes korosztályoknál igen). Azonos mennyiségű szabadidő esetén szerintem az egyéni fontossági sorrend okozza a női szerkesztők alacsonyabb arányát. Nem azért nem járok horgászni, mert nincs horgászbotom, hanem azért, mert nem érdekel a horgászat. Ha valakinek fontos az olvasás, akkor vesz magának olvasószemüveget, max. elbújik a világ elől, amikor használja, ha olyan hiú :-) A fontossági sorrend eltérő voltáról pedig már köteteket írtak nálam sokkal okosabbak. – Hkoala Pesce(Simbolo).jpg 2010. június 24., 16:09 (CEST)
Arról, hogy mások zavarnak
[szerkesztés]- "Azt hiszem tévedsz: amikor szerkeszted valamelyik cikket, senki nem küld rád embereket, hogy zavarjanak. Ők ezt maguktól is megteszik.-- KeFe, 2013. július
A helyesírási hibákról
[szerkesztés]Ennél sokkal egyszerűbb a kérdés. Azt a bizonyos eredetit kellett volna helyesen írni. Normális esetben (értsd: ha a mai magyarok többsége képes lenne helyesen írni), közröhej lenne egy ilyen. Ha alkotnának egy törvényt „A hüjeségek ellen” címmel, akkor teljesen nyilvánvaló lenne, hogy itt nem kell ragaszkodni az eredeti szöveg hülyeségéhez. Ez pont olyan, csak sajnos ma az emberek többsége minden cím minden szavát nagy kezdőbetűvel írja, mert az angol szövegekben mindenhol így van, és megszokták. Ez az internetkultúra egyik hátulütője. Mindenesetre ha egy idézetben helyesírási hiba van, akkor azt legalább a (sic!) formulával jelezni szokta az idéző, hogy ő ugyan észrevette, de az idézet miatt nem javíthatja. Ezek a szövegek azonban még véletlenül sem minősülnek olyan irodalmi terméknek, amit csak betű szerint lehet idézni. Nem lehet egy költeményhez hasonlítani. – LApankuš 2012. augusztus 25., 11:54 (CEST)
A cikkek terjedelméről
[szerkesztés]- " Egy szócikk minőségét, akár kiemeltségét NEM a kilobájtban mért mérete határozza meg. Van ott többféle szempont is, érdemes lenne ezen reflektálni egy kicsit. Másrészt legyünk már büszkék arra, hogy itt a magyar wikin vannak olyanok, akik képesek saját maguk összehozni egy cikket, anélkül, hogy szolgaian átvennék és lefordítanák az angol, német, héber, volapük, vagy ki tudja melyik wikipédiáról. – Istvánka Gnome-face-cool.svg posta 2010. szeptember 11., 18:41 (CEST)
Az érvelésről
[szerkesztés]- "Az, hogy valakinek nincs gondja valakivel, egy negatív, jóval üresebb állítás, mint az, hogy valakinek gondja van valakivel. Hogy nincs gondod valakivel, az sok minden miatt lehet: hogy egy hullámhosszon vagytok, hogy nem ismered a problémás oldalát a szerkesztőnek, vagy hogy ismered és nem érdekel. Ez régi és kipróbált szerkesztők esetében is lehetséges. Ez semmit nem változtat azon, hogy mások nincsenek egy hullámhosszon vele, és gondjaik vannak, vagy pedig csak egyszerűen nem bíznak benne, korainak tartják stb. Ugyebár ha polgármesterválasztáson indulsz olyan programmal, hogy Mátyásföldet megszünteted, lakosait eladod rabszolgának, kincseit pedig Újlipótvárosnak adod, az Újlipótvárosiak rád szavaznak, a Mátyásföldiek nem, ez esetben sem helyes azzal érvelni, hogy a Mátyásföldieknek is rád kellene szavazniuk, ha már egyszer az Újlipótvárosiak is annyian rád szavaztak." -- Gubbubu, 2011. augusztus
Arról a "tudományos" hírről, hogy egyszer még robotok írhatják a Wikipédiát
[szerkesztés]- "Kell pár bot, amelyik írja a cikkeket, egy, amelyik törlésre jelöl néhányat, egy, amelyik törli, kettő, amelyik a kiválasztott lapokon szerkesztési háborúzik, egy, amelyik ezeket blokkolja, meg egy, amelyik trollkodik és naponta beírja, hogy milyen szemét ez az egész, és kész is egy Wikipédia. Mi kell még? :-) Ja, pár bot, amelyik olvassa az így létrejött cikkeket..." User:Bináris; 2013. június 30.
A "jogsértő" szó használatáról
[szerkesztés]- ..."csak egy stilisztikai kérés: ha egy valószínűen (vagy vélhetően) jogsértő cikket vagy képet törlésre jelölsz akkor javaslom, hogy a szerk. összefoglaló megfogalmazásba se azt írd hogy „jogsértő kép” hacsak ez nem bizonyosodott be. Én a „vélhetően jogsértő kép” kitételt javasolnám (de amúgy a törlési sablonok között található „jogszerű felhasználása kétséges” is teljesen jó megoldás). Az apropó nyilván az hogy ma egy cikket és egy képet is találtam ami nem volt jogsértő csak nem volt tisztázott az engedély, ebben az esetben elég bántó a felküldőre nézve a „lejogsértőzés”... User:grin, 2014. március 3., 12:36 (CET)
Az önbizalomról
[szerkesztés]- ...Én magam a véleményemet úgy alkotom, hagy utánanézek dolgoknak, s széles látókörű vagyok.-😁 User:Történelem p, 2014. május 25.
A szólásszabadságról a Wikipédián
[szerkesztés]- Fogalomtévesztés a szólásszabadság korlátozását emlegetni itt. A Wikipédia ugyan a világ egyik legszólásszabadabb fóruma, de műfajilag lexikon, aminek szigorú műfaji szabályai vannak. Szabadon szerkeszthető, de kizárólag az ellenőrizhető ismeretek terjesztése céljából. Eszerint sok minden nem fér bele, csak mert nem itt a helye. És nem a szólásszabadság korlátozása miatt, hanem azért, mert a Wikipédia nem a sajtó, nem egy hirdetőoszlop, és nem a Hyde Park. OsvátA Palackposta 2014. november 6., 12:14 (CET)
A semleges fogalmazásról
[szerkesztés]- ...azért nem írjuk oda XY nevéhez, hogy például "terrorista, csendőrgyilkos", mert egy enciklopédia nem minősít, nem véleményez, nem foglal állást, nem orientál, nem terel, hanem szigorú források alapján tényeket közvetít az olvasóknak, vonják le ők az illetőről a megfelelő következtetéseket (lehet, hogy ugyanez lesz a véleményük). Így lesz kurzusmentesen korrekt az a szöveg, amit leírunk.... [az] ilyen szintű megjegyzése[k]d vandálkodásnak tekinthetők, gondolkodás és vita nélkül visszavonandók. Az igazságot meg kell világítani – illetve megvilágosulnak azok maguktól a jól megírt cikk alapján –, nem pedig kinyilatkoztatni és szájba rágni.. (Szerkesztő:Ogodej, 2014. május 23.)
A friss hírekről
[szerkesztés]Mivel a Wikipédia nem hírlap, nem friss hírekre specializálódtunk, ezért ha rögtön rá is ugranunk egy-egy új hírre, azt szerintem körültekintően, több helyről informálódva szabad csak átvennünk. Most olvasom, hogy puccskísérlet zajlik Törökországban... vagy az, vagy "csak" lövöldözés; vagy elfogták X.Y.-t vagy nem. Én nem sietnék ennek átvételével sem.
A megfogalmazásokkal is csínján kell bánnunk, végül is a hírlapírás (média) - komoly szakma. Egy mostani másik hírünkben pl. azt olvasom, hogy a királynő kinevezte Theresa May-t miniszterelnöknek. Nem tudom biztosan, de tartok tőle, hogy a királynő nem kinevez. Máshol csak azt olvasom, hogy megbízta a kormányalakítással.- Vadaro, 2016. július 15.
A Wikidatáról
[szerkesztés]A Wd-t a Wikipédiák támogatására hozták létre, nem pedig arra, hogy a Wikipédiákat minden téren alárendeljük a Wd-nek. Sajnos lassan kezdünk átmenni egy szimpla, száraz adatbázishalommá, adatbázisok gyűjteményévé, és elvész az, ami enciklopédiává teszi az enciklopédiát. Hungarikusz Firkász Ide írkássz! 2019. június 25., 11:49 (CEST)
A rövidítések használatáról
[szerkesztés]- A Wikipédiának – ellentétben a papírkönyvekkel – nincsenek terjedelmi korlátai, ami miatt rövidíteni kellene. Mivel szinte minden rövidítés egyben bizonytalanságot okoz, én mindenképp támogatom a rövidítések helyett a teljes formák alkalmazását. (Vannak kivételek, mint a köznyelvben is univerzális rövidítések [pl. I.E., hogy csak kettőt írjak].) – grin ✎ 2019. augusztus 1., 22:27 (CEST)
Egyes új szerkesztőkről és a közösségi médiáról
[szerkesztés]- Engem nem az zavar, hogy az új szerkesztő nem tud rögtön infoboxot berakni, hanem az, hogy az új szerkesztő:
- nem tud/akar helyesen írni
- fogalma sincs, mi az, hogy lexikon/enciklopédia
- de véletlenül se néz utána
- nem tanulmányozza a témakörébe vágó hasonló cikkeknek legalább a kinézetét, hogy valami hasonlót alkosson
- azonnal megsértődik, ha szóvá teszünk bármit a cikkében
mindezeknek semmi köze a millió irányelvhez, szerintem. Egyszerűen a Facebook, a Tumblr, a Twitter, a blogok, az Instagram és minden egyéb online platform (amiknek gyakorlatilag 100%-a a Wikipédia után jött létre) ahhoz szoktatta az embereket, hogy bármit, azonnal kinyomhatnak a hálóra, szabályok és ellenőrzés nélkül. Ki is nyomják. És ha nem jön a like, akkor jön a hiszti. A fenti oldalakon nincs ellenőrzés, nincsenek szabályok, a Wikipédián vannak. Persze hogy nem olyan népszerű, mint azok az oldalak. Ezen nincs mit csodálkozni... - Tündi vita 2014. november 26., 15:44 (CET)
A vitakultúráról
[szerkesztés]Vitatkozzunk kulturáltan! Csak éppen akinek más a véleménye, vagy egyáltalán van véleménye az fogja be. Texaner vita 2019. május 23., 21:57 (CEST)
A túlsablonozásról
[szerkesztés]- ... a rengeteg, ész nélkül túlsablozott cikk közös jelentése ez: a Wikipédia valójában egy vacak, ha jót akarsz, nézz utána másutt a dolognak. OsvátA Palackposta 2019. szeptember 29., 09:59 (CEST
A forrásokról
[szerkesztés]- Véleményem szerint abba az irányba lenne érdemes eltolni a definíciókat, hogy forrás az, amiből az állítások ellenőrizhetők. Úgy gondolom, a források megnevezése nem valamilyen absztrakt lexikonszerkesztési póz, hanem az a célja, hogy a cikk állításait visszavezessük olyan más állításokra, amelyek ellenőrzöttsége jobb, mint ha csak a szerkesztő személyes véleménye támasztaná alá. Ha például egy szakmai állítás megjelent egy szakmai folyóiratban, akkor ezzel a mozzanattal bekerül a kérdéskörrel foglalkozók kritikai közegébe, ezért ha hosszú ideig nem tapasztalható negatív visszhangja, akkor megbízható információvá minősül. Ez akkor is igaz, ha történetesen nincs további feldolgozása az adatnak, és más független forrás sem közli. Más hangsúlyokkal még a nem-szakmai közvélemény kritikájának kitett állításokkal is ez a helyzet, mert ott is feltételezhető, hogy ha nagyon hamis lenne egy adat, akkor ezt valaki feltehetőleg szóvá tenné. Ha máskülönben elviselik a forráskritika elemzéseit, akkor én ezeket a forrásokat is elfogadnám. – Garamond vita 2020. február 1., 11:43 (CET)
- ... a forrás hiánya nem alapozza meg a törlést. Tehát ne hivatkozzon senki, aki olyan nagyra tartja a maga szabályismeretét, arra, hogy "nincs független forrás, ezért törlendő", mert ez nincs a szabályokban. Ha nincs forrás, el kell a cikket látni forráskérő sablonnal. És nincs időhatár se, akárki akármit hazudik..."-– Burumbátor Súgd ide! 2020. február 12., 19:48 (CET)
- Nem értek egyet azzal az megközelítéssel, hogy irányelveket mindig maximális szigorral és zéró rugalmassággal kellene betartatni. Idézem az irányelvek és útmutató bevezetőjét: „…nem pedig kőbe vésett szabályok, alkalmazásukban fontosabb a sejthető mögöttes szándék, mint a betű szerinti értelem (a pontos megfogalmazások sokszor esetlegesek), s a józan ész is fontosabb, mint a bürokratikus szabályszerűség.”. Itt nem egy vitatott állítást kell forrással alátámasztani, hanem egy közismert tényhez nem találni pillanatnyilag interneten publikusan elérhető forrást. Természetesen meg lehet jelölni a cikkben, hogy az állítás forrása nem ismert, erre való a Sablon:forr, de a minden áron törlést indokolatlannak és károsnak tartom. – BáthoryPéter vita 2020. március 5., 17:13 (CET)
A naplószerű cikkekről
[szerkesztés]A napi mozzanatok egy bizonyos esemény kapcsán nem enciklopédikusak, pl. ma a koronavírusos OP-törzs napi döntései, tevékenysége nem enciklopédikus. Vagy a 2006-os megmozdulások óráról-órára való követése. Ezeknek meg kellene adni a történelmi távlatot, és valamelyest összefoglaltabban írni róluk a cikket.- Burumbátor, 2020. március 14.
A szerkesztőtársak iránti türelemről
[szerkesztés]Én... türelmesebben állok a kezdőkhöz, a bénázókhoz, a nehezen megszólalókhoz... Még akkor is, ha egyes dolgaiktól néha a hajam az égnek áll. Azokkal szemben, akikkel szemben el kell járni, nem tétovázok, eljárok. De felismerem azokat, akik a médium különleges lehetőségei miatt nehezebben irányíthatók, taníthatók. Javaslom, hogy egy kicsit nézz mélyebben ebbe a felületbe. Egy ismerősöm sok-sok év kihagyás után most vette fel újra a pennát, és... hát elképedt, hogy mennyire bonyolódott a helyzet. A kategóriák, a sablonok, a citálássablonok....Nem egyszerű eligazodni a felületen. És ezeknél az embereknél szoktam mondani neked, hogy légy picit türelmesebb. Ne feledkezz meg azokról a szép időkről, amikor először jöttél ide, félve mentettél, izgultál, hogy mi lesz, ha a sablont be rakod a cikkbe stb. Más is így van ezzel, sőt vannak olyanok, akik már szintén nem a 30-as éveiket tapossák, de mégis szeretnének itt hasznos tevékenységet folytatni. Őket segíteni kell, szeretni! Nem lehet rájuk dörrenni, "kommunikációs blokkot" (hogy micsodát????) kérni rájuk, csak mert késlekedve veszik észre az apró sárga csíkot és a piros vagy kék jelzőt ott fent. Ez nem munkahely! Ez egy kikapcsolódásra tervezett felület, amelyen a hasznos hozzájárulást nagyon szeretjük. De ahhoz, hogy ne hagyjanak itt rohamosan bennünket a fiatalok (kopaszok), hogy másodszor-harmadszor is legyen valakinek kedve visszanézni, ahhoz nekünk tudnunk kell, hogy hogyan segíthetjük, nem pedig, hogy hogyan zárhatjuk ki mihamarabb. Pedagógusnak sokkal inkább kell lennünk, mint rendőrnek. A gumibotlóbálás nagyon kevéssé segíti a termékeny gondolkodást, ilyenkor szoktalak kérni, hogy ne fenyegetőzz, hanem mutasd meg az embernek, hogy hogyan kell.
Belátom, gyakran birkaszerű a türelmem, ez pedig néha nem jó. Olyankor vagy egy kolléga lép közbe és intézkedik, vagy szólnak. És ez sem volt mindig így, és ma sincs mindig így. Rám kell szólni, ha másképp látsz valamit, nem fogok átkozódni. Én nem szoktam személyeskedni, soha nem a személyét bírálom valakinek, hanem a jelenséget, vagy a cselekedetét. (Ezt persze van, aki félreérti - lelke rajta.)... --Burumbátor, 2020. április 22., 11:23
A sablonozás jelentéséről
[szerkesztés]...a rengeteg, ész nélkül túlsablonozott cikk közös jelentése ez: a Wikipédia valójában egy vacak, ha jót akarsz, nézz utána másutt a dolognak. OsvátA Palackposta 2019. szeptember 29., 09:59
Ennek ugyan hiába magyarázol...
[szerkesztés]"óóó még egyszer bele tetem nyíregyházát nem tudtam hogy egy szerkesztő bele tete de elenőrizni kénie látam mán meg nyilt a nyíregyházi burger king"
Összefoglaló stílus
[szerkesztés]A Wikipédia összefoglaló stílusra törekszik, emiatt a csoport fogalmát nem a csoportelmélet lapon kell kifejteni, a csoport fogalmát pont a csoport szócikkben kell bőven kifejteni. Hasonlóan ahhoz, hogy a "pontmutáció" fogalmát sem a genetika lapon kell kifejteni. (Gubbubu, 2018.)
A hibák javításáról
[szerkesztés]A leghasznosabb, amit tehetsz, hogy ha hibát találsz javítod, mert más bizony nem fogja, szervezhetsz te köré akármekkora intézményrendszert. – B.Zsolt, 2022. november 22., 23:12
Cirmoscica
[szerkesztés]- "A jog nem cirmoscica." (Somos András, ATV, Fórum, 2022. dec. 9.)
Wikiparódiáim
[szerkesztés]Vigyázz, kész, copyright
[szerkesztés]- Nincs egyszerűbb dolog a szerzői jognál.
A tézis
[szerkesztés]Egyszerűen a szerző halálától számított 70 éven belül be van minden használat tiltva. És kész.
- Ez különösen fényképek esetén védhetetlen fenyegetés.
- Ha nem tudjuk, ki a fotós és mikor halt meg, akkor a fényképen szereplő illető halálától számítjuk.
- Tök egyszerű, nem?
A következmény
[szerkesztés]- Ebből következik, hogy fényképeket - legyenek bármilyen ocsmány minőségűek - csak akkor tüntethetünk fel egy adatbázisban, ha már a fenének sem érdekesek.
Példák
[szerkesztés]- Hans-Georg Gadamer német filozófus 2002-ben halt meg, 102 éves korában. Tehát a fotóját már 2072-ben láthatjuk a Wikipédiában!
- Móricz Zsigmond fotóira is még egy kicsit várni kell.
- Hamarosan láthatjuk a spanyol polgárháborúban lelőtt katalán fotós egyik képét!
- És bemutathatjuk a Volkswagen Bogár prototípusát 1936-ból!
- És szinte a lőpor illatát érezhetjük egy 1935-ös vadászatról készült fotóról.
Végkövetkeztetés
[szerkesztés]- Mert a fejlődést semmi sem állíthatja meg. Aki nem hiszi, hogy ezt elhiszi bárki is, látogasson el a Wikipédiára.
Murphy törvénye a Wikipédiára alkalmazva
[szerkesztés]- Murphy törvénye
- Ha egy szócikk elrontható, azt el is rontják.
- Folyományok:
- ha kijavítod, mások vitatni fogják a javításaidat.
- ha ragaszkodsz a javításodhoz, mások azzal fognak vádolni, hogy te rontottad el.
- ha nem javítod ki, egyszercsak valaki neked fogja szegezni a kérdést: Jé, hát ez hibás! Miért nem javítottad ki eddig?
- Chisholm harmadik törvénye
- akárhogy vélekedsz a szerkesztéseidről, a többiek másként ítélik meg.
- Folyományok:
- Ha valamit olyan érthetően magyarázol el, mint ami egyik forrásban sem található, valaki biztosan azt fogja állítani, hogy egy másik forrásban világosabban elmagyarázták.
- Ha olyasmit javítasz ki, amiről biztos vagy, hogy mások is hibásnak tartanak, valaki biztosan védelmébe veszi az eredetit és a te javításodat minősíti hibásnak.
- Shirley törvénye
- A legtöbb szerkesztő megérdemli egymást.
- Whistler törvénye
- Sohasem lehet tudni, kinek van igaza, de mindig lehet tudni, ki a főnök.
- Folyományok:
- Ha nincs köztünk főnök, akkor az Alapítvány a főnök.
- Egyesek még köztünk is főnököket keresnek.
- T. Rance Lator teorémája a fordításról
- Minél terjengősebb, áttekinthetetlenebb egy Wikipédia-cikk, annál valószínűbb, hogy megtetszik másoknak, akik más nyelvekre fordítják.
- Minél több szakszót tartalmaz az eredeti nyelvű szöveg, annál valószínűbb, hogy a fordítók ezeknek a célnyelv szerinti kifejezéseit nem értik és új kifejezéseket alkotnak helyettük.
- Folyományok:
- Ha a témában már valaki lényegre törő cikket írt, akkor a fordító teletömi a szöveget lényegtelen dolgokkal és felülírja a helyesen lefordított szakkifejezéseket a saját ízlése szerint.
- Ha mindezt bárki szóvá teszi, a közösség felháborodottan ad igazat a botcsinálta fordítónak, hiszen ingyen, a közösség javára dolgozott...
- Loftus munkaerő-toborzási teorémája
- A be nem jelentkezett felhasználók képességei mindig nagyobbnak látszanak, mint a bejelentkezett felhasználóké.
- Folyományok:
- Ha bejelentkezett felhasználó bejelentkezés nélkül ír valamit, másokban nagyobb reményt kelt.
- Legjobb be sem jelentkezni.
- A legkevesebbet szerkesztők fogják a leginkább propagálni a be nem jelentkezett felhasználók tiszteletét.
- A helyreállítás Drazen-féle törvénye
- Egy szócikk helyreállításának időtartama fordítottan arányos elrontásának időtartamával.
- Folyományok:
- Ha a helyreállítás munkaigényesnek látszik, legegyszerűbb úgy hagyni a szöveget, ahogy van.
- A fáradságos munkával helyreállított szöveg ismételten, tetszés szerinti alkalommal elrontható.
- Az ellenőrzés K. Ontroll-féle szabálya
- A más szövegén akár szakszerűtlenül, érdektelenül, ridegen végzett ellenőrzés is jobban növeli az ellenőrzést végző szerkesztő presztizsét, mintha az ellenőrzött szöveget ő maga hozta volna létre.
Folyományai:
- Az ellenőrzés elsődleges célja nem az adott szócikk kiegészítése, fejlesztése, sokkal inkább alkalom annak bizonyítására, hogy az ellenőrzött szöveg szerkesztője mennyire rosszul, szakszerűtelenül illetve szabálytalanul dolgozott.
- Az okos szerkesztő távol tartja magát saját új szövegek létrehozásától, mert látja, hogyan bánnak azzal a szerkesztővel, aki ezt nem ismeri fel.
A többiektől kaptam
[szerkesztés]Kiváló Wikipédista Díj
[szerkesztés]Ezt a díjat az angol Wikipédiában ismert Barnstar mintájára alapította Nyenyec 2005. január 1-jén.
Azok a kiváló szerkesztők kapják, akik kiemelkedően sokat tettek a magyar Wikipédiáért.
Kapták:
- Gubbubu --Nyenyectől 2005. jan. 2.
- Darinko --Nyenyectől 2005. jan. 2.
- Alensha --Gubbubutól (et. al.) 2005. május 26.
- Mathae --Gubbubutól (et. al.) 2005. május 26.
- Linkoman --Alenshától (et. al.) 2005. június 18.
Időtlen idők óta-díj
[szerkesztés]- Nem az „Önzetlenül a Wikipédiáért-díj”, de azzal közel egyenértékű elismerés :)
Kedves Linkoman, nem szoktam sok mindenkivel levelezgetni, de azért látom, mi folyik itt. Sajnálom, ha elmész, mert szerintem szükség van Rád. Te vagy a legkövetkezetesebb szerkesztő, akit ismerek. Nem szólok bele a döntésedbe, de azért engedd meg, hogy ezt még odaadjam Neked, marasztalóul vagy búcsúzóul:==
A Wiki Védelmezője Barnstar | ||
Azt hiszem, ehhez nem kell magyarázat. Pumukli vita 2008. március 9., 00:10 (CET) |
2019
[szerkesztés]Kiváló szócikk megmentő | ||
A rengeteg bővítésért, feljavításért, újraírásért, amivel fáradhatatlanul dolgozol, gyarapítva a Wikipédiát hosszú évek óta. Szeretettel: Gg. AnyÜzenet 2019. február 10., 21:00 (CET) |
15. Wikiszületésnapomra
[szerkesztés]
Tizenöt éves lettem én -
meglepetés e költemény
csecse
becse:
ajándék, mellyel meglepem
e virtuális szegleten
magam
magam.
Tizenöt évem elszelelt
más hobbira időm se telt.
Az ám,
Hazám!
Lehettem volna oktató,
nem ily kíbord-koptató
szegény
legény.
Ha örül sok admin nagyúr,
hogy hősünk nem irányelvet gyalul,
sekély
e kéj -
Én egész népemet fogom
wikipédiás fokon
szócikkekkel gazdagí-
tani!
Az Unciklopédiába írtam
[szerkesztés]A hét sablonvezér
A Wikipédia-beli hét sablonvezér abban különbözik a hét vezértől, hogy nem mind Ondok, de mindegyik undok. Kommunikációjukban kerülik az emberi véletlenszerűségéket, a céltalanul egyéni és esztétikus megfogalmazásokat - ők sablonokkal kommunikálnak.
Történik pl., hogy Albert Einstein nevű gyanútlan új szerkesztő bejelentkezik Szerkesztő: 1kő (olvasd: egy kő, németül Ein Stein) néven és megkezdi szócikkét a relativitásról. Mit tesznek vezéreink?
Az első szerint formázandó.
A másik szerint szubcsonk, mert olyan rövid.
A harmadik szerint nincs forrás.
A negyedik lektorért kiált ("nézze már meg valami hozzáértő")
Az ötödik azt kifogásolja, hogy miért nincs bevezető.
A hatodik a kategóriákat hiányolja.
És ekkor jön a halálos döfés: " saját kutatás, törlendő."
Mint valami énekes pankrációban. A végén már csak olyan marad, akinek hangja nincs, de jól odavágott mindegyik ellenfelének.
És ez ellen semmi gyógyszer, nincs tabletta, de még a pasztilla sem segít.
A lap eredeti címe: „http://unciklopedia.org/index.php?title=A_h%C3%A9t_sablonvez%C3%A9r&oldid=59874”
Főbb közreműködéseim
[szerkesztés]- Az alábbiakban azokat a szócikkek címeit közlöm, amelyeket én kezdtem el (kivétel: az általam megmentett szubcsonkok). Ezek továbbfejlesztését adott esetben mások végezték el.
- Előfordulhat, hogy a szócikket mások olyan tartalommal töltik meg, amivel nem értek egyet. Ilyenkor a belső linket elhagyom, mert a továbbiakban nem kívánok közösséget vállalni az általam elkezdett cikkel.
- 2015. július 31., péntek - Linkoman 4000. napja
Részletesen idézett cikkem (Saját márkás termék)
[szerkesztés]- Ezt a szócikket - mindeddig - döntően én írtam meg. Részletesen idézi - a Wikipédia mint forrás feltüntetésével - Rekettye Gábor - Hetesi Erzsébet: Kínálatmenedzsment c. könyve (Akadémiai Kiadó, 2009. 99 - 100. old.) ISBN 978 963 05 8678 8
A 10.000. szerkesztésem
[szerkesztés]- 2006. május 21. 01:54 - Coborfalva (tagolás)
20.000. szerkesztésem
[szerkesztés]- 2007. április 20. Dobozy Attila (editcount szakaszosan működik)
25.000. szerkesztésem
[szerkesztés]- 2007. szeptember 4. Wikipédia:Kocsmafal (egyéb) (komolyra fordítva)
34.000. szerkesztésem (a "beállításaim" szerint")
[szerkesztés]- 2009. június 9. August Sicard von Sicardsburg
37.000. szerkesztésem
[szerkesztés]- 2010. július 15. Gustav Adolf Merkel
40.000. szerkesztésem
[szerkesztés]- 2011. február 1. Nemzeti Jogszabálytár
42.000. szerkesztésem
[szerkesztés]- 2012. január 26.
43.000. szerkesztésem
[szerkesztés]- 2012. szeptember 27.
44.000. szerkesztésem
[szerkesztés]- 2013. május 29.
45.000. szerkesztésem
[szerkesztés]- 2013. december 2. Fertőrákos; 17:08
47.546. szerkesztésem
[szerkesztés]- 2014. augusztus 16. (10 éves évforduló)
50.000. szerkesztésem
[szerkesztés]- 2015. április 24. 2014 a jogalkotásban 10:09
90.000. szerkesztésem
[szerkesztés]- 2020. március 21., 23:14 +31 VDSZ == Székhelye == (új)
100.000. szerkesztésem
[szerkesztés]- 2021. július 11., Árujegyzék
Jubileumiak
[szerkesztés]- 2019. május 1., 15:04 - Dopping - a 450.000-ik!
- 2015. október 24., 18:13 - Profit warning - a 366.000-ik
- 2015. szeptember 28. - Védjegymegújítás - a 360.000-ik
- 2015. augusztus 29. - José Canalejas - a 330.000-ik
- 2014. május 24. 19:32 - Filippino Lippi - a 260.000-ik
- 2013. december 12., 8:47 - Koffán Károly - a 252.000-ik
- 2013. november 23., 12:21 - Gazdasági munkaközösség - a 251.000-ik
- 2009. július 23., 13:08 - Szentkirályi Móric - a 132.000.
- 2009. május 5., 18:25 - Rubinek Gyula - a 125.000-ik!
- 2008. november 12., 03:24 - Korányi Sándor - a 110.000.
- 2008. június 24. - Oswald Myconius - a 98.000.
- 2006. szeptember 20. - 1946 a jogalkotásban - a 40.000.
- 2006. február 4. - Ábrahám Ambrus - a 25.000.
- 2005. július 3., 0:05 Hofer Miklós - a 12.500.
- 2005. június 4., 00:11 Gouache- a 10.000-ik
- 2005. március 29., Kálmán - a 7500.
Általam megkezdett szócikkek
[szerkesztés]Csak olyan szócikkek címei szerepelnek itt, amelyeket én kezdtem el. Mivel a Wikipédia szócikkeinek címe és tartalma nincs előre meghatározva, egy-egy cikk címének a meghatározása is fontos szerkesztői tevékenység.
Az alábbi felsorolásban olyan cikkek is szerepelnek, amelyeket döntően mások, szerkesztőtársaim munkája határoz meg.
Nem szerepelnek itt a szubcsonk-mentések, mert azokat nem én kezdtem meg.
Amennyiben egy-egy szócikk későbbi állapotában már nem az én felfogásomat tükrözi, eltávolítom az adott cím bellinkjét.
Az első 5 szócikkem
[szerkesztés]- 2004. augusztus 27., 20:10 Janis Joplin
- 2004. augusztus 27., 14:42 Freund Tamás
- 2004. augusztus 27., 14:00 Mikuláš Dzurinda
- 2004. augusztus 27., 12:55 Condoleezza Rice
- 2004. augusztus 20., 19:34 José Durao Barroso (Barroso, az első)
Életrajzok (1034 db)
[szerkesztés]- Antti Amatus Aarne, Giuseppe Cesare Abba, Edwin Austin Abbey, Ábel Jenő, Ralph David Abernathy, Nicolai Abraham Abildgaard, Émile Acollas, Ács Andrea, Adolphe Adam, Konrad Adenauer, Jakob Adlung, Olympe Adouard, Mariotto Albertinelli, Albrecht Júlia, Áldásy Antal, Áldásy Pál, Alexy Károly, Alföldy-Boruss István, Alessandro Algardi, Joseph Franz von Allioli, Alessandro Allori, Cristofano Allori, Almer Zsuzsa, Alpár Ignác, Albrecht Altdorfer, Altomáré Iván, Ambró Ferenc, Bartolommeo Ammannati, Albert Ammons, Ámos Imre, Amulius, Karel Ančerl, Andor András, Andrássy Manó, Jules André, Richard Andree, Louis Angely,Ángyán János, Antal Gyula, Georg Anthes, Ludwig Anzengruber, Anzenhofer Ignác, Karel Appel, Aradi Béla, Arányi Mária, Giuseppe Arcimboldo, Árkay Aladár, Árkay Bertalan, Árkayné Sztehlo Lili, Richard Arkwright, Eero Arnio, Áron Nagy Lajos, Emilio Arrieta, Artner Ottó, Artner Tivadar, Paddy Ashdown, Auer Pál, Peter Autschbach, Amedeo Avogadro, Azorín.
- Babay Kálmán, Bacsa András, Pierre Baillot, Bajor Ágost, James A. Baker, Bakó Ferenc, Balanyi Béla, Antoine Jérôme Balard,Balázsi Gergő Ármin, Balázsi Tibor, Hugo Ball, Balog Judit, Balogh György (pénzügyőrtiszt), Bánhidy Andor, Bánrévy Gábor, Bányász Jenő, Baranyai Lipót, Barabás Miklós, Barabás Zoltán, Baráz Tamás, Jules Barbey d’Aurevilly, Stephen Barclay, Daniel Barenboim, Barna Ferdinánd, Barna Ignác, Barna Izidor, Michel Barnier, Federico Barocci (a 990.!), Baróti Dezső, Baróti Lajos, Paul Barras, Martin Barre, José Durao Barroso, Barsi József, Bártfai-Mager Andrea, Bartha Dénes, Johann Bernhard Basedow, Georg Baselitz, Baska József, Jules Bastien-Lepage, Báthory Giza, Batizfalvy István, Batizfalvy Sámuel, Bayer József, Beck Salamon, Franz Beckenbauer, Bebo Károly, Bebrits Lajos, Cesare Beccaria, Bedécs Sándor, Antonio Beduzzi, Beér János, Friedrich Konrad Beilstein, Bejczy Sándor, Beke Margit, Beketow Mátyás, Békés István, Békési Panyik Andor, Belénessy Csaba, Gentile Bellini, Benczédi Gergely, Beniczky Irma, Beniczky Ödön (miniszter), Martin Benka, Otto Benndorf, Benza Ida, Benyeda János, Beöthy László (politikus), Beöthy László (színigazgató), Beöthy Zsigmond, Beöthy Zsolt, Hubert Berchtold (festő), Berde Mózes, Berecz Frigyes (a 650.!), Berényi Sándor (egyetemi tanár), Victor Gómez Bergés, Anton Bernolák, Bernolák Nándor (a 300.!), Johann Nepomuk Berger, Friedrich Ferdinand von Beust, Berger Károly Lajos, Irving Berlin, Charles Alfred Bertauld, Claude Louis Berthollet, Bethlen Farkas (kancellár), Béza Tódor, Bezsilla Nándor, Bieber Károly, Bielek József, August Bielowski, Bige László,Bikich Gábor, Flavio Biondo, Bíró László (birkózó), Bita Dániel, Bittó István, Louis Blanc, Carl Heinrich Bloch, Philipp Blommaert, Dmitrij Nyikolajevics Bludov, id. Bobula János, Ifj. Bobula János, Bodoky Tamás (újságíró), Bognár József, Bogsch Árpád, Bogsch Erik, Bojta Béla, Bolla Tibor (közgazdász), Bolmányi Ferenc, Bolyó Károly, Roberto Bompiani, Borbély Zoltán, Borgula András, Borgulya András, Borics Gyula, Borsos József, Marco Enrico Bossi, Botos Katalin, Pierre Bouguer, Émile Antoine Bourdelle, Jean Bourdichon, Arnold Böcklin, Gianfrancesco Poggio Bracciolini, Brády Márton, Matthias Bernhard Braun, Brein Ferenc, Tomás Breton y Hernandez, Breitner János, Breitner Tamás, Brenner Tóbiás, Friedrich Arnold Brockhaus, Brocky Károly, Gary Brooker, Lonnie Brooks, Brósz Róbert, Buster Brown, George Loring Brown, Karl Brugmann, Brunhuber Béla, Brückner Gergely, Heinrich von Brühl, Heinrich Bullinger, Adam Burg, Jeremy Burgess, Antonio Giovanni Burgio, Edward Burne-Jones, Ignaz Brüll, Frances Hodgson Burnett, Buza Márton, Buzágh Aladár, Büky Dorottya, Hans Guido von Bülow
- Vince Cable, Alexandre Calame, Caligula, Juan José Campanella, Alonso Cano, Hans Canon, Antonio Canova,Caracalla, Tucker Carlson, Mary Chapin Carpenter, Alexis Carrel, Edmund Cartwright, René Cassin, Giovanni Domenico Cassini, Camillo Castiglioni, Lascăr Catargiu, Antonio José Cavanilles, Camillo Benso di Cavour, Ruperto Chapí, Jean-Baptiste Siméon Chardin,André Chastel, Antoine Denis Chaudet, Chyzer Kornél, Edward Theodore Compton, Joseph Conrad, Joanna Connor, Hermann Conradi, Juan Sánchez Cotán, Hedwig Courths-Mahler, Antoine Coyzevox, Alex Crisovan, Czeizel Balázs, Cziglényi Ádám, Czipri Éva, Czobor Béla,
- Csáky András, Csányi László (irodalomtörténész), Cseh István (festő), Cseh István (szobrász), Csehák Judit, Csehi Zoltán (jogász), Csekovszky Árpád, Cselőtei László, Csenkey Éva, Cserháti Péter, Csernyus Lőrinc, Cseterki Lajos, Csiba Lajos (zenei szerkesztő), Csikai Gyula, Csikvári Jákó, Csiky Ottó, Csillag Tamás, Csohány Gabriella, Csonti Szabó István
- Sebastian Dadler, Marie D'Agoult,Atanasz Dalcsev, Darabos Iván, Ignacy Daszyński, Daruváry Alajos, Daruváry Géza, Adolf Dassler, Dán Jenő, Eduardo Dato, Divald Károly, Dávid Kornél, Jean-Baptiste Debret, Degré Alajos (jogtörténész), Eugène Delacroix, Maurice Delage (a 999.), Dely Csaba (a 985.), Demeter Nóra, Evelyn De Morgan, Pierre Philippe Denfert-Rochereau, Dercsényi Balázs, Derzsi András, Deutsch Antal, Dévai János (kerékpárversenyző), Devánszkiné Molnár Katalin, Dezső Kázmér, François Diday, Dinyés László, Diósdi György dr., Dischka Győző, Divald Adolf, Divald Kornél, Dobozy Attila, Dobroszláv József, Dobroszláv Lajos, Dombi Péter, Gustave Doré, Emile Doumergue, Dreher Antal, Anton Dreher,Dreher Jenő, Gustavo Dudamel,Willem Marinus Dudok, Aynsley Dunbar, Dumtsa Jenő, Dunay Bertalan,Armand Duplantis, Eugen Dücker, Mikuláš Dzurinda,
- Éber Márk Áron, Éger István, Égető Mária, Egger Géza, Egri Erzsébet, Ejury Nándor, Édouard Elzingre, Thomas Ender, Enzsöl Ellák, Thomas Erastus, Erős Antónia, Erős István (gyógyszerész), Baldomero Espartero, Vicente Espinel, Franz Eybl
- Max Fabiani, Fábián Rózsa, Giacinto Facchetti, Falco, Faludi Gábor, Falusné Szikra Katalin, Faragó Ödön (iparművész), Anthony Fauci, Félix Faure, Gabriel Fauré, Fazekas György, Fazekas László, James Fazy,Fehér László (karnagy), Otakar Feistmantel, Feketeházy János, Feledi Tivadar, Ferenczy Endre, Auguste Feyen-Perrin,Fichtinger Gyula, Fináczy Ernő, Fidelio Fritz Finke, Johann Martin Fischer,Theodor Fischer, Fitz József, F. Orosz Sára, Fogarasiné Deák Valéria, Fónagy Zoltán (református lelkész), Fónagy Zoltán (történész), Fonyó Barbara, Forbát Alfréd, Jean-Claude Nicolas Forestier, Élie Frédéric Forey, Johann Heinrich Samuel Formey, Földes Emília (a 499. 980-ik!), Ludwig Förster, Frank Oszkár, Jean-Honoré Fragonard, Peter Frampton, Georg Arbogast von und zu Franckenstein, Francsek Imre(a 250.), Frankie Fredericks, Freund Tamás, Richard Friedenthal, Frivaldszky János, David Frost (politikus), Futásfalvi Márton Piroska, Füzessy Tibor,
- Gaál Jenő, Gábori Miklós, Gábriel Ferenc, Gál Ferenc (bélyegtervező), Gál Jenő (ügyvéd), Gálócsy Árpád (kohómérnök), Galambos Márton (újságíró), Évariste Galois, Galsa Attila, Carlos Gardel, Hanns Gasser, August Gaul, Gázai Szent Hilarion, Friedrich Wilhelm Gubitz, Gegus Gusztáv, Heinrich Geissler, Gellér Katalin, Gellér László (kardiológus), Heinrich Gelzer, Genthon István, Gerbeaud Emil, Gerbovits Jenő, Gergely István (agrárközgazdász), Gergely László (belsőépítész), Einar Gerhardsen, Gerő Ernő, Gervay Mihály, Carl Geyling, August Friedrich Gfrörer, Ghillány Imre, Carlos Ghosn, Ghyczy Géza, Ghyczy Ignác, Otto von Gierke, Luca Giordano, Gláz Edit, Albert Gleizes, Evelyn Glennie, Hermann Goetz, Gombás Pál, Gond Ferenc, Gondos Judit, Jules Gonin, Felipe González (a 995!), Eugene Aynsley Goossens, Gortvay György (a 994!), Góth Endre, Claude Goudimel, Göbel Edit, Gömöri Endre, Grassalkovich Antal, Peter Green (zenész), Jakov Gotovac, Greiner István, Gregor Bernadett, Gregor József, Griger Miklós, Walter Gropius, Hugo Grotius,Gross Arnold, Franz Xaver Gruber, Grünbaum Ernő, José Guell y Renté, Guelmino Valéria, Gulner Gyula, Gulyás György (karnagy)
- Gyenes Tamás, Gyergyádesz László (művészettörténész) , Györffy István, Györgyi Kálmán, Győrffy István (botanikus), Gyulai Líviusz,
- Haan Lajos, Haág Ervin, Hacker Ervin, Berchtold Haller, Halpern Olga, Hám János, Hamza Gábor, Hangya András, Hankó Balázs, Gerhard Armauer Hansen, Theophil Hansen, Ernst Happel, Haraszti György (jogász), Haubner Máté, Havasi Bertalan, Karel Havlíček Borovský, Havrán István, Dick Heckstall-Smith, Heiszler Gabriella, Edmund von Hellmer, Peter Henlein, Hentaller Lajos, Hepp Ferenc (sportvezető), Herczegh Géza (újságíró), Hermann Ildikó (az 500.!), Herskovits Mózes, Hess András, Hesz János Mihály, Heyer Arthur, Anne Hidalgo, Hikisch Rezső, Johann Lukas von Hildebrandt, Theodor Hildebrandt, Meindert Hobbema, Hofer Miklós, Raphael Hoffhalter, Rudolf Hoffhalter, Hoffmann Attila, Honti Nándor, John Lee Hooker, Lightnin' Hopkins, John Hoppner, Hornig Károly, Hornyánszky Gyula (festő), Horvay János, Horváth Barna (jogtudós), Horváth János (vasesztergályos), Horváth Tamás (politikus), Torsten Husén, Alexander Hübner, Hübner Jenő
- Ihász Gábor (nyelvész), Ilosvai Selymes Péter, Jean Auguste Dominique Ingres, Inzelt Péter, Ipoly Sándor, Irsy László,
- Jakab Dezső, Etta James, Pavel Janák, Jánszky Béla, Sajid Javid, Georg Jellinek, Waylon Jennings, Oscar Jespers, Janis Joplin, Juhász Frigyes, Stanislas Julien, Josef Jungmann (a 700.)
- Kaesz Gyula, Bohumil Kafka, Mihail Ivanovics Kalinyin, Kallós Lajos, Kamasz Melinda, Alfred Kantorowicz, Kapuy Ede, Sigfrid Karg-Elert, Andreas Karlstadt,XVI. Károly Gusztáv svéd király, Károlyi Alajos, Károlyi Mór, Kárpáti Sarolta, Kátó László,Kauser József, Kavinsky, Kékesi László, August Kekulé,Kelemen Károly, Petr Kellner, Kemény Henrik, Kempelen Béla, Mario Kempes, Keserű Jánosné, Kibédi Ervin, Kis Grófo, Kismarty-Lechner Jenő, Kincses Gyula, Kiss Álmos Péter, Kiss Lajos, Kerekes Lajos, Kerényi György, Kertész K. Róbert, Gottfried Kinkel, Klaus Kinkel, Susanne von Klettenberg, Viktor Klima, Kocsis András, Koczor György, Kogutowicz Manó, Georg Friedrich Kolb, Komjáti-Wanyerka Gyula, Komor Marcell, Kontraszty László, Kopp Jenő, Rudolf Koppitz, Koritsánszky Ottó, Kornai János, Kóródi Mária, Paul Koslo, Kossovich Károly, Philip Kotler, Kovács Kálmán (politikus), Kovács Péter (festő), Kovács Tibor (régész), Kozina Sándor, Kozák András, Kozma Ákos, Köpeczi Bócz István, Körmendi-Frim Jenő, Körmendi Lajos, Körner József, Körösényi András, Kő Pál, Kőrössy Albert Kálmán, Josef Kriehuber, Julius Kronberg, Kruza Richárd, Ludvík Kuba, Tadeusz Kuliszewicz,Kun István,
- Lacsny Árpád, Laczkó Dezső, Ladó László, Lajta Béla, Lakatos László (szociológus), Lakos László, Lambert Gábor (a 370.), Lampé László, Lampl Hugó, Lánczi Tamás (a 450-ik életrajz!), Enea Lanfranconi, Láng Adolf, Láng László (agrármérnök), Lányi Dezső, Layer Károly, Wolfgang Lazius, Leonard Stöckel, Henri Lehmann, Johann Anton Leisewitz, Liezen-Mayer Sándor, Ramon Llull, Légrády Sándor, Henri Lehmann, Lénárd Fülöp, Jean-Joseph Étienne Lenoir, Pierre Lescot, Karl Friedrich Lessing, Roy Lichtenstein, Liener György, Ligeti Erika, Jean-Étienne Liotard, Lipovecz Iván, Lippert József, Lorenzo Lippi, Leconte de Lisle, Liszkay Gusztáv, Litkei József, Little Walter, Lois Viktor, Lontai Endre (a 400.), Albert Lortzing, Joe Lovano,Lukácsy Kristóf, Łuszcz Viktor, Lux Géza,
- Guillaume de Machaut, Madarász Viktor, Hubert Maga, Alessandro Magnasco, Magyar Ferenc, Magyar Mihály (grafikus), Anna Mahler, Mahler Ede, Alma Maria Mahler-Werfel, Jacob Achilles Mähly, Makrisz Zizi, Malasits Géza, Malatin Antal,], Málnai Béla, Giacomo Manzù, Máriási Iván, Simon Marmion, Marinovich Endre, Markup Béla, Márkus Géza, Clément Marot, Harriet Martineau, Anton Erhard Martinelli, Giovanni Battista Martini, Jaroslav Martinitz, Martonyi János (jogász), Martyn Ferenc, Masenkó-Mavi Viktor, Matlekovits Sándor, Lothar Matthäus,Mátray Gábor, John Mayall, Jay McShann, Mechwart András, Cornel Medrea, Medve László, Medvey Ágoston, Meisel Farkas Alajos, August Meitzen, Johann Meixner, Meller Péter, Barthélemy Menn, Mérei Tamás, Gustav Adolf Merkel, Big Maceo Merriweather, Franz Xaver Messerschmidt, Meszlény Artúr, Mészöly Miklós, Mezei Éva, Mihály Gábor, Javier Milei, Jean-François Millet, Mináry Olga, Zdeněk Mlynář, Mohácsi Márk, Mohl Antal, Moiret Ödön, Mojzer Miklós, Molnár Péter (politikus) (a 998.), Adolphe Monod, Bartolomeo Montagna, Coco Montoya, Móra Mihály, Ludwig Moralt, Morbitzer Nándor, Móré László (orvos), Giovanni Morelli, David Morf, Battista Giovanni Morgagni, Giuseppe Motta, Jaroslava Muchova, Thomas Mun, Muzsa Gyula, Münnich Aurél, Oswald Myconius.
- Nádas Gábor, Nádaskay Lajos, Nagy Dániel (politikus), Nagy Diána, Nagy Gábor (festőművész), Nagy Géza (lelkész), Nagy Géza (zongoraművész), Nagy János (politikus), Nagy Nándor, Náray-Szabó István, Heinrich Natter, Németh Zoltán (röplabdázó), Nendtvich Andor (építész), Nendtvich Andor (polgármester), Pietro Nenni, Nepomuki Szent János, Nikodém Gabriella, Don Nix, Novotny Emil Róbert, Jan Nowicki, Eduard van der Nüll,
- Nyárády Mihály
- O. Ecker Judit, Johannes Oecolampadius, Oetl Antal,Georg Simon Ohm, Friedrich Ohmann, Casparus Olevianus, O. Nagy Gábor, Orbán Gábor, Orr Lajos, Orth György, Hermann Osthoff, Johannes Otzen, Ócsai Károly
- Ölvedi János,
- Maurice Quentin de la Tour,
- Paczka Ferenc, Palágyi Tivadar (szabadalmi ügyvivő), Pap András (politikus), Papp György (képzőművész), Papp Károly, Gottfried Heinrich zu Pappenheim, Vilfredo Pareto, Passuth László, Patyi Gergely Sándor Pátzay Pál, Paulinyi Jenő (a 600.), Páva Zoltán, Anna Matvejevna Pavlova (a 801.), Payr Hugó, Pazár Sándor, George Peacock, Péchy Mihály, Rembrandt Peale, Péchy Imre (alnádor), Pécsi Sebestyén,Théophile-Jules Pelouze, Perczel Béla, Perczel Dezső, Perczel Erzsébet, Perlaki József (harsonaművész), Constant Permeke, Claude Perrault, Auguste Perret, Pesta László, Henri Philippe Pétain, Péter Katalin, Péter Miklós (tornász), Péterfalvi Attila, Petschnig Mária Zita, Petzvál Ottó, Nikolaus Pevsner, Pézsa Tibor, Augusto Pierantoni, Pillich Lajos, Ignaz von Plener, Joseph Jakob Plenck, Pleschinger Gyula, Pleszkán Frigyes, Amanda Plummer, Pócza Jenő, Póda Jenő, Pogány Móric, Polgár Csaba (onkológus), Pollack Mihály, Polónyi Géza, Amilcare Ponchielli, Pongrácz Tibor (politikus, 1940–2019), Jean-Luc Ponty, Francis Poulenc, Povolny Ferenc, Jakob Prandtauer, Prantner József, Práxedes Mateo SagastaAlan Price, Prinner Antal, Pröhle Károly, Prónay Pál, Propper Sándor (a 275.), Pulai Miklós, Pungor Ernő; Pusztai Erzsébet (a 815. életrajz)
- Dominic Raab, Rácmolnár Sándor, Rácz Károly (orvos), Leon Radzinowicz, Rajner Pál, Vivek Ramaswamy, Ranschburg Jenő, Rapcsák András (matematikus), Raskó György, Rát Mátyás, Ray Rezső Lajos, Ray Rezső Vilmos, Rácmolnár Sándor, Rázga Pál,Jimmy Reed, Jacob Rees-Mogg, Regéczi Nagy Imre, Heinrich Reimann, Reindl Román, Johann Nepomuk Reithoffer, Reitter Ferenc, Henriette Reker, Remellay Gusztáv, Repiczky János, Resperger István, Réti Zoltán, Eduard Reuss, Révész Imre (egyházjogász), Ribáry Ferenc, Jusepe de Ribera, Condoleezza Rice, František Ladislav Rieger, Ries István, Ernst Rietschel, Rigele Alajos, Lee Ritenour, Ritly Valéria, Pedro Roldán, Anton Romako, Giulio Romano, Romek Árpád, Rómer Flóris, Romwalter Alfréd, Róna József, Roskovics Ignác (festő), Rott Nándor (politikus), Rudy Rotta, Henri Rousseau, Rubin László, Ruffinyi Jenő,Arnold Ruge, Dean Rusk, John Scott Russell, Ruzsonyi Péter
- Eliel Saarinen, Sághy Gyula, Francisco Salzillo, Samu Mihály, Daniel Sanders, Sándor Frigyes, Sándor Imre (közgazdász), Sárfalvi Béla (öttusázó), Sárközy Tamás dr., Friedrich Carl von Savigny, Girolamo Savonarola, Schächter Miksa, Scheuthauer Gusztáv, Sári János dr., Schlauch Imre, Schlesinger Izrael Dávid, Carl Schurz, Schmal Károly, Anton Schmerling, Martin Johann Schmidt, Schmidt Miksa, Schneller István (építész), Andreas Scholl, Christian Friedrich David Schubart, Schwartner Márton, Schweitzer Iván, Schwimmer János, Ignaz Seipel, Senyei György Barna, Sennyei Vera, Serfőző András (a 800. életrajz!), Léon Serpollet, Claude Shannon, August Sicard von Sicardsburg, Franz von Sickingen, Simon András (újságíró), Simon Pál (miniszter), John Singer Sargent, Piotr Skarga, Karel Škréta, Skultéti József, Vilém Slavata, Lew Soloff, Soltész István (miniszter), Somfai Éva (vegyész), Somkuti Bálint, Somló István (színművész, 1946–2012), Somogyi Endre, Somos János Csaba, Joseph von Sonnenfels, Joaquín Sorolla, Nathan Söderblom, Bud Spencer, Spetykó Gáspár, Spiegel Béla, Carl Spitzweg, S. Szabó József, John Stainer, Rudolf Stammler, Keir Starmer, Staud Lajos, Stella Adorján, Steller Tamás, Stendhal, Joscho Stephan, Mike Stern, Jacques Stotzem, Strém István, Josef Strzygowski, Billy Strings, Stumpf András, Jan Štursa, Friedrich August Stüler, Sudlik Mária, Sugár Viktor, Louis Sullivan, Sulyok Tamás (jogász), Henry James Sumner Maine, Franz von Suppé, Sümeghy József (geológus), Sváb Gyula, Swamp Dogg, Sylvester János
- Szabad Gábor, Szabó Árpád (politikus), Szabó Béla (festő, 1950−2005), Szabó Ernő (edző), Szabó Miklós (jogász, 1821–1907), Szabó Zoltán (miniszter), Szalai Veronika, Szalárdi Mór, Szalay József (jogász), Szamel Lajos, Szász Zoltán (író), Szász Zoltán (történész), Szatmári Lajos (jogász), Széchényi György, Szecskay András, Szécsi Antal (szobrász), Szegedi Péter (tudományfilozófus), Szegedy-Maszák Aladár, Székács Ferenc, Szekó József, Szenczy Ferenc, Szent Adalbert, Szent György, Szentkirályi Ákos, Szentkirályi Móric, Szentmarjay Ferenc, Szent Maron, Szent Remigius,Szenvey József, Széri-Varga Géza, Szilbereky Jenő (jogász), Szilvay Kornél, Szlemenics Pál, Szmodis Imre, Szodfried Nándor, Szontágh Pál (gömöri), Szontágh Pál (nógrádi), Szőnyi Éva, Maciej Szpunar, Sztehlo Ottó, Sztripszky Hiador, Pjotr Ivanovics Sztucska, Szurdi István, Szusza Ferenc, Szüdi János,Szvorényi József,
- Eduard Taaffe, Tácsik János, Paul Taffanel, Václav Talich, Bernard Tapie, Tárcza László, Tarnay Alajos, Tattay Levente, Tauffer Vilmos, Tausz János, Tavaszy Sándor, Telcs Ede, Teleki Blanka, Teleki Ilona (színművész), Teleki Mihály (gazdaságpolitikus), Tenke Péter (az 501.!), Tersztyánszky Ödön (jogász), Tevan Margit, Térfy Gyula, Hans Theessink, Björn Thoroddsen, Heinrich Matthias von Thurn, Tillai Ernő, Tisza József (miniszter), Tóbiás Áron, Toldy István, Tompáné Daubner Katalin, Topor András, Tóth B. László, Tóth Imre (politikus, 1915–1996), Tőry Emil, Tragor Ignác, Trautmann Rezső, Heinrich von Treitschke, Trócsányi Zoltán (nyelvész), Trócsányi Zsolt, Paul Troger, Liz Truss, Tukacs István
- Ungvári Tamás, Urbán Zoltán
- Vadas Zsuzsa (újságíró), Vadász Lajos, Vajda Péter (költő), Juan de Valdés Leal (a 499.993-ik!), Valentiny Ágoston, Vámbéry Rusztem, Varga György (műfordító), Varga Hajdú István, Varga Judit (politikus), Varga Pál (grafikus), Varga Pál (karmester), Varga Zoltán (vállalkozó), Varkocs György, Vaszary Kolos, Vaszily Miklós,František Vejdovský, Venesz József, Verebélyi Imre, Veredy Gyula, Vertel József, Vietórisz József, Vinkler János, Virozsil Antal, Giovanni Antonio Viscardi, Vitályos Eszter, V. Kulcsár Ildikó, Vörös László (miniszter), Vörös Vince, Vujicsics Tihamér, Vukovics Sebő, Vultur Csaba (Apród szerkesztő törlési megbeszélést kezdeményezett róla, törölve nevezetesség hiányában; 2024. júl.-aug.)
- Wáberer György, Wacha Imre, Ferdinand Georg Waldmüller, Bruno Walter, Daniel Warou, Constant Wauters, Wartha Vince, Wass Sámuel, Wehner Géza, Wehner Tibor (zongoraművész), Weil Emil, Weiner Tibor, Weiss Emília, Junior Wells, Wenckheim Béla, Weninger Vince, Wenzel Gusztáv, Wesselényi Miklós (újságíró), Tony Joe White, Richard Wilson, Ludvig Wimmer, Steve Winwood (a 499.996-ik!), Winterl József Jakab, Wipo (történész), John Winthrop, Walter Wiora, Wittinghoff Tamás, Wolf Vilmos, Wolfram Ervin, Wünscher Frigyes
- Xantus János (filmrendező)
- Gábrus Zachar, Zachár Gyula (jogász), Zádori János, Zala György, Zatox, Franz Anton von Zauner, Carlo Zecchi, Zelenák Crescencia, Zemplényi Tivadar, Zichy Aladár gróf, Zichy János gróf, Zichy Ödön, Zlinszky Aladár, Zlinszky Imre, Z. Molnár László, Zofahl Lőrinc, Zoltán Mária Flóra, Zombor Gábor, Zombory Éva, Zombory-Moldován Béla, Olbram Zoubek, Zvolszky Zita, Ulrich Zwingli
- Zselénszky Róbert, Zsivora György, Zsoldos Sándor, Zsolnay Vilmos, Zsóry Lajos, Zsubori Ervin
Földrajz, helyismeret (134 db)
[szerkesztés]- Aalborg, Aalsmeer, Aarau, Adyliget, Alacskai úti lakótelep, Almáskert, Alpujarras, Alsórákos, Angyalföld, Antarktisz, Antwerpen, Árpádföld, Astoria, Aszmara, Atomium, Attersee
- Bélatelep,Belsőmajor, Benczúr utca (Budapest, VI. kerület), Berlin kerületei, Budafok, Budakeszierdő, Budaliget, Burgenstrasse, Bussnang, Bükfürdő
- Cinkota, Cottbus, Csatárka,
- Dózsa György út (Szentendre), Drechsler-palota
- Egér út, Erdőskert, Erdősor (Csepel), Erzsébetliget, Erzsébettelek, Erzsébettelep,
- Fehér-hegy (Prága), Felhévíz, Ferihegy Fertőrákos, Festetics-kastély, Fővárosi Állat- és Növénykert, Frank-erdő, Frankfurt (Oder),
- Ganzkertváros, Ganztelep, Gerence-patak, Gibraltár (brit tengerentúli terület), Guadalquivir,
- Halmierdő, Hársakalja, Hainburg an der Donau, Hannover, Hermina-kápolna, Herminamező, Hatvani kapu (Pest), Hiemer – Font – Caraffa épülettömb, Hofburg, Hold utca (Budapest), Hunyadi tér (Budapest, VI. kerület)
- Iparcsarnok (Budapest), Irhás árok, Istvánmező, Istvántelek,
- Jáchymov, Jász Múzeum, Jókai utca (Budapest, VI. kerület), Jósa András Múzeum
- Kámoni arborétum, Kéthly Anna tér, Kis Stáció utca, Körszálló, Körút, Krakkó, Krosno Odrzańskie, Kurucles, Kutná Hora,
- Lábasház (Sopron), Laxenburg, Los Alamos,
- Magdolnaváros, Magyar Állami Földtani Intézet, Magyarhoni Földtani Társulat, Martha's Vineyard-sziget, Matterhorn, Mátyásföld, Mátyásföldi repülőtér, Mesélő Nyíregyháza, Münchenbuchsee,
- Nagymező utca, Nepomuk (Csehország), Noyon, Nyugati pályaudvar,
- Országút (városrész), Ottawa,
- Paulay Ede utca, Pilvax, Pozsonyi vashonvéd
- Rajna-vízesés, Rákosfalva, Reprezentációs ház (Prága), Rinya, Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ, Rohrau, Ruszwurm cukrászda
- Sashalom, Sas-hegy, Sevilla, Százados negyed, Százéves Cukrászda, Szczecin,Szemlő-hegyi-barlang, Szent Egyed-templom (Prága), Szentháromság-szobor (Zalaegerszeg), Szépítő Bizottság, Szigetvár, Szobrok a Károly hídon
- Tamási, Tátra téri Piac és Vásárcsarnok, Theresianum, Tihanyi-szoros, Tiszavasvári, Tisztviselőtelep,
- Vajdahunyad vára, Városligeti Műjégpálya,
- Wekerle-telep, Wilhelmshöhe hegyi park, Wschowa
- Yenidze,
- Zala (folyó), Zeneakadémia, Zgorzelec, Znojmo, Zwickau
- Zsámbok
Jog, közigazgatás és történetük (313 db)
[szerkesztés]- A büntethetőség elévülése, Acceptilatio, Adásvétel (Copylaw 7.), Adatkezelés a Vám- és Pénzügyőrségnél (Copylaw 46.) (feleslegessé vált), Adminisztrátori rendszer, Adóáthárítás, Agrárgazdasági Kutató Intézet, Ajándékozás (Ajándékozási szerződés) (Copylaw 2.), Alapítvány, A legnagyobb kedvezmény elve, Alkotmányjogi panasz, Állam és igazgatás, Állami Bér- és Munkaügyi Hivatal, Állami vagyon, Államkincstár, Államreform Bizottság (2014–2018), Államutódlás, Alpolgármester, A polgári eljárás alapelvei, Árdrágítás, Árujegyzék (100.000-ik szerkesztésem!) Árujelzők, Árusítótér, Árvaház (intézmény), A választás, népszavazás és európai polgári kezdeményezés rendje elleni bűncselekmény, Az ellenség támogatása, Azonnali kérdések órája, Az 1968. évi I. törvény szerkezete, A 2012. évi C. törvény szerkezete
- Bagatell bűncselekmények, Becsületbíróság, Befolyással üzérkedés, Begyűjtési Minisztérium, Békebíró, Belső Piaci Harmonizációs Hivatal, Beszámítás (Copylaw 12.), Bilincs (rendészet), Bírói engedélyhez kötött titkos információgyűjtés (Copylaw 51.), Bérleti szerződés, BHÖ, Bírói engedélyhez nem kötött titkos információgyűjtés (Copylaw 50.), Bíróság elé állítás, Bírósági fogalmazó, Bírósági meghagyás, Bírósági titkár, Bizonyítási teher, Biztatási kár, Biztosítási esemény, Bor Eredetvédelmi Tanács (Copylaw 41.), Börtönügyi Szemle, Budapesti Közlöny, Bűnpártolás, Bűnszervezet, Bűnszövetség, Büntetés (jog), Büntethetőséget kizáró okok, Büntethetőséget megszüntető okok
- Capio mortis causa (Magyar jogi lexikon), Cégnév (Copylaw 15.), Cégtábla,
- Csempészet (Copylaw 5.), Cserbenhagyás, Csoportos létszámcsökkentés, Csőd,
- Dereguláció, Díjkitűzés, Diplomáciai futár, Diplomáciai lexikon (Éghajlat), Disclaimer, Doppingvétség
- Egyházi jogi személy, Együttes rendelet, Együttes védjegy, Eljárás felfüggesztése, Élelmezési Minisztérium, Élelmezésügyi Minisztérium, Élelmiszeripari Minisztérium, Elkövető, Ellenjegyzés, Előteljesítés, Elővásárlási jog (Copylaw 18.), Eltűntnek nyilvánítás, Elvétés, Energiaügyi Minisztérium, Építésügyi Műszaki Szabályozási Bizottság, Erdei haszonvétel, Erdei haszonvételek jogosulatlan gyakorlása, Erdőispánság, Érvénytelenség, 1969. évi IX. törvény (Copylaw 35.), Európai irányelv, Európai Szabadalmi Egyezmény, Európai védjegy- és formatervezésiminta-hálózat, Extraprofit adó
- Falusi CSOK, Fedett nyomozó (Copylaw 49.), Felhatalmazási törvény (jogszabály), Felsorolás, Felszólalás védjegyügyben (Copylaw 24.), Feltaláló (Copylaw 34.), Feltétlen lajstromozást gátló okok Feltétlen kizáró okok (Copylaw 25.), Fiskus, Fizetési meghagyás, Fogyasztói szerződés (Copylaw 3.), Formatervezési minta, Főfelügyeleti jog, Földrajzi árujelző, Földvédelmi eljárás, Főpolgármester, Főudvarnagyi bíráskodás, Fővárosi Közfejlesztések Tanácsa, Franchise szerződés, Fuvarozási szerződés, Függő hatályú döntés
- Gazdálkodó szervezet, Gazdaságfejlesztési Minisztérium, Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet, Gazdasági erőfölénnyel való visszaélés tilalma, Gazdasági és Közlekedési Minisztérium, Gazdasági Minisztérium, Gazdasági munkaközösség,
- Gyökeres jog (feljavítóban volt 2023. febr. 10-től, majd törölték!)
- Hagyatéki eljárás, Hagyomány (jog), Hamisítás Elleni Nemzeti Testület, Hamis tanúzás, Hanyag kezelés, Hatályon kívül helyezés, Határon Túli Magyarok Hivatala, Hatósági erkölcsi bizonyítvány, Hazaárulás, Hitelmoratórium Magyarországon, Hivatali visszaélés, Hivatalvesztés,
- Igazolási kérelem, Igazságügyi alkalmazott, Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium, Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézet, Információs rendszer vagy adat megsértése, Információs rendszer védelmét biztosító technikai intézkedés kijátszása, Innovációs és Technológiai Minisztérium, Ipari, Kereskedelmi és Idegenforgalmi Minisztérium, Ipari Minisztérium, Ipari Termékosztályozás, Iparjogi Szemle, Iparjogvédelem, Iparjogvédelmi és Szerzői Jogi Szemle, Iparjogvédelmi Szakértői Testület (Copylaw 40.), Iparügyi Minisztérium,
- Járványügyi szabályszegés, Járványügyi védekezés akadályozása , Jedlik Ányos-díj (Copylaw 38.), Jelképes örökbefogadás, Je suis Charlie, Jogcím, Jogerő, Joghatóság (Copylaw 1.), Jognyilatkozat, Jogtanácsos, Jogtudomány, Jogutódlás (Copylaw 48.), Jogviszony, Jóhiszeműség, Jótállás, Jövedéki orgazdaság
- Kereskedelmi Minisztérium (Magyarország), Kettős házasság, Kezdőirat, Kényszerítés (Copylaw 8.), Kényszerítés hatósági eljárásban, Kényszermunka, Kényszertörlés, Képviselet (jog), Kézbesítési vélelem, Kezdőirat, Kiadatás (jog), Kiadvány, Kijárási korlátozás Magyarországon, Kisajátítás, Kiskereskedelem, Kisszövetkezet, Kitagadás (Copylaw 28.), Kiutasítás, Know-how, Koalíció, Kohó- és Gépipari Minisztérium, Kompenzáció (jog), Konzorcium, Kormánybiztos, Kormányelismerés,Kormánytisztviselői Döntőbizottság, Kormányzósértés, Korrupciós bűncselekmények, Kórházparancsnok, Könnyűipari Minisztérium, Kötelespéldány (Kötelespéldányjog) (Copylaw 11.), Kötelesrész (Copylaw 29.) (feljavítóban 2023. febr. 11-től), Követő jog, Közalapítvány, Közeli hozzátartozó, Közéleti szereplő, Közellátásügyi Minisztérium, Közgyűjtemény, Közigazgatási bíróság, Közigazgatási bürokráciacsökkentés Magyarországon, Közigazgatási eljárás, Közigazgatási per, Közlekedési, Hírközlési és Építésügyi Minisztérium, Közös védjegyoltalom (Copylaw 17.), Közösségi Fajtaoltalmi Hivatal, Központi államigazgatási szerv, Közszolgálati panasz, Közteherviselés, Köztestület, Kriminálstatisztika, Kuruzslás, Kulturális és Innovációs Minisztérium, Kutatási szerződés (Copylaw 30.), Különleges jogrend (a 300.!)
- Lakásszövetkezet, Lakhelyelhagyási tilalom, Lemondás az öröklésről, Letéti szerződés, Létfontosságú Magyar Vállalatok Biztonságáért Felelős Akciócsoport, Lex Apponyi, Lex Julia et Papia Poppaea
- Mádl Ferenc Összehasonlító Jogi Intézet, Magánindítvány, Magánlaksértés, Magántitok megsértése, Magyar Élelmiszerkönyv, Magyar Eredetvédelmi Tanács (Copylaw 21.), Magyar Értéktár, Magyar Jogász Egylet, Magyar Közlöny, A Magyar Köztársaság minisztériumainak listája (Copylaw 16.), Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány (Copylaw 22.), A Magyar Népköztársaság minisztériumainak listája (Copylaw 20.), Magyarország tárca nélküli minisztereinek listája, Magyar Szabadalmi Ügyvivői Kamara (Copylaw 33.), Magyar Szellemitulajdon-védelmi Tanács (Copylaw 39.), A magyar védjegyjog története (Copylaw 36.), Mancipatio, Meghagyás (öröklési jog), Mellékbüntetés, Mentő körülmény elhallgatása, Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal, Mezőgazdasági termékértékesítési szerződés (Copylaw 31.) , Miniszter, Minisztérium, Miniszterelnökség, Motívum (büntetőjog), Munkaügyi Minisztérium, Műemlék vagy védett kulturális javak megrongálása
- Nehézipari Minisztérium, Nemi élet szabadsága és a nemi erkölcs elleni bűncselekmények, Nemleges megállapítás, Nemzetbiztonsági érdek (Copylaw 47.), Nemzetgazdasági Tervezési Hivatal, Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság, Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, Nemzeti Autóbusz Beszerzési Bizottság, Nemzeti Címer Bizottság, Nemzeti Erőforrás Minisztérium, Nemzeti Főtanács, Nemzeti gyász, Nemzeti Jogszabálytár, Nemzeti Kulturális Tanács, Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal Nemzeti Külgazdasági Hivatal, Nemzeti Jogszabálytár, Nemzeti Örökség Intézete, Nemzeti vállalat, Nemzetiségi szószóló, Nemzetközi Beruházásbiztosítási Ügynökség, Népegészségügyi termékadó, Népgondozó Hivatal, Növényfajták szabadalmi oltalma, Nyugta
- Oktatási és Kulturális Minisztérium, Oktatási Minisztérium, Oktatásügyi Minisztérium, Országos Betétbiztosítási Alap, Országos Bírói Tanács, Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság, Országos Műszaki Fejlesztési Bizottság, Országos Tervhivatal, Országos tisztifőorvos
- Önkéntes műnyilvántartás, Önkényuralmi jelkép használata, Öröklési illeték (Copylaw 4.),Összeesküvés, Összeolvadás (a 250.!)
- Párizsi Uniós Egyezmény (Copylaw 27.), Pártfogó felügyelet, Pénzügyi lízing, Pénzügyőr által alkalmazható kényszerítő eszközök (Copylaw 45., bedolgozva a Vám- és Pénzügyőrség szócikkbe), Pénzügyi szolgáltatás, Pénzügyi tranzakciós illeték, Polgári Jog (folyóirat), Polgári perrendtartás, Preambulum
- Ratifikáció, Reáliskola, Rendzavarás, Rezsicsökkentés, Rezsiutalvány
- Saját márkás termék, Sajtótermék, Salátatörvény, Semmisség, Sérelemdíj, Sportrendezvények látogatásától való eltiltás, Szabadalmi Közlöny és Védjegyértesítő, Szabadalmi ügyvivő (Copylaw 32.), Szabadalmi ügyvivői iroda (Copylaw 42.), Szabadalmi ügyvivői társaság (Copylaw 43.), Szabadalom, Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága, Szédelgő feldicsérés, Szellemi alkotások joga, Szellemi tulajdon, Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (Copylaw 37.), Szellemi Tulajdon Világnapja, Szellemi Tulajdoni Jogsértések Európai Megfigyelőközpontja, Szembesítés (jog), Szenioritás (védjegyjog), Szepesi Kamara, Szépkorú, Szerződéses szociális ellátások (Copylaw 10.), Szerzői Jogi Szakértő Testület, Szerzői Jogvédő Hivatal (a 200.!), Szolgálati és alkalmazotti találmány (Copylaw 13.), Szülői felügyeleti jog,
- Tájékoztatásügyi Minisztérium, Tanácsi vállalat, Tanácsnok, Tanácsok Közlönye, Tankötelezettség Magyarországon (Copylaw 39.), Tanú (jog), Tanúsító védjegy, Tanúvallomás jogosulatlan megtagadása, Tárca nélküli miniszter, Társas vállalkozás, Tartozáselismerés, Termékfelelősség, Termékvisszahívás, Természetes személyazonosító adat, Tetszvényjog, Tettes, Tevékeny megbánás, Tévedés (polgári jog), Tiszteletpéldány (Copylaw 9.), Tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat, Tiltott adatszerzés, Titkos tanácsos, Törvényi meghatározás, Trónbeszéd, Túszszedés Elleni Nemzetközi Egyezmény
- Újjáépítési Minisztérium, UNESCO Magyar Nemzeti Bizottsága, Urbárium, Utazási szerződés, Utóirat (jog), Uzsorás szerződés
- Ügyfél (Copylaw 19.), Ügygondnok, Ügyvédi eskü, Ügyvédi visszaélés, Üzleten kívüli kereskedés, Üzleti utazás, Üzletszerűség
- Vagyonelkobzás, Vallás- és Közoktatásügyi Minisztérium, Vám- és Pénzügyőrség (Copylaw 44.), Vezető tisztségviselők magánjogi felelőssége a magyar Polgári Törvénykönyvben, Vezérszó, Védjegyfigyelés, Védjegybitorlás (Copylaw 14.), Védjegylicencia-szerződés, A védjegyoltalom megszűnése (Copylaw 23.), Visegrádi Szabadalmi Intézet, Viszonylagos lajstromozást gátló okok (Viszonylagos kizáró okok) (Copylaw 26.), Visszaélés a nemzetközi jog által védett jelvénnyel vagy jelzéssel, Vízgazdálkodási társulat
- World Intellectual Property Review
- Zendülés, Zugírászat (Copylaw 6.)
- 2017. évi LXXVI. törvény
Évek a jogalkotásban (152 db)
[szerkesztés]1867, 1868, 1869, 1870, 1871, 1872, 1873, 1874, 1875, 1876, 1877, 1878, 1879, 1880, 1881, 1882, 1883, 1884, 1884, 1885, 1886, 1887, 1888, 1889, 1890, 1891, 1892, 1893, 1894, 1895, 1896, 1897, 1898, 1899, 1900, 1901, 1902, 1903, 1904, 1905, 1906, 1907, 1908, 1909, 1910, 1911, 1912, 1913, 1914, 1915, 1916, 1917, 1918, 1919, 1920, 1921, 1922, 1923, 1924, 1925, 1926, 1927, 1928, 1929, 1930, 1931, 1932, 1933, 1934, 1935, 1936, 1937, 1938, 1939, 1940, 1941, 1942, 1943, 1944, 1945, 1946, 1947, 1948, 1949, 1950, 1951, 1952, 1953, 1954, 1955, 1956, 1957, 1958, 1959, 1960, 1961, 1962, 1963, 1964, 1965, 1966, 1967, 1968, 1969, 1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1975, 1976, 1977, 1978, 1979, 1980, 1981, 1982, 1983, 1984, 1985, 1986, 1987, 1988, 1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020,
Bélyeggyűjtés
[szerkesztés]- Andor András, Bélyegblokk, Bélyegkatalógus, Emlékív, Cziglényi Ádám, Konecsni György, Tévnyomat, Vertel József, Vízjel
Névnapok (186 db)
[szerkesztés]Listák
[szerkesztés]- Állatkertek listája,
- Híres zenekarok listája,
- Karmesterek listája
- Külföldi építészek listája korszakonként,
- Külföldi építészek listája betűrendben,
- Külföldi festők listája,
- Magyar akadémikusok listája,
- Magyar bélyegtervezők listája,
- Operaházak listája,
- Református Egyházak Világszövetsége,
- Wikipédia:Kért cikkek betűrendben.
Egyéb (382)
[szerkesztés]- Acta Juridica Hungarica, A cappella,Adagio, Adda, Adományrendszer, AEIOU, Aglabidák, Agrimpex, Alkoholszonda, Állatforgalmi és Húsipari Tröszt, Állami Szívkórház, Állattenyésztők napja, Alma együttes, Alsótábla, Alumíniumárugyár, Amerikai konyha, Anakronizmus, A Nemzet Sportvárosa, Anna-bál, Antium, Apoteózis, Aputest, Aranypók, Argirodit, Argumentum Kiadó, Arminiánusok, Athéni Timon, Átrium, Austin-Healey, Axel Springer-Budapest Kiadói Kft., Azerbajdzsán sportélete
- Állatélettan
- Banda, Barátságos mérkőzés és tétmérkőzés, Barkaszentelés,Bauxitbeton, Bay Béla-díj, Bábolna Bio, Bányatársláda, Bányatárspénztár, Bárd (eszköz), BÁV, Bawo & Dotter, Bélgázok, Beszállásolás, Biennálé, Bill Wyman's Rhythm Kings, Billy (bútor) az ismételt 499. 996-ik!, Blood, Sweat & Tears (együttes), BMSK Zrt., Bocskor, Bolla Quartet, Bosman-szabály, Bölény, Bricska, British Invasion, Bromoform, Budapesti Sportszolgáltató Központ, Budapesti 7 Nap, Búgócsiga, Bungaló (feljavítóba téve, majd törölve), Büchner-díj,
- Canopy-pálya, Cardea, Copf stílus, Central European Political Science Review, Chemolimpex, Címvédő, Cirok, Cisitalia, Confessio (folyóirat), Cooptourist, Cour d’honneur, Cybaris,
- Csacsipacsi, Csalánkiütés, Csárda, Császári és királyi udvari szállító, Csicsóka (növény), Csigalépcső, Csinovnyik,Csokonai Lapok, Csukamájolaj
- Dárda, Daubner cukrászda, Decca Records, Diadalív, Diakónus,Dialóg Campus Kiadó, Diárium, Dies irae, Diéta (országgyűlés),Diszkoszvetés, Divesztíció, Dolgozószoba, Dolmány (ruhadarab), Donkervoort, Dopping, Draft (sportélet), Drôlerie, DS Automobiles, Duryea
- Egyesült Vegyiművek, Ellenreformáció, Első Magyar Általános Biztosító Társaság, Elsősegélynyújtás, Emlékérem, Enciklika, Energiagazdálkodás, Ernst Krenek-díj, esperes, Estadio Manuel Martínez Valero, Eufemizmus, Európai Gyógyszerügynökség, Express Utazási Iroda, Extrém vasalás, Életmentés, Élüzem, Építészmérnök, ÉVITERV
- Fafnir (autótípus), Falanszter, Fallingwater, Fapados légitársaság, Feketeföld, Felfedezés, Fellegvár, Felső tízezer (szociológia), Fénycsatorna, Figyelő (folyóirat, 1905), Figyelő (hetilap, 1958–), Finomkerámiaipari Művek, Fiúsítás, Fogadalmi ajándék, Ford Eifel, Fotex Rt., Földmunkagépek, Főbuha, Fővárosi Közmunkák Tanácsa, Fővárosi Patyolat Vállalat, Frakció, Frigyláda, Frittata, Frontember, Fusizás, Fürdőhelyiség,
- Gábor Andor-díj, Gálya, Gályarabság, Garabonciás Diák, Garconne divat, Gárdonyi Géza Színház, Garnier (kozmetikum), Gazdaság és Jog, Gazdasági Főtanács, Gerontokrácia, Gerry & The Pacemakers, Gipszkarton, Granadai kolostor, Granvisus, Grosics Gyula Stadion, Guacamole,
- Gyorsút, Györffy István-emlékérem, Gyűjtőcsomagolás, Gyűjtőpárt, Gyűrtelenítés,
- Habsburg Történeti Intézet, Hagymakupola, Hármasugrás, Hashtag, Határőrvidék,Hátramenet, Háttérintézmény, Hattyúdal (legenda), Hazafias Népfront, Háztartási vagyonfelmérés, Helvét Köztársaság, Herulok, Heti TV, Hétszemélyes tábla, Friedrich Hitzig, Raphael Hoffhalter, Karl von Hohenwart, História (folyóirat), Hivatásos Labdarúgók Szervezete, Home office, Homokóra, Honvédség,Hunglish, Huntit
- Idegenvezető, Időszaki lap, Induló, Irányregény, Irodalmi önéletrajz, Izs (autómárka)
- Jacquerie, Janszky-ügy, Járművezető, Játékoskölcsönzés, Jósa András Múzeum, Jószágcsere,Jugband, Juhász Frigyes-díj, Jump blues
- Kacorkés, Kakaó (növényfaj) Kalandpark, Kancellár, Kandeláber, Kanül, Káptalan, Karanténdal, Kaspó, Kártyavár (játék), Katakomba, Kávéház, Kazoo, Kecskeméti Közlöny (napilap), Kéményseprő, Képes Sport, Képes Újság (hetilap, 1960–), Képzavar, Kereskedő, Kerti építmény, King James Bible, Kiss Szilárd Sportcsarnok, Kleinschnittger, Klopacska, Kockás ing (jelkép), Kohómérnök, Konga, Konglomerátum (vállalatcsoport), Koszorú (hetilap), Könyvelő (foglalkozás), Körmenet, Körtemplom, Kötélhúzás, Közgazdasági és Jogi Könyvkiadó, Közigazgatási bizottság, Községi bíró, Közvélemény (időszaki lap), Krakowiak, Kraszna vármegye, Krinolin (ruha), Kuktafazék, Kupacs, Kuszkusz (étel), Kútásó (foglalkozás)
- Lábbeli, Lakatos (foglalkozás), LAKÓTERV, Levéltáros, Lex, Loggia, Lombkoronasétány (Nyírmártonfalva), Lóránt Gyula-díj, Lőrincze Lajos-díj, Lőpor, Lövöldözések Párizsban 2015. november 13-án,
- Macsói Bánság, MAD (magazin), Magánzó, Magasugrás, Magszakadás, Magyar Állam (napilap), Magyar Alumíniumipari Tröszt, Magyar Asszonyok Nemzeti Szövetsége, Magyar Békeegyesület, MagyarBrands, Magyar Emléklapok, Magyar Fotóművészek Szövetsége, Magyar Géniusz, Magyar hírlapok a 18. század végéig, Magyar hírlapok a 19. század végéig, Magyar Hírmondó, Magyar Korona (folyóirat), Magyar koronzási jelvények, Magyar Museum, Magyar Népköztársaság Hőse, Magyar Sion, Magyar Történelmi Társulat, Magyar Országos Tűzoltó Szövetség, Magyar Regionális Tudományi Társaság, Magyar Sakkszövetség, Magyar Távirati Iroda, Magyar vonósnégyes, Magyar Zene (folyóirat), Magyar Zsidó Kulturális Egyesület, Malbec, Mamahotel, Mandiner, Manufaktúra (kézi gyártómű), Március idusa, Mathias, Mecsek Egyesület, Medence (földrajz), Megszólítás, Megxit, Mellszobor, Metronóm, Mikroszkóp Színpad, Minerva, MODEM, Modus vivendi, Mohácsi csata, MOKÉP, Mona Bone Jakon, Mondolat,Monília, Moszkvics (autómárka), Mozdonyvezető, Mutyi,
- Nagyherceg, Négyezet, Narancssárga, Négy évszak (folyóirat), Német Szövetség, Nemzet (időszaki lap), Népgazdasági Tanács, Nemzeti Énekkar, Nemzeti Főtanács, Nemzeti Hírlap, Nemzeti őrsereg, Nemzeti Újság, Nemzetközi Gyógyszerészeti Szövetség, Nemzetpolitikai Kutatóintézet, Nepomuki Szent János a művészetben, NHB Bank, Nikex, Nikolsburgi béke, Nouvelle cuisine, Nouvelles Études Hongroises
- Októberi diploma, Oldsmobile, Omlett, Országalma, Országbíró, Országgyűlési Múzeum, Országház Könyvkiadó, Országos Kereskedelmi Szövetség, Országos Lelkipásztori Intézet, Országos Magyar Képzőművészeti Társulat, Ortopédia, Orvosi Hetilap, Osztrakon,
- Paludamentum, Pannon Lapok Társasága, Parafa, Parittya, Parkolóőr, Pályaválasztó, Pannó, Pannónia (cigaretta), Parízer, Pas de deux, Paszomány, Pasztilla, Péksütemény, Pénzügyi ügyintéző, Pergamen, Perszonálunió, Pesti Divatlap,Pesti Műegylet, Pesti Napló, Pethő Sándor-díj, Piknik (folyóirat), Piros lap, Plakett, Plogging, Pódium Írók Kabaréja, Pódium Kabaré, Polgári foglalkozás, Polgárminisztérium, Poliuretánok, Polka, Pópa, Posztumusz, Potsdami ediktum, Pozsonyi vértörvényszék, Praetorium, Prágai Kis Jézus, Presbiter, Prometheus-díj,Propaganda Reklám, Pünkösd,Pünkösdhétfő,
- Radler, Ramazuri, Rayleigh-szám, Reál Hungária Élelmiszer Kereskedelmi Kft., Refinanszírozás, Reformáció Emlékbizottság, Református Egyházak Világközössége, Református templom (Hajdúszoboszló), Rendező pályaudvar, REO Motor Car Company, Reprográfia, Reskontó, Rétor, Rezsó, Rimac Automobili, Romance TV, Rúdugrás,
- Salgótarjáni Kohászati Üzemek, Salomé (Heródiás lánya), Sárospataki Lapok,Serrano, Francesco Sforza (1401–1466), Shakespeare-díj, Share Now, Síkrossz, Simor-kódex, Skapuláré, Skupina 42, Snarky Puppy, Soproni Ruhagyár, Spoiler (járműalkatrész), Sportszakember, Steindl Imre-díj, Stóla (ruhadarab), Styl Ruhagyár, Sulyok Dezső Emlékérem, Super KÖZÉRT Rt., Surc, Svájc sportélete,
- Szabó, Szakácskönyv, Szaturnusz (mitológia), Szekér, Szentelt víz,Szent Szövetség, Szent-Györgyi Albert-díj, Szépirodalmi Figyelő, Szerszámkészítő, Szilke, Színházi világnap, Szobainas, Szubklinikai
- Tallér, TANNIMPEX, Tata Indica, Távirat, Távolugrás, Taxisok Világa, Terézkörúti Színpad, Termékminta, Termékvisszahívás, Térfél, Térség The Budapest Beacon, Thomas-salak, Three Dog Night, Tiszamenti Vegyiművek, Titok, Tonzúra, Tor (állattan), Torta, Tracklista, Trade marketing, Traoré, Tridenti zsinat,Triviális név, Troxbogár, Tudományos Ismeretterjesztő Társulat, Turbán,
- Udvarbíró, Új Magyarországot Építők Pártja, Unitás, Univer cégcsoport, Úrvacsora,
- Üzemanyagtöltő állomás, Üzemanyagtöltő állomás kezelője,
- Valdensek, Vasúti lexikon, Vasúti mérőkocsi, Vasútijármű-vezetéshez kapcsolódó foglalkozású foglalkoztatottak, Véleményvezér, Veszettek (mozgalom), Veszprémi Érseki Hittudományi Főiskola, Vértanú, Vérvád, Vissel Kobe, Vitézkötés, Volkswagen Amarok, Voluta, Vörösáruk, Vörös kéz napja, Vránai perjelség
- Walpurgis-éj, Webinárium, Wikipédia:A választások éve, Wolff–Parkinson–White-szindróma
- Xella Magyarország Kft.
- Yorkshire pudding
- Zárójelentés (egészségügy), Zászlóshajó (haditengerészet), Zászlóshajó (marketing), Zenélő óra, Zenészeti Lapok, Zöldfelület, Zürichi béke, Zwinger
- Zsomboly, Zsúptető.
Kért cikkek (20)
[szerkesztés]- Balázsi Gergő Ármin, Demeter Nóra, Dévai János (kerékpárversenyző) - Feszület - Fotex Rt. - Gitta Sereny - Hétpróba - Kegyenc- Király B. Izabella - Kokinkína - Mihálka Antal - Móré László (orvos) - Nyevszkij proszpekt - Osztrák–Magyar Bank - Parfüm - Salomé (Heródiás lánya) - Siklós Albert - Tökmagköpesztés- Varga György (műfordító) - Vesztfáliai Királyság
Megmentett szubcsonkok (50)
[szerkesztés]Az egyesülési és a gyülekezési szabadság megsértése - Alaptőke - Atonális zene - James Baldwin - Batthyány Ferenc (főispán), Berger Béla, Bigode - Bishop Briggs - Bolgárkertész - José Ángel Crespo - D-dúr - Decillió - Digitális Jólét Program - Dízelgázolaj - Európai Szövetség a Szabadságért és a Demokráciáért, Fekete békabogyó - Daniel Gran - Haranghy Erzsébet - Hűtlenség - Kalocsa - Jérôme Kerviel - Arturs Krišjānis Kariņš - Kényszerképzet - Kovács Zoltán (geográfus) - Lukáš Krpálek - Lokriszi hangsor - Massimo Lombardo - Meromiktikus tó - Mezei Péter (jogász) - Bojan Miovszki - Nyiroktüsző - Orfizmus (művészet) - Ottawa (Kanada) - Pepita (minta) - POFOSZ - Savoy Brown - Showrunner- Silózene - Simona Szarková - Soós Tibor (állatorvos) Szent Lajos híd - Martin Taylor - Tiszafüred - Jules Vallès - Vancsa Zalán - Vízi mételykóró - WIG 20 - Yamaha Gladiator - Zakspeed - Zónavédekezés
Eredeti néven (18)
[szerkesztés]Bennfentes kereskedelem - Beszédes József - Bényei Géza - Imázs - Kévés György - Követő jog - Labdarúgócsapatok listája - Mányai Lajos - Motorkerékpár - Müncheni egyezmény - Polgármester - Puli (autótípus) -Pusztai Gyula (jogász)- Pusztavacs - Schulek Frigyes - Svájci vállalatok istája - Szabad királyi város - Védjegy
Jogsértőzött lapok jogtisztán újraírva (16)
[szerkesztés]Börzsöny Múzeum - Féner Tamás - Gyárfás István (gitáros) - Jahner-Bakos Mihály - Jelitai József - Kulinyi Ernő - Linóleum - MAVIR Zrt. - Népgondozó Hivatal - Panoráma szálló (Budapest) - Predmerszky Tibor - Szász Iván - Szent Nonna - Ungvári Tamás - Vomberg Frigyes - Windisch László
Ezekben az országokban jártam
[szerkesztés]Egyesült Államok Ausztria Belgium Bulgária Csehország Franciaország Hollandia Horvátország Lengyelország Monaco Egyesült Királyság Németország Olaszország Oroszország Románia Spanyolország Svájc Svédország Szerbia Szlovákia Szlovénia Ukrajna Vatikán
Jegyzetek
[szerkesztés]Bejelentkezés nélkül
[szerkesztés]- 46.139.67.151