„MÁV M42 sorozat” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
SamatBot (vitalap | szerkesztései)
a sabloncsere: vasúti jármű2 → vasúti jármű
28. sor: 28. sor:


==Története==
==Története==
Az [[1990-es évek]] elején a [[Magyar Államvasutak Zrt.|MÁV]] elhatározta, hogy lecseréli az akkora már kiöregedett [[MÁV M44|M44]] sorozatú tolatómozdony típust egy hasonló kaliberű, de a kornak megfelelő felépítményű mozdonytípusra, és ez lett az M42-es sorozat. A MÁV és a [[Ganz-Hunslet Rt.]] szakemberei együtt dolgoztak az új mozdonytípus, a DVM-14 kialakításán, amely [[1994]]-re készült el, és az M42 001 pályaszámot kapta. Az M42 001-es mozdony az üzemben jól bevált, de sorozatgyártásra a MÁV anyagi helyzete miatt nem került sor. A mozdony később a [[GySEV]]-nek adták át.
Az [[1990-es évek]] elején a [[Magyar Államvasutak Zrt.|MÁV]] elhatározta, hogy lecseréli az akkora már kiöregedett [[MÁV M44|M44]] sorozatú tolatómozdony típust egy hasonló kaliberű, de a kornak megfelelő felépítményű mozdonytípusra, és ez lett az M42-es sorozat. A MÁV és a [[Ganz-Hunslet Rt.]] szakemberei együtt dolgoztak az új mozdonytípus, a DVM-14 kialakításán, amely [[1994]]-re készült el, és az M42 001 pályaszámot kapta. Az M42 001-es mozdony az üzemben jól bevált, de sorozatgyártásra a MÁV anyagi helyzete miatt nem került sor. A mozdonyt később a [[GySEV]]-nek adták át.


==Műszaki jellemzők==
==Műszaki jellemzők==

A lap 2010. augusztus 21., 21:27-kori változata

Sablon:Vasúti jármű

M42-es mozdony
Tolató szolgálatban Sopron GySEV pályaudvaron, már zöld- sárga festéssel.

A MÁV M42 sorozat a MÁV részére szállított, később GYSEV által üzemeltetett, nem villamosított pályákra szánt nagy terhelhetőségű dízel-elektromos tolatómozdony sorozat. Beceneve „Szörnyella”.

Története

Az 1990-es évek elején a MÁV elhatározta, hogy lecseréli az akkora már kiöregedett M44 sorozatú tolatómozdony típust egy hasonló kaliberű, de a kornak megfelelő felépítményű mozdonytípusra, és ez lett az M42-es sorozat. A MÁV és a Ganz-Hunslet Rt. szakemberei együtt dolgoztak az új mozdonytípus, a DVM-14 kialakításán, amely 1994-re készült el, és az M42 001 pályaszámot kapta. Az M42 001-es mozdony az üzemben jól bevált, de sorozatgyártásra a MÁV anyagi helyzete miatt nem került sor. A mozdonyt később a GySEV-nek adták át.

Műszaki jellemzők

A MÁV kívánsága az volt, hogy a készülő mozdony járműszerkezeti részei hasonlóak legyenek a MÁV V46-os sorozatéhoz. Ez így is lett, az alváz, a vezetőfülke, az ütközők, a vonókészülék, a pályakotrók, a korlátok, az oldalablakok azonosak a V46-tal. Továbbá megegyezik még a két típusnál a forgóvázak, és a vontatómotorok konstrukciója is.

Motor

A jármű erőforrása egy 8 hengeres 640 kW-os MWM Deutz dízelmotor, amelyet Németországban gyártottak. A mozdony minden erőátviteli berendezését a Ganz-Ansaldo Rt. szállította. A mozdony vontatási teljesítménye 560 kW, ez lehetővé teszi, hogy a gép a tolatási feladatokon kívül a mellékvonalakon 80 km/h sebességgel vonatokat is továbbítson.

Fékek

A mozdony fékrendszere is újdonságnak számított. Fékezéskor a motorok áramot termelnek amit a fékrendszerbe épített egység hővé alakít. Tehát a mozgási energia hőenergiává alakul anélkül, hogy a féktuskók súrlódnának a kerekekhez. Természetesen a mozdonyra felszerelték a hagyományos légfékeket is, műanyag féktuskókkal, amelyek bármikor lecserélhetők a már megszokott öntöttvas tuskókra.

Elektronika

A mozdonyt sokoldalú elektronikával látták el, amely ellenőriz, és vezérel is egyben. Sárga illetve piros jelzésekkel figyelmezteti a mozdonyszemélyzetet a már bekövetkezett, vagy várhatóan bekövetkező rendellenességekről. Ha olyan jellegű hiba adódik, amely az önmagukban is nagy értéket képviselő valamelyik részegység tönkremenetelét okozhatja, az elektronikus automatika leállítja a motort. A mozdonyra felszereltek továbbá egy fedélzeti elektronikus adattárolót, mely megőrzi a mozdony üzeméhez kapcsolódó információkat. A tárolt adatokat számítógéppel lehet kiolvasni.

Külső hivatkozások