Ugrás a tartalomhoz

Wikipédia:Tudakozó

Új téma nyitása
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Legutóbb hozzászólt CirkuszCirkusz 1 nappal ezelőtt a(z) Linkfrissítés témában
< Kezdőlap < Tudakozó
Üdvözlünk a Wikipédia Olvasószolgálatában!

Ezen a lapon néhány önkéntes igyekszik választ adni az enciklopédiába, lexikonba való kérdésekre.
1.  Szavak, kifejezések jelentésének inkább a Wikiszótárban nézz utána.
2.  Az enciklopédiába illő témában érdemes először is a Wikipédia ►keresőjével próbálkozni. Ott keresőszavakat használhatsz.
3.  Keress az ►Archívumban! Lehet, hogy a kérdésedet már más is feltette.
4.  Ha ezek a keresések nem sikerültek, akkor:

Kérdezz tőlünk érthető, kerek mondatokban. Kattints ide!

A kérdés beírásának technikájáról tájékoztatót fogsz látni.

Az olvasószolgálat önkéntesei, ha tudnak, segítenek a válasz megtalálásában. Ez egy-két napot igénybe vehet, nézd meg a kérdésedet több alkalommal is! Mielőtt újra megkérdezed ugyanazt, keresd meg a kérdésedet, talán már vár a válasz. A következő nap a kérdésed az Archívumba kerül át, de 6 napig még a tudakozó főoldalán látható.


Ha szerkesztői problémádhoz kérsz tanácsot, akkor az nem ide, hanem a szerkesztők külön fórumára, az úgynevezett Kocsmafalra tartozik. A kezdő szerkesztők azt is kérhetik, hogy egy személyes segítő, mentor álljon melléjük, akivel megtanácskozhatják a szerkesztéssel kapcsolatos gondjukat-bajukat.

Nem tekinthetjük feladatunknak a jogi, orvosi, gazdasági vagy más, szakmai tanácsadást. Eltűnt személyek, családfák, címek, telefonszámok felkutatásával sem foglalkozunk.

Ha tanuló vagy és a házi feladattal gondjaid vannak, segítünk, ha tudunk, de nem fogjuk a feladatot helyetted megoldani.

Hol és hogyan keressek?

A kérdés feltevése után
  • A frissen beírt kérdések mindig a lap aljára kerülnek.
  • Ha a szakaszcím melletti „szerkesztés” feliratra kattintasz, akkor később is módosítani tudod a kérdésedet.
  • Minden nap új lapot kezdünk. A mai nap kérdései ezen a lapon, a tegnapiak a Wikipédia:Tudakozó/Archívum/2025-01-19 lapon találhatóak. A teljes listát a Wikipédia:Tudakozó/Archívum lapon találod meg.
  • Jegyezd meg, hogy hányadikán tetted fel a kérdésedet. Az archívumban a dátum szerint tudsz keresni a válasz után. A választ önkénteseink mindig a kérdésedhez fogják írni – már ha találnak rá választ.
  • Kérünk, hogy
    • Legyél türelemmel – itt mindenki a szabad idejét fordítja arra, hogy a segítségedre legyen.
    • Ne tedd fel ugyanazt a kérdést a Wikipédia különböző oldalain.
    • Az archivált napok lapjain utólag már ne tégy fel új kérdéseket!
  • Ha sikerült segítségedre lennünk, akkor örülnénk neki, ha írnál róla pár szót az Emlékkönyvünkbe!
Amiben segíthetsz

Szívesen látunk téged is a Wikipédia:Tudakozó önkéntesei között! Ezen a lapon: Wikipédia:Tudakozó/Amiben segíthetsz találsz néhány ötletet arra, hogyan segítheted a Wikipédia:Tudakozó munkáját: válaszadással, az esetleg ügyetlenül beírt szövegek tagolásával, cikkírással, sablonkészítéssel stb.

Az Archívum használata

Minden nap végeztével a Tudakozó aznapi kérdései az archívumba kerülnek át. Az archívum a kérdéseket naponként csoportosítva tárolja. Az elmúlt 6 nap anyagát a Tudakozó kezdőlapján találod meg. A korábbi napok anyagát az archivált napok listájában találod meg, lásd lejjebb. Ha nem ismered a pontos napot, az archívum anyagában szavakra kereshetsz is. A megnyitott nap kérdései közötti tájékozódáshoz használd az oldal tartalomjegyzékét, vagy a böngésződ keresőfunkcióját. Itt találsz segítséget arról, hogy hogyan teheted meg ezt a leggyorsabban.


Kérdések keddről  

Kérdések szerdáról  


Linkfrissítés

[szerkesztés]

Hogyan tudok frissíteni egy elavult hivatkozást forrásban rgy cikk mögött? Köszönöm a segítséget CirkuszCirkusz vita 2025. január 15., 14:24 (CET)Válasz

Megkeresed a cikk szerkesztési fázisában a hibás forrás beírását, majd ezt kicseréled a helyes forrás linkjére vagy megnevezésére, és máris mentheted a változtatást (ha más módosítást nem akarsz...). Meg fog jelenni a javított forrás! (A cikk laptörténetében - bárki által - látható lesz a módosításod ténye és a szerzőséged is.)
vitorlavita 2025. január 16., 12:20 (CET)Válasz
Köszönöm! A cikk szerkesztési fázisának abba a részébe nem tudok bejutni, ami a lábjegyzetekkel foglalkozik. Ebben tudsz segíteni, hol nyílik meg? Csak a főszöveget látom. CirkuszCirkusz vita 2025. január 16., 12:34 (CET)Válasz
Egy szócikkben többféle módon lehet forrást megadni, én kétfélét mondok:
- szöveg közben (így szokás pl. a nyomtatott sajtóban),
- lábjegyzetben (pl. könyvlapok alján, cikkek végén).
Mindkét módszer előfordulhat, de mi a forrásokat lábjegyzetek formájában szeretjük (elvégre enciklopédia volnánk :-)). Elismerem, hogy ezek megjelenítése néha bonyolultabb, a szerkesztői nézetben nehezebben kibogozható. Gondolom, egy ilyen módosítása okoz neked problémát! Azt kérem tőled, hogy nevezd meg a szócikket, és mondd meg, melyik, hányadik számú forrás a hibás! Megnézzük, és utána tudunk tanácsot adni (én, vagy valamelyik szerkeszőtársunk)!
vitorlavita 2025. január 16., 15:23 (CET)Válasz
Köszönöm! Csáki László filmrendező 8-as jegyzet:
Varga, Kinga: "Megmutatni a hétköznapok szürrealitását". filmkultura.hu, 2019. május 30. (Hozzáférés: 2019. október 20.)
Szeretném mellé írni úgy, ahogy a 11-esben is van, hogy mai jegyzettel az eredetiből archiválva, mert már csak innen érhető el:
https://web.archive.org/web/20190706093937/http://www.filmkultura.hu/?q=cikkek/arcok/csaki_laszlo CirkuszCirkusz vita 2025. január 16., 15:45 (CET)Válasz
Megértési nehézség áll fenn köztünk!
Ha jól sejtem, te Csáki László filmrendezőről írsz vagy javítasz szócikket. Ilyen vagy ehhez hasonló című szócikk nincs a Wikipédia fő névterében. Tehát az oldal tetején lévő keresőmezőbe hiába írom be a szócikk feltételezett címét, nem kapok találatot. Gondolom, akkor olyan szócikkről van szó, amit te a saját "felségterületeden" szerkesztesz, és majd később fogod áthelyezni a fő névtérbe. Amit nem látok, arról nem tudok beszélni... Nem baj!
Nem baj, mondom, mert sejtem, abból, amit leírtál a hivatkozás szövegéről, azt a módosítási lehetőséget én sem ismerem! Én már régóta nem írok új szócikkeket, csak hébe-hóba javítgatok ezt-azt, és ezalatt az évtized alatt sok külalaki változást vezettek be a szerkesztőtársak. Ezek közé tartozik a hozzáférés dátumának közlése. Nem tudom, miért kell, hogyan születik ez az infó, gépi vagy kézi módon születik-e. Nekem ilyesmire sosem volt szükségem :-(.
Azt javaslom, hogy a kocsmafalon tedd fel ugyanezt a kérdést, hiszen a Wikipédia-szócikk szerkesztései közé tartozó szabállyal lehet problémád, tehát technikai kérdésed van - ez pedig nem a Tudakozó tematikájába tartozik!
Hoppá! A kezdőknek ajánlott kocsmafalban (erre gondoltam az előbb!) megtaláltam a Wikipédia:Kocsmafal_(kezdőknek)#Linkfrissítés)-szakaszban a kérdésedet, és látom, hogy Garamond már megválaszolta!
Ha ez a válasz nem elég, akkor kérdezd őt tovább! Ha nem tud jobb választ adni, akkor fordulj a mentorodhoz a vitalapján: Szerkesztővita:Hári_Zalán.
Ha ő sem tud, akkor még mindig két lehetőséged van: vagy úgy írod meg a hivatkozást, ahogyan te tudod, és úgy teszed át a fő névtérbe a szócikket, vagy vársz további segítségre! Ha a te végső változatod valakinek nem tetszik, majd ő megváltoztatja! (A Wikipédia így fejlődik! A közösség alkotása!)
vitorlavita 2025. január 16., 22:43 (CET)Válasz
Köszönöm szépen a segítőkész hozzáállást, Garamond útmutatása alapján sikerült kicserélni. CirkuszCirkusz vita 2025. január 18., 20:01 (CET)Válasz

Kérdések csütörtökről  

Kérdések péntekről  

Kérdések szombatról  

Kérdések tegnapról  

A mai kérdések