Osztrigák 250 millió éve léteznek a Földön, és az evolúció során sok faj és család fejlődött ki. Fontos ökológiai szerepet játszanak a tengerpartokhoz közeli vizekben, valamint sok tengeri élőlénynek szolgálnak zsákmányul, ami ellen különösen kemény és ellenálló héjukkal próbálnak védekezni.
Néhány osztrigafaj emberi fogyasztásra is alkalmas, például az éti osztriga(Ostrea edulis), amelyet alacsony zsír- és szénhidráttartalma miatt szívesen fogyasztanak; más fajok gyöngyöt növesztenek (gyöngyosztriga). Az osztrigák héja is felhasználható: őrölt formában egyes gyógyszerek készítésénél használják.
Többnyire ellenőrzött körülmények között tenyésztik (akvakultúra). A legnagyobb tenyésztői Kína, Japán és Észak-Korea, valamint EurópábanFranciaország, Írország és Hollandia. Míg Ázsiában az osztrigát kizárólag feldolgozott állapotban, addig Európában nyersen fogyasztják. A legfontosabb faj a csendes-óceáni osztriga.
… a Cerne Abbas-i óriásról sokáig azt hitték, ókori alkotás, azonban 2021-es optikai, lézeres vizsgálatok megállapították, hogy a középkorban született, sőt, eredetileg nadrágot is viselt?
… a Körhinta című film a Magyar Filmművészek Szövetsége és a Magyar Művészeti Akadémia válogatása alapján is a legjobb magyar alkotások közé tartozik?
… a quadrivium négy tudományág közös összefoglaló neve? (Astronomia – Csillagászat, Aritmetica – Számtan, Geometria – Mértan és Musica – Zene)
… a fonatolás egyike az ősi kézműves tevékenységeknek, amit kezdetben hajlékony faágak, indák összefűzésével műveltek és használati tárgyak (főleg kosarak) készítésére használtak?
85 éve, 1937-ben született Komoróczy GézaSzéchenyi-díjas orientalista, egyetemi tanár, az ELTE asszirológiai és hebraisztikai tanszékének alapítója.
80 éve, 1942-ben jegyezte be az Amerikai Szabadalmi Hivatal (United States Patent Office) 2.292.387-es számon Hedy Lamarr világhírű színésznő és feltaláló „titkos kommunikációs rendszer” szabadalmát.
60 éve, 1962-ben föld körüli pályára bocsátották a szovjet Vosztok–3 űrhajót, mely páros űrrepülést hajtott végre a másnap föld körüli pályára bocsátott Vosztok–4-el.
Minden szerkesztésed ezen licenc elfogadását és alkalmazását jelenti, mellyel hozzájárulsz, hogy a művet bárki módosíthatja, azt bármilyen célra felhasználhatja.
A Wikipédia tartalmának újrafelhasználásakor (átdolgozás esetén is) meg kell adnod, hogy a műre a fenti licenc vonatkozik, továbbá meg kell nevezned a forrásul szolgáló szócikket; internetes közzététel esetén a forrásműre mutató linket kell elhelyezned honlapodon.
A képek felhasználási feltételeit külön kell ellenőrizned.