Kezdőlap

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez

Ezt az enciklopédiát az olvasói szerkesztik.
A magyar változatnak 526 065 szócikke van, ebből 1051 kiemelt.

Összes portál

Kiemelt cikk  
A Big Bang 2012-ben
A Big Bang 2012-ben

A Big Bang vagy BIGBANG (hangul: 빅뱅?) 2006-ban alakult népszerű dél-koreai popegyüttes, tagjai G-Dragon, Taeyang, Daesung, 2019-ig Seungri és 2023-ig T.O.P. 2011-ben az együttes kiadója, a YG Entertainment bevételeinek mintegy 30%-át adta. A Big Bang rajongóinak elnevezése VIP, a zenekar azonos című kislemeze után, a hivatalosan regisztrált VIP-k száma körülbelül 300 000.

Az együttes tagjait egy válogató során választották ki, amelyet az egyik koreai televízió is közvetített. Eleinte hiphoppal és R&B-vel foglalkoztak, később erőteljesen befolyásolni kezdte dalaikat az elektronikus zene. G-Dragon számos dicséretet kapott az együttesben folytatott dalszerzői tevékenysége miatt. Innovatívnak és a K-pop megújítóinak tartják őket, akik befolyással vannak a koreai divatra is. Az együttes a dél-koreai termékreklámok egyik legnépszerűbb szereplője. A Big Bang az első külföldi együttes, amely elnyerte a Japán Kábeltelevíziós díjat a legjobb új együttes kategóriában, és az első dél-koreai együttes, amely a Japan Records-elismerésben részesült. 2011-ben az MTV Europe Music Awardson elnyerték a legjobb nemzetközi előadó címet, a nyertesek közül a Queent leszámítva a Big Bang volt az egyedüli nem észak-amerikai előadó. Ugyanebben az évben Tonight című albumuk az amerikai Billboard világzenei toplistájának harmadik helyén szerepelt, az amerikai iTunes Store popzenei toplistájának 9. helyén debütált, megelőzve Lady Gagát, az albumok toplistáján pedig a 18. helyen szerepelt.

2012-ben Alive című középlemezük Blue című videóklipjét öt nap alatt nyolcmilliószor nézték meg a YouTube-on. A dal minden koreai slágerlistán első helyezést ért el. A Still Alive című újracsomagolt lemezük Monster című dala a megjelenését követő 24 órában hárommilliós nézettséggel rekordot állított fel, korábban egyetlen K-pop-videó sem ért el ilyen rövid idő alatt ekkora látogatottságot.

G-Dragon és Taeyang szólókarrierjükben is sikeresek, T.O.P., Daesung és Seungri pedig doramákban, illetve filmekben is szerepelnek.

A kezdőlapon legutóbb megjelent szócikkek: Pásztázó elektronmikroszkóp • Ligeti György • László nápolyi király • Kínai jóslócsont • Tarbosaurus • Magyarország az Eurovíziós Dalfesztiválokon • Ózdi Kohászati Üzemek 

Javaslatok

A nap képe    
A Szent Viktor-templom tornyába vezető lépcső (Dülmen, Észak-Rajna-Vesztfália, Németország)

A Szent Viktor-templom tornyába vezető lépcső (Dülmen, Észak-Rajna-Vesztfália, Németország)
Tudtad-e?  

Tudtad-e, hogy…

Gyulafehérvári Újszövetség
Gyulafehérvári Újszövetség
  • … az első román nyelvű teljes Újszövetség-fordítás I. Rákóczi György erdélyi fejedelem megbízásából és költségén jelent meg?
  • … a Star Trek világát 11 sorozat 821 epizódja, valamint 13 mozifilm alkotja? (Valamint rengeteg egyéb alkotás...)
  • … 1920-ban a prágai parlamentben az első kisebbségi magyar felszólalásban Körmendy Ékes Lajos kijelentette, hogy a magyarok akaratukon kívül kerültek a csehszlovák államhoz?
  • … az eschedei vasúti balesetben 1998. június 3-án a vonaton tartózkodó legtöbb személy megsérült, és végül 101 halálos áldozata lett a tragédiának?
Aktuális  


Az év aktualitásai: 2022-es orosz invázió Ukrajna ellen


Halálesetek a közelmúltban: Dánielisz EndreMilka ZimkováPeter SimonischekEtela StudeníkováSuhajda SzilárdHarald zur HausenPiet de Zoete

Ezen a napon  

Ma 2023. június 2. van,  

Olasz köztársaság-napi parádé 2015-ben
Olasz köztársaság-napi parádé 2015-ben

Évfordulók  

A girondisták letartóztatása
A girondisták letartóztatása

Ismerkedés a Wikipédiával  
Contactus-wmcolors.svg
  • Üdvözlőlap – Bemutatkozik a Wikipédia.
  • Első lépések – Didaktikusan felépített bevezető a Wikipédia szerkesztésébe.
  • Segítség – Egyszerű, közepes és haladó szerkesztési tippek, útmutatók.
  • Wikifogalmak – Minden, ami elsőre kínaiul hangzik a Wikipédián, itt magyarázatra lel.
  • Kocsmafal kezdőknek – Az új szerkesztő kérdez, aki tud, válaszol.
  • Homokozó – Újdonsült szerkesztőink szabadon garázdálkodhatnak benne.
  • Mentorálás – Kezdeti lépéseidhez támogatást kaphatsz egy tapasztaltabb szerkesztőtől.
Szerkesztői közösség  
Wiki3A.jpg
Magyar Wikipédia Magazin  
Wikipédia más nyelveken  
Ez a magyar nyelvű Wikipédia. 2003-ban indult, jelenleg 526 065 szócikket tartalmaz. A Wikipédia sok más nyelven is elérhető.
Wikimédia-társlapok  

A Wikipédiát a nonprofit Wikimédia Alapítvány üzemelteti. A Wikimédia számos többnyelvű és nyílt tartalmú társlapot üzemeltet:

WikiszótárWikiszótár
Többnyelvű szótár és szinonimaszótár
Wikimédia CommonsWikimédia Commons
Szabad médiaállományok gyűjteménye
WikidézetWikidézet
Többnyelvű idézet- és szólásgyűjtemény
WikiegyetemWikiegyetem
Jegyzetek és tanulási segédletek
WikifajokWikifajok
Rendszertani adatbázis
WikiforrásWikiforrás
Szabad forrásmunkák
WikikönyvekWikikönyvek
Szabad kézikönyvek és útmutatók
WikidataWikidata
Szabad központi tudásbázis
WikivoyageWikivoyage
Szabad útikalauz
Meta-WikiMeta-Wiki
A Wikimédia-projektek koordinációja
Felhasználási feltételek  
A Wikipédiában található szövegekre és egyes képekre a Creative Commons Nevezd meg! – Így add tovább! 3.0 (CC-BY-SA-3.0) licenc vonatkozik.
Cc.logo.circle.svg
Cc-by new.svg
Cc-sa.svg
  • Minden szerkesztésed ezen licenc elfogadását és alkalmazását jelenti, mellyel hozzájárulsz, hogy a művet bárki módosíthatja, azt bármilyen célra felhasználhatja.
  • A Wikipédia tartalmának újrafelhasználásakor (átdolgozás esetén is) meg kell adnod, hogy a műre a fenti licenc vonatkozik, továbbá meg kell nevezned a forrásul szolgáló szócikket; internetes közzététel esetén a forrásműre mutató linket kell elhelyezned honlapodon.
  • A képek felhasználási feltételeit külön kell ellenőrizned.