Kelenföld vasútállomás

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen KMBot (vitalap | szerkesztései) 2017. augusztus 13., 01:54-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (sebesvonat AWB)
Kelenföld vasútállomás
Cím
OrszágMagyarország
Hely1115 Budapest, Etele tér 5.
Állomáskategória
  • I. személyszállítási kategória
  • II. teherszállítási kategória
ÁllomáskódKL
UIC állomáskód5501024
IBNR állomáskód5500008
Megnyitás1861. április 1.
Felhasználási területvasútállomás
ÜzemeltetőMÁV Magyar Államvasutak Zrt.
Tszf. magasság110 m
Peronnal rendelkező vágányok száma10
Peronszélek száma10
Része ennekMagyarország vasúti közlekedése
Szomszédos állomások
Időzónaközép-európai idő
Vasútvonalak
Szolgáltatások
Vonatok
Wi-Fiingyenes
Átszállási lehetőségek
Elhelyezkedése
Kelenföld vasútállomás (Budapest)
Kelenföld vasútállomás
Kelenföld vasútállomás
Pozíció Budapest térképén
é. sz. 47° 27′ 54″, k. h. 19° 01′ 18″Koordináták: é. sz. 47° 27′ 54″, k. h. 19° 01′ 18″
Térkép
A Wikimédia Commons tartalmaz Kelenföld vasútállomás témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Kelenföld vasútállomás a Déli, a Keleti és a Nyugati pályaudvar mellett Budapest négy legforgalmasabb vasútállomása közé tartozik. Budapest XI. kerületében található. A főváros helyi közösségi közlekedésébe egyrészt több villamos- és autóbuszjárat köti be, melyeknek megállói – sok esetben végállomásai – a vasútállomás keleti oldalán lévő Etele téren, illetve a nyugati oldalon lévő őrmezői intermodális csomópontban találhatók. Másrészt 2014. március 28-a óta a 4-es metró a budapesti metróhálózatba is közvetlenül bekapcsolja, a metróvonal egyik végállomása itt található. 1999-ben a Kosztolányi Dezső térről az Etele térre költözött a Volán autóbusz-állomás, ahonnan a Dél-Buda környéki agglomerációba indulnak elővárosi, helyközi buszjáratok.

A környék további rendezésére, illetve a vasútállomás korszerűsítésére a tervek elkészültek. Az állomásépület 1995-ben fővárosi védettséget kapott.

Története

A pályaudvar a 20. század elején

A 19. században, az egykor a Déli Vasút tulajdonában lévő Buda állomás (a jelenlegi Déli pályaudvar) 1861-ben nyílt meg. Buda állomás az akkor igen jelentős Buda-Kanizsa vonal végállomása volt. A vasút áthaladt az akkor még Újbudának nevezett mai Kelenföldön.

Kelenföld vasútállomás az Összekötő vasúti híd és a Ferencváros rendező-pályaudvar építésével egyidejűleg[1] épült ki. Itt kapcsolódik a Déli Vasút a bal parti körvasút segítségével a többi vasút pályájához. Kelenföld vasútállomás kezdetektől a Magyar királyi Állam Vasutak tulajdonában volt. Maga az utasfelvételi épület (indóház) már megépítésekor csaknem kétszeres alapterületű az I. o. MÁV típus-állomások méretéhez képest. Az állomás a Pécsi Vasút 1882 és az Újszőny-Bruck vasútvonal 1884 végállomási kialakításával (mozdonyszín, szénraktár, vízállomás, lak-épületek) bővül.

Az első világháború után Kelenföld állomás fejlesztése is szükségessé vált. Korlátlan forgalmú, nagy teljesítőképességű pályaudvar létesítését tervezték, két szigetperonnal,[2] terjedelmes raktárakkal, rakodókkal és tömegáru rakhelyekkel. A tervezett bővítések helyigénye biztosított volt. Első lépésként 1926-ban egy fedett tejrakodó és gyorsáruraktár épült. A következő lépésben új felvételi épület és a teherforgalmú vágányok szaporítása is kezdetét vette.[3]

A Déli pályaudvar a második világháború alatti bombázások során teljesen elpusztult, a befutó vasútvonalak tönkrementek. A hatvanas évekig ideiglenes létesítmények szolgálták ki az utasokat. Ebben az időben merült fel funkcionális bázisának Kelenföldre való áttelepítése, de ez sosem valósult meg. Végül 1960-ban nekiláttak a Déli pályaudvar rendezésének, a munkákkal 1975-re készültek el.

1978-ban kezdődtek a nagyszabású átépítési munkálatok. A cél a kapacitásbővítés mellett a jellemző két irány forgalmának elkülönítése volt. 1983-ban Déli pályaudvartól Kelenföldig felsővezeték került a pálya fölé. Ekkor épült meg a három perontető, valamint a pusztaszabolcsi vonalat is ekkor villamosították. 1986-ban elkészült a pályaudvar aluljárója, ami az Etele teret köti össze Őrmezővel. 1987-ben Székesfehérvárig is villamosították a vasúti pályát.

A vasútállomás 2007-ben lett 125 éves. Ez alkalomból teljes műemléki védelmet kapott.[forrás?] Ekkor lett a neve Budapest-Kelenföld helyett Kelenföld.

A 4-es metró építési munkálataival kapcsolatosan a személyforgalmat bonyolító vágányokat is kissé átszervezték, és új peronokat alakítottak ki. Az 1-2 vágányok peronja újonnan készült el, az állomásépülettől délre eltolva. Már az új, második, tágasabb és mélyebb aluljáró építése során – ideiglenes jelleggel – kialakítottak egy peront a korábbi C peron (14-15 vágányok) átmeneti pótlására, majd később a 8-as és 9-es vágányok megszüntetésével jött létre az új 7-10 vágányok peronja. Az új peronokat csak az új aluljáróból lehet közvetlenül elérni, a régi aluljáróból nem. Az új aluljáróban BKK ügyfélszolgálat, szolgáltatóegységek (pékség, pénzváltó), biciklitárolók és jegyárusító automaták (MÁV és BKK) kaptak helyet. Az új aluljáró teljes mértékben akadálymentesített, a mozgólépcsős kapcsolat mellett minden személyforgalmi szint elérhető liftekkel is. Az aluljáró különböző pontjain vasúti és BKK utastájékoztató monitorokat helyeztek el.

Vasúti alagúton át a Déli pályaudvarra

A Gellért-hegyi alagút déli bejárata

1861-ben Kelenföld vasútállomásról a Déli pályaudvarra bevezető, a Gellért-hegy alatt áthaladó kétvágányos, enyhén ívelt alagutat építettek. Hossza: 361 méter. Ezen szakasz különlegessége, hogy bal oldali közlekedés van érvényben. (Módja: a menetirány szerinti bal vágány a helyes-, a jobb oldali pedig a helytelen vágány.

Oka: a hely szűke miatt a Déli pályaudvar az alagút mellett végződő kihúzóvágánya rövid (a MÁV M44 sorozatú mozdonya és két személykocsi épphogy elfér rajta), ezért az ún. "teher" vágányokon való tolatáskor az alagútba kell kihúzni a kocsisort. A baljáratú közlekedésnek köszönhetően az alagút másik vágányának vonatközlekedését a tolatás nem akadályozza.

Az alagút belmagassága – mivel eredetileg nem villamos vontatásra tervezték – alacsony. A villamosításkor az alagút mélyítése mellett döntöttek, hogy elférjen a felsővezeték.

Az alagútban 40 km/h, az alagút déli nyílása és Kelenföld vasútállomás bejárati váltókörzete között 80 km/h az engedélyezett sebesség.

Vonatpótló busz Kelenföldön

2015 januárjában az alagút déli bejáratánál kődarabok hullottak a sínekre, ezért a vonatközlekedésben fennakadások voltak. Később a támfal is megcsúszott, ezért korlátozták a vonatforgalmat, később le is állították. Egyes Százhalombatta, Martonvásár felé közlekedő vonatokat töröltek, a többi vonat csak Kelenföld vasútállomásig közlekedett, a Déli pályaudvart a tárolón lévő személykocsik kivételével kiürítették. A két állomás között vonatpótló autóbuszokat indítottak.[4][5]

Forgalom

A teherpályaudvar
Sablon:Budapest–Győr-expresszvonatSablon:Budapest–Tapolca-sebesvonatSablon:Budapest–Tapolca-sebesvonat2Sablon:Budapest–Tapolca-gyorsvonatSablon:Budapest–Tapolca-gyorsvonat (nyár)Sablon:Budapest–Győr–Szombathely-gyorsvonatSablon:Budapest–Veszprém-gyorsvonatSablon:Budapest–Nagykanizsa-gyorsvonatSablon:Budapest–Siófok–Gyékényes-gyorsvonatSablon:Záhony–Tapolca-gyorsvonatSablon:Budapest–Szekszárd–Baja-expresszvonatSablon:Budapest–Gyékényes-InterCitySablon:Budapest–Gyékényes-InterCity (nyár)Sablon:Budapest–Murakeresztúr–Gyékényes-InterCity (nyár)
Járat Útvonal Gyakoriság
 S10  Budapest-DéliBudapest-KelenföldBudaörsTörökbálintBiatorbágyHerceghalomBicske alsóBicskeSzárSzárligetAlsógallaTatabányaVértesszőlősTóvároskertTataAlmásfüzitőAlmásfüzitő felsőSzőnyKomáromÁcsNagyszentjánosGyőrszentivánGyőr-GyárvárosGyőr Óránként
 S12  Budapest-DéliBudapest-KelenföldBudaörsTörökbálintBiatorbágyHerceghalomBicske alsóBicskeSzárSzárligetAlsógallaTatabányaBánhidaKörnyeKecskéd alsóOroszlány Óránként
 S30  Budapest-DéliBudapest-KelenföldAlbertfalvaBudafokKastélyparkTétényligetÉrd alsóTárnokMartonvásárBaracskaPettendKápolnásnyékVelenceVelencefürdőGárdonyAgárdDinnyésSzékesfehérvár (– nyáron 1 darab Fonyódig) Napi 4-5 pár
 G30  Budapest-DéliBudapest-KelenföldÉrd alsóVelenceVelencefürdőGárdonyAgárdSzékesfehérvár Nyári hétvégén 2 pár
 S34  Budapest-DéliBudapest-KelenföldAlbertfalvaBudafokKastélyparkTétényligetÉrd alsóTárnokMartonvásárBaracskaPettendKápolnásnyékVelenceVelencefürdőGárdonyAgárdDinnyésSzékesfehérvárMaroshegyLepsényBalatonaligaBalatonvilágosSzabadisóstóSzabadifürdőSiófokBalatonszéplak felsőBalatonszéplak alsóZamárdi felsőZamárdiSzántódBalatonföldvárBalatonszárszóBalatonszemesBalatonlelle felsőBalatonlelleBalatonboglárFonyódligetFonyódBélatelepAlsóbélatelepBalatonfenyvesBalatonfenyves alsóMáriahullámtelepMáriaszőlőtelepBalatonmáriafürdőBalatonberényBalatonszentgyörgyKeszthely Nyáron napi 2 pár
 S35  Budapest-DéliBudapest-KelenföldBudafok(Nagykanizsa felé: BudatétényBarosstelepÉrdligetÉrd felsőTárnokMartonvásárBaracskaPettendKápolnásnyék; Budapest felé: ← Érd alsó)VelenceVelencefürdőGárdonyAgárd (→ Dinnyés)SzékesfehérvárMaroshegyLepsényBalatonaligaBalatonvilágosSzabadisóstóSzabadifürdőSiófokBalatonszéplak felsőBalatonszéplak alsóZamárdi felsőZamárdiSzántódBalatonföldvárBalatonszárszóBalatonszemesBalatonlelle felsőBalatonlelleBalatonboglárFonyódligetFonyódBélatelepAlsóbélatelepBalatonfenyvesBalatonfenyves alsóMáriahullámtelepMáriaszőlőtelepBalatonmáriafürdőBalatonberényBalatonszentgyörgyVörsZalakomárZalaszentjakabNagykanizsa Nyáron napi 1 pár
 S36  Kőbánya-KispestFerencvárosBudapest-KelenföldAlbertfalvaBudafokKastélyparkTétényligetÉrd alsóTárnok (Martonvásár) Óránként
 S40  Budapest-DéliBudapest-KelenföldBudafokHárosBudatétényBarosstelepNagytétény-DiósdÉrdligetÉrd felsőÉrdSzázhalombattaDunai FinomítóErcsiIváncsaPusztaszabolcs – (közvetlen kocsikkal tovább SzabadegyházaSárosdNagylókSárbogárdRétszilasSáregresSimontornyaTolnanémediPincehelyBelecskaKeszőhidegkút-GyönkSzárazdRegölySzakály-HőgyészDúzsCsibrákKurdDöbröközDombóvár) 1-3 óránként
 S42  Budapest-DéliBudapest-KelenföldBudafokHárosBudatétényBarosstelepNagytétény-DiósdÉrdligetÉrd felsőÉrdSzázhalombattaDunai FinomítóErcsiIváncsaPusztaszabolcsAdonyKulcsRácalmásDunaújváros 1-4 óránként
 G44  TárnokÉrd felsőÉrdligetBarosstelepBudatétényBudafokBudapest-KelenföldBudapest-Déli Napi 1 Budapest felé
személyvonat Budapest-DéliBudapest-Kelenföld (← Gárdony)SzékesfehérvárVárpalotaPétfürdőÖsküHajmáskérVeszprémAjka (← Ajka-GyártelepDevecserSomlóvásárhelyTüskevárKarakószörcsökKertaBobaNemeskocsCelldömölk) Napi 1 pár
Katica sebesvonat Budapest-DéliBudapest-KelenföldSzékesfehérvárSzékesfehérvár-RepülőtérPolgárdi-IpartelepekPolgárdiFüleBalatonfőkajár felsőCsajágBalatonakarattyaCsittényhegyBalatonkeneseBalatonfűzfőBalatonalmádiKáptalanfüredAlsóörsCsopakBalatonarácsBalatonfüred Nyáron 2 óránként
Déli→parti sebesvonat
Déli←parti sebesvonat
Budapest-DéliBudapest-KelenföldÉrd alsó (←Gárdony)SzékesfehérvárSzékesfehérvár-RepülőtérSzabadbattyánKiscséripusztaPolgárdi-TekerespusztaLepsényBalatonaligaBalatonvilágosSzabadisóstóSzabadifürdőSiófokBalatonszéplak felsőBalatonszéplak alsóZamárdi felsőZamárdiSzántódBalatonföldvárBalatonszárszóBalatonszemesBalatonlelle felsőBalatonlelleBalatonboglárFonyódligetFonyódBélatelepAlsóbélatelepBalatonfenyvesBalatonfenyves alsóMáriahullámtelepMáriaszőlőtelepBalatonmáriafürdőBalatonberényBalatonszentgyörgy (– Keszthely) (← napi 1 Nagykanizsáról) Nyáron 2 óránként
gyorsított személyvonat Budapest-KeletiFerencvárosBudapest-Kelenföld(BiatorbágyBicske alsóBicske →) AlsógallaTatabánya (← Vértesszőlős)TóvároskertTata (← AlmásfüzitőAlmásfüzitő felsőSzőny)KomáromÁcs (← NagyszentjánosGyőrszentiván)Győr-GyárvárosGyőrAbdaÖttevényLébény-MosonszentmiklósMosonmagyaróvárLevélHegyeshalom Munkanapokon napi 1-2 pár
gyorsvonat Budapest-DéliBudapest-KelenföldSzékesfehérvárVárpalotaPétfürdőVeszprém(Herend –) AjkaDevecser(SomlóvásárhelyKarakószörcsökKerta →) BobaCelldömölk(KemenesmihályfaNagysimonyiOstffyasszonyfa –) Sárvár(PorpácVép –) Szombathely 2 óránként
Citadella nemzetközi InterCity Budapest-DéliBudapest-KelenföldSzékesfehérvárVárpalotaPétfürdőVeszprémAjkaJánosházaUkkZalabér-BatykZalaszentivánZalaegerszegZalalövőŐriszentpéterHodoš (Őrihodos)(Mačkovci (Mátyásdomb) →) Murska Sobota (Muraszombat) – Lipovci (Hársliget) – Ljutomer mesto (← Ivanjkovci) – Ormoz – Ptuj – Pragersko – Celje – Laško – (Rimske Toplice →) Zidani Most – Trbovlje – Zagorje – (Litija →) Ljubljana Napi 1 pár
Aranyhíd expresszvonat Szeged (← SzatymazKistelek)KiskunfélegyházaKecskemétNagykőrösCeglédFerihegyKőbánya-KispestBudapest-KelenföldSzékesfehérvárBalatonaligaSzabadisóstóSiófokZamárdiBalatonföldvárBalatonszárszóBalatonszemesBalatonlelleBalatonboglárFonyódBalatonmáriafürdőBalatonberényBalatonszentgyörgy Nyáron napi 1 pár
Balaton expresszvonat Budapest-DéliBudapest-KelenföldSzékesfehérvárSiófokZamárdiBalatonföldvárBalatonszárszóBalatonszemesBalatonlelleBalatonboglárFonyódBalatonfenyvesBalatonmáriafürdőBalatonszentgyörgyKeszthely Nyáron 2 óránként
Borostyánkő, Tűztorony, Ikva, Lővér, Kékfrankos, Magnet Bank, Scarbantia, Soproni Közgáz InterCity Budapest-KeletiBudapest-KelenföldTatabányaTataKomáromGyőrCsornaKapuvárFertőszentmiklósSopron 2 óránként
Savaria InterCity Budapest-KeletiBudapest-KelenföldTatabányaTataKomáromGyőrCsornaRépcelakSzombathely (– napi 1 pár tovább Szentgotthárd felé) 2 óránként
Mura nemzetközi InterCity Budapest-KeletiBudapest-KelenföldTatabányaTataKomáromGyőrCsornaRépcelakSzombathelySzombathely-SzőlősJák-BalogunyomEgyházasrádócKörmendHorvátnádaljaCsákánydoroszlóRátótAlsórönökHarisSzentgotthárdJennersdorf (Gyanafalva) (← Hohenbrugg a. d. Raab) – Fehring (← Lödersdorf) – Feldbach (← Gniebing ← Rohr/Raab ← Studenzen-Fladnitz ← Takern-St. Margarethen) – Gleisdorf (← Laßnitzthal ← Laßnitzhöhe ← Hart bei Graz ← Raaba ← Graz Liebenau-Murpark) – Graz Ostbahnhof (← Graz Don Bosco) – Graz Hauptbahnhof Napi 1 pár
Mecsek InterCity Budapest-KeletiBudapest-KelenföldSárbogárdDombóvár (– Sásd)SzentlőrincPécs 2 óránként
Göcsej InterCity Budapest-DéliBudapest-KelenföldSzékesfehérvárVárpalotaPétfürdőVeszprémAjkaJánosházaUkkZalabér-BatykZalaszentivánZalaegerszeg 2 óránként
xpress Budapest-KeletiBudapest-KelenföldTatabányaGyőrMosonmagyaróvárHegyeshalomWien Hauptbahnhof (Bécs)Wien MeidlingSt. Pölten HauptbahnhofLinz HauptbahnhofSalzburg Hauptbahnhof – Kufstein – Wörgl (← Jenbach) – Innsbruck Hauptbahnhof – Ötztal – Landeck-Zams – Sankt Anton Am Arlberg – Bludenz – Feldkirch – Buchs – SargansZürich Hauptbahnhof Napi 1-2 pár
xpress Budapest-KeletiBudapest-KelenföldTatabányaGyőrMosonmagyaróvárHegyeshalomWien Hauptbahnhof (Bécs)Wien MeidlingSt. Pölten HauptbahnhofLinz Hauptbahnhof(Wels Hauptbahnhof –) Salzburg Hauptbahnhof(Rosenheim –) München Hauptbahnhof (hetente 2 pár tovább: München-PasingAugsburg Hauptbahnhof – (Günzburg →) Ulm HauptbahnhofStuttgart HauptbahnhofMannheim HauptbahnhofFrankfurt am Main Flughafen FernbahnhofFrankfurt Hauptbahnhof) 2 óránként
Kálmán Imre EuroNight Budapest-KeletiBudapest-KelenföldTatabányaGyőrMosonmagyaróvárHegyeshalomWien Hauptbahnhof (Bécs)Wien MeidlingSt. Pölten HauptbahnhofLinz Hauptbahnhof(Wels Hauptbahnhof →) Salzburg Hauptbahnhof (közvetlen kocsikkal tovább Zürichbe) – Rosenheim – München OstbahnhofMünchen Hauptbahnhof Napi 1 pár
Csárdás, Lehár, Liszt Ferenc és Semmelweis EuroCity Budapest-KeletiBudapest-KelenföldTatabányaGyőrMosonmagyaróvárHegyeshalomWien Hauptbahnhof (Bécs) Napi 4 pár
Hortobágy EuroCity Wien Hauptbahnhof (Bécs)HegyeshalomMosonmagyaróvárGyőrTatabányaBudapest-KelenföldBudapest-KeletiSzolnok(Szajol →) Törökszentmiklós(Fegyvernek-Örményes →) KisújszállásKarcagPüspökladány(Kaba →) Hajdúszoboszló(Ebes →) DebrecenNyíregyházaDemecserKisvárdaZáhony (közvetlen kocsikkal tovább: Csap (Чоп)Munkács (Мукачево)Szolyva (Свалява)Szlavszke (Славське)Sztrij (Стрий)Lviv-Holovnij (Льві́в-Головни́й)Kijiv-Paszazsirszkij (Київ-Пасажирський)) Napi 1 pár
Avala EuroCity Wien HauptbahnhofHegyeshalomMosonmagyaróvárGyőrTatabányaBudapest-KelenföldBudapest-Keleti Napi 1 pár

Kelenföld vasútállomáson halad keresztül a Dunántúl felé a vasúti személy- és teherforgalom jelentős része. Az időközben végrehajtott bővítésekkel sem tudja zavartalanul ellátni a nagymértékben megnövekedett forgalmat.[forrás?] A MÁV 1-es, 30a és a 40a számú fővonalának nagy csomópontja. A 30-as vonal a Balaton és a Velencei-tó miatt turisztikailag kiemelt vasútvonalnak számít. Számos nemzetközi vonat is érinti.

A forgalma igen nagy, főleg nyáron, amikor félóránként indulnak vonatok a Déli pályaudvarról a Balaton felé. Télen is jelentős az áthaladó utasok és vonatok száma, hiszen az elővárosi járatokkal például Érdről, Martonvásárról, Százhalombattáról, Bicskéről több ezren ingáznak nap mint nap a főváros és otthonuk között.

A vasút ma már nem csak városok, de városrészek közötti helyi utazásra is szolgál. Kelenföldről például jóval egyszerűbb és olcsóbb is a város egyes részeit vonattal elérni a buszozás, a többszöri átszállás és jegyváltás helyett. A Déli pályaudvarra például 6 perc alatt, a Keleti pályaudvarra negyedóra alatt lehet innen vonattal eljutni, ez utóbbi nagyságrendileg azonos a 4-es metró menetidejével ugyanezen a szakaszon. 2005-ben alakult meg a Budapesti Közlekedési Szövetség, amely a BKV és Volánbusz járművein túl vasúttal kombinált tarifaközösséget hozott létre, ennek eredménye a Budapest bérlet. Mindez összhangban áll azzal az európai uniós gyakorlattal, amely támogatja a fővároson belüli helyi kötött pályás közlekedés fejlesztését.

Szintén áthaladnak Kelenföld vasútállomáson a győri, veszprémi, szombathelyi és zalaegerszegi vonatok. A nemzetközi gyorsok, EuroCityk és a belföldi, nemzetközi InterCityk többsége a Keleti pályaudvarról indul, és onnan jövet haladnak át Kelenföldön.

További nemzetközi vonatok tartanak innen Bécsbe, Grazba, Münchenbe, Pozsonyba, Prágába, Fiuméba, Velencébe, Zágrábba és Ljubljanába.

Az állomásépület

Kelenföld vasútállomás épülete 2011-ben

Az állomásépület Budapest arculatának jellegzetes épülete, az Etele tér meghatározó pontja. Legutoljára 1984-ben végeztek rajta felújítási munkálatokat. Újabb felújítását megtervezték, de a kivitelezés elmaradt. Az emeleti lakásokat veszélyességük miatt kiürítették.

Az épületben a földszinten a pénztár, a váró, egy kis, élelmiszert árusító bolt és a resti, valamint egy posta üzemel. Az állomásépület vágányoldali kijáratai 1986 óta le vannak zárva az utasforgalom elől, mivel azóta a peronokat (az épületen kívül induló) aluljárón (a metró megnyitása óta két különbözőn is) keresztül lehet megközelíteni, melyek egyben összekötik az Etele teret az őrmezői lakóteleppel. A helyi védettséget élvező utasforgalmi épület felújítása vagy átépítése régóta esedékes lenne, de a metróépítés az épület szerepének újragondolását is megkívánja, hiszen az utasforgalmi funkciók jelentős része (pl. jegyváltó automaták) átkerült az új aluljáróba.

Tömegközlekedés

Budapest, Metró 4, Kelenföld vasútállomás
Az Avala InterCity érkezik Kelenföldre 2004-ben
Railjet Kelenföldön

Autóbusz

Kelenföld vasútállomáson van a végállomása a következő autóbuszoknak:

Átmenő autóbuszok:

Éjszakai autóbusz

Villamos

Metró

Vonat

Jegyzetek

  1. az 1872 évi IX. törvénycikk alapján
  2. Akkoriban még csak Győr állomás rendelkezett ilyennel.
  3. * A Magyar Mérnök- és Építészegylet: Technikai fejlődésünk története 1867-1927 (Budapest, 1928) 410 o.
  4. Megcsúszott a támfal a Déli alagútjánál. iho.hu, 2015. január 25. (Hozzáférés: 2015. február 24.)
  5. Teljesen leállt a Déli az alagút miatt. iho.hu, 2015. január 31. (Hozzáférés: 2015. február 24.)

Források

  • Útikönyvek: Budapest (Műszaki könyvkiadó, Budapest, 1961.)
  • Corpus Juris Hungarici: 1881. évi XLVI. törvénycikk a budapest-pécsi I. rendű vasút kiépítéséről
  • Corpus Juris Hungarici: 1872. évi IX. törvénycikk a budapesti indóházakat összekötő vasút létesítése tárgyában
  • 67 kpt Budapest Pécsi Vasút térrajz 1883 okt 18. Groffiss Mihál hitelesítő mérnök

További információk

Commons:Category:Kelenföld train station
A Wikimédia Commons tartalmaz Kelenföld vasútállomás témájú médiaállományokat.