„Fekete üröm” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Felhasználása bővítve; kép áthelyezve; kép beillesztve
a →‎Konyhában: ref jav.
36. sor: 36. sor:
A július és szeptember közötti virágzást megelőzően leszedett leveleket és hajtásokat kesernyés ízük miatt használták zsír, hús és hal fűszerezésére.
A július és szeptember közötti virágzást megelőzően leszedett leveleket és hajtásokat kesernyés ízük miatt használták zsír, hús és hal fűszerezésére.


A sör ízesítésére is használták a [[Komló (növénynemzetség)|komló]] elterjedése előtt, vagy komló helyett.<ref name="Physnews1"/><ref>Llewellyn's 2010 Herbal Almanac by Llewellyn</ref>
A sör ízesítésére is használták a [[Komló (növénynemzetség)|komló]] elterjedése előtt, vagy komló helyett.<ref name="Physnews1">{{Cite web| last = Edwards| first = Lin| authorlink = | coauthors = | title = Brewery from 500 BC reveals its secrets| work = Archeology & Fossils| publisher = Physics News| date = January 17, 2011| url = http://www.physorg.com/news/2011-01-brewery-bc-reveals-secrets.html| doi = 10.1007/s12520-010-0049-5| accessdate = January 17, 2011}}</ref><ref>Llewellyn's 2010 Herbal Almanac by Llewellyn</ref>


=== Gyógyászatban ===
=== Gyógyászatban ===

A lap 2011. december 18., 16:16-kori változata

Fekete üröm
Rendszertani besorolás
Ország: Növények (Plantae)
Törzs: Zárvatermők (Magnoliophyta)
Osztály: Kétszikűek (Magnoliopsida)
Rend: Fészekvirágzatúak (Asterales)
Család: Őszirózsafélék (Asteraceae)
Nemzetség: Artemisia
Faj: A. vulgaris
Tudományos név
Artemisa vulgaris
L.
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Fekete üröm témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Fekete üröm témájú médiaállományokat és Fekete üröm témájú kategóriát.

A fekete üröm (latin neve: Artemisia vulgaris L.), egy Magyarországon is gyakori gyom-, és fűszernövény, a őszirózsafélék (Asteraceae) családjába tartozik. Európában és Észak-Afrikában a legelterjedtebb.

Népies nevei: anyafű, közönséges üröm, mátrafű, taplóüröm, veres üröm.

Fűszerként virágzó hajtásának felső, legfeljebb 40 cm hosszú részét (esetleg a gyökerét) gyűjtik. A majdnem mindenhol előforduló növény virágzó hajtását (Artemisiae herba) sültek készítésénél használják a majoránna pótlására. Illóolajat, keserűanyagot, gyantát tartalmaz.

Virágpora az arra érzékenyekből allergén reakciót vált ki.

Felhasználása

Bárhol megél. Jobbra lent csillagfürt (Lupinus) levelei.

Felhasználható zsírosabb szárnyasok (liba, kacsa), disznó-, vaddisznósültek, valamint káposzta- és gombaételek ízesítésére is. Emésztést segítő hatása miatt a nehezen emészthető ételek általános fűszere. Bár a magyar importőrök gyakran tévesen az abszint összetevőjeként tüntetik fel, az italok eredeti címkéjén soha nem szerepel. A fekete üröm az 1920-as években – az akkoriban betiltott abszint helyett – elterjedő italoknak és utódjaiknak volt gyakori összetevője, például a pastisnak.

A fekete üröm illóolajában tujon található, ami nagy mennyiségben vagy hosszas fogyasztás esetén mérgező. Mivel a növény igen kevés illóolajat tartalmaz, általában biztonságosnak tekintik.[1] Ennek ellenére terhesség alatt nem javasolt nagyobb mennyiségű fekete ürmöt fogyasztani. A növényt a történelem során sokszor használták konyhában, gyógyászatban és füstölőként.

Középkor

A középkorban a fekete ürmöt mágikus oltalmazó növényként ismerték. A kertekben rovarok – főleg molyok – távoltartását szolgálta. Ősidők óta használták fáradtság ellen, az utazók pedig gonosz szellemek és vadállatok ellen védekeztek vele. A római katonák fekete ürmöt tettek a szandáljaikba, hogy meneteléskor ne fáradjon el a lábuk.[2] A fekete üröm egyike annak a kilenc fűnek is, melyet a 10. században a Lacnunga (Orvosságok) nevű gyűjteményben található „Kilenc fű bűbájában” segítségül hívtak a pogány angolszászok.[3]

Konyhában

Fekete üröm az érett növényre jellemző hegyes levelekkel

A július és szeptember közötti virágzást megelőzően leszedett leveleket és hajtásokat kesernyés ízük miatt használták zsír, hús és hal fűszerezésére.

A sör ízesítésére is használták a komló elterjedése előtt, vagy komló helyett.[4][5]

Gyógyászatban

A fekete üröm különböző illóolajokat tartalmaz (például cineolt, tujont, flavonoidokat, triterpéneket és kumarinszármazékokat). Bélféregűzőként is használták, ezért időnként összetévesztik a fehér ürömmel. Az ájurvédában szívpanaszok, nyugtalanság, rosszullét és rossz közérzet ellen alkalmazzák.[6]

Egyes diétás ételek elkészítésére ajánlható, mert zsírok semlegesítésére, az étel könnyebb emésztésére, az étel ízletesebbé tételére is alkalmas. Gyógynövényként teája étvágyjavító, epeműködést serkentő, görcscsillapító, idegerősítő hatású, főzetét népgyógyászatban még vitustánc, epilepszia és hisztéria ellen használják.

Lásd még

Források

  1. http://www.henriettesherbal.com/archives/best/1996/mugwort.html
  2. Wright, Colin, Ed.. Artemisia. London; New York: Taylor & Francis, 144. o. (2002). ISBN 0-415-27212-2 
  3. Stephen Pollington "Leechcraft: Early English Charms, Plantlore and Healing"
  4. Edwards, Lin: Brewery from 500 BC reveals its secrets. Archeology & Fossils. Physics News, 2011. január 17. DOI:10.1007/s12520-010-0049-5. (Hozzáférés: 2011. január 17.)
  5. Llewellyn's 2010 Herbal Almanac by Llewellyn
  6. Ramawat, K. G., Ed. (2004). Biotechnology of Medicinal Plants: Vitalizer and Therapeutic Enfield, New Hampshire: Science Publishers, Inc. 5.

Külső hivatkozások

Sablon:Gyógynövények hatása