„M2-es metróvonal (Budapest)” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
aNincs szerkesztési összefoglaló
a (GR) File renamed: File:M2stadi.jpgFile:Budapest, metró 2, Puskás Ferenc Stadion.jpg File renaming criterion #4: To harmonize the file names of a set of images: so that only one part of all name…
275. sor: 275. sor:
== Galéria ==
== Galéria ==
<gallery>
<gallery>
Fájl:M2stadi.jpg|A ''Stadionok'' metróállomás a [[2007]]-es felújítás előtt
Fájl:Budapest, metró 2, Puskás Ferenc Stadion.jpg|A ''Stadionok'' metróállomás a [[2007]]-es felújítás előtt
Fájl:Deakter.jpg|A ''Deák Ferenc tér''i állomás a felújítás előtt
Fájl:Deakter.jpg|A ''Deák Ferenc tér''i állomás a felújítás előtt
Fájl:Az Alstom gyártmányú szerelvény próbafutása 7617.jpg|Az új Alstom vonat a próbapályán
Fájl:Az Alstom gyártmányú szerelvény próbafutása 7617.jpg|Az új Alstom vonat a próbapályán

A lap 2016. december 20., 08:02-kori változata

Budapesti M2-es metróvonal
Kelet-Nyugati metróvonal
Térkép
Adatok
Átadás1970. április 2.
Rekonstrukciók évei20052007
Állomások száma11
Járművek száma22
JárműtelepFehér út
Nyomtáv1435 mm
Megengedett sebesség70 km/h
Áramellátás825 V ~
(harmadik sín)
ÜzemeltetőBudapesti Közlekedési Zrt.
A Wikimédia Commons tartalmaz Budapesti M2-es metróvonal témájú médiaállományokat.
Útvonaldiagram
Déli kihúzóvágányok
Déli pályaudvar
Széll Kálmán tér
Batthyány tér
Kossuth Lajos tér
Üzemi kapcsolat az M3
vonallal
Deák téri kihúzóvágány
Deák Ferenc tér
Astoria
Blaha Lujza tér
Keleti pályaudvar
Puskás Ferenc Stadion
Volán átszállás
Puskás Ferenc Stadion
Fordítóvágányok
Pillangó utca
Kocsiszín
Örs vezér tere
Budapesti M2-es metró építése. Aluljáró építése a Blaha Lujza téren.
A Népszínház 1877-ben. Ma Blaha Lujza tér

Az M2-es metróvonal (kelet-nyugati metróvonal) a budapesti metró második vonala a Déli pályaudvar és az Örs vezér tere között. Építését 1950-ben kezdték el; az első szakaszt 1970-ben, a teljes vonalat 1972-ben adták át.

Története

Előzmények

A földalatti vasútépítés gondolata és megvalósítása egyidős a londoni földalatti vasútvonal születésével. 1860-ban kezdtek hozzá az építéséhez és 1863-ban helyezték üzembe az első földalatti vasutat. London után elsőként az európai kontinensen a millenniumi kiállításra készült el Budapesten a Sugárút alatt haladó földalatti kéregvasúti jellegű Millenniumi Földalatti Vasút. A belváros és a Városliget közötti kapcsolatot teremtette meg. A II. világháború végéig a további fejlődés nem folytatódott.

Építés

A 3 éves terv sikere érlelte meg az ország vezető szerveinek döntését, hogy Budapesten föld alatti gyorsvasutat kell építeni. 1949-ben megkezdődött a metró törzshálózatának, illetve első vonalának tervezése. A budapesti metróhálózat építését az 1950. szeptember 17-i minisztertanácsi határozattal rendelték el. A tervek szerint a metró a Népstadion (a mai Puskás Ferenc Stadion) és a Déli pályaudvar állomás között közlekedett volna. A Népstadionnál akartak közös végállomást kialakítani a Gödöllői HÉV-vel, amelynek nyomai a mai napig láthatók (4 vágány az állomáson). A Gödöllői HÉV a két külső vágányra érkezett volna, melyről egy rámpán a Keleti pályaudvar üzemi területére jutott volna ki, ahol visszafordult volna. Az egyik ilyen rámpa a '90-es évek végéig megvolt, de a benzinkút építése miatt betömték. Nyomai már csak a Déli pályaudvar felé vezető külső vágány előre vezető sínpályán fedezhetők fel, mely jelenleg tároló. Az állomás két kupolás épülettel volt lefedve, amit később elbontottak. Ma a BKV metró, HÉV és villamos üzemigazgatósága található az állomás felett. Az állomás négy vágányát később egy lehetséges új szárnyvonalhoz hasznosították volna a korabeli tervek szerint. Ez a szárnyvonal Kőbánya felső, Kőbánya alsó és a Zalka Máté tér (ma Liget tér) állomásokat tartalmazta volna.

195455-re kellett volna elkészülnie a teljes vonalnak, de az 1950-ben nagy erőkkel megindított építkezést 3 és féléves munka után más nagy beruházásokkal együtt le kellett állítani. (Az 1952-ben kezdett F-4 objektum is félbemaradt.) 1954-től egészen 1962-ig a metró építése szünetelt, s csak az állagmegőrző munkákat végezték el.

Az 1963. november 14-én hozott kormányhatározat rendelte el a továbbépítést, a határidőket 1970. december 31-ben, a teljes vonalra 1973. december 31-ben jelölve ki. Ekkor már a tervek az Örs vezér teréig (Fehér útig) való megépítésről szólnak, a tervezett üzemi vágányok mentén. Ezzel az útvonal 2,3 kilométerrel meghosszabbodott. Az Astoria állomást is utólag tervezték be. Így született meg a Budapest stílusú 5 alagutas állomás, eltérően az eddigi, 3 alagutas állomásoktól. Később a Batthyány téri és a Kossuth Lajos téri állomás épült még 5 alagutas szerkezettel. Ezt a szerkezetet az állomások mennyezetén is megfigyelhetjük. A Blaha Lujza téren lévő Nemzeti Színházat el kellett bontani az alatta épülő aluljáró és mozgólépcső-alagút miatt. Ez egykor szenvedélyes vitákat váltott ki, az új Nemzeti Színház pedig csak évtizedekkel később, 2001-ben épült meg.

Az új terv előírta a metró vonalába eső nagy felszíni és közúti és gyalogos csomópontok egyidejű rendezését. E csomópontok átalakítása a lakosság szeme láttára történt meg. Az építkezés területét a szokványos palánkok helyett egyes helyeken drótkerítéssel határolták el, amin keresztül látni lehetett a munkálatokat. Máshol deszkakilátókat építettek a kerítés fölé, ahonnan jól lehetett tájékozódni. Az 1963-tól kezdve sorra épült meg az Astoriánál lévő, a Blaha Lujza téri, a Baross téri aluljáró és bennük a metróállomások. A metró és a többi tömegközlekedési eszköz célszerű hálózatának kiépítése megteremtette a metró pesti végállomásának korszerű kapcsolatait az autóbuszokkal, a villamosokkal és a HÉV-vel az Örs vezér terén. A többi ágazatnak gyűjtő, elosztó, de elsősorban a metróra - mint fő közlekedési eszközre - történő ráhordó szerep jutott. A metró Fehér út–Deák tér közötti szakaszát 1970. április 2-án adták át.

A forgalom az első szakaszon, a Fehér út és a Deák Ferenc tér között 1970. április 3-án indult meg, míg a teljes vonalszakaszon 1972. december 23-án. 1972. december 22-én a Deák Ferenc tér–Déli pályaudvar közötti szakaszt adhatták át az utasforgalomnak.

Felújítás

A Kossuth Lajos téri metróállomás
Astoria metróállomás
Keleti pályaudvar metróállomás
Pillangó utca metróállomás

A több ütemből álló vonalfelújítás során 2004-ben a Kossuth Lajos tér és a Blaha Lujza tér,[1] 2005-ben pedig a Batthyány tér, az Astoria és a Keleti pályaudvar metróállomás kapott új arculatot.[2] Ez utóbbi három állomás felújítására kiírt nyílt, nemzetközi pályázat nyertese a STRABAG Rt. lett. 2006-ban a Déli pályaudvar, Moszkva tér (mai Széll Kálmán tér) és Deák Ferenc tér állomásokat,[3] 2007-ben pedig az Örs vezér tere és Stadionok (mai Puskás Ferenc Stadion) közötti szakaszt újították fel.[4]

A felújításhoz kapcsolódóan a vonalra új szerelvényeket is rendelt a BKV, amelyről 2006. május 30-án írták alá a francia Alstom céggel. A 22 darab, az M2-es vonalra érkező járműért 139 millió eurót fizet a BKV.[5] A vonalra 2008-ban érkeztek volna meg a szerelvények, de egy nagy kínai megrendelés miatt a cég hátrébb sorolta a budapesti szállítást, így azok a régi kocsik közlekednek tovább, amelyek harmada már 2008-ra elérte a selejtezési szintet.[6] Az első új szerelvényt 2009. február 9-én mutatták be Budapesten, és ekkor kezdődött meg a tesztelés is, úgy tervezték, hogy 2009 második felében állhat forgalomba.[5]

2005-ben a BKV tendert írt ki új metrókocsik gyártására és leszállítására, amelyet a francia Alstom cég nyert meg.

Az M2-es vonalra 22 db egyenként 5 kocsis, 100 m hosszú szerelvény került.[7] Egy kocsi 20 méter hosszú, magassága 3,1 méter, tömege 32 tonna és körülbelül 200 utas szállítására alkalmas. A motorok teljesítménye 150 kW, az 5-ből csak 4 kocsi hajtott. A járművek légkondicionáltak, képi és hangbemondásos utastájékoztatással is fel vannak szerelve. A kocsik külső arculatára a francia Xavier Allard formatervező és csapata három változatot készített, melyek között internetes szavazás döntött. A középre helyezett fényszórók, valamint az ütközők elhelyezése a kisföldalatti járműveinek stílusjegyeit idézik.[7][8]

Az M2-es metróvonalra szánt szerelvények első példányait a gyártónak már 2008 májusában le kellett volna szállítania, de csak 2009 elején érkeztek meg.[9] A típusvizsgálati tesztek során több probléma is felszínre került, többek között az áramszedő és a homlokfali menekülőajtó kérdése. Az Alstom a hibák javítása után benyújtotta a végleges típusengedélyre vonatkozó kérelmét, de a Nemzeti Közlekedési Hatóság (NKH) további vizsgálatokat kért.[10] 2010 júniusában az Alstom ultimátumot kapott a Fővárosi Közgyűléstől. A gyártónak 2010. július 31-ig meg kellett volna szereznie a metró típusengedélyét,[11] azonban a Nemzeti Közlekedési Hatóság az engedélyt nem adta ki, az indoklás szerint a vonatok nem voltak megfelelő műszaki állapotban.[12][13] 2010 októberében, az NKH jogerős elutasító határozatának kézhezvétele után a BKV felmondta az Alstommal kötött szerződéseket, lehívta a bankgaranciákat és kötbérigényt jelentett be.[14]

A főváros 2011 júliusában megegyezésre jutott az Alstommal,[15] így a 2006-os szerződés újra életbe lépett. Az NKH hiánypótlást írt elő a gyártónak a típusengedély megszerzéséhez,[14] mely alapján – miután a hatóság elfogadta a fékrendszer biztonsági szintjének igazolását – 2012 júniusában kiadta a végleges típusengedélyt.[14] Az első utasokat szállító Alstom szerelvény 2012. szeptember 7-én, 11:08 perckor indult az Örs vezér téri végállomásról.[16] Az első időszakban a szerelvényeken több hiba jelentkezett, főként az utastájékoztató rendszerben, a vezérlő szoftverben, valamint az ajtóknál.[17][18] 2013. március 15-étől hétvégén,[19] 2013. május 1-jétől pedig mindennap csak Alstom típusú szerelvények járnak a 2-es metró vonalán. Az utolsó orosz szerelvény 2013. április 30-án közlekedett.[20]

2013. december 8-án állították üzembe a vonalon a CBTC-rendszerű biztosítóberendezést.[21]

2016. december 5-én reggel 7 óra körül a Pillangó utcai állomásnál a Déli pályaudvar felé vezető oldalon két vonat utolérte egymást és összekoccant. A balesetben 10 ember megsérült.[22]

Felépítése

Főbb jellemzői

Műszaki paraméterek
Az alagúti szakasz hossza 8,9 km
Az állomások száma 11 db
Átlagos állomástávolság 1000,9 m
Legrövidebb állomásköz 598 m
Leghosszabb állomásköz 1775 m
A legnagyobb állomási mélység 38,4 m
A főszellőző ventilátorok száma 18 db
Maximális sebesség 70 km/h
Szállítási paraméterek
Napi üzemidő Örs vezér tere - Déli pályaudvar: 4:28 - 23:19
Déli pályaudvar - Örs vezér tere: 4:33 - 23:24
Menetidő 18 perc
Napi utasszám (munkanapokon) 451 627 fő
Legnagyobb szállítási kapacitás 23 000 utas/h
Legnagyobb forgalmú állomás napi utasforgalma 77 521 fő
Legnagyobb forgalmú állomás csúcsórai utasforgalma 11 297 felszálló
A legkisebb követési időköz 140 másodperc
A legnagyobb követési időköz 10 perc
Szerelvényekre vonatkozó adatok
A vontatás üzemi feszültsége 825 V egyenáram
Járműállomány 110 db (Alstom típusú metrókocsi)
Csúcsidőben közlekedő vonatok száma 18+1 db

Állomáslista és átszállási lehetőségek

A BKK GTFS adatbázisa szerint a menetidő csúcsidőben 18 perc 25 másodperc, csúcsidőn kívül pedig 18 perc.[23] Az alábbi táblázatban a csúcsidei menetidők olvashatók.


(Déli pályaudvar – Örs vezér tere)
Menetidő
(p:mp)
Állomás Menetidő (p:mp) Átszállási kapcsolatok Fontosabb létesítmények
0:00 Déli pályaudvar 18:25 17, 56, 56A, 59, 59A, 59B, 61
21, 21A, 39, 102, 139, 140, 140A, 142
1256
 S10   S12   S30   G30   Z30   S34   S35   S40   Z40   S42   Z42  IC, sebesvonat, gyorsvonat, expresszvonat,
Déli pályaudvar
Országos Onkológiai Intézet, Vérmező, Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete
1:40 Széll Kálmán tér
(Korábban: Moszkva tér)
17:00 4, 6, 17, 56, 56A, 59, 59A, 59B, 61
5, 16, 16A, 21, 21A, 22, 22A, 39, 91, 102, 116, 128, 129, 139, 140, 140A, 149, 155, 156, 221, 222
782, 783, 784, 785, 786, 787, 789, 794, 795
Széna tér autóbusz-állomás
Autóbusz-állomás, Városmajor, Budai Várnegyed, Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság, Nemzetgazdasági Minisztérium, Mammut bevásárlóközpont, Millenáris Kulturális Központ
3:27 Batthyány tér 15:12
19, 41
11, 39, 109, 111
D2-11
Batthyány tér
Batthyány téri vásárcsarnok, Szent Anna templom, Erzsébet-apácák kolostora és temploma, Öntödei Múzeum, Nemzeti Fejlesztési Minisztérium
A Kossuth Lajos téren 2017 márciusáig nem áll meg.
6:55 Deák Ferenc tér 11:50
47, 48, 49
9, 15, 16, 105, 115, M2A
Főpolgármesteri Hivatal, Pesti megyeháza, Szent István-bazilika, Evangélikus templom, Erzsébet téri Kulturális Központ és Park (Gödör), Anker ház, Kempinski szálloda, Meridien szálloda, Madách Imre tér, Örkény István Színház, Merlin Színház, Földalatti Vasúti Múzeum, Postamúzeum
8:35 Astoria 10:07 47, 47B, 48, 49
74
5, 7, 8E, 9, 15, 108E, 110, 112, 115, 133E, 178
ELTE-Bölcsészettudományi Kar, Astoria szálloda, Dohány utcai zsinagóga, Belvárosi Színház, Puskin mozi
10:02 Blaha Lujza tér 8:40 4, 6, 28, 28A, 37, 37A, 62
74
5, 7, 7E, 8E, 99, 108E, 110, 112, 133E, 178, 217E
Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság, Óbudai Egyetem-BGK, Corvin Áruház, New York-palota, Uránia Nemzeti Filmszínház, Szent Rókus Kórház, EMKE szálloda, Nemzeti szálloda
11:50 Keleti pályaudvar 6:50
24
73, 76, 78, 79, 80, 80A
5, 7, 7E, 8E, 20E, 30, 30A, 108E, 110, 112, 133E, 178, 230
 G10   S60   G60   Z60   S80   G80  IC, EC, EN, InterRégió, sebesvonat, gyorsvonat, expresszvonat,
Keleti pályaudvar
Péterfy Sándor utcai kórház, Baleseti Intézet, Arena Plaza bevásárlóközpont, Nyugdíjfolyósító Igazgatóság, Rendőrmúzeum, Park Szálloda, Hungária szálloda, VII. kerületi Polgármesteri Hivatal
14:35 Puskás Ferenc Stadion
(Korábban: Népstadion, Stadionok)
4:07 1
75, 77, 80, 80A
95, 130, 195
396, 397, 398, 399, 400, 402, 410, 412, 414, 422, 424, 430, 432, 434, 435, 436, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 485, 486
1020, 1021, 1024, 1031, 1034, 1037, 1039, 1040, 1044, 1045, 1046, 1049, 1050, 1052, 1053, 1054, 1060, 1063, 1066, 1067, 1068, 1069, 1070, 1075, 1076, 1077, 1078
Stadion autóbusz-pályaudvar
Puskás Ferenc Stadion, Papp László Budapest Sportaréna, Készenléti Rendőrség, Kisstadion, Körcsarnok, Syma Csarnok
16:25 Pillangó utca 2:10 100 Lóverseny pálya (Kincsem Park)
18:25 Örs vezér tere
(Korábban: Fehér út)
0:00
3, 62, 62A
80, 81, 82
31, 32, 44, 45, 67, 85, 85E, 97E, 100, 131, 144, 161, 161A, 168E, 169E, 174, 176E, 231, 244, 261E, 276E, 277
1002
484, 485, 486, 490, 505, 510, 2104, 2105, 2107, 2110
1040, 1049, 1070, 1075, 1077, 1078
Autóbusz-állomás, HÉV-állomás, Árkád, Sugár és Árkád üzletközpont, IKEA áruház

Állomáspótló busz megállóhelyei

M2A (Kossuth Lajos tér – Deák Ferenc tér)
Perc (↓) Megállóhely Perc (↑) Átszállási kapcsolatok Fontosabb létesítmények
0 Kossuth Lajos tér 7 2
70, 78
15, 115
D2-11
Kossuth Lajos tér
Országház, Néprajzi Múzeum,
Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium, Hivatali negyed
1 Széchenyi utca 15, 115
Arany János utca 2
72, 73
9, 15, 115
7 Deák Ferenc tér 0
47, 48, 49
9, 15, 16, 105, 115
Főpolgármesteri Hivatal, Pesti megyeháza, Szent István-bazilika, Evangélikus templom, Erzsébet téri Kulturális Központ és Park (Gödör), Anker ház, Kempinski szálloda, Meridien szálloda, Madách Imre tér, Örkény István Színház, Merlin Színház, Földalatti Vasúti Múzeum, Postamúzeum

Állomáspótló ingahajó megállóhelyei

D2 (Kossuth Lajos tér – Batthyány tér)
Perc (↓) Kikötő Perc (↑) Átszállási kapcsolatok
0 Kossuth Lajos tér M 5 2
70, 78
15, 115, M2A
D11
5 Batthyány tér M+H 0
19, 41
11, 39, 109, 111
D11

Az állomások távolsága

Braille-írásos információs tábla az M2-es metró Keleti pályaudvari állomásán
# Útszakasz Távolság (m)
1. Déli pályaudvar – Széll Kálmán tér 880
2. Széll Kálmán tér – Batthyány tér 1010
3. Batthyány tér – Kossuth tér 700
4. Kossuth tér – Deák Ferenc tér 1030
5. Deák Ferenc tér – Astoria 520
6. Astoria – Blaha Lujza tér 860
7. Blaha Lujza tér – Keleti pályaudvar 760
8. Keleti pályaudvar – Puskás Ferenc Stadion 1990
9. Puskás Ferenc Stadion – Pillangó utca 950
10. Pillangó utca – Örs vezér tere 1280

Fejlesztési elképzelések

A Városi és Elővárosi Közlekedési Egyesület (VEKE) tanulmánya szerint a vonalat érdemes lenne összekötni a Gödöllői HÉV-vel, így az Örs vezér tere állomás föld alá kerülhetne, és minden harmadik vagy ötödik szerelvény továbbhaladhatna Csömör, illetve Gödöllő irányába. Az összekötés egy kedvező helyzetet nyújtana azok számára, akik a Déli pályaudvar és Gödöllő, esetleg Csömör közötti szakaszon közlekednének. Az összekötés egyetlen hátránya, mint minden beruházásnak, hogy rendkívül sokba kerülne. Külföldi városokban sok helyen kötik össze a különböző fajtájú kötöttpályás viszonylatokat, átszállásmentes és gyors utazást teremtve ezzel. Jelen esetben például a metró szerelvények felszíni, felsővezetékes szakaszon is közlekedhetnének. Ahol pedig közút szintben keresztezi az összekötött vonalat, felüljárót vagy aluljárót lehetne építeni. A tanulmány részletesen megtekinthető a külső hivatkozások között.[24]

2015. június 23-án a Fővárosi Közgyűlés megszavazta az M2-es és a H8-H9-es hévek összekötéséről szóló projektet, mely a részletes tervtanulmány elkészítése után várhatóan 2018 után indulhat.[25]

A vonal kapcsán szóba került már a Déli pályaudvar és a Kelenföld vasútállomás közötti szakasz megépítése, ám a jelenlegi utasforgalmi adatok nem indokolják a hatalmas költségekkel járó beruházást. Felmerült az is, hogy a BAH-csomópontig építenék meg a vonalat.

Ugyancsak felmerül időnként a régi tervek között szereplő Széll Kálmán téri elágazás megépítése, ebben az esetben egyes kocsik nem a Déli pályaudvarra, hanem a Szilágyi Erzsébet fasor alatt Budagyöngyéig közlekednének. E terv ugyan nagyobb utasforgalmat jelentene, mint a Kelenföldi pályaudvari csatlakozás, de óriási költségei miatt nem szerepel a fontos fejlesztések között ez sem.

Galéria

Jegyzetek

  1. Újra üzemel a Blaha Lujza és a Kossuth téri metróállomás”, Origo, 2004. augusztus 29. (Hozzáférés: 2013. április 13.) 
  2. Szombaton kezdődik a metrófelújítás”, Origo, 2005. június 10. (Hozzáférés: 2013. április 13.) 
  3. Moszkva tér-Astoria metrópótló buszok járnak”, Origo, 2006. június 11. (Hozzáférés: 2013. április 13.) 
  4. Szombattól folytatódik a 2-es metró felújítása”, Origo, 2007. június 5. (Hozzáférés: 2013. április 13.) 
  5. a b Tenczer Gábor: Fekete-fehér lesz az új metró (magyar nyelven). index.hu, 2009. február 9. (Hozzáférés: 2009. június 16.)
  6. Minden késik, ami metró, sehol nincsenek az új szerelvények (magyar nyelven). index.hu, 2008. augusztus 14. (Hozzáférés: 2009. június 16.)
  7. a b Budapestre érkezett az első Alstom METROPOLIS metrószerelvény (magyar nyelven). Budapesti Közlekedési Zrt., 2009. február 8. (Hozzáférés: 2013. május 13.)
  8. Félmillióan szavaztak az új metrókocsikra (magyar nyelven). origo.hu, 2006. december 15. (Hozzáférés: 2006. december 15.)
  9. Már Pesten a 2-es metró két új kocsija (magyar nyelven). origo.hu, 2009. március 15. (Hozzáférés: 2009. március 15.)
  10. Mindkét fél sokat veszíthet egy esetleges szerződésbontással (magyar nyelven). Budapesti Közlekedési Zrt., 2010. március 3. (Hozzáférés: 2013. május 13.)
  11. Rendeletdömping a fővárosi közgyűlésben”, Index, 2010. június 3. (Hozzáférés: 2010. augusztus 1.) 
  12. Nemzeti Közlekedési Hatóság, Sajtóközlemény. nkh.hu, 2010. július 30. (Hozzáférés: 2010. augusztus 1.)
  13. Elbukott az új metrókocsi, bedőlt a BKV óriásberuházása”, Origo, 2010. július 30. (Hozzáférés: 2010. augusztus 1.) 
  14. a b c A BKV Zrt. felmondta az Alstommal kötött szerződéseket (magyar nyelven). Budapesti Közlekedési Zrt., 2010. október 20. (Hozzáférés: 2013. május 13.)
  15. Megegyezett a főváros az Alstommal (Index, 2011. július 11.)
  16. Az Örsről indul az első Alstom metró”, Origo, 2012. szeptember 7. (Hozzáférés: 2013. április 13.) 
  17. „Gyermekbetegségek” az Alstom kocsikban (magyar nyelven). Budapesti Közlekedési Központ Zrt., 2012. december 5. (Hozzáférés: 2013. május 13.)
  18. Üzemzavar az M2-es metró vonalán: az Alstom feladata minden hiba kijavítása (magyar nyelven). Budapesti Közlekedési Központ Zrt., 2013. január 20. (Hozzáférés: 2013. május 13.)
  19. Március 15-től hétvégente kizárólag Alstom szerelvények közlekednek az M2-es metró vonalán (magyar nyelven). Budapesti Közlekedési Központ Zrt., 2013. március 13. (Hozzáférés: 2013. május 13.)
  20. Utolsó Szovjet metró búcsúzik 2013 április 30”, youtube.com, 2013. május 4. (Hozzáférés: 2013. május 5.) 
  21. Késések, zsúfoltság a piros metrón az új biztosítóberendezés miatt. 2013-12-10. (Hozzáférés: 2013. december 11.)
  22. Összekoccant két metró, többen megsérültek. index.hu, 2016. december 5.
  23. BKK Zrt.: A BKK GTFS adatbázisa
  24. http://www.bkk.hu/fejleszteseink/m2h8/
  25. http://hirmenten.hu/2015/06/zold-utat-kapott-a-2-es-metro-es-a-godolloi-hev-osszekotese/

További információk

Commons:Category:Budapest Metro line 2
A Wikimédia Commons tartalmaz M2-es metróvonal (Budapest) témájú médiaállományokat.

Sablon:Budapesti metróállomások