Ugrás a tartalomhoz

Országok listája a demokrácia és szabadság indexek alapján

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából

Az országok listája a demokrácia és szabadság indexek alapján olyan listát tartalmaz számos nem kormányzati, elismert szervezet által készített jelentés alapján, amelyek rendszeresen felmérik és közzéteszik a világ országainak politikai, gazdasági, állampolgári szabadságát.

A táblázat magyarázata

[szerkesztés]

A lenti táblázatban az oszlopok a következők:

  • Az „Általános szabadság” az amerikai székhelyű Freedom House civil szervezet éves felmérésén és jelentésén alapul (→ Freedom in the World), amely minden egyes országban, valamint a kapcsolódó és vitatott területeken méri a polgári szabadságjogok és a politikai jogok mértékét. A kapott eredmények alapján három fő kategóriába sorolja az országokat: „szabad”, „részben szabad” és „nem szabad”.
  • A „Gazdasági szabadság” egy olyan index és rangsor, amelyet 1995-ben a The Heritage Foundation agytröszt és a The Wall Street Journal hozott létre a gazdasági szabadság mérésére a világ nemzeteiben.
  • A sajtószabadság index egy olyan rangsor, amelyet a párizsi székhelyű Reporters Without Borders állít össze és tesz közzé 2002 óta, az országok sajtószabadságának állapotáról. A lista tükrözi az újságírók, a hírszervezetek (média) és az internetes felhasználók szabadságának mértékét az egyes országokban, valamint a hatóságok e szabadság tiszteletben tartására tett erőfeszítéseit.
  • A demokrácia index index a brit Economist Group kutatási részlege, az Economist Intelligence Unit (EIU) által összeállított index, amely megjelenteti a The Economist hetilapot is. Az index a demokrácia állapotát méri fel és 60 mutatón alapul, mérve a pluralizmust, az állampolgári szabadságjogokat és a politikai kultúrát. A pontszám és rangsorolás mellett az index az egyes országokat a négy típus egyikébe sorolja: teljes demokráciák, hiányos demokráciák, hibrid és autoriter rezsimek.
(A hibrid rezsim azt jelenti, hogy tartanak még ugyan választásokat, de a demokratikus intézmények törékenyek és a polgári és politikai szabadságjogok nem teljesen érvényesülnek.)

Országok

[szerkesztés]

Egyéb területek

[szerkesztés]
Terület Általános
szabadság index (2021)[1]
Gazdasági szabadság (2021)[2] Sajtószabadság (2021)[3]
Demokrácia index (2020)[4]
 Abházia 3 részben szabad n/a n/a n/a
Krím-félsziget 5 nem szabad n/a n/a n/a
Gázai-övezet 5 nem szabad n/a n/a n/a
Dzsammu és Kasmír 5 nem szabad n/a n/a n/a
Nagorno-Karabagh 3 részben szabad n/a n/a n/a
 Észak-Ciprus 1 szabad n/a 3 észrevehető problémák n/a
Novorosszija 5 nem szabad n/a n/a n/a
 Szomáliföld 3 részben szabad n/a n/a n/a
Dél-Oszétia 5 nem szabad n/a n/a n/a
Tibet 5 nem szabad n/a n/a n/a
Transznisztria 5 nem szabad n/a n/a n/a
Ciszjordánia 5 nem szabad n/a n/a n/a
 Nyugat-Szahara 5 nem szabad n/a n/a n/a

Térképeken

[szerkesztés]

Hivatkozások

[szerkesztés]
  1. a b [1] Archiválva 2020. október 3-i dátummal a Wayback Machine-ben., Freedom House, March 2021. Retrieved 20 April 2021.
  2. a b Heritage Foundation. „Country Rankings”, 2021 Index of Economic Freedom, 2021. november 7.. [2017. szeptember 16-i dátummal az eredetiből archiválva] (Hozzáférés: 2014. augusztus 7.) 
  3. a b "Press Freedom Index 2021" Archiválva 2015. október 30-i dátummal a Wayback Machine-ben., Reporters Without Borders, April 2021.
  4. a b [2] Archiválva 2021. március 3-i dátummal a Wayback Machine-ben., Economist, January 2021. Retrieved 20 April 2021.
  5. Democracy Report 2023, Table 3, V-Dem Institute, 2023