Arab kávé

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
Infobox info icon.svg
Arab kávé
Az arab kávéról készült illusztráció
Az arab kávéról készült illusztráció
Természetvédelmi státusz
Veszélyeztetett
Status iucn EX icon blank.svg Status iucn EW icon blank.svg Status iucn CR icon blank.svg Status iucn EN icon.svg Status iucn VU icon blank.svg Status iucn NT icon blank.svg Status iucn LC icon blank.svg
Rendszertani besorolás
Ország: Növények (Plantae)
Törzs: Zárvatermők (Magnoliophyta)
Csoport: Valódi kétszikűek (eudicots)
Osztály: Kétszikűek (Magnoliopsida)
Csoport: Asteridae
Csoport: Euasterids I
Rend: Tárnicsvirágúak (Gentianales)
Család: Buzérfélék (Rubiaceae)
Nemzetség: Kávé (Coffea)
Faj: C. arabica
Tudományos név
Coffea arabica
L.
Hivatkozások
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Arab kávé témájú rendszertani információt.

Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Arab kávé témájú médiaállományokat és Arab kávé témájú kategóriát.

Az arab kávé (Coffea arabica) a kávé (Coffea) nemzetség haszonnövényként termesztett két faja közül az ismertebb. Az arab kávé és a másik termesztett faj, a robuszta kávé (Coffea canephora) feldolgozott magjából készülő közkedvelt ital a kávé.

Elterjedése[szerkesztés]

Afrikából származik: Etiópia hegyvidéki erdőiben őshonos. Mióta kultúrnövénnyé vált, elterjedt a világon, számos trópusi és szubtrópusi helyen termesztik.

Jellemzése[szerkesztés]

Örökzöld növény. Természetes élőhelyén kis fa, akár 10 m magasra is megnő, a termesztett helyeken azonban cserjévé nyírják, mivel így egyszerűbb szüretelni, s többet terem. 10–15 cm hosszú, elliptikus, bőrszerű levelei átellenesen állnak. A levelek hónaljában nyílnak a fehér, 2 cm hosszú, öttagú virágok, melyek a buzérfélékre jellemzően tölcséresek. A virágok illata erőteljes, kissé jázminillatú. A virágok megporzását követő 9 hónap alatt fejlődnek ki és érnek meg a csonthéjas termések, melyek héja éretlenül zöld, éretten cseresznye- vagy kárminpiros, néha sárga. A termésben kifejlődött két, bab alakú mag (kávébab) egymással szembefordulva helyezkedik el, s egy belső, félig kemény, pergamenszerű termésfal (pergamenhéj) burkolja be őket. A belső termésfalat kívülről egy külső, húsos termésfal (terméshús) borítja. A bogyószerű termést kávécseresznyének is hívják.

Felhasználása[szerkesztés]

Belsőleg a pörkölt kávé fogyasztása serkentőleg hat: étvágy- és anyagcsere-fokozó, sőt izgatószer. A nyers kávé víz- és epehajtó. Hatásos a szabad gyökök ellen, amelyek túlzott elszaporodása gyakran a rák okozója. A fogyókúrás étrend egyik kiegészítője. Külsőleg, a koffeintartalmú krémek helyileg karcsúsító hatást fejtenek ki a felhalmozódott zsír lebontásával.

Gyógyhatása[szerkesztés]

A kéregállomány és a központi idegrendszer serkentésével a koffein ébren tart, segíti a gondolkodást és csökkenti a fáradságérzetet. Azt is kimutatták, hogy serkenti a nyúltvelői légzőközpontokat. Növeli a szívritmust és a véráramlást, valamint az összehúzódások erősségét. Fokozza a szervezet energia-felhasználását (az alapanyagcsere növelésével). Végül felerősíti az aszpirin fájdalomcsillapító hatását. Külsőleg, helyileg serkenti a lipolízist (a zsírok lebontását). A kávé hatása azonban nem korlátozódik kizárólag a koffeinre: egyéb összetevőinek is jótékony a hatása, például a trigonellin migrén ellen is hatékony lehet.

A kávé sportolóknak nem ajánlott: a többi koffeintartalmú italhoz hasonlóan, a doppingszerek listáján szerepel. Terhes nők is kerüljék, mert a benne lévő teobromin kockázatot jelenthet a születendő gyermek egészségére nézve.

Források[szerkesztés]