Buddhizmus Skóciában
A sorozat témája Nyugati buddhizmus |
---|
|
|
|
|
A buddhizmus Skóciában kisebbségi vallásnak számít, amelynek a története nem nyúlik vissza messzire a múltba. Skóciában a magukat buddhistának vallók száma a teljes lakosság mintegy 0,13%-át teszik ki (2001).[1] A népszámlálás során megkérdezték, hogy melyik vallásban nevelkedtek, és mi a jelenlegi vallásuk. 6830 ember jelölte meg a buddhizmust jelenlegi vallásaként, amelyből 4704 jelentette azt, hogy ebben a vallásban is nevelkedett. Ezek alapján 3146 fő vette fel a buddhizmust az élete során később.[2]
Története
[szerkesztés]A buddhizmus Skóciára legkorábban a Brit Birodalom délkelet-ázsiai terjeszkedése idején gyakorolt hatást, amelynek eredményeképpen skótok is eljutottak a théraváda buddhista hagyományokkal rendelkező Burmába, Thaiföldre és Srí Lankába. Kezdetben az érdeklődés csupán a tudományos körökben volt jellemző, amelynek egyik első eredménye a Páli Szöveg Társaság (Pali Text Society) megalapítása volt. Ez a társaság elsősorban arra vállalkozott, hogy lefordítsa a hatalmas terjedelmű théraváda páli kánont angol nyelvre.
A buddhizmus csupán lassan ért el a hétköznapi emberekhez. Az 1950-es években alakult ki érdeklődés a zen buddhizmus felé, majd 1967-ben alapították meg a Szamjé Ling kolostort Csögyam Trungpa rinpocse és Akong rinpocse tibeti lámák. Ez a karma kagyü hagyományhoz tartozó kolostor Délnyugat-Skóciában található, egy Eskdalemuir nevű faluban, és ez Nyugat-Európa egyik legnagyobb tibeti buddhista központja.
Ezeken kívül léteznek további, új, buddhizmusra épülő vallási mozgalmak is, mint például az új kadampa hagyomány, a Nemzetközi Szóka Gakkai vagy a triratana buddhista közösség. Ez utóbbinak Balquhidder nevű apró faluban vannak elvonulási helyei.
Szamjé Ling
[szerkesztés]A Kagyü Szamjé Ling Kolostor és Tibeti Központot 1967-ben alapították.[3] Itt található Nyugat-Európa legnagyobb buddhista temploma.[4]
Kapcsolódó szócikkek
[szerkesztés]- Buddhizmus az Egyesült Királyságban
- Buddhizmus Észak-Írországban
- Buddhizmus Angliában
- Buddhizmus Walesben
Jegyzetek
[szerkesztés]- ↑ 2001 Census. Scotland.gov.uk. [2008. május 6-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2016. december 19.)
- ↑ Government of Scotland. Scotland's Census 2001: the Registrar-General's Report to the Scottish Parliament. General Register Office for Scotland, 31. o. (2003)
- ↑ Kate Rew: Scotland's Buddhist retreat. The Guardian, 2010. január 15. (Hozzáférés: 2010. január 15.)
- ↑ In the Scottish Lowlands, Europe's first Buddhist monastery turns 40. Buddhistchannel.tv. (Hozzáférés: 2016. december 20.)
További információk
[szerkesztés]- Edinburgh-i drikung kagyü szangha
- Edinburgh-i Buddhista Központ (FWBO)
- Skócia a buddhane oldalán - skót buddhista szervezetek listája
- Portobello Buddhist Priory (OBC)
- Edinburgh-i théraváda buddhisták Archiválva 2016. október 11-i dátummal a Wayback Machine-ben
- A skót vadlúd szangha (Scottish Wild Geese Sangha, COI)
- Gyémánt út buddhizmus