Vörös kínafa

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
Infobox info icon.svg
Vörös kínafa
Cinchona.pubescens01.jpg
Természetvédelmi státusz
Nem fenyegetett
Status iucn EX icon blank.svg Status iucn EW icon blank.svg Status iucn CR icon blank.svg Status iucn EN icon blank.svg Status iucn VU icon blank.svg Status iucn NT icon blank.svg Status iucn LC icon.svg
Rendszertani besorolás
Ország: Növények (Plantae)
Törzs: Zárvatermők (Magnoliophyta)
Csoport: Valódi kétszikűek (Eudicots)
Csoport: Core eudicots
Csoport: Superrosidae
Csoport: Asteridae
Csoport: Euasterids I
Rend: Tárnicsvirágúak (Gentianales)
Család: Buzérfélék (Rubiaceae)
Alcsalád: Cinchonoideae
Nemzetség: Kínafa (Cinchona)
(L., 1742)
Faj: C. pubescens
Tudományos név
Cinchona pubescens
Vahl, 1790
Hivatkozások
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Vörös kínafa témájú rendszertani információt.

Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Vörös kínafa témájú médiaállományokat és Vörös kínafa témájú kategóriát.

A vörös kínafa (Cinchona pubescens) a tárnicsvirágúak (Gentianales) rendjébe és a buzérfélék (Rubiaceae) családjába tartozó faj.

Jellemzője[szerkesztés]

A több mint 20 m magas trópusi vörös kínafának egymással átellenes, ellipszis alakú levelei vannak, amelyek a fonákjukon enyhén vöröses színűek. Világos rózsaszínű virágainak csőszerű pártája van. Törzsének kérge kívülről szürke, szürkésbarna, világos foltokkal, míg a belső oldala vörösesbarna vagy sárga színű.

Gyógyhatása[szerkesztés]

A vörös kínafa kérge gyomorkeserűként serkenti a gyomornedv-elválasztást és fokozza az étvágyat. A csersavnak köszönhetően fertőzésellenes és összehúzó hatású. A kinin és a kinidin (amelyek másfajta kínafák kivonatában is megtalálhatók) igen hatékonyak a mocsárláz és a szívritmuszavarok ellen.

Felhasználása[szerkesztés]

A vörös kínafát étvágytalanság, kóros lesoványodás (aszténia) és emésztési zavarok kezelésére használják. Lázcsillapító és fertőzésellenes szer az influenzás megbetegedések esetén. Külsőleg a kéreg összehúzó hatásánál fogva a felfekvéseket és a régi, nehezen kezelhető sebeket gyógyítják vele. A vörös kínafát gyakran használják egyéb lázcsillapító növénnyel, ilyen például a réti legyezőfű és a fehér fűzfa.

Figyelmeztetés[szerkesztés]

Kerülje használatát, ha egyidejűleg véralvadásgátló szereket szed, mivel felerősíti azok hatását. A vöröskínafa-készítmények nem javallottak a terhesség alatt, továbbá a kininre és a kinidinre érzékeny személyeknek.

Források[szerkesztés]