„Örménygyökér” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
ArthurBot (vitalap | szerkesztései)
a Bot: következő hozzáadása: cs:Oman pravý
BPbot (vitalap | szerkesztései)
a Sablon:Figyelmeztetés gyógynövény eltávolítása
37. sor: 37. sor:



{{Figyelmeztetés gyógynövény}}


{{Gyógynövények}}
{{Gyógynövények}}

A lap 2011. február 2., 14:08-kori változata

Örménygyökér
Magyarországon védett
Rendszertani besorolás
Ország: Növények (Plantae)
Törzs: Zárvatermők (Magnoliophyta)
Osztály: Kétszikűek (Magnoliopsida)
Rend: Fészekvirágzatúak (Asterales)
Család: Fészkesek (Asteraceae)
Alcsalád: Csövesvirágúak (Asteroideae)
Nemzetség-
csoport
:
Inuleae
Nemzetség: Inula
Faj: I. helenium
Tudományos név
Inula helenium
L., 1753.
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Örménygyökér témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Örménygyökér témájú médiaállományokat és Örménygyökér témájú kategóriát.

Az örménygyökér (Inula helenium) a fészkesek (Asteraceae) családjába, a csövesvirágúak (Asteroideae) alcsaládjába tartozó növényfaj. További elnevezései: örvénygyökér, palka. Dél- és Délkelet-Európától Közép-Ázsia területéig őshonos, de sokfelé elvadult, meghonosodott.

Jellemzése

Nagy termetű évelő növény, amelynek elágazó szára több mint 1 méter magasra nő. Széles lándzsa alakú, szürkés-molyhos fonákú, egyenlőtlenül fogazott levelei vannak. Alsó levelei hosszú levélnyelűek, a felső levelek ülők, szárölelő vállúak. Aranysárga virágai 6–7 cm széles fészekvirágzatot alkotnak; a 3–4 cm-es keskeny nyelves virágok, és a csöves virágok színe is sárga. Erőteljes, vastag gyökértörzsén sok oldal- és hajszálgyökeret találunk. Kaszattermése bóbitás. Magyarországon védett növény.

Hatóanyagai

Szeszkviterpén-, például alantolakton-tartalmú illóolajokat, poliineket, inulint (a növény tudományos nevéből származik a vegyület neve) tartalmaz.

Gyógyhatása

Az örménygyökérnek föld alatti szerveit használják fel; hatását több területen is elismerték. Légzőszervi problémáknál a benne lévő nyálkaanyaggal egyszerre köptető és köhögéscsillapító szer. Az epekiválasztás elősegítésében való hatásosságát is kimutatták. Vírusellenes tulajdonsága mellett a helenin gombaölő is, a Microsporum és a Trichophyton típusú gombák ellen hatásos.

Az örménygyökér a köhögés csillapítására és a légzőszervek gyulladásának enyhítésére javallt: a hörghurut és – más növényekkel együtt – az asztma gyógyítására alkalmas. Az emésztőszervi, epe- és bélbántalmak kezelésében is hatékony. A fitoterápia elsősorban méregtelenítőszerként hasznosítja. Külsőleg a gombás eredetű bőrbetegségek kezelésére szolgál.

Nagyobb adagban az örvénygyökér hányást, hasmenést és gátfájdalmakat idézhet elő. Ezért terhesség és szoptatás esetén különösen ellenjavallt. Használata orvosi javallat nélkül nem tanácsos!

Forrás


Sablon:Gyógynövények hatása