Mecsek

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen ArthurBot (vitalap | szerkesztései) 2010. február 3., 13:02-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Bot: következő hozzáadása: cs:Mecsek)

A Mecsek (horvátul: Meček, németül: Metscheck) középhegység Magyarországon, a Dél-Dunántúlon, Pécstől északra. A legmagasabb csúcsa a Zengő, amelynek magassága 682 m.

A Mecsek három részre tagolható:

Földrajza

Mecsek a Márévárról
Hármashegy

A hegység körülbelül 500 négyzetkilométernyi területet fed be. Az ország többi részéhez viszonyítva gazdag ásványkincsekben (többek közt uránban is). Déli határa a Pécsi-félmedence, észak-északkeleti a Völgységi-patak és az Ófalui-völgy, északnyugati a Dombóvár-Szentlőrinc törésvonal, keleten pedig a Duna ártere. Legmagasabb pontjai: Zengő (682 m), Tubes (611 m), Hármas-hegy (604 m), Dobogó (594 m), Jakab-hegy (592 m), Szószék (586 m), Szamár-hegy (564 m).

A klíma vegyes jelleget mutat, elemei részben mediterránok, részben kontinentálisak. A tájra húsz-harminc olyan növényfaj is jellemző, amely nem él a Kárpát-medence más részein.

Geológiája

Szigethegység, a Variszkuszi-hegységrendszer maradványa, északkeleti-délnyugati irányú ősi vonulatokkal. Lemeztektonikailag a kunsági egységhez tartozik.[1] Nyugati, karsztosodott része főleg triász kori mészkőből és perm-triász vörös homokkőből áll, a keleti rész főleg jura, kisebb részben kréta kori, helyenként urántartalmú kőzetekből. E két tömbtől haránt törésvonalak határolják el a miocén kori, antracit tartalmú kőzetekből álló, fennsíkszerű Közép-Mecseket.

Fő kőzetei:

  • Magmás kőzetek: fonolit, trachdolecit, andezit
  • Üledékes kőzetek: mészkő, homokkő, aleurolit, konglomerátum
  • Metamorf kőzetek: fillit, szericites fillit

A Mecsek legöregebb, kora paleozoikumi, kristályos-metamorf kőzetei összefüggően Fazekasboda és Mórágy környékén találhatók meg legnagyobb tömegben. A nyugati és középső Mecsekből a felszínen ennél fiatalabb, perm időszaki és triászi képződmények ismertek. A Közép-Mecsek kőszene jura – ezen belül alsó liász – kori, de elkülönült tömegei a Kelet-Mecsekben is megtalálhatóak, Szászvár és Nagymányok környékén. [2]

Vízrajza

A Mecsek legfontosabb vízgyűjtői: Északon a Völgységi-patak, északnyugaton a Baranya-csatorna, délnyugaton a Pécsi-víz, délen a Vasas-Belvárdi víz. Ezeket a Mecsekből mintegy ezer forrás táplálja.

Éghajlata

A Mecsekben szubmediterrán hatások érvényesülnek, az északi és a déli lejtők közt azonban jelentős éghajlati különbségek alakultak ki. Az éves csapadék átlaga 710 mm, az éves középhőmérséklet 10°C körül van.

Élővilága

Bükkerdő Óbánya közelében

A Mecsekben 13 olyan növénytársulást írtak le, amelyek csak itt fordulnak elő. Több, mint száz védett és fokozottan védett növényfaj él itt! Több növényfaj Európában a Mecsekben éri el földrajzi elterjedésének északi határát. A hegységtől északra csak szórványosan vagy egyáltalán nem fordul elő. Ilyen fajok például az aranyos baraboly (Chaerophyllum aureum), a baranyai peremizs (Inula spiraeifolia), az illatos hunyor (Helleborus odorus), az olasz müge (Asperula taurina ssp. leucanthera). A nevezetes bennszülött (endemikus) fajok közül kiemelt természeti örökség a bánáti bazsarózsa (Paeonia banatica).

Barlangok

A hegység területén körülbelül száz barlang található. A változatos alapkőzeten kialakult mészkőterületeket nagyrészt nemkarsztos kőzet borítja, csak kis felszíni kibukkanásokat találunk, amelyek elárulják, hogy mi is van a lábunk alatt. Ezek szurdokvölgyek, mély, tölcsér alakú víznyelősorok és néhány igazi karsztforrás. A mecseki barlangok jelentős része szűk, kacskaringós aknákból állnak, víznyelőként indulnak és 20-30 méter után eltömődnek. Ilyen jellegű víznyelők táplálják az Abaligeti-barlangot csakúgy, mint a vízellátásba befogott orfűi Vízfő-forrás barlangját, a Mánfai-kőlyukat vagy akár a Tettye-forrást is. Különlegesek a Babás Szerköveknél a permi vörös homokkövében mállással kialakult üregek. Szintén nem szokványos módon alakult ki a miocén mészkőben szivárgó vizek hatására kialakult Füstös-lik.

Települései

Abaliget Apátvarasd Bakonya Bános
Berkesd Bodolyabér Bogád Budafa
Cikó Császta Cserkút Egyházbér
Ellend Erdősmecske Erzsébet Fazekasboda
Feked Hidas Hird Hosszúhetény
Husztót Jánosipuszta Kárász Kátoly
Kékesd Kisbattyán Kisbodolya Kishajmás
Kishertelend Kismányok Kisújbánya Kisvaszar
Komló Kovácsszénája Kővágószőlős Kővágótöttös
Lovászhetény Magyaregregy Magyarhertelend Magyarszék
Mánfa Martonfa Máza Mecsekfalu
Mecsekjánosi Mecseknádasd Mecsekpölöske Mecsekrákos
Mecsekszakál Mecsekszentkút Nagykozár Nagymányok
Nagypall Óbánya Ófalu Orfű
Oroszló Pécs Pécsvárad Pereked
Pusztakisfalu Püspökszentlászló Romonya Szalatnak
Szászvár Szatina Szellő Szilágy
Tekeres Váralja Vékény Zengővárkony
Zobákpuszta Barátúr

Tájvédelmi körzetei

Természetvédelmi területe

  • Nagy-mező és Arany-hegy Természetvédelmi Terület

Lásd még

Felhasznált irodalom

Kordos L. – Jakucs L., Gádoros M., Tardy J. : Magyarország barlangjai, Gondolat kiadó, Budapest, 1984

Külső hivatkozások