Szomáliföld

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Adam78 (vitalap | szerkesztései) 2021. február 24., 16:56-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎Nemzetközi státusz)
Szomáliföldi Köztársaság
Jamhuriyadda Somaliland
جمهورية أرض الصومال
Jumhūrīyat Ṣūmālīlānd
Szomáliföld zászlaja
Szomáliföld zászlaja
Szomáliföld címere
Szomáliföld címere
Nemzeti mottó: أشهد أن لا إله إلاَّ الله وَ أشهد أن محمد رسول الله
’lā ilāha illā -llāh, muḥammadur rasūlu -llāh
„Nincs más Isten, mint Allah, és Mohamed az ő prófétája.”
Nemzeti himnusz: Samo ku waar

FővárosaHargeisa
é. sz. 9° 48′, k. h. 46° 12′Koordináták: é. sz. 9° 48′, k. h. 46° 12′
Vezetők
ElnökAhmed Mohamed Mohamoud
AlelnökAbdirahman Saylici
HázelnökAbdirahman Mohamed Abdullahi
Hivatalos nyelvszomáli
Beszélt nyelvekarab
Függetlenség1991
Népesség
Népszámlálás szerint4 171 898 fő (2020)[1]
Földrajzi adatok
Terület176 120 km²
IdőzónaUTC+03:00 (UTC+3)
Egyéb adatok
PénznemSzomáliföldi shilling ([[ISO 4217|SLSH]])
Hívószám+252
Közlekedés irányajobb
A Wikimédia Commons tartalmaz Szomáliföldi Köztársaság témájú médiaállományokat.

Szomáliföld de facto állam a Szomáli-félszigeten, Szomália elismert területén. Északnyugatról Dzsibuti, nyugatról Etiópia, délkeletről Szomália határolja. Északról az Ádeni-öböllel határos.

Földrajz

Domborzat

Afrika szarván, az Ádeni-öböl déli partján fekvő ország területének nagy részét 2000 métert is meghaladó hegyvidék, az Ogo-magasföld alkotja. A keskeny partvidék, a Guban terméketlen, bozótos terület.

Vízrajz

Éghajlat

Az országban négy évszak van. Áprilistól júniusig tart az esős évszak, azt követi júliustól szeptemberig egy száraz évszak, majd októberben és novemberben újabb esős időszak következik, míg végül decembertől márciusig száraz időszak tart.

A csapadék 100 és 500 mm/év között váltakozik, kivéve egyes vidékeket, ahol eléri a 900 mm/év értéket is. A fővárosban Hargeisában a csapadékátlag 400 mm/év.

Leghidegebb hónap december, amikor 15 °C-26 °C között váltakozik, míg júniusban, a legmelegebb hónapban az átlag 26 °C-32 °C között van.

Élővilág, természetvédelem

A viszonylag csapadékos területeken szavanna alakult ki, gazdag élővilággal. Él itt nagy kudu és kis kudu, vaddisznó, szomáli vadszamár, varacskosdisznó, antilop, szomáli juh, vadkecske, teve, oroszlán, gepárd, karakál. Sokféle madár és hal található Szomáliföldön.

Történelem

A 19. században Nagy-Britannia védelmi szerződést kötött az ország északi részén élő törzsekkel, majd az így megszerzett területeket, Zeilát, Berberát, Bulhart 1887-ben Brit Szomáliföld néven protektorátusává nyilvánította. A második világháború idején a fasiszta Olaszország megszállta a teljes Szomáli-félszigetet, de az angolok visszafoglalták, és 1950-ig Olasz Szomáliföld is brit katonai közigazgatás alatt állt. Brit Szomáliföld 1960. június 26-án vált függetlenné, majd néhány nappal később az olasz terület is, és a két országrész egyesülésével 1960. július 1-jén kikiáltották a Szomáliai Köztársaságot. Az 1991-ben kitört polgárháború miatt az egykori Brit Szomáliföld elszakadt az ország többi részétől, 1991. május 17-én Szomáliföld felmondta a volt Olasz Szomálifölddel való egyesülést, visszaállították az ország 1960-as függetlenségét, és kikiáltották a Szomáliföldi Köztársaságot, amelynek területét szinte teljesen elkerülte a polgárháború. Szomáliföldet mind a mai napig egy ország sem ismerte el diplomáciailag, a nemzetközi közösség továbbra is Szomália részének tekinti.

Államszervezet és közigazgatás

Alkotmány, államforma

Szomáliföld köztársaság. Elnöki rendszer működik, mely vegyíti a nyugati parlamentáris demokráciát és a hagyományos klánrendszert. A köztársasági elnököt és helyettesét a nép öt évre közvetlenül választja általános és titkos választásokon. A következő választás 2009 márciusára volt kiírva. A jelenlegi köztársasági elnök Dahir Riyale Kahin, brit-szomáliföldi kettős állampolgár.

Törvényhozás, végrehajtás, igazságszolgáltatás

Szomáliföld törvényhozása két kamarából áll. Az alsó kamarát (Képviselők Háza, 82 tag) a nép öt évre közvetlenül választja általános és titkos választásokon. A felső kamarát (Vének Háza, 82 tag) pedig a klánok választják. Mindkét kamara mandátuma öt évre szól.

A köztársasági elnök a végrehajtó hatalom feje, kormánya tagjait ő nevezi ki, azonban a kinevezéseket a parlamentnek is jóvá kell hagynia.

Politikai pártok

Az országban három fő politikai párt működik: Kulmiye, UCID, UDUB. A jelenlegi köztársasági elnök az UDUB párt képviselője.

A három politikai párt elsősorban nem politikai különbségek mentén szerveződött, hanem a három fő szomáliföldi klánt (Darod, Dir, Ishaaq) képviselik.

Közigazgatási beosztás

Szomáliföld régiói

Az országot hat régió alkotja:

Szám a térképen Régió Székhely
1 Awdal Borama
2 Saaxil Berbera
3 Sanaag Erigavo
4 Sool Laascaanood
5 Togdheer Burao
6 Woqooyi Galbeed Hargeysa

Védelmi rendszer

Nemzetközi státusz

Bár 1991. május 17-én kimondott függetlensége óta Szomáliföld bizonyult a szomáliai térség egyetlen stabilan működő államának, szemben Szomáliával, ahol immár közel három évtizede a gyakorlatban nem működik központi hatalom, a nemzetközi közösség mind a mai napig nem ismerte el Szomáliföldet. A nemzetközi közösség Szomáliföldet továbbra is hivatalosan Szomália részének tekinti.

Hivatalos elismerés hiányában, Szomáliföld diplomáciai képviseletek helyett "érdekképviseleti irodákat" tart fenn külföldön. Eleinte 5 országban működött ilyen szomáliföldi képviselt: Dzsibuti, Egyesült Királyság, Etiópia, Olaszország, USA. Későbbi további országokkal egészültek ki: Izrael, Egyesült Arab Emírségek, Pakisztán, Tanzánia, Dánia, Dél-afrikai Köztársaság, Kenya és Törökország.

Népesség

Általános adatok

  • Népesség: 3,5 millió (2005 becslés)
  • Népsűrűség: 25 fő/km²
  • Népességnövekedés: 3,1%
  • Születéskor várható átlagos élettartam: férfiak 50 év, nők 55 év
  • Életkor szerinti megoszlás:
  • Városi lakosság aránya: 45%
  • Írástudatlanság: 76%

Legnépesebb városok

A legnépesebb város a főváros, Hargeisa kb. 450 000 fő lakossággal. További nagyobb városok: Burao, Borama, Berbera, Erigabo és Las Anod.

Etnikai, nyelvi, vallási megoszlás

Népek

Az ország etnikailag gyakorlatilag homogén, a lakosok 97%-a szomáli. Ezen kívül 2% amhara kisebbség és 1% egyéb nemzetiség van Szomáliföldön.

Vallás

A szunnita iszlám vallás az államvallás, szinte minden lakos ezt a vallást gyakorolja. Más vallások gyakorlása szabad, azonban tiltott a misszionáriusi tevékenység.

Nyelv

Az ország hivatalos nyelve a szomáli. További két hivatalos nyelv az arab, angol. A szomáli nyelvet 1972 óta latin betűkkel írják.

Gazdaság

Fő megélhetési forrás a mezőgazdaság, amely túlnyomóan nomád pásztorkodást jelent, a lakosság 55%-a foglalkozik ezzel. Az ország jelentős ásványkincsvagyonnal (kőolaj, földgáz, gipsz, kvarc, lignit, ólom, arany, kén) rendelkezik, de az infrastruktúra hiánya miatt a bányászatuk korlátozott mértékű.

Bár hivatalosan a szomáliföldi shilling a hivatalos fizetőeszköz, ugyanakkor a vállalatok szigorúan csak amerikai dollárban számolják el költségeiket, illetve fogadnak el pénzt. Az elmúlt időszak során a shilling árfolyama elinflálódott, ezért a mindennapi élethez szükséges dolgok megvásárlásához is rengeteg papírpénzt kellene egy-egy embernek magával cipelnie. Ennek kiváltására a mobiltelefonok segítségével különböző alkalmazásokon keresztül intézik a szomáliföldiek mindennapos pénzmozgásaikat. Ezáltal 2017-ben a világ egyik vezető államává lépett elő ez az el nem ismert terület a mobilos fizetés terén. A mobilos fizetések miatt a készpénz gyakorlatilag kiszorult a fizetőeszközök piacáról.[2]

Közlekedés

Vasút nincs. Közutak hossza: 5000 km. Az országban 2 repülőtér és 3 kikötő van.

Kultúra

Oktatási rendszer

Művészetek

Gasztronómia

Sport

Ünnepek

Állami ünnepek:

Dátum Ünnep
május 1. A munka ünnepe
május 18. A függetlenség napja
május 19.
június 26. A függetlenség visszaállításának napja

Egyéb hivatalos ünnepek:

Turizmus

A Calmadow hegység erdei

Szomália turizmusa pillanatok alatt összeomlott, mikor kitört a polgárháború. Amikor Szomáliföld kinyilvánította önállóságát az általa ellenőrzött területen a turizmus újból beindult. Az országban számos történelmi hely van, így a fővárosban Hargeisában vagy pedig a Zeila környéki régészeti lelőhelyeken. Berbera népszerű a strandjairól. Természeti szépségei közé tartozik a Calmadow hegység, ahol lehetőség van kalandturizmusra.

A turistáknak előbb Dzsibutiba kell utazniuk ahhoz, hogy Szomáliföld területére lépjenek. A tenger felőli megközelítés a kalózok miatt nem lehetséges. Keleten a puntföldi határon gyakoriak a fegyveres incidensek, ezért onnan megközelíteni az országot szintén nem tanácsos.

Jegyzetek

  1. https://somalilandcsd.org/, 2021. június
  2. The surprising place where cash is going extinct. bbc.com. (Hozzáférés: 2017. szeptember 15.)

További információk

Commons:Category:Somaliland
A Wikimédia Commons tartalmaz Szomáliföld témájú médiaállományokat.