Born This Way Ball

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen InternetArchiveBot (vitalap | szerkesztései) 2021. május 28., 17:44-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (1 forrás archiválása és 0 megjelölése halott linkként.) #IABot (v2.0.8)
Lady Gaga
Born This Way Ball
Információk
Népszerűsített albumBorn This Way
Kezdés2012. április 27.
Befejezés2013. február 11.
Szakaszok8
Koncertek98
A turné egyes szakaszai
  1. Ázsia (16 koncert)
  2. Ausztrália és Óceánia (17 koncert)
  3. Európa (30 koncert)
  4. Észak-Amerika (4 koncert)
  5. Dél-Amerika (8 koncert)
  6. Afrika (2 koncert)
  7. Európa (3 koncert)
  8. Észak-Amerika (18 koncert)
Lady Gaga-koncertkronológia
The Monster Ball Tour
(2009-11)
Born This Way Ball
(2012-13)
Lady Gaga Live at Roseland Ballroom
(2014)

A Born This Way Ball Lady Gaga amerikai énekesnő harmadik világkörüli turnéja, mellyel a Born This Way című albumát népszerűsíti. A turné 2012. április 27-én indult a dél-koreai Szöulból. A koncertsorozat 110 állomásból áll, ennek során az énekesnő Ázsiában, Új-Zélandon, Ausztráliában és Európában lép fel 2012 augusztusáig, melyet az év végén latin-amerikai és afrikai helyszínek követnek.[1] Az észak-amerikai koncertekre 2013 tavaszán kerül sor. A koncertsorozat tehát az Antarktisz kivétel az összes kontinensre ellátogatott. A 2012-es év ötödik legjövedelmezőbb turnéja volt a Pollstar szerint. A 2013-ban adott 18 koncertből 22,5 millió dollár folyt be, így teljes bevétele 183,9 millió dollárra tehető.[2] A turné pozitív fogadtatásban részesült világszerte. Sokan dicsérték az impozáns színpadképet, Gaga énektudását, valamint sokatmondó üzeneteit.

2013. február 13-án miután sérülésre hivatkozva elhalasztották a chicagói, a detroiti és a hamiltoni koncerteket,[3] a Live Nation és Lady Gaga bejelentette, hogy a turné összes hátralévő koncertjét (szám szerint 21-et) eltörlik az énekesnő labral tear szakadása miatt. Nem sokkal később Gaga komoly műtéten esett át.[4][5] Az utolsó koncertet 2013. február 11-én adta.

Előzmények

Mielőtt megjelent a Born This Way album, Lady Gaga megerősítette az MTN News-nak, hogy hamarosan újabb turnéra indul, mellyel olyan helyekre is ellátogatna, ahol korábban még nem járt, és különösen olyan helyekre utazna, mint például Dél-Amerika.

A turné promóciós poszterét Gaga töltötte fel Facebook és Twitter fiókjára 2012. február 7-én, melyen az énekesnő arca látható lebegő felhők között, mintha egy középkori várra nézne le. Világszerte a Live Nation cég irányítja és promótálja a turnét, szervezi meg a koncerteket. Az első 21 európai állomást 2012. április 10-én tették közzé, az európai szakasz Bulgáriából indul és Spanyolországban fejeződik be.[6] Latin-Amerika koncertjei 2012. augusztus 6-án kerültek kihirdetésre a Twitteren keresztül.

Az ázsiai szakaszon a német elektronikus zenész Zedd, míg az európai szakaszon Lady Starlight és a The Darkness nevű együttes lép fel az énekesnő előtt.[6][7]

Koncepció

Lady Gaga elmondása szerint a turné a Monster Ball-ra fog épülni, ugyanazt az elektro-metal-rock-pop-opera érzést fogja nyújtani, sokkal látványosabb színpaddal és fénytechnikával. A színpadról készült rajzvázlatot az év elején az énekesnő hozta nyilvánosságra, amit sokan korszakalkotónak neveztek, mivel egy komplett középkori várat építenek fel a színpadon, mint állandó díszlet. A színpad előtti területet, melyet az énekesnő 'Monster Pit'-nek (Szörnygödör) nevez, kifutó veszi körbe.

,,Minden este a Haus of Gaga választja ki azokat a szörnyecskéket, akik bekerülhetnek a Monster Pit-be. Az oda szóló jegyek nem drágábbak, csak különlegesen kell öltözni a showra, és korán várni a kapunyitásra.‘‘ - írta Lady Gaga a Twitteren. Az énekesnő 2012. június 19-én, Twitteren, egyik rajongója kérdésére válaszolva azt írta, hogy koncertenként közel 10-20 rajongó találkozhat vele a színfalak mögött.

Fogadtatása

Kritikák

A turné pozitív fogadtatásban részesült a kritikusok részéről.

Eladás

A jegyeladás során jelentős sikereket könyvelhetett el az ausztrál és az ázsiai dátumok során. A jegyek gyors fogyásának köszönhetően további koncerteket hirdettek meg Hong Kongban, Tokióban, Taipei-ben, Bangkokban, Szingapúrban és Szöulban.[8][9][10][11]

Európában és különösen az Egyesült Királyságban, szintén nagy mennyiségű jegy került eladásra; a londoni koncertre 1 percen belül elfogytak a jegyek.[12] Az afrikai jegyeladás során a jegyiroda szerverei összeomlottak a nem látott kereslet miatt.[13]

A Born This Way Ball turné 98 koncertjének összbevétele 183.9 millió dollárra tehető. A lemondott észak-amerikai koncertek bevétele további 25 millió dollárral emelte volna ezt az összeget.[14]

A koncert

A főszínpadon egy impozáns mozgó kastély látható.

Gaga egy mű unikornison vonul be a színpadra, közben a Highway Unicorn című dalát énekli, mellyel arra szeretne utalni, hogy mindenki méltó a szeretetre, bármilyen szexuális beállítottságú is. Ezután a színpad elsötétül és helikopterek hangja hallatszik. Feltűnik a "Mother G.O.A.T.", aki kiadja azt az utasítást, hogy meg kell ölni az elszökött Lady Gagát ("Operationː Kill the Bitch"). A rövid intro alatt Gaga bemegy a színpad mögé, majd a Government Hooker című dal elején egy földönkívülire hasonlító ruhában kijön a kastélyból, majd az 'elnöknek' vonaglik, akit aztán meggyilkol. A következő pillanatban megszüli saját magát, majd előadja a Born This Way-t, a Black Jesus-t és a Bloody Mary-t.A következő felvonás elején ismét feltűnik a "Mother G.O.A.T.", aki előadja a Born This Way videóklipjében hallható bevezető monológot. Gaga ezután előadja a Bad Romance-t. Ennek végén Gaga a nézőkhöz beszél, megemlíti bebörtönzését is, majd hirtelen elrabolja két táncosa (az árulást szimbolizálva) és felviszik a kastély tornyába, ahol elénekli a Judas című dalát. Egy rövid intro után a Fashion of His Love rövidített verzióját, majd a Just Dance slágerét adja elő. Ezután a Monster Pit-en a süllyesztőből felereszkedik a szabadságszobornak öltözött énekesnő, és a LoveGame című dalt énekli, majd miután megköszöni a közönségnek, hogy eljöttek, a Beyoncéval közös Telephone-t énekli. Ezután újra visszatér a "Mother G.O.A.T.", aki a Föld Gaga általi megszállásáról beszél. Majd a Heavy Metal Lover elején motornak öltözve előjön (A Born This Way albumborítójára utalva), körbemegy a színpadon, utána elénekli a Bad Kids-et. Ekkor Gaga leül a rajongókhoz, beszél nekik, majd ez idő alatt zongorává alakított motorra visszaül, és előadja a Hair-t, és a Princess Die-t. Ezek után a Yoü And I-t énekli el egy fejkendőben. Általában egy rajongót ilyenkor felhív a színpadra. Ezután következik az Electric Chapel, ahol több színnel van megvilágítva a kastély Gaga mögött.

Egy spanyol mintákat követő gitár intro után műhús ruhában az Americano-t énekli. A dal elején egy házasságkötést láthatunk azonos neműek között. Gaga kifejezve a kormány szigorúságát kijelenti, hogy "tapsoljuk meg a boldogtalan párt." Valamint húsruhájával az a mondanivalója, hogy a nőkre innentől kezdve nem húsként tekintenek majd. Közben a Poker Face-t énekli, melynek végén Gagát egy húsdarálóba teszik táncosai. Ezután Gaga egy húskanapén emelkedik vissza a színpadra, hogy talpig fegyverben előadja az Alejandro-t. Ezt követően megjelenik a "Mother G.O.A.T.", aki a kastély körül mozog és a Paparazzi című dalra playbackel, Gaga azonban a dal felénél feltűnik és megöli az animált arcot. Gaga újabb beszédet mond a közönségnek, miszerint a zenében nincsenek határok. Ezután a Born This Way album egyik legnagyobb slágerének tartott Scheiße-t énekli el, amihez egy csárdásra hasonlító koreográfiát készítettek. A színpad pár percre teljesen elsötétedik, majd ráadásként Gaga visszatér a kastély egyik tornyába, hogy előadja a The Edge Of Glory-t. Gaga majd lemegy a színpadra és a Marry The Night előtt felhív maga mellé néhány rajongót. Az utolsó dalt rajongói mellett, táncolva énekli el, melynek a végén Gaga és rajongói együtt leereszkednek a színpadról. Miután a táncosok is leereszkedtek, a kastély elsötétül.

Dallista

  1. "Highway Unicorn (Road to Love)"
  2. "Government Hooker"
  3. "Born This Way"
  4. "Black Jesus † Amen Fashion"
  5. "Bloody Mary"
  6. "Bad Romance"
  7. "Judas"
  8. "Fashion of His Love
  9. "Just Dance"
  10. "LoveGame"
  11. "Telephone"
  12. "Heavy Metal Lover"
  13. "Bad Kids"
  14. "Hair" (június 27-től felváltja a "Princess Die")
  15. "Yoü and I"
  16. "Electric Chapel"
  17. "Americano"
  18. "Poker Face"
  19. "Alejandro"
  20. "Paparazzi"
  21. "Scheiße"
  22. "The Edge of Glory"
  23. "Marry the Night"

Forrás:[15]

Egyéb információk
  • A "Black Jesus † Amen Fashion" eredetileg a "Scheiße" után került előadásra.
  • A "Hair" április 27-től, június 27-ig volt a dallistán, a "Bad Kids" után.
  • Az amerikai szakaszon a "Telephone" után a "Hair" stúdió verzióját adta elő, melyet az "Electric Chapel" követett. A "The Queen" is felkerült a dallistára, mégpedig a "Bad Kids" után. A "You And I" után a "Born This Way" akusztikus verziója került előadásra.

Előzenekarok

Személyzetek

Fontosabbak

  • Rendező: Marla Weinhoff
  • Színpad tervező: Mark Fisher
  • Stylist: Nicola Formichetti
  • Ruhák: Donatella Versace, Armani, Haus of Gaga, Nicola Formichetti, Void of Course, Christian Dada, Moschino
  • Koreográfia: Richard Jackson
  • Fodrász: Frederic Aspiras
  • Sminkes: Tara Savelo
  • Fénytechnika: Calvin Mosier
  • Management: Troy Carter
  • Színpadi rendező: Richard Jackson
  • Színpad készítője: Tait Towers
  • Szervező: Live Nation Global Touring
  • Táncosok: Amanda Balen, David Lei Brandt, Graham Breitenstein, Montana Efaw, Kevin Frey, Knicole Haggins, Asiel Hardison, Jeremy Hudson, Mark Kanemura, Ian McKenzie, Sloan-Taylor Rabinor, és Victor Rojas.

Zenekar

  • Lady Gaga: ének, zongora, keytar
  • Lanar Brantley: basszusgitár
  • George McCurdy: dobok
  • Brockett Parsons: billentyűsök
  • Tim Steward és Ricky Tillo: gitárok
  • Joe Wilson: zenei rendező

A turné állomásai

Black Jesus † Amen Fashion
Bad Romance
Fashion of His Love
Alejandro
Americano
Bloody Mary
The Edge of Glory
Lady Gaga a Scheiße című dala előadása közben a bécsi Born This Way Ball-on.
Dátum Város Ország Helyszín Előzenekar Eladott jegyek / Összes jegy Bevétel
Ázsia[16]
2012. április 27. Szöul Dél-Korea Olimpiai Stadion Zedd 51,684 / 51,684 $3,084,172
2012. május 2. Hongkong Hongkong AsiaWorld–Arena 51,613 / 51,613 $7,893,195
2012. május 3.
2012. május 5.
2012. május 7.
2012. május 10. Szaitama Japán Saitama Super Arena 96,550 / 96,550 $18,339,701
2012. május 12.
2012. május 13.
2012. május 17. Tajpej Tajvan TWTC Nangang Exhibition Hall 22,173 / 22,173 $4,274,243
2012. május 18.
2012. május 21. Manila Fülöp-szigetek Mall of Asia Arena 18,915 / 18,915 $1,275,387
2012. május 22.
2012. május 25. Bangkok Thaiföld Racsamangala Stadion 41,478 / 41,478 $4,299,376
2012. május 28. Szingapúr Szingapúr Singapore Indoor Stadium 30,952 / 30,952 $4,744,331
2012. május 29.
2012. május 31.
Óceánia[17]
2012. június 7. Auckland Új-Zéland Vector Arena Lady Starlight 34,367 / 34,367 $3,669,324
2012. június 8.
2012. június 10.
2012. június 13. Brisbane Ausztrália Brisbane Entertainment Centre 31,326 / 31,326 $4,289,453
2012. június 14.
2012. június 16.
2012. június 20. Sydney Allphones Arena 54,774 / 54,774 $7,563,088
2012. június 21.
2012. június 23.
2012. június 24.
2012. június 27. Melbourne Rod Laver Arena 60,031 / 60,031 $8,169,642
2012. június 28.
2012. június 30.
2012. július 1.
2012. július 3.
2012. július 7. Perth Burswood Dome 32,046 / 32,046 $3,696,277
2012. július 8.
Európa[18]
2012. augusztus 14. Szófia Bulgária Armeets Arena The Darkness
Lady Starlight
8,705 / 8,705 $489,708
2012. augusztus 16. Bukarest Románia Piaţa Constituţiei 22,602 / 22,602 $627,303
2012. augusztus 18. Bécs Ausztria Wiener Stadthalle 13,826 / 13,826 $1,213,814
2012. augusztus 21. Vilnius Litvánia Vingio Parko Estrada 14,853 / 14,853 $1,004,182
2012. augusztus 23. Riga Lettország Mežaparka Lielā Estrāde 12,974 / 12,974 $587,997
2012. augusztus 25. Tallinn Észtország Tallinn Song Festival Grounds 16,191 / 16,191 $1,011,992
2012. augusztus 27. Helsinki Finnország Hartwall Arena 19,793 / 19,793 $2,043,247
2012. augusztus 28.
2012. augusztus 30. Stockholm Svédország Ericsson Globe 27,447 / 27,447 $2,848,530
2012. augusztus 31.
2012. szeptember 2. Koppenhága Dánia Parken Stadion 27,819 / 27,819 $2,223,471
2012. szeptember 4. Köln Németország Lanxess Arena 25,123 / 25,123 $2,312,695
2012. szeptember 5.
2012. szeptember 8. London Anglia Twickenham Stadium 101,250 / 101,250 $10,714,991
2012. szeptember 9.
2012. szeptember 11. Manchester Manchester Arena 15,543 / 15,543 $1,795,795
2012. szeptember 15. Dublin Írország Aviva Stadium 37,005 / 37,005 $3,523,340
2012. szeptember 17. Amszterdam Hollandia Ziggo Dome 26,375 / 26,375 $2,462,977
2012. szeptember 18.
2012. szeptember 20. Berlin Németország O2 World 11,968 / 11,968 $1,138,313
2012. szeptember 22. Párizs Franciaország Stade de France 70,617 / 70,617 $6,367,305
2012. szeptember 24. Hannover Németország TUI Arena 10,816 / 10,816 $1,075,831
2012. szeptember 26. Zürich Svájc Hallenstadion 26,626 / 26,626 $3,035,010
2012. szeptember 27.
2012. szeptember 29. Antwerpen Belgium Sportpaleis 33,539 / 33,539 $2,948,685
2012. szeptember 30.
2012. október 2. Milánó Olaszország Mediolanum Forum 10,753 / 10,753 $1,119,536
2012. október 3. Nizza Franciaország Palais Nikaia 13,169 / 13,169 $1,088,012
2012. október 4.
2012. október 6. Barcelona Spanyolország Palau Sant Jordi 16,934 / 16,934 $1,705,685
Észak-Amerika[19]
2012. október 26. Mexikóváros Mexikó Foro Sol The Darkness
Lady Starlight
37,260 / 37,260 $2,666,769
2012. október 30. San Juan Puerto Rico José Miguel Agrelot Coliseum 21,262 / 21,262 $2,242,937
2012. október 31.
2012. november 3. San José Costa Rica Estadio Nacional de Costa Rica 29,014 / 29,014 $1,661,029
Dél-Amerika[20]
2012. november 6. Bogotá Kolumbia Estadio El Campín The Darkness
Lady Starlight
30,546 / 36,335 $2,465,994
2012. november 9. Rio de Janeiro Brazília Parque dos Atletas 26,167 / 26,167 $2,218,846
2012. november 11. São Paulo Estádio do Morumbi 43,137 / 43,137 $4,293,859
2012. november 13. Porto Alegre FIERGS Parking Lot 9,918 / 9,918 $923,379
2012. november 16. Buenos Aires Argentína River Plate Stadium 45,007 / 45,007 $3,988,565
2012. november 20. Santiago Chile Estadio Nacional de Chile 42,416 / 42,416 $2,849,707
2012. november 23. Lima Peru Estadio Universidad San Marcos 36,163 / 36,163 $1,732,732
2012. november 26. Asunción Paraguay Jockey Club 26,481 / 26,481 $1,107,371
Afrika[20]
2012. november 30. Johannesburg Dél-afrikai Köztársaság FNB Stadium The Darkness
Lady Starlight
56,900 / 56,900 $3,270,764
2012. december 3. Fokváros Cape Town Stadium 39,527 / 39,527 $2,285,389
Európa[20]
2012. december 6. Oslo Norvégia Telenor Arena The Darkness
Lady Starlight
14,566 / 14,566 $1,748,812
2012. december 9. Szentpétervár Oroszország SKK Peterburgsky 11,127 / 11,127 $1,434,499
2012. december 12. Moszkva Olimpiai Stadion 19,522 / 19,522 $4,022,660
Észak-Amerika[21][22]
2013. január 11. Vancouver Kanada Rogers Arena Madeon
Lady Starlight
30,054 / 30,054 $2,891,441
2013. január 12.
2013. január 14. Tacoma Egyesült Államok Tacoma Dome 14,185 / 14,185 $1,258,450
2013. január 15. Portland Rose Garden 8,853 / 8,853 $791,496
2013. január 17. San José HP Pavilion 11,465 / 11,465 $1,498,246
2013. január 20. Los Angeles Staples Center 24,412 / 24,412 $3,082,251
2013. január 21.
2013. január 23. Phoenix US Airways Center
2013. január 25. Las Vegas MGM Grand Garden Arena
2013. január 26.
2013. január 29. Dallas American Airlines Center
2013. január 31. Houston Toyota Center
2013. február 2. St. Louis Scottrade Center
2013. február 4. Kansas City Sprint Center
2013. február 6. St. Paul Xcel Energy Center
2013. február 8. Toronto Kanada Air Canada Centre 24,874 / 24,874 $3,414,886
2013. február 9.
2013. február 11. Montréal Bell Centre
Total 1,692,693 / 1,698,482 $174,586,690

Törölt vagy áthelyezett koncertek

2012. június 3. - Jakarta, Indonézia - Gelora Bung Karno Stadium - Törölve (biztonsági okokra hivatkozva)

2012. augusztus 14. - Szófia, Bulgária - Vasil Levski National Stadium - Áthelyezve az Armeets Arénába

2012. augusztus 14. - Románia, Bukarest - Arena Națională - Áthelyezve az Alkotmány Térre

2012. október 4. - Franciaország, Nizza - Stade Charles-Ehrmann - Áthelyezve a Palais Nikaia-ba.

2013. február 13.-ától az összes (szám szerint 20 egyesült államokbeli és 1 kanadai) koncert törlésre került az énekesnő súlyos csípőműtétje miatt. A turnénak 2013. március 20.-án lett volna vége. Az eladott jegyek árát a jegyirodák visszafizették.

Jegyzetek

  1. Exclusive Info: Lady Gaga's 'Born This Way Ball' Tour to Hit Asia, Europe, Latin America This Year; North America in 2013. Billboard. [2016. augusztus 13-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2016. március 16.)
  2. http://www.pollstarpro.com/files/charts2013/2013YearEndTop100WorldwideTours.pdf
  3. Lady Gaga suffers 'show injury,' postpones tour for a week - CNN.com. CNN. (Hozzáférés: 2016. március 16.)
  4. Jr., James C. McKinley: Lady Gaga Cancels Tour Because of Hip Injury. ArtsBeat. (Hozzáférés: 2016. március 16.)
  5. Lady Gaga Cancels Rest of Tour to Have Surgery. Rolling Stone. (Hozzáférés: 2016. március 16.)
  6. a b Lady Gaga Announces European 'Born This Way' Tour Dates. Billboard. (Hozzáférés: 2016. március 16.)
  7. Lady Gaga confirms tour dates - BelfastTelegraph.co.uk. BelfastTelegraph.co.uk. (Hozzáférés: 2016. március 16.)
  8. FreezePage. www.freezepage.com. (Hozzáférés: 2016. március 16.)
  9. Lady Gaga tickets sell like hot cakes in Taipei | Latest | FOCUS TAIWAN - CNA ENGLISH NEWS. focustaiwan.tw. (Hozzáférés: 2016. március 16.)
  10. Lady Gaga. Time Out Tokyo. (Hozzáférés: 2016. március 16.)
  11. FreezePage. www.freezepage.com. (Hozzáférés: 2016. március 16.)
  12. Ellison, Roland: Lady Gaga Born This Way Ball tickets selling fast ahead of UK general sale - get 'em here. mirror. (Hozzáférés: 2016. március 16.)
  13. Lady Gaga Fans Crash Servers In South African Ticket Frenzy. MTV News. (Hozzáférés: 2016. március 16.)
  14. http://www.huffingtonpost.com/2013/02/15/lady-gaga-tour-cancellation-cost-millions_n_2695195.html
  15. Rolling Stone Staff: Lady Gaga Debuts Born This Way Ball in South Korea. Rolling Stone. Wenner Media, 2012. április 27. [2012. május 13-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2012. május 13.)
  16. Asia box score:
  17. Oceania box score:
  18. Europe box score:
  19. North American box score:
  20. a b c (2013. január 5.) „Billboard Boxscore”. Billboard, New York City, New York 124 (51). [2013. január 7-i dátummal az eredetiből archiválva]. ISSN 0006-2510. (Hozzáférés: 2013. január 7.)  
  21. LADY GAGA ANNOUNCES THE NORTH AMERICAN LEG OF THE BORN THIS WAY BALL!. ladygaga.com, 2012. szeptember 18. (Hozzáférés: 2016. március 1.)
  22. North America box score:
    • (2013. február 2.) „Billboard Boxscore”. Billboard, New York City, New York 125 (4). [2013. január 26-i dátummal az eredetiből archiválva]. ISSN 0006-2510. (Hozzáférés: 2013. január 26.)  
    • (2014. január 10.) „Pollstar Boxscore”. Pollstar. [2013. március 28-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2014. január 10.)  

Fordítás

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Born This Way Ball című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.