M0-s autóút (Magyarország)

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
(M0-s autópálya (Magyarország) szócikkből átirányítva)
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
M0-s autóút
autóút-szakasz Csömörnél
autóút-szakasz Csömörnél
M0 (Hu) Otszogletu kek tabla.svg
Az M0-s gyorsforgalmi út sematikus nyomvonala
Az M0-s gyorsforgalmi út sematikus nyomvonala
Térkép
E60-HUN.svg E71-HUN.svg E75-HUN.svg E77-HUN.svg
Úttípus autóút
Építkezés 1988 óta
Hossza
elkészült77[1] km
tervezett17,4 km
Ország Magyarország
Tartományok Pest vármegye
Budapest
Mérnökségek 18, Szigetszentmiklós
72, Dunakeszi
Az út eleje Budaörs
Az út vége Budaörs (jelenleg Budakalász)
Időzóna közép-európai idő
A Wikimédia Commons tartalmaz M0-s autóút témájú médiaállományokat.
Az M0 légifotója a 6-os út budatétényi csomópontjánál
A Megyeri híd légi felvételen

Az M0-s autóút, a köznyelvben gyakran budapesti körgyűrű a Budapestet körbevevő gyorsforgalmi út. A tervezett hossza 108 km, ebből 2015-re hozzávetőlegesen 77 km épült meg. 2010-ben megkezdődött a déli szektor bővítése,[2] ami 2013. szeptember 11-én le is zárult.

Összesen négy fő funkciót szükséges ellátnia:

  1. Fontos tehermentesítő szerepként az áthaladó közúti (elsősorban nyerges vontatók és kamionok alkotta nehéz teher-) tranzitforgalom kiszorítása a fővárosból.
  2. Összeköti és hálózatba szervezi a sugárirányú országos autópályákat, autóutakat és főútvonalakat.
  3. Ezeket összekapcsolva gyűjtő-elosztó funkció lát el.
  4. Elősegíti a fővárosi külső kerületek és az agglomerációs települések egymás közötti regionális forgalmának lebonyolítását.

Szakaszai[szerkesztés]

Az M0-s 4 fő szektorra osztható:

A kilométer-számozás az 1-es főúttól indul az M1-es autópálya felé.

Története[szerkesztés]

A főváros körüli gyorsforgalmi út gondolatát először dr. Vásárhelyi Boldizsár, a budapesti Műegyetem egykori professzora fogalmazta meg, ő vázolta fel az általa javasolt nyomvonalat – Budapesttől a mainál kissé távolabb vezetve –, a magyar automobil utak hálózatáról 1942-ben megjelent munkájában. A megvalósításra azonban még több évtizedet kellett várni.

Az 1960-as években a fővárosba sugárirányban befutó autópályákat – az eredeti gondolattól eltérően – a Hungária körút vonalában egy városi magas vezetésű autópályával kívánták összefogni, a párizsi périphérique mintájára. Ezt a nyomvonalat az 1971-es Országos Közúthálózati Fejlesztési Keretterv ki is jelölte.

1974-ben az Országos Műszaki Fejlesztési Bizottság (OMFB) megbízásából elkészült A magyarországi autópályahálózat terve és megvalósítási lehetősége című munka. Ebben részletes tervtanulmányokat javasoltak egy főváros menti autópálya-körgyűrű létesítésére. Ez a gyűrű a külső körút telítődése után hivatott megoldani a forgalom gyűjtésének és szétosztásának feladatát valahol a beépített területek határán. Ekkor alakult ki a mai napig használt felosztás, azaz az északi, déli, keleti és nyugati szektor.[3] Majd az 1977-ben megfogalmazott Országos Közúthálózati Fejlesztési Keretterv is a főváros külső térségében, illetve határában vezetett autópálya kiépítésének a gondolatát vitte tovább.[4] Az UVATERV-ben az akkori Közlekedés- és Postaügyi Minisztérium (KPM) megbízásából 1977-ben megbízást kapott a déli M0-s autópálya nyomvonalának vizsgálatára. Az út 1977-es elnevezése is az UVATERV-nél dolgozó Arató Balázshoz, mint névadóhoz köthető.[5][6]

Az 1977-es tanulmány 36-58 ezer egységjárműre becsülte a déli szektor 2010-es napi forgalmát. Ez a járműmennyiség irányonként négy sávot igényelne az úgynevezett "megfelelő" szolgáltatási szint biztosításához, az "eltűrhető" szinthez irányonként három sáv is elegendő lenne.

1982-ben döntés született a körgyűrű déli (az M1–M5 autópályák közti) szektorának megépítéséről.[3] Az 1985-ben kiadott Országos Közúthálózat Fejlesztése tervdokumentáció ezt a nyomvonalat megerősítette. Miután a belső területek egyre intenzívebben beépültek, a nyomvonal-változatok fokozatosan a főváros határába kerültek.

A munkálatok 1987-ben kezdődtek, és 1990 végén helyezték forgalomba az első szakaszt, amely a 6-os utat kötötte össze az M5-ös autópályával. Az új útvonal forgalmi jelentőségét elsősorban a Csepeltől délre megépített két Duna-hid adta. 1994-ben teljes hosszában megépült a déli szektor, a 29,5 kilométeres szakasz immár három autópályát (M1, M7, M5) kötött össze. Első lépésben az eredetileg tervezett, irányonként három sávos sztrádát takarékossági okokból keskenyebb autóúttá karcsúsították, mellette helyet hagyva a későbbi bővítéshez. A szerényebb műszaki tartalommal megvalósult megoldás - azaz az irányonként két forgalmi sáv, leállósáv és az irányok fizikai elválasztása nélkül - következtében a körgyűrűt a korabeli sajtóban rendszeresen "Halálútként" emlegették az ebből fakadó gyakori halálos balesetek miatt.[3]

Az építés idején a Liszt Ferenc repülőtér (akkor Ferihegyi repülőtér) alatt kívánták a keleti szektort továbbvezetni. Emiatt csatlakozik közel merőlegesen az M51-es autóút (amely korábban a déli szakasz keleti vége volt) az M5-ös autópályához. Ez végül a költségek miatt nem valósult meg.

1999-2003 között a balesetek elkerülése érdekében végig betonelemeket helyeztek el a forgalmas déli szektor két irányt elválasztó sávjára.

2005-ben elkészült az M5 autópálya és az M4 autóút közötti szakasz, 2008. szeptember 16-án pedig a már az M3-as autópályáig, illetve az 1-es főútig ért az út, ezáltal elkészült a keleti és északi szektor is.

2008-ban elkészült az M4-es autóút és az M3-as autópálya közötti, valamint a 2-es főút és a 11-es főút közötti szakasz. Ez utóbbi magába foglalja az 1862 m hosszú Megyeri hidat is.

2010. április 16-án elkezdték építeni a Törökbálint és Biatorbágy közötti szakasz második pályáját.[7] Ennek a távlati célja a korábbi, déli és délnyugati autóút jellegű szektorok autópálya szintre emelése volt a nagyobb biztonságért, ezért ezen szakaszok északi oldalát egy új három sávos útpályával toldották meg, mely építkezések egészen 2015. július 22-ig tartottak. Ezután a korábbi útpályát is felújították, mely 2015. november 27-ére készült el.

Ezen idő közben 2013. augusztus 31-én átadták az 51-es főút és az M5-ös autópálya közötti új nyomvonalon épült 6,3 km-es szakaszt, mely összeköti az M0-s régebbi déli szakaszát az újabban épült keleti szakasszal, miután a régi, 51-es főút és M5-ös autópálya közti M0-s szakasz nyomvonala az M5-ös autópálya után nem volt folytatható a XVIII. kerület lakott területei miatt. (Az eredetileg ide tervezett alagútban folytatódó nyomvonal a költségek miatt nem készült el.) Az M0 korábbi irányonként két sávos szakasza a jövőben M51-es autóút elnevezéssel használható az M5-ös autópálya és Budapest felé.

A déli pálya elkészülte után 2017 decemberében a kivitelezők nekiláttak az északi felújításának: A meglévő irányonként három sávos autóút az M6 autópálya és az 51-es főút közé eső szakaszán a bal (északi) pálya aszfaltburkolatának, (a megépítése óta nyomvályúsra kopott) burkolatának cseréje a terhelést jobban elviselő vasbeton burkolatra, hídátépítések (köztük a Hárosi és Soroksári Duna-hidak), környezetvédelmi (zajárnyékoló fal), vízelvezetési, forgalombiztonsági beavatkozások elvégzése. Várható befejezés 2020 áprilisa.[8]

Eddig átadott szakaszok[szerkesztés]

Az M0 keleti szakasza

Fenntartása[szerkesztés]

A Magyar Közút Nonprofit Zrt. feladata az üzemeltetése és fenntartása. Ezt a tevékenységet az autópálya-mérnökségek biztosítják:

  • Szigetszentmiklósi mérnökségi telephellyel a 18-as kilométer szelvényben,
  • Dunakeszi mérnökségi telephellyel a 73-as kilométer szelvényben.

Csomópontok és pihenőhelyek[szerkesztés]

Csomópontok, pihenőhelyek és hidak
AU-CSP0-K.png Hungary road sign C-033-50.svg -1 Budaörs 1 (Hu) Otszogletu zold tabla.svg
AU-CSP1-K.png Hungary road sign C-033-50.svg 0 M1 (Hu) Otszogletu kek tabla.svg E60-HUN.svg  Tabliczka E75.svg
AU-CSP1-K.png Hungary road sign C-033-50.svg 2 Törökbálint
AU-HID-K.png Hungary road sign C-033-80.svg 3 Dulácska völgyhíd (180 m)
AU-CSP1-K.png Hungary road sign C-033-110.svg 4 M7 (Hu) Otszogletu kek tabla.svg E71-HUN.svg
AU-BENZ-K.png Hungary road sign C-033-110.svg 6 Anna-hegyi pihenőhely (MOL / OMV)
AU-CSP1-K.png Hungary road sign C-033-110.svg 10 Budapest Diósd 7 (Hu) Otszogletu zold tabla.svg
AU-CSP1-K.png Hungary road sign C-033-110.svg 11 M6 (Hu) Otszogletu kek tabla.svg E73-HUN.svg
AU-CSP1-K.png Hungary road sign C-033-110.svg 12 Nagytétény, Budatétény
AU-HID-K.png Hungary road sign C-033-110.svg 13 Nagytétényi út (235 m)
AU-CSP1-K.png Hungary road sign C-033-90.svg 14 Pécs Budafok 6 (Hu) Otszogletu zold tabla.svg
AU-HID-K.png Hungary road sign C-033-110.svg 15 Deák Ferenc híd (Nagy-Duna híd) (770 m)
AU-CSP1-K.png Hungary road sign C-033-110.svg 16 Halásztelek
AU-BENZ-K.png Hungary road sign C-033-110.svg 19 Csepeli pihenőhely (OMV / Shell) / Csepel / Szigetszentmiklós
AU-HID-K.png Hungary road sign C-033-110.svg 22 Ráckevei-Dunaág híd (499 m)
AU-CSP1-K.png Hungary road sign C-033-110.svg 23 Baja Dunaharaszti 51 (Hu) Otszogletu zold tabla.svg
AU-CSP1-K.png Hungary road sign C-033-110.svg 24 Budapest M51 (Hu) Otszogletu kek tabla.svg
AU-CSP1-K.png Hungary road sign C-033-110.svg 25 Dabas Soroksár 5 (Hu) Otszogletu zold tabla.svg
AU-CSP1-K.png Hungary road sign C-033-110.svg 31 M5 (Hu) Otszogletu kek tabla.svg E75-HUN.svg
AU-CSP1-K.png Hungary road sign C-033-110.svg 34 Pestszentimre
AU-CSP1-K.png Hungary road sign C-033-110.svg 36 Gyál
AU-BENZ-K.png Hungary road sign C-033-110.svg 38 Alacskai pihenőhely (MOL)
AU-HID-K.png Hungary road sign C-033-110.svg 40 4 (Hu) Otszogletu zold tabla.svg
AU-CSP1-K.png Hungary road sign C-033-110.svg 41 M4 (Hu) Otszogletu kek tabla.svg E60-HUN.svg
AU-CSP1-K.png Hungary road sign C-033-110.svg 45 Ecser
AU-CSP1-K.png Hungary road sign C-033-110.svg 48 Maglód Rákoskeresztúr
AU-CSP1-K.png Hungary road sign C-033-110.svg 52 Pécel Rákoscsaba
AU-HID-K.png Hungary road sign C-033-110.svg 53 Rákos-patak völgyhíd (340 m)
AU-CSP1-K.png Hungary road sign C-033-110.svg 54 M31 (Hu) Otszogletu kek tabla.svg E71-HUN.svg
AU-CSP1-K.png Hungary road sign C-033-110.svg 55 Nagytarcsa Rákosliget
AU-CSP1-K.png Hungary road sign C-033-110.svg 58 Cinkota Nagytarcsa
AU-CSP1-K.png Hungary road sign C-033-110.svg 59 Kistarcsa, Miskolc 3 (Hu) Otszogletu zold tabla.svg
AU-CSP1-K.png Hungary road sign C-033-110.svg 65 Újpalota Csömör
AU-CSP1-K.png Hungary road sign C-033-110.svg 68 M3 (Hu) Otszogletu kek tabla.svg
AU-CSP1-K.png Hungary road sign C-033-110.svg 69 Rákospalota Fót
AU-CSP1-K.png Hungary road sign C-033-100.svg 71 M2 (Hu) Otszogletu kek tabla.svg E77-HUN.svg
AU-CSP1-K.png Hungary road sign C-033-100.svg 73 Dunakeszi
AU-CSP1-K.png Hungary road sign C-033-100.svg 74 Újpest 2 (Hu) Otszogletu zold tabla.svg E77-HUN.svg
AU-HID-K.png Hungary road sign C-033-100.svg 75 Megyeri híd (Duna-híd) (1852 m)
AU-KOR1-KT.png 77 Szentendre, Esztergom, Békásmegyer 11 (Hu) Otszogletu zold tabla.svg
AU-HID-T.png Hungary road sign C-033-100.svg (terv.) Völgyhíd a HÉV és 11. sz. főút közúti felüljárójával 582 m
AU-ALAG-T.png Hungary road sign C-033-110.svg (terv.) Alagút (2020 m)
AU-CSP1-T.png Hungary road sign C-033-110.svg (terv.) 81 Üröm Budakalász 1108
AU-ALAG-T.png Hungary road sign C-033-110.svg (terv.) Alagút (3190 m)
AU-HID-T.png Hungary road sign C-033-100.svg (terv.) Völgyhíd (310 m)
AU-CSP1-T.png Hungary road sign C-033-110.svg (terv.) 85 Pilisvörösvár, Dorog, Esztergom 10 (Hu) Otszogletu zold tabla.svg
AU-CSP1-T.png Hungary road sign C-033-110.svg (terv.) Solymár Pilisszentiván Pesthidegkút 1107
AU-CSP1-T.png Hungary road sign C-033-110.svg (terv.) Nagykovácsi Pesthidegkút 11 104
AU-CSP1-T.png Hungary road sign C-033-110.svg (terv.) Telki Budakeszi Perbál 1103
AU-CSP1-T.png Hungary road sign C-033-110.svg (terv.) Páty Budakeszi Zsámbék Pilisjászfalu Mány Bicske Szomor Bajna 1102
AU-CSP1-T.png Hungary road sign C-033-110.svg (terv.) Budakeszi 8102
AU-CSP2-T.png Hungary road sign C-033-80.svg 103 Budaörs 1 (Hu) Otszogletu zold tabla.svg

Forgalmi adatok[szerkesztés]

A 2012-es forgalom számlálási adatok alapján a 15 km szelvénynél 65 820 jármű haladt el naponta, míg a 26 km-nél 55 842 jármű. Ezt csak az M3-as 10 km szelvényél mért 68 997 jármű haladta meg. 2017-re ezek a mért adatok már meghaladták a 90 ezres, és 76 ezres átlagos napi értéket. Az autóút átlagos kihasználtsága szinte mindenhol eléri a 100%-ot, sőt számos szakaszon 110-120%-os értékeket mérnek.[14][15]

Tervezett szakaszok[szerkesztés]

Évtizedek óta vizsgálják és tervezik az M0 körgyűrű M1-es autópálya és 11-es főút közötti nyugati szakaszának megvalósításának lehetőségét, amellyel az elkerülőút teljes kört zárna be. A lehetséges megvalósítást több tényező is nehezíti. A dombos terepviszonyok miatt a szakasz túlnyomó részét alagútban kellene elvezetni, és számos völgyhidat is építeni kellene, illetve nagyon sok természetvédelmi területet is érintene. A beruházás összköltségét emiatt közel 400 milliárd forintra becsülik. Az új szakasz viszont nem lenne része az európai gyorsforgalmi úthálózatnak, emiatt EU-s forrásokat sem lehetne az építéshez igénybe venni, azt teljesen hazai forrásból kellene finanszírozni. Bár a szakasz tervezése 2018-ban megkezdődött, a következő év elején lekerült a napirendről. Ezzel az országos területrendezési terv térképéről ugyan eltűnt ez a szakasz, de magában a területrendezési tervben továbbra is szerepel.

Már évekkel korábban felmerült egy olcsóbb alternatíva lehetősége, amely a várostól és a természetvédelmi területektől távolabb vezetne. E tervek szerint az M1-es autópálya és Esztergom között egy új autóút épülne. Az M100-as jelölésű, 32km hosszú, észak-déli irányú autóút végleges tervei várhatóan 2019 végére elkészülnek, és ha minden szükséges engedélyt megkap, az építés akár 2020-ban meg is kezdődhet. A költségvetésre sincsenek még tervek, de a beruházás megvalósítását 100-150 milliárd forintra becsülik.

Az M100-ashoz kapcsolódna az M10-es autópálya, amely összeköttetést biztosítana az M0-s szintén megépítésre váró, 10-es és 11-es főút közötti északi szakaszához, illetve tehermentesítené a 10-es főutat. Az M10-es tervezése és engedélyeztetése viszont még korai fázisban van, így valószínűleg csak jóval később készülhet el, mint az M100-as. A környék lakói szerint ez viszont újabb közlekedési problémákat okozhat a 10-es főút ezen szakaszán, mivel a 11-es, a 2-es, az M2-es és az M3-as felől érkező tranzitforgalom az M10-es híján a 10-es főúton keresztül igyekezne elérni az M100-ast, és így az M1-est.[16][17][18][19][20]

Hidak[szerkesztés]

A körgyűrű kétszer is keresztezi a Dunát.

Díjfizetés[szerkesztés]

Az M0-as autóút használata 2015-ig ingyenes volt – ahogy a Budapestről induló autópályák M0-ig tartó szakaszai is. 2015. január 1-jétől a megyei matricák bevezetésével az M5-ös autópálya és a 4-es számú főút (31-es és 42-es számú csomópontok) valamint az M3-as autópálya és a 2-es számú főút (69-es és 75-ös számú csomópontok) közötti szakaszok illetve a sugárirányú autópályák bevezetőszakaszainak és az M51-es autóút díjmentessége is megszűnt.[21] A 70-es számú csomópontig a korridoron le lehet hajtani a vonatkozó rendelet értelmében.[forrás?]

Fix telepítésű sebességmérők[szerkesztés]

Az M0-n több fix telepítésű sebességmérővel találkozhatunk:

  • M0, a belső sáv felett, 6+650 km-szelvény, RAMET AD9–O (2×)
  • M0, a belső sáv felett, 13+040 km-szelvény, RAMET AD9–O
  • M0, a belső sáv felett, 17+700 km-szelvény, RAMET AD9–O (2×)

Érdekességek[szerkesztés]

  • 2006 májusában nyílt meg az M0 Látogató Központ az M3-as 12. kilométerénél. Itt az autópálya építés múltját és történetét mutatják be.
  • Az M5-ös autópálya és az M3-as autópálya közötti szakasz a nagyobb teherbírás érdekében a szokásos aszfalt helyet már vasbeton borítással készült. A bővítés és a felújítás során a déli szektor is ilyen burkolatot kapott.

2006. szeptember 21-én a Fővárosi Bíróság hatályon kívül helyezte a Környezetvédelmi Főfelügyelőség M0-s körgyűrű 31-es számú főút és M3-as autópálya közötti szakaszára vonatkozó környezetvédelmi engedélyezési határozatát, s új eljárásra kötelezte a hatóságot.[22] Az indoklás szerint jogszabálysértő, hogy az I. fokú környezetvédelmi határozatban az érintett nyomvonalon még 4 csomópont megépítése szerepelt, míg az építési engedélyben már csak 3. Sajtóhírek[23] szerint az útépítő cégeknek 2006 októberében le kell vonulniuk az építési területről.

Jegyzetek[szerkesztés]

  1. KIRA – Közlekedési Információs Rendszer és Adatbázis. kira.gov.hu. (magyarul) Közlekedésfejlesztési Koordinációs Központ (Hozzáférés: 2015. okt. 17.)
  2. A hivatalos tájékoztatás (Közút) szerint nem várható, hogy a gyorsforgalmi út bármely szakaszából autópálya legyen a nyomvonalvezetés sajátosságai miatt. A közelmúltban kibővített szakaszok irányonként három forgalmi sávos autóutak.
  3. a b c Póla Gergely (2007. december 10.). 65 éve nem zárul be a kör. Origo. (Hozzáférés: 2014. augusztus 21.)  
  4. Közös dolgaink Berg Tamás előadása pdf. [2014. augusztus 21-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2014. augusztus 21.)
  5. Közös dolgaink Berg Tamás előadása pdf 4. oldal. [2014. augusztus 21-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2014. augusztus 21.)
  6. V0: nincs új a Nap alatt?
  7. új szakaszt építenek
  8. M0 autóút déli szektor fejlesztése rekonstrukciója (I. ütem). nif.hu. (magyarul) nif.hu (Hozzáférés: 2019. aug. 23.)
  9. a b A Forma 1 előtt elkészült a 2×3 sáv + 1-1 leállósáv az M7-es és az M6-os között. Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt nif.hu. [2012. július 29-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2012. július 26.)
  10. Megindult a forgalom az M0 új szakaszán. NIF.hu. [2013. július 4-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2013. július 7.)
  11. Kilométerenként 3 milliárdból bővítették az M0-s körgyűrűt. privátbankár.hu. (Hozzáférés: 2013. június 26.)
  12. Jobb lesz a jobb pálya is az M0 M1-M7 közötti szakaszán. [2015. július 23-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2015. július 23.)
  13. Kétszer három sávosra bővült az M0-s autóút M1 és M7 autópályák közötti szakasza
  14. Az országos közutak 2012. évre vonatkozó keresztmetszeti forgalma. [2013. október 5-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2013. szeptember 11.)
  15. Az országos közutak 2017. évre vonatkozó keresztmetszeti forgalma (magyar nyelven). Magyar Közút Nonprofit Zrt., 2018. július 1. (Hozzáférés: 2018. november 27.)
  16. https://www.portfolio.hu/ingatlan/varos/uj-tervek-az-m0-s-nyugati-szakaszanak-megepitesere.309601.html
  17. https://g7.hu/kozelet/20190106/esztergom-es-az-adofizetok-nyerhetnek-azzal-hogy-nem-epul-meg-az-m0-s-nyugati-resze/
  18. Esztergom megközelítése, M100 autóút Esztergom – M1 közötti szakasz fejlesztése. NIF, 2015. október 29. (Hozzáférés: 2019. augusztus 5.)
  19. Hogy lesz sztrádája a magyar Suzukinak?. autopro.hu, 2018. szeptember 12. (Hozzáférés: 2019. augusztus 5.)
  20. https://index.hu/belfold/2019/07/30/m0_nyugati_szektor_pilis_zsambeki_medence/
  21. Közlemény a megyei matricák bevezetéséről Archiválva 2014. december 31-i dátummal a Wayback Machine-ben Magyarország Kormánya (Hozzáférés: 2014. december 30.)
  22. Új eljárás az M0-s engedélyezési perében. [2007. szeptember 30-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2007. január 9.)
  23. Levonulnak az M0-s építői. [2006. október 22-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2006. október 13.)

Külső hivatkozások[szerkesztés]