„Győr” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[nem ellenőrzött változat][nem ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
92. sor: 92. sor:
A legvonzóbbnak [[Révfalu (Győr)|Révfalu]] bizonyult, ahova a megkérdezettek 36,5 százaléka szeretne első, második vagy harmadik helyen költözni. Utána [[Kisbácsa]] következik (31,1 százalék), majd a [[Belváros|Győr|Belváros]] (23,7 százalék). Népszerűnek találtatott még [[Nagybácsa]] (23,1), Szabadhegy (19,3), Ménfőcsanak (16,8) és a [[József Attila lakótelep]] (16,5). A válaszokból kiderült az is, a győriek hol kívánnának a legkevésbé élni. Itt is első, második és harmadik helyen lehetett megemlíteni egy-egy városrészt.
A legvonzóbbnak [[Révfalu (Győr)|Révfalu]] bizonyult, ahova a megkérdezettek 36,5 százaléka szeretne első, második vagy harmadik helyen költözni. Utána [[Kisbácsa]] következik (31,1 százalék), majd a [[Belváros|Győr|Belváros]] (23,7 százalék). Népszerűnek találtatott még [[Nagybácsa]] (23,1), Szabadhegy (19,3), Ménfőcsanak (16,8) és a [[József Attila lakótelep]] (16,5). A válaszokból kiderült az is, a győriek hol kívánnának a legkevésbé élni. Itt is első, második és harmadik helyen lehetett megemlíteni egy-egy városrészt.


A legkevésbé kedvelt városrészek listáját [[Újváros (Győr)|Újváros]]] vezeti (összesen 50,3 százalékos említéssel), utána [[Marcalváros (Győr)|Marcalváros]] I. (34,9) és Marcalváros II. (30,6) következik. Nem sokkal maradt le a dobogóról [[Újváros (Győr)|Sziget]] (28,0), [[Gyárváros (Győr)|Gyárváros]] (23,1) és [[Ady-város]] (19,3). A kutató úgy vélte, nyolc olyan városrész van, ahol sem a vonzás, sem a taszítás nem jelentős mértékű: [[Gyirmót]], [[Jancsifalu]], [[Kismegyer]], [[Likócs]], [[Ménfőcsanak]], [[Nádorváros]], [[Pinnyéd]] és [[Győrszentiván]].
A legkevésbé kedvelt városrészek listáját [[Újváros (Győr)|Újváros]] vezeti (összesen 50,3 százalékos említéssel), utána [[Marcalváros (Győr)|Marcalváros]] I. (34,9) és Marcalváros II. (30,6) következik. Nem sokkal maradt le a dobogóról [[Újváros (Győr)|Sziget]] (28,0), [[Gyárváros (Győr)|Gyárváros]] (23,1) és [[Ady-város]] (19,3). A kutató úgy vélte, nyolc olyan városrész van, ahol sem a vonzás, sem a taszítás nem jelentős mértékű: [[Gyirmót]], [[Jancsifalu]], [[Kismegyer]], [[Likócs]], [[Ménfőcsanak]], [[Nádorváros]], [[Pinnyéd]] és [[Győrszentiván]].


==Nevezetességei, műemlékei==
==Nevezetességei, műemlékei==

A lap 2007. március 11., 00:03-kori változata

Sablon:Település3

Győr (németül Raab, szlovákul Ráb) megyei jogú város Magyarországon, a Nyugat-Dunántúl régió központja, Győr-Moson-Sopron megye székhelye.

Fekvése

A város Közép-Európa egyik legfontosabb útján helyezkedik el, félúton Budapest és Bécs között. Három folyó, a Duna, a Rába és a Rábca (illetve a Marcal) összefolyásánál, a Kisalföld közepén települt. A város központjában található a Rába által kialakított Radó-sziget, valamint a város határában a Duna által képzett Szúnyog-sziget.

Nevének eredete

Győr a nevét az államalapítás idejében kapta, valószínűleg az első várispán Győr (Geur) lovag, illetve az általa alapított Győr nemzetség nevéről.

Története

A város az ősidők óta lakott terület. Az első nagyobb település i. e. 500 körül alakult ki, lakói kelták voltak, akik a várost Arrabonának nevezték. E név rövidített formája máig használatban van a város német és szlovák neveként (Raab illete Ráb).

A Széchenyi tér

Az i. e. I. században római kereskedők költöztek Arrabonába. I. sz. 10 körül a római hadsereg elfoglalta a Dunántúlt, létrehozva Pannonia provinciát. Bár a germán, majd hun törzsek támadásai miatt a rómaiak a 4. században lemondtak a területről, a város lakott maradt. A következő évszázadokban szlávok, avarok és frankok is éltek itt.

A honfoglaláskor a magyarok megerősítették a volt római erődöt, I. István király pedig püspökséget alapított. A város ebben az időben kapta a Győr nevet. A többi magyar városhoz hasonlóan Győrt sem kímélték meg a történelem viharai: a tatárjárás során feldúlták, majd 1271-ben a cseh királyi sereg pusztította.

A mohácsi csatavesztést követő kettős királyválasztás után Győr sorsa is bizonytalanná vált. 1528-ban Csesznegi György I. Ferdinánd részére elfoglalta, de már 1529-ben a fenyegető török veszély közeledtével a városparancsnok Lamberg Kristóf reménytelennek tartotta megkísérelni Győr védelmét, inkább felgyújtatta a várost. Az érkező török hadak csak megfeketedett romokat találtak, innen a város török neve: Janik kala, azaz „égett város”. Fels Lénárd kapitány már 1537-ben megkezdte az újjáépítést, de igazán csak 1561-ben indult meg az építkezés.

Az Apátúr-ház (Xántus János Múzeum)

Az újra felépített Győrt olasz építőmesterek által tervezett városfal vette körül. Sok új épület épült reneszánsz stílusban.

A tizenötéves háború idején, 1594-ben miután a törökök megfutamították a Mátyás főherceg vezette felmentő sereget, gróf Hardegg Ferdinánd főkapitány föladta a várat, de a magyar és osztrák seregek már 1598-ban visszaszerezték. Ezt a rövid időszakot leszámítva Győr földrajzi elhelyezkedésének köszönhetően mentes volt a török uralomtól. A korszak új művészeti stílusa, a barokk így hamarabb elérte a várost, mint a keletebbre lévő településeket, ahová csak a török megszállás alóli megszabadulást követően jutott el. Ekkor alakult ki a városközpont barokk jellege.

Győr ezután virágzásnak indult, és 1743-ban szabad királyi városi rangot kapott Mária Teréziától. Több szerzetesrend is megtelepedett a városban, iskolák, templomok épültek, valamint egy kórház és egy kolostor is.

Fájl:Győr történelmi belváros.JPG
A történelmi belváros

I. Napóleon 1809-ben csatát nyert a város mellett a magyar nemesi felkelés hadai fölött (ld. győri csata). A várost védő erődítményrendszer egy részét a francia katonák felrobbantották. Miután a város vezetése ráébredt, hogy a középkori védművek már nem felelnek meg céljuknak és csak gátolják a város terjeszkedését, lebontották a városfalakat.

Az 1800-as években Győr kereskedelmi szerepe először megnőtt, amikor beindult a gőzhajó-forgalom a Dunán, ám veszített a jelentőségéből, amikor 1861-ben megépült Budapest és Kanizsa közötti vasútvonal. A város vezetősége ipartelepítéssel próbálta ellensúlyozni ezt a veszteséget.

Megyei szerepét erősítendő 1886-ban törvényszéki börtön (ma: Győr-Moson-Sopron Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet) létesítése mellett döntött a város vezetése.

A II. világháborúban rengeteg épület elpusztult, az 1950-es és 1960-as években, a nagy lakótelepek építésének korában pedig a régi épületekre, műemlékekre nem fordítottak kellő figyelmet. 1970-ben azonban megkezdték a városközpont felújítását, 1989-ben Győr elnyerte a műemlékvédelem Európa-díját.

Az 1956-os forradalom idején Győrben alakult meg a Dunántúli Nemzeti Tanács.

Napjainkban Győr – Pécs, Székesfehérvár és Szombathely mellett – Nyugat-Magyarország egyik legfontosabb közigazgatási és kulturális központja, egyben népszerű turistacélpont. Jelenleg folyik a drót nélküli internethálózat (wifi) próbaüzeme[1].

Városrészei

A Bécsikapu tér (Előtérben Kisfaludy Károly szobra
A Rába Győrnél
Fájl:Napfelkelte.JPG
Téli napfelkelte Gyárvárosban

Győr nemrégiben elkészült új rendezési tervéhez lakossági véleményfelmérést is végeztek, amelynek során 800 helybelit kérdeztek meg. A kérdések egy része annak kiderítésére irányult, hogy a győriek hol szeretnének lakni a városon belül.

A legvonzóbbnak Révfalu bizonyult, ahova a megkérdezettek 36,5 százaléka szeretne első, második vagy harmadik helyen költözni. Utána Kisbácsa következik (31,1 százalék), majd a Győr|Belváros (23,7 százalék). Népszerűnek találtatott még Nagybácsa (23,1), Szabadhegy (19,3), Ménfőcsanak (16,8) és a József Attila lakótelep (16,5). A válaszokból kiderült az is, a győriek hol kívánnának a legkevésbé élni. Itt is első, második és harmadik helyen lehetett megemlíteni egy-egy városrészt.

A legkevésbé kedvelt városrészek listáját Újváros vezeti (összesen 50,3 százalékos említéssel), utána Marcalváros I. (34,9) és Marcalváros II. (30,6) következik. Nem sokkal maradt le a dobogóról Sziget (28,0), Gyárváros (23,1) és Ady-város (19,3). A kutató úgy vélte, nyolc olyan városrész van, ahol sem a vonzás, sem a taszítás nem jelentős mértékű: Gyirmót, Jancsifalu, Kismegyer, Likócs, Ménfőcsanak, Nádorváros, Pinnyéd és Győrszentiván.

Nevezetességei, műemlékei

Fájl:Győr A csónakos. Az 1954-es szigetközi árvíz emlékére.JPG
A csónakos. Az 1954-es árvíz emlékére (a Baross úton Győr sétálóutcájában
Fájl:Győr A városháza.JPG
A városháza
Fájl:GYŐR Hangversenyterem.JPG
A Richter-terem

A térségben történelme során mindig meghatározó szerepe volt. A római korban a provinciát védő castrum (vár) mellé polgárváros is települt. Az államalapítás idején püspökséget és ispánságot is kapott. A török időben Bécset védő végvár volt. A XVIII. században a katonák helyébe kalmárok és iparosok költöztek, hogy felépítsék Magyarország egyik legszebb barokk városát. A 20. században iparvárossá fejldött ki, és az akkor kivívott jelentős szerepet máig őrzi. A város a turistáknak a román alapokon álló barokk bazilikától az eklektikus középületeken át a modern építészet kiváló alkotásaiig kínál látnivalót.

Győr a műemlékekben a második leggazdagabb város Magyarországon Sopron után, a belváros barokk magjának rekonstrukcióját Európa-díjjal ismerték el. Vallási központ, több történelmi egyház püspöki székhelye. A Bazilikában található, vérző könnyeket ejtő Szűzanya képéhez hívők sokasága zarándokol el minden évben. A Székesegyház (Basilica minor) féltett kincse az „Aranyfej”, Szent László hermája. A Szent László kultusz, a közös győri és pannonhalmi bencés hagyományok ápolása az egyházi turizmusban rejlő komoly tartalékokra utal.

  • Kovács Margit-gyűjteménye gazdagabb a nála ismertebb szentendreinél.
  • A Káptalandombon látogatható a Borsos Miklós alkotásait bemutató Borsos-ház.
  • A Győri Balett, melynek a színház és zenei életének rangot a Markó Iván által alapított és a szakítás óta Kiss János vezette, a Korcsmáros György igazgatta Győri Nemzeti Színház,
  • a Győri Filharmonikus Zenekar, Győri Ütőegyüttes.
  • Richter terem korszerűvé átalakított hangversenyterem .

Szakrális emlékek

Az alábbiakban felsorolt műemlékek ma is lüktető, aktív életet élő létesítmények. Többségük Győr hitéletének fontos intézményei. Rövid belvárosi sétával többségük elérhető illetve megtekinthető, melyek eltakarják a városon átutazók előtt, a történelmi barokk belvárost. A hiresebb épületekről a belvárosi negyed leirásánál található részletesebb információ.

Bazilika A Győri Püspökséget Szent István király alapította uralkodásának első évtizedében (1000-1009). A győri Bazilika alapjait is az ő ideje alatt rakták le. A források a XI. század végén már háromhajós, emelt szentélyű templomról írnak. Az első tornyok Omodé püspök idejében (1257-1267) épültek. A 14. század végén a templom déli részén Héderváry János püspök (1386-1415) gótikus kápolnát építtetett, ahol ma a Szent László-herma és Boldog Apor Vilmos püspök síremléke is található.

Győr

Szent László-herma A Szent Korona és a Szent Jobb mellett Magyarország legjelentősebb szakrális emléke. 1192-ben, Szent László szentté avatásakor a nagyváradi sírból kiemelték a csontereklyéket, s a szent király koponyáját előbb egy egyszerű ereklyetartóba, majd a hermába helyezték el, és a nagyváradi székesegyházban őrizték. A herma sodronyzománcos mellrésze a később európaszerte elterjedt díszes zománctechnika első ismert emléke.

Boldog Apor Vilmos püspök síremléke Báró Apor Vilmos 1892. február 29-én született székely főnemesi családból, 1915-ben szentelték pappá. Előbb káplán, majd katonalelkész, 1918-tól plébános Gyulán. Szociálisan nagyon érzékeny lelkipásztor. 1941. március 2-án győri püspökké nevezték ki. A II. világháború alatt fellépett az erőszak és üldöztetések ellen. 1945. április 2-án a Püspökvárba menekült asszonyok és lányok védelmezése közben orosz katonák lelőtték.

Könnyező Szűzanya-kép Az Írországból, Walter Lynch ír püspök által 1655-ben Győrbe menekített kép 1697. március 17-én, Szent Patrik ír védőszent ünnepén vérrel könnyezett. A kegyképnek 1767-ben gróf Zichy Ferenc püspök emeltetett gyönyörű barokk oltárt.

Püspökvár és püspöki palota A vár alapjaiban római építések nyomait találták meg. A legrégebbi része a toronyvár alsó fele, a 14. századból származó úgynevezett menekülő folyosó, valamint az ahhoz kapcso-lódó keresztboltozatos helyiség. A vártorony keleti sarkához illesztett, Dóczi Orbán püspök által 1481-86-ban gótikus stílusban építtetett kápolna, az emeletes várkápolnák egy ritka példánya. A mohácsi vész után (1526) a vár a várkapitányok kezébe került. A fenyegető tö-rök veszély miatt folyamatosan megerősítéseket végeztek rajta. A legnagyobb átalakítás 1561-1575 között az itáliai Pietro Ferrabosco tervei alapján történt. Ennek ellenére a várat a törökök 1594. szeptember 29-én elfoglalták. Négy év múlva, 1598. március 28-án azonban ismét magyar kézre került, de a püspökök csak a 18. század közepén költözhettek vissza székhelyükre. Zichy Ferenc püspök (1743-1783) restauráltatta és a mai formájára bővítette az épületet. A vár és a palota utolsó felújítása 1984-ben fejeződött be. A felújítás során a torony falán előkerültek a középkori toronyhomlokzat részletei, amelyeket szintén restauráltak. 2004 júniusában állandó kiállítás nyílt Apor Vilmos püspökről.

Győri egyházmegyei kincstár, könyvtár és kőtár A kincstár jellegében liturgikus tárgyakból áll: az ajándékozó püspökök, főurak a saját koruk stílusának megfelelő értékes ötvösremekeket, textilgarnitúrákat adományoztak az egyháznak. A 15-16. századból elsősorban magyar munkák, a 18. századtól egészen a múlt század elejéig az erős osztrák kapcsolatok miatt többnyire bécsi darabok kerültek a gyűjteménybe. A legnagyobb adományozók Zichy Ferenc, Simor János és Zalka János püspökök voltak. Rendkívül értékes a kincstár gótikus kelyhekből álló gyűjteménye, melynek legkorábbi darabja a 15. század elejéről származik. A sodronyzománcos és filigrándíszes kelyhek a Mátyás-kori művészet gyönyörű emlékei. A 17. század végén készült a kincstár egyik legszebb úrmutatója, melyet 1701-ben ajándékozott a Székesegyháznak Keresztély Ágost püspök. A győri kincstár textilemlékei a 15-16. századból származnak, egykor a templomi felszerelésekhez tartoztak vagy a liturgikus papi öltözékek darabjai voltak.

A muzeális könyvtár két értékes régi bibliotéka egyesítésével jött létre: az egykori Papnevelő Intézet és a Székesegyház régi könyvállományát tartalmazza. A Győri Egyházmegyei Kincs-tár és Könyvtár ma mintegy 67 ezer kötet könyvet, 190 ősnyomtatványt és 362 darab 1850 előtt készült kéziratot őriz. A legértékesebb könyv a Hunyadi Mátyás könyvtárából származó Korvina, illetve a Nagyváradról Győrbe került legnagyobb magyarországi kódex, a Zalka-antifonálé. A kőtárban középkori, újkori kövek, kőmaradványok láthatók a győri Püspökvárból és a Szé-kesegyházból. Kiemelkedő műtárgyak: Anjou-címer (14. sz.), keresztelő medence töredéke (13. sz.), gótikus mérműves ablak (15. sz.), püspöki címerek (16-18. sz.). A kisteremben Lebó Ferenc szobrászművész kiállítása tekinthető meg.

Loyalai Szent Ignác Bencés templom A Győrött 1627-ben letelepedett jezsuiták első temploma 1634-1641 között épült Baccio del Bianco tervei szerint, a római Il Gesù templom mintájára. A rendház és az iskola is állt már 1667-ben. A két torony 18. századi. A jezsuita rend feloszlatása után a bencések lettek az épületegyüttes tulajdonosai (1802). A templom belseje korabarokk stílusú. A hajó díszítése a 18. század derekán született: a főoltárképet (Szent Ignác megdicsőülése), a szentély és a hajó mennyezetképeit (Szent Ignác mennybevitele és Angyali üdvözlet) Paul Troger, a bécsi barokk festészet legjelesebb művésze alkotta. A gyönyörű barokk szószéket 1749-ben Gode Lajos készítette, az orgonaszekrény 1755-ből származik.

Karmelita templom

Fájl:Győr Klastrom szálloda és a virágpiac.JPG
Szálloda a volt karmelita kolostorban. Előtérben a Virágpiac

Győrött a karmeliták 1697-ben telepedtek le. Templomuk a rendbeli Athanasius Wittwer laikus testvér tervei szerint épült 1721-1725 között. A kolostor 1732-re készült el. Az épület olaszos karakterű főhomlokzata mögött ellipszis alakú, kupolával fedett hajó és négyzetes szentély húzódik meg. A Szűz Mária előtt hódoló Szent Istvánt és Szent Imrét ábrázoló főol-tárkép Mario Altomonte műve. Az épületegyüttes híres Loretói-kápolnájában 1717-ben készült „Fekete Mária” szobor áll.

Görög katolikus (rác) templom A mai épület helyén már 1703-ban állott a török időkben épített templom, amelyet 1727-ben átépítettek. Ekkor készült a fallal kerített, támpillérekkel erősített egyszerű templom tornya és formás hagymasisakja és a belső, nagy művészi értékű ikonosztázionja. Az ikonosztáz a berendezéssel együtt késő barokk alkotás, amelyben az ortodox kifejezésmód sajátosan keveredik a korabeli közép- és nyugat-európai stílus jegyeivel.

Evangélikus Öregtemplom A templom a Rába-part felől jól áttekinthető kellemes arányaival és finom homlokzataival tűnik ki. 1783 és 1785 között építették, zárt udvarban és torony nélkül. A belsőkarzatos teremtemplom legfőbb dísze faragott késő barokk szószékoltára, benne Orlai Petrich Soma festményével. Az ajtó feletti latin felirat II. Józsefet dicsőíti. A templom egyik ékessége az oltár előtt álló, 1817-ben készült, vörös színű homokkőből faragott keresztelőkút, harang formájú fedelén Jézus megkeresztelését ábrázoló kis öntött szoborcsoporttal.

Református templom A késő historizáló, neogót stílusú templom 1905-ben épült Csányi Károly tervei alapján. A saroktorony tűhegyes sisakját már messziről észrevenni. A templom belső kialakítása egységes hatású, a monumentális csarnokteret gótikus díszek gazdagítják. A templom figyelemre méltó kegytárgyakkal rendelkezik a 17-18. századból.

Zsinagóga

A zsinagóga

A neoromán stílusú, nyolcszög alaprajzú zsinagógát a neológ izraelita egyházközség 1868-1870 között építtette. Jelen állapotában is lenyűgöző a templom körerkélyekkel gazdagított, kupolával fedett belső tere. A késő historizmus idején számos jelentős európai zsinagóga építéséhez szolgált például. A részben helyreállított épület 1990 óta kulturális rendezvények helyszínéül szolgál. Ma konferencia és kulturális központ.

Mária-oszlop Az emlékművet Kollonich Lipót győri püspök emeltette 1686-ban Buda töröktől való vissza-foglalása emlékére. A négy magas barokk szobor Szent Istvánt, Keresztelő Szent Jánost, Páduai Szent Antalt és Ausztria védőszentjét, Szent Lipótot mintázza. Szűz Mária, Magyarország védasszonya füzéres és angyalfejes magas oszlopon áll, fején a magyar koronával, jobbjában a gyermek Jézussal.

Frigyláda-szobor A Gutenberg téren áll a győri barokk egyik legszebb emléke, a Frigyláda-szobor. 1729-ben egy bigámiával, hamis névhasználattal és szökéssel gyanúsított katona az akkori jezsuita kolostorba menekült. A katonák körbe vették a kolostort. A blokád megszüntetése érdekében a püspök a menekültet megpróbálta a püspökvárba átmenteni. Az úrnapi körmeneten ministránsnak öltöztetett katonát társai felismerték és a körmenetre rontott a fegyveres katonaság. A dulakodás közben kiesett a pap kezéből a monstrancia és eltörött. Az emlékművet 1731-ben emeltette III. Károly király az oltári szentségen esett sérelem kiengesztelésére.

Fájl:1.A Kálvária domb.jpg
A Kálvária

Kálvária A domb, valaha kelták, később a rómaiak temetője. Itt épült a 12-13. században a Szent Adalbertről elnevezett prépostság temploma, amely a 16. században a török portyázások idején elpusztult. A 17. században a katonai hatóság vesztőhelyet állított fel ezen a helyen. A 18. század elején a jezsuiták építették meg a Kálváriát. A dombra széles kőlépcső vezet fel a megfeszített Krisztus és a két lator keresztjéhez. A Golgota lábánál Athanasius Wittwer által tervezett barokk kápolnák állnak. A Kálvária utca mentén sorakozó, Jézus szenvedéseit megjelenítő hét stáció 1722-ben készült el.

A két sarokerkélyes Altabak-ház a Bécsi kapu téren
A Vastuskós-ház sarokerkélye

Győr, a sarokerkélyes házak városa Győr történelmi belvárosának egyik legjellemzőbb építészeti vonása az utcasarkokon elhelyezett zárterkély. A barokk korban jöttek létre ezen sarokerkélyes lakóházak. A XIX. század végén és a huszadik század elején a belváros külső részein és a külvárosokban is megjelentek a sarokerkélyes épületek.

Győr hídjai

Rába kettős híd.

Hidak a Rábán

  • Rába kettős híd: A Radó-szigeten keresztül a belvárosi Bécsi kapu teret köti összi az újvárosi Rát Mátyás térrel.
  • Petőfi híd: az újvárosi Petőfi teret köti össze a Belváros keleti részével.
  • Ifjúság hídja: gyaloghíd, a Radó-sziget északi csücskétől vezet Szigetbe, a Strand bejáratához
  • Béke híd: a belvárosi Szent István út forgalmát vezeti át Újváros déli részébe

Hidak a Mosoni-Dunán

  • Vásárhelyi Pál híd:Gyaloghíd, budapesti Erzsébet híd felesleges anyagából készült egypilonos függőhíd, Szigetet köti össze Révfaluval.
  • Kossuth híd: a belvárosi Duna kapu térről a révfalusi Kálóczy térre vezet, szép kilátás nyílik a hídról a Rába és Mosoni-Duna találkozására.
A Kossuth híd
  • Széchenyi híd: a belváros keleti pereméről vezet Révfaluba, erre halad a Vámosszabadi hátárátkelő felé a 14. főút

Híd a Rábcán

  • Pinnyédi híd: A kis vashíd Szigetet köti össze Pinnyéddel, a XX. század elején még Sziget és Újváros közt, a mai Híd utca elején állt, 1908-ban - az ottani Rábca-meder feltöltésekor - uszályokon szállítták bravúros megoldással mai helyére.

Kulturális és művészeti élet

A város kulturális életében fontos szerepet játszó intézmények:

Híres győriek

Bevásárlóközpontok

Testvérvárosok

Források

  1. http://index.hu/tech/net/yrlnint06091/

Külső hivatkozások

Sablon:Gymsvaros