„Sahara Force India” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[nem ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Címkék: Mobilról szerkesztett Mobil web szerkesztés
Címkék: Mobilról szerkesztett Mobil web szerkesztés
939. sor: 939. sor:
|bgcolor="#dfffdf"|8
|bgcolor="#dfffdf"|8
|bgcolor="#dfffdf"|9
|bgcolor="#dfffdf"|9
|bgcolor="#cfcfff"|19
|bgcolor="#efcfff"|Ki
|bgcolor="#dfffdf"|7
|bgcolor="#dfffdf"|7
|bgcolor="#dfffdf"|10
|bgcolor="#dfffdf"|10

A lap 2018. szeptember 19., 10:07-kori változata

IND Force India
Teljes névRacing Point Force India
SzékhelySilverstone, GBR Egyesült Királyság
CsapatfőnökROM Otmar Szafnauer (ügyvezető igazgató)
Műszaki igazgatóGBR Andrew Green
Weboldalwww.forceindiaf1.com
JogelődSpyker F1
Formula–1-es szereplése
Versenyzők11. Mexikó Sergio Pérez
31. Franciaország Esteban Ocon
TesztpilótákCAN Nicholas Latifi
RUS Nyikita Mazepin
KasztniVJM11
MotorMercedes M09 EQ Power+
GumikPirelli
Színrózsaszín
Formula–1 szereplése
Első versenyAUS 2008-as ausztrál nagydíj
Utolsó versenyHUN 2018-as magyar nagydíj
Versenyek száma203
Konstruktőri vb-címek0
Versenyzői vb-címek0
Győzelmek0
Első rajtkockák1
Leggyorsabb körök5
Legutóbbi vb-helyezés4. (187 pont)

A Force India egy csapat a Formula–1-ben, amely a 2008-as szezonban vett részt először a sportágban, a Spyker csapat utódjaként.[1] (A Spyker csupán egy évadban, 2007-ben szerepelt a Formula–1-ben, jogelődjei a Midland és a Jordan csapatok voltak.) A Force India a 2008-as világbajnokságot utolsóként zárta, 0 ponttal.

2008-ban a Spykertől örökölt együttműködési szerződés alapján Ferrari motorokkal versenyeztek, amiket 2009-re Mercedesre cseréltek.[2] A Force India 2009-től széleskörűen együttműködik a McLarennel, így a motor mellett ugyanazzal a váltóblokkal és hidraulikai rendszerrel szereli fel autóit a két csapat.[3] Eddigi legjobb versenyeredményük a 2009-es belga nagydíjon Giancarlo Fisichella második helyezése. Legjobb világbajnoki helyezésüket 2016-ban és 2017-ben érték el, amikor a konstruktőrök között negyedik helyen végeztek.

2018-ban a csapat ellen szezon közben csődeljárás indult. Az augusztusi szünet során új tulajdonosa lett a csapatnak Lawrence Stroll személyében. Az FIA engedélyével idény közbeni nevezéssel folytathatták működésüket, de az addig megszerzett világbajnoki pontjaikat elvették.

Története

Előzmények

2007. augusztus 14-én jelentették be, hogy eladják a holland Spyker csapatot. Tulajdonosa az indiai vállalkozó, Vidzsáj Mallja lett. Első számú versenyzőjük 2008-ban az olasz Giancarlo Fisichella, társa a már 2007-ben is a Spyker színeiben versenyző német Adrian Sutil volt. Teszt-és tartalékpilótának szerződtették a sokáig az egyik versenyzői ülésért is versenyben lévő Vitantonio Liuzzit.

2008

Fisichella a maláj nagydíjon, 2008-ban

A szezonnyitó ausztrál nagydíjon mindkét versenyző kiesett, Sutil egy látványos baleset miatt, amelyben nem sérült meg. Malajziában Sutil ismét kiesett, míg Fisichella tizenkettedik lett. Ezt a teljesítményét megismételte a következő, bahreini nagydíjon, ahol – először az évben – Sutil is célba ért, a 19. helyen. Spanyolországban azonban nem tudta megismételni ezt az eredményét, már az első körben megpördült és kiesett, Sebastian Vettelt is magával rántva. Fisichella közel került a pontszerzéshez a versenyen, sokáig a büntetése miatt mögötte autózó Nick Heidfeldet is maga mögött tartotta, végül a 10. lett. Mint utóbb kiderült, ez volt önmaga és a csapat legjobb eredménye 2008-ban. A török nagydíjon már az első körben ütközött Nakadzsimával, és kiesett. Sutil a 16. helyen ért célba.

A monacói nagydíjon a 200. rajtját ünneplő Fisichella csak az utolsó, Sutil pedig a 18. helyről indulhatott, bár a szombat délelőtti, esős szabadedzésen már megmutatta, hogy vizes pályán jó eredményre képes. A versenyen esett, Sutil pedig hiba nélkül autózott. Hét körrel a vége előtt már a 4. helyen haladt, amikor a mögötte jövő Räikkönen nem tudott lefékezni a kikötői sikán előtt, és hátulról beleütközött. Még be tudott hajtani a boxba, de ott feladni kényszerült a versenyt, a csapat és saját maga óriási csalódására. A versenybírók szokványos versenybalesetnek minősítették az esetet, és nem büntették meg Räikkönent, aki elismerte a hibáját és elnézést kért Sutiltól.[4] Ugyanakkor őt is figyelmeztették a verseny után a bírók, mert még a 13. körben, sárga zászlónál előzött.[5] Fisichella váltóhiba miatt esett ki, így Force India pont nélkül távozott Monacóból.

A két Force India a 2008-as kanadai nagydíjon

A kanadai nagydíjon Sutil és Fisichella is technikai probléma miatt esett ki. Sutil égő autóját (a túlhevült fékek kigyulladtak) nem tudták kivontatni a pályáról, ezért be kellett küldeni a biztonsági autót. Franciaországban csak a rajtbüntetést kapott Rosberget és Barrichellót tudták megelőzni az időmérő edzésen. Ezúttal legalább mindketten befejezték a futamot, Fisichella 18., Sutil 19. lett.[6] A brit nagydíjon azonban mindketten kiestek. A Németországban Sutil a 15., Fisichella pedig a 16. helyet szerezte meg. A magyar nagydíjon ismét nem sikerült jó eredményt elérniük, Sutil kiesett, csapattársa 15. lett. Valenciában is hasonló volt a helyzet, Fisichella egy helyet tudott csak javítani. Az esős belga futamon mindkét versenyző célba ért, Sutil 2008-as legjobbjaként egy 13. helyet könyvelhetett el. Olaszországban Fisichella a mezőny egyetlen kiesője volt, Sutil 19. lett. Utóbbi számára ezután zsinórban három kiesés következett, Fisichella kétszer ért célba ez idő alatt.

A szezonzáró brazil nagydíjon a 16. és a 18. helyet szerezték meg a Force Indiák, így pont nélkül, a 10. helyen zárta a csapat a 2008-as évet. Adrian Sutil Monacóban, Giancarlo Fisichella Brazíliában járt közel a pontszerzéshez, utóbbi néhány körön keresztül a 3. helyen állt, de végül csak 18. lett. A Force India megelőzte ugyan a négy verseny után visszalépő Super Agurit, de gyakorlatilag a mezőny leggyengébb csapata volt az idényben.[7]

2008. november 10-én bejelentették, hogy a Force India felbontotta együttműködési szerződését a Ferrarival és hasonló tartalmú megállapodást kötött a Mercedesszel és a McLarennel. Eszerint 2009-ben Mercedes motorokkal és McLaren váltóblokkal, valamint hidraulikai rendszerrel és aerodinamikai elemekkel szerelik fel az autóikat.[8]

2009

2009, Barcelona

A 2009-es évnek a változatlan Giancarlo Fisichella, Adrian Sutil versenyzőpárossal vágott neki a csapat. A stábban azonban több személyi változás is történt: a csapatfőnöki teendőket Colin Kolles helyett maga a tulajdonos, Vidzsáj Mallja látja el, Mike Gascoyne technikai igazgatót James Key váltotta. A csapat 2009-es modelljét, a VJM02-est viszonylag későn, március 1-jén mutatták be, így csak keveset tesztelhették, de az elért eredmények a 2008-asnál jobb szereplést vetítettek előre.[3]

Az idénynyitó ausztrál nagydíjon a 9. és a 11. helyen végeztek a Force Indiák.[9]

A Belga nagydíj hétvégéjén mindkét pilóta remekelt. Az időmérő edzésen Fisichella megszerezte a Force India első pole-pozícióját. A verseny ötödik körében a finn Kimi Räikkönen megelőzte a KERS segítségével. Fisichella végig nagyon jól ment, majd a 2. helyen ért célba. Ez volt a Force India első dobogós helyezése. Fisichella eredménye nagy sikert aratott. A Ferrari leszerződtette a sérült Felipe Massa helyére. Az olasz a szezon utolsó öt versenyén vezetheti a Ferrari egyik autóját, majd a 2010-ben a tesztpilótai feladatokat láthatja el. Fisichella helyére, a szintén olasz Vitantonio Liuzzi-t ültették. A monzai futamon jól szerepelt a csapat. Sutil a megszerezte a második pozíciót az időmérőn, majd a futamon negyedik lett. Liuzzi autója tönkrement, de szereplése említésre méltó.

2010

A 2010-es szezonra nem cserélt pilótát a csapat, így továbbra is Adrian Sutil és Vitantonio Liuzzi vezették a két autót. A szezon végén 68 ponttal a konstruktőri pontversenyben a 7. helyet érték el és és csak 1 ponttal maradtak el a 6. helyezett Williams-től.

2011

2011-ben Adrian Sutil maradt a csapatnál, de csapattársa az újonc Paul di Resta lett. Hatodikak lettek a konstruktőri bajnokságban 69 ponttal.

2012

Force India VJM05

A 2012-es szezonra az addigi tesztpilóta Nico Hülkenberg lett Paul di Resta csapattársa. Az év elején di Resta folyamatosan legyőzte Hülkenberget, ami a szezon második felében megváltozott. Hülkenberg Belgiumban, di Resta pedig Szingapúrban lett 4., ami a csapat legjobb helyezését jelentette az évad során. Hülkenberg 63 ponttal az egyéniben 11., di Resta 46 ponttal a 14. helyen zárt az év végén. A csapat 109 ponttal a hetedik helyen zárt.

2013

Orrkiképzés változása 2012–2013

Ebben az idényben Paul di Resta csapattársa a tavalyi szezon végén a Sauber-hez átigazolt Nico Hülkenberg helyett a korábban már a csapatnál versenyző Adrian Sutil lett. Március 14-én a csapat hivatalosan is bejelenti új szponzorációs partnerét, az Adrian Sutilhoz kötődő német szórakoztatóelektronikai és telekommunikációs céget, a Medion Mobile-t.[10]

Az idény első futamának, az ausztrál nagydíjnak Paul di Resta a 9. helyről, míg csapattársa Adrian Sutil a 12. helyről vághatott neki.

2014

A 2014-es szezonra visszatért a csapathoz a német Nico Hülkenberg. Paul di Resta szerződését nem hosszabbították meg, így a skót távozott a Formula–1-ből és a DTM Mercedes csapatában folytatja tovább versenyzői karrierjét. A csapat másik pilótája Sergio Pérez lett, akinek távoznia kellett a McLaren-től. Adrian Sutil a Sauber-hez igazolt Nico Hülkenberg helyére.


Eredmények a Formula–1-ben

Összefoglaló

Szezon Név Modell Gumi Motor Üzemanyag Versenyzõk Helyezés
2008 IND Force India Formula One Team Force India VJM01 B Ferrari V8 Shell GER Adrian Sutil
ITA Giancarlo Fisichella
10. (0 pont)
2009 IND Force India Formula One Team Force India VJM02 B Mercedes V8 Mobil GER Adrian Sutil
ITA Giancarlo Fisichella
ITA Vitantonio Liuzzi
9. (13 pont)
2010 IND Force India Formula One Team Force India VJM03 B Mercedes V8 Mobil GER Adrian Sutil
ITA Vitantonio Liuzzi
7. (68 pont)
2011 IND Force India Formula One Team Force India VJM04 P Mercedes V8 Mobil GER Adrian Sutil
GBR Paul di Resta
6. (69 pont)
2012 IND Sahara Force India F1 Team Force India VJM05 P Mercedes V8 Mobil GBR Paul di Resta
GER Nico Hülkenberg
7. (109 pont)
2013 IND Sahara Force India F1 Team Force India VJM06 P Mercedes V8 Mobil GBR Paul di Resta
GER Adrian Sutil
6. (77 pont)
2014 IND Sahara Force India F1 Team Force India VJM07 P Mercedes V6 turbó Petronas MEX Sergio Pérez
GER Nico Hülkenberg
6. (155 pont)
2015 IND Sahara Force India F1 Team Force India VJM08 P Mercedes V6 turbó Petronas MEX Sergio Pérez
GER Nico Hülkenberg
5. (136 pont)
2016 IND Sahara Force India F1 Team Force India VJM09 P Mercedes V6 turbó Petronas MEX Sergio Pérez
GER Nico Hülkenberg
4. (173 pont)
2017 IND Sahara Force India F1 Team Force India VJM10 P Mercedes V6 turbó Petronas MEX Sergio Pérez
FRA Esteban Ocon
4. (187 pont)
2018* IND Sahara Force India F1 Team
GBR Racing Point Force India[11]
Force India VJM11 P Mercedes V6 turbó Petronas MEX Sergio Pérez
FRA Esteban Ocon
7.* (32 pont*)[12]
* A szezon jelenleg is zajlik

Teljes Formula–1-es eredménysorozata

(Táblázat értelmezése)
(Félkövér: pole-pozícióból indult; dőlt: leggyorsabb kört futott)

A Force India teljes Formula–1-es eredménysorozata
Év Kasztni Motor Gumi Versenyzõk 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 Pont Helyezés
2008 VJM01 Ferrari 056 2.4 V8 B AUS AUS MAL MAL BHR BHR ESP ESP TUR TUR MON MON CAN CAN FRA FRA GBR GBR GER GER HUN HUN EU EUR BEL BEL ITA ITA SIN SIN JPN JPN CHN CHN BRA BRA 0 10.
GER Adrian Sutil Ki Ki 19 Ki 16 Ki Ki 19 Ki 15 Ki Ki 13 19 Ki Ki Ki 16
ITA Giancarlo Fisichella Ki 12 12 10 Ki Ki Ki 18 Ki 16 15 14 17 Ki 14 Ki 17 18
2009 VJM02 Mercedes FO 108W 2.4 V8 B AUS AUS MAL MAL CHN CHN BHR BHR ESP ESP MON MON TUR TUR GBR GBR GER GER HUN HUN EU EUR BEL BEL ITA ITA SIN SIN JPN JPN BRA BRA UAE UAE 13 9.
GER Adrian Sutil 9 17 17 16 Ki 14 17 17 15 Ki 10 11 4 Ki 13 Ki 17
ITA Giancarlo Fisichella 11 18 14 15 14 9 Ki 10 11 14 12 2
ITA Vitantonio Liuzzi Ki 14 14 11 15
2010 VJM03 Mercedes FO 108X 2.4 V8 B BHR BHR AUS AUS MAL MAL CHN CHN ESP ESP MON MON TUR TUR CAN CAN EU EUR GBR GBR GER GER HUN HUN BEL BEL ITA ITA SIN SIN JPN JPN KOR KOR BRA BRA UAE UAE 68 7.
GER Adrian Sutil 12 Ki 5 11 7 8 9 10 6 8 17 Ki 5 16 9 Ki Ki 12 13
ITA Vitantonio Liuzzi 9 7 Ki Ki 15 9 13 9 16 11 16 13 10 12 Ki Ki 6 Ki Ki
2011 VJM04 Mercedes FO 108Y 2.4 V8 P AUS AUS MAL MAL CHN CHN TUR TUR ESP ESP MON MON CAN CAN EU EUR GBR GBR GER GER HUN HUN BEL BEL ITA ITA SIN SIN JPN JPN KOR KOR IND IND UAE UAE BRA BRA 69 6.
GER Adrian Sutil 9 11 15 13 13 7 Ki 9 11 6 14 7 Ki 8 11 11 9 8 6
GBR Paul di Resta 10 10 11 Ki 12 12 18 14 15 13 7 11 8 6 12 10 13 9 8
2012 VJM05 Mercedes FO 108Z 2.4 V8 P AUS AUS MAL MAL CHN CHN BHR BHR ESP ESP MON MON CAN CAN EU EUR GBR GBR GER GER HUN HUN BEL BEL ITA ITA SIN SIN JPN JPN KOR KOR IND IND UAE UAE USA USA BRA BRA 109 7.
GBR Paul di Resta 10 7 13 6 14 7 11 7 Ki 11 12 10 8 4 12 12 12 9 15 Ki
GER Nico Hülkenberg Ki 9 15 12 10 8 12 5 12 9 11 4 21 14 7 6 8 Ki 8 5
2013 VJM06 Mercedes FO 108F 2.4 V8 P AUS AUS MAL MAL CHN CHN BHR BHR ESP ESP MON MON CAN CAN GBR GBR GER GER HUN HUN BEL BEL ITA ITA SIN SIN KOR KOR JPN JPN IND IND UAE UAE USA USA BRA BRA 77 6.
GBR Paul di Resta 8 Ki 8 4 7 9 7 9 11 18† Ki Ki 20† Ki 11 8 6 15 11
GER Adrian Sutil 7 Ki Ki 13 13 5 10 7 13 Ki 9 16† 10 20† 14 9 10 Ki 13
2014 VJM07 Mercedes PU106A 1.6 V6 turbó P AUS AUS MAL MAL BHR BHR CHN CHN ESP ESP MON MON CAN CAN AUT AUT GBR GBR GER GER HUN HUN BEL BEL ITA ITA SIN SIN JPN JPN RUS RUS USA USA BRA BRA UAE UAE 155 6.
Mexikó Sergio Pérez 10 Ni 3 9 9 Ki 11† 6 11 10 Ki 8 7 7 10 10 Ki 15 7
Németország Nico Hülkenberg 6 5 5 6 10 5 5 9 8 7 Ki 10 12 9 8 12 Ki 8 6
2015 VJM08 Mercedes PU106B 1.6 V6 turbó P AUS AUS MAL MAL CHN CHN BHR BHR ESP ESP MON MON CAN CAN AUT AUT GBR GBR HUN HUN BEL BEL ITA ITA SIN SIN JPN JPN RUS RUS USA USA MEX MEX BRA BRA UAE UAE 136 5.
Mexikó Sergio Pérez 10 13 11 8 13 7 11 9 9 ki 5 6 7 12 3 5 8 12 5
Németország Nico Hülkenberg 7 14 ki 13 15 11 8 6 7 ki ni 7 ki 6 ki ki 7 6 7
2016 VJM09 Mercedes PU106C Hybrid 1.6 V6 turbó P AUS AUS BHR BHR CHN CHN RUS RUS ESP ESP MON MON CAN CAN EU EUR AUT AUT GBR GBR HUN HUN GER GER BEL BEL ITA ITA SIN SIN MAL MAL JPN JPN USA USA MEX MEX BRA BRA UAE UAE 173 4.
Mexikó Sergio Pérez 13 16 11 9 7 3 10 3 17† 6 11 10 5 8 8 6 7 8 10 4 8
Németország Nico Hülkenberg 7 15 15 Ki Ki 6 8 9 Ki 7 10 7 4 10 Ki 8 8 Ki 7 7 7
2017 VJM10 Mercedes M08 EQ Power+ 1.6 V6 turbó P AUS AUS CHN CHN BHR BHR RUS RUS ESP ESP MON MON CAN CAN AZE AZE AUT AUT GBR GBR HUN HUN BEL BEL ITA ITA SIN SIN MAL MAL JPN JPN USA USA MEX MEX BRA BRA UAE UAE 187 4.
Mexikó Sergio Pérez 7 9 7 6 4 13 5 Ki 7 9 8 17† 9 5 6 7 8 7 9 7
Franciaország Esteban Ocon 10 10 10 7 5 12 6 6 8 8 9 9 6 10 10 6 6 5 Ki 8
2018* VJM11 Mercedes M09 EQ Power+ 1.6 V6 turbó P AUS AUS BHR BHR CHN CHN AZE AZE ESP ESP MON MON CAN CAN FRA FRA AUT AUT GBR GBR GER GER HUN HUN BEL BEL ITA ITA SIN SIN RUS RUS JPN JPN USA USA MEX MEX BRA BRA UAE UAE 32*[11] 7.*
Mexikó Sergio Pérez 11 16 12 3 9 12 14 Ki 7 10 7 14 5 7 16
Franciaország Esteban Ocon 12 10 11 Ki Ki 6 9 Ki 6 7 8 13 6 6 Ki
* A szezon jelenleg is zajlik
†: Bár kiesett, de a verseny 90%-át teljesítette, így teljesítményét értékelték.
A 2014-es szezonzáró abu-dzabi nagydíjon dupla pontokat osztottak ki.[13]

Jegyzetek

  1. A Force India adatlapja a motorsport-total.com-on (német nyelven). motorsport-total.com, 2008. november 10.
  2. Formula–1: a Force India szakított a Ferrarival. nso.hu, 2008. november 8.
  3. a b Force India: a McLarennel folytatják az első pontok üldözését. nso.hu, 2009. március 23.
  4. Räikkönen elnézést kért Sutiltól”, Autosport.com, 2008. május 25. (angol nyelvű) 
  5. Sutilt figyelmeztették a versenybírók”, Autosport.com, 2008. május 25. (angol nyelvű) 
  6. Beer, Matt: Massa vezette kettős győzelem a francia nagydíjon (angol nyelven). Autosport.com, 2008. június 22.
  7. Pont nélkül, csalódottan: nem volt jó éve a Force Indiának. nso.hu, 2008. november 10.
  8. Straw, Edd: Force India confirm Mercedes deal (angol nyelven). Autosport.com, 2008. november 10.
  9. A 2009-es ausztrál nagydíj végeredménye (angol nyelven). Formula1.com, 2009. március 31.
  10. Sahara Force India welcomes Medion Mobile as an official team partner (angol nyelven). forceindiaf1.com, 2013. március 14.
  11. a b http://www.nemzetisport.hu/f1/f1-az-fia-elfogadta-a-force-india-utodjanak-nevezeset-hivatalos-2654365
  12. Megvan a Force India új neve, elvették a csapat összes pontját”, formula.hu, 2018. augusztus 23. (Hozzáférés: 2018. augusztus 23.) 
  13. Archivált másolat. [2014. március 16-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2018. augusztus 22.)

Források

Commons:Category:Force India
A Wikimédia Commons tartalmaz Sahara Force India témájú médiaállományokat.