Ugrás a tartalomhoz

Portál:Pszichológia

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Pszichológiaportál
A pszichológia (ógörög: ψυχή = lélek és λογία = tudomány szavakból) az emberi gondolkodással és viselkedéssel foglalkozó tudomány. Vizsgálatának tárgyai közé tartozik a tanulás, intelligencia, motiváció, az érzelmek, az észlelés, a személyiség, a mentális betegségek, illetve azok gyógyítása, valamint az egyénre gyakorolt környezeti és genetikai hatások.

... tovább a pszichológia szócikkhez.

Kiemelt szócikk
Fogolydilemma
Fogolydilemma
A fogolydilemma a nem zéró összegű játékok egy fajtája. A lényege, hogy két, súlyos bűnténnyel gyanúsított fogoly közül vallomást tesz-e az egyik a másik ellen (azaz defektál, mivel a fogolydilemmával foglalkozó anyagokban kooperációnak nem a hatóságokkal való együttműködés, hanem a vallomástétel megtagadása minősül). Akárcsak a többi játékelméleti problémában, itt is feltételezzük, hogy az egyes játékosok saját kifizetésüket tartják szem előtt, tekintet nélkül a másik résztvevő kifizetésére.

Kiemelt kép


Sigmund Freud kanapéja.
A pszichoanalitikus terápia jellemző kelléke.


Könyvajánló
A nyelvi ösztön Steven Pinker könyve (1994). Művében Pinker, a nemzetközi hírű pszichológiai szakíró, a kognitív fejlődéslélektan kutatója amellett érvel, hogy az ember veleszületett nyelvteremtő/nyelvelsajátító képességgel indul neki az életnek. A szerző támogatja Noam Chomsky elméletét, mely szerint az emberi nyelvekben számos bizonysága lelhető fel egy közös, univerzális grammatikának, szerkezetnek. Az utolsó fejezetben Pinker vitatkozik Chomskyval a tekintetben, hogy vajon az evolúció és a természetes kiválasztódás önmagukban elégségesek-e magyarázatul az ember veleszületett nyelvi kompetenciájára.

Könyvajánlók még itt olvashatók: Könyvajánló, könyvismertető - pszichológia témájú könyvek - Pszichologia.com - Recenziók


Kiemelt személy

Jean Piaget (1896. augusztus 9., Neuchatel, Svájc – 1980.) svájci pszichológus. PhD minősítését a neuchatel-i egyetemen szerezte. Ezután Franciaországban dolgozott, ahol gyermekek kognitív képességeinek fejlődését vizsgálta. 1921-ben tért vissza Svájcba, ahol a genfi Rousseau Intézet igazgatójaként kezdett el dolgozni. 1929-ben elfogadta az International Bureau of Education igazgatói posztját, és egészen 1968-ig töltötte be ezt a pozíciót. 1929 és 1975 között a genfi egyetem pszichológia professzoraként dolgozott.

Portálok
Hírek, sajtószemle


2008.01.31.

  • A torontoi Western Hospital kórházban egy 50 éves személyen végzett kísérleti agyműtét során a tudósok mély agyi stimulációt alkalmaztak az éhségérzet csillapítására, azonban ez meglepetésükre ehhelyett a páciens déjà vu élményt élt át egy 30 évvel korábbi élményel kapcsolatban. Az agyának stimulálása alatt tanulási teszteken is jobban teljesített. (The independent; index.hu)

2008.02.03.

  • Multi-ágens rendszer segítségével amerikai kutatók olyan modellt hoztak létre, mely nagy pontossággal képes megjósolni, hogy egy többnemzetiségű ország mely részein várhatók etnikai zavargások, valamint a különböző népcsoportok hol élnek majd békésen egymás mellett. (index.hu)

2008.02.07.

  • Az amerikai Kalifornia Műszaki Intézet és a Stanford Egyetem kutatói azt vizsgálták, mennyire befolyásolja a vásárlókat egy termék kiválasztásában annak ára. fMRI vizsgálatukban kimutatták, hogy ugyanazon termék esetében a drágaként bemutatott bor kóstolása közben az agy szubjektív örömérzésért felelős területe nagyobb aktivitást mutatott, mint abban az esetben, ha a borról azt a tájékoztatást kapták, hogy olcsó. (origo.hu)



Ahol segíthetsz