Ugrás a tartalomhoz

Portál:Tibet

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Tibet
Tibet zászlaja
Tibet zászlaja

Tibet (régebbi helyesírással Thibet; tibeti: བོད་; wylie: Bod; ; lhászai nyelvjárás IPA: [pʰø̀]; ) fennsíki terület Közép-Ázsiában (néhány forrás szerint Dél-Ázsiában) és a tibeti nép otthona. Az átlagosan 4900 méter tengerszint feletti magassággal a Föld legmagasabban fekvő sík területe, melyet az utóbbi néhány évtizedben a „világ teteje”-ként szokás emlegetni. Mikor még Tibet kevésbé volt reflektorfényben, a „világ teteje” kifejezést a Pamír-hegységre alkalmazták.

Tibet történelme során valaha független ország volt, több különböző királyságra és államra felosztva, egy része pedig Kínához tartozott bizonyos ideig. Napjainkban a Kínai Népköztársasághoz tartozik, míg egy kis része, a kínai kormány és néhány másik ország, valamint szakmai és civil szervezetek szerint India ellenőrzése alatt áll. Jelenleg a Kínai Népköztársaság kormánya és a Központi Tibeti Adminisztráció továbbra sem ért egyet abban, hogy amikor Tibet Kína részévé vált, vajon a terület bekebelezése mennyire törvényes a nemzetközi jog szerint. Mivel az, hogy mi minősül tibeti területnek, jelenleg komoly vita tárgya (lásd a térképet jobb oldalon), ezért sem a méretét, sem a népességét nem könnyű meghatározni, ugyanis a különféle szervezetek másként definiálják a tibeti régió területeit. Ráadásul a Tibet jó részét birtokló Kína a Tibeti autonóm tartomány részének tekint olyan területeket is, amelyeket nem ellenőriz. Jelenlegi területének egy részére India is igényt tartana. A száműzött tibeti kormány, a Központi Tibeti Adminisztráció szerint is a történelmi Tibet nagyobb, mint a jelenlegi kínai tartomány területe.

Tibet egyesülése elsőként Szongcen Gampo ideje alatt valósult meg a hetedik században. A dalai lámák – Tibet spirituális vezetőinek kormányzata – névlegesen uralták a tibeti régió egy nagy részét különböző időkben, kezdve az 1640-es évektől egészen a Kínai Népköztársaságba való beintegrálásáig az 1950-es években. Ez idő nagy része alatt a tibeti adminisztráció a Csing-dinasztia által uralt kínai birodalomnak volt alárendelve. A Csing-dinasztia bukása után a dalai láma 1913-ban kinyilatkoztatta Tibet függetlenségét, azonban Tibetet más országok nem voltak hajlandóak független nemzetként elismerni. Annak mértéke kapcsán, hogy a régenseknek mennyi hatalommal bírtak, fontos megjegyezni, hogy a tizennégy dalai lámából ténylegesen csak három uralkodott Tibetben; a régensek uralma az 1751 és 1960 közötti időszak csaknem 77%-át tette ki. A kommunista Kína ellenőrzése alá került Közép- és Nyugat-Tibet (a tibeti területet a dalai láma uralta), miután döntő katonai győzelmet aratott Csamdóban 1950-ben. A dalai láma Indiába menekült 1959-ben, és létrejött a Tibeti autonóm tartomány 1965-ben.

Kiemelt cikkszerkesztés 
A dalai láma
A dalai láma a tibeti buddhizmus gelukpa (vagy gelugpa) iskolájának vezetője, az egymást követő dalai lámák egy tulku vonalat formálnak, ami 1391-ig nyúlik vissza. A jelenlegi – tizennegyedik – dalai láma Tendzin Gyaco. Minden második tibeti buddhista szekta elfogadja a dalai lámát Tibet vallási és politikai vezetőjének, és mind a négy iskola vezetője a tibeti hagyományok legfőbb lámájaként ismeri el. Igazából a pancsen lámának magasabb vallási rangja van a dalai lámánál, így a dalai láma inkább átmeneti vezetőnek tekinthető. Ez gyakorlatilag Tibet uralkodójává, valamint államfőjévé tette a pozíció betöltőjét. A dalai láma a fővárosból, Lhászából igazgatta az ország nagy részét (a 17. század közepétől 1959-ig, amikor a dalai lámának Indiába kellett menekülnie).

A dalai lámák a hit szerint Avalókitésvara, az együttérzés bodhiszattvájának megtestesülései, akit tibeti nyelven „Csenreszig”-nek neveznek. A bodhiszattvák olyan megvilágosodott lények, akik saját nirvánájukat elhalasztva az újjászületést választották azért, hogy az emberiséget szolgálják.

Gyakran teszik hozzá az „Őszentsége” megnevezést a dalai láma titulusa elé. A dalai lámáról gyakran azt gondolják, hogy a gelug iskola feje, de a pozíciója hivatalosan a Ganden Tripához tartozik. A tibetiek a dalai lámát Gyalwa Rinpochenak vagy Yishin Norbunak nevezik.

Kiemelt képszerkesztés 
Sigacei szerzetesek
Sigacei szerzetesek
Fénykép: Peter Morgan (2004)

A Tasilhunpo kolostor szerzetesei pancsen láma szolgálatában állnak, akinek a székhelye hagyomány szerint ebben a Sigacei kolostorban van.

A nap idézete
Mivel az együttérzés természetes módon létezik bennünk, csak fel kell ébresztenünk magunkban, és hagyni kell, hogy megnyilvánuljon. Például egy ártatlan emberrel szemben elkövetett erőszakos cselekedet mindnyájunkat felháborít, megbotránkoztat. Ez máris segíthet felfedezni magunkban az együttérzés csíráját. A maga igen erőszakos filmjeleneteivel a televízió is alkalmas lehet erre, s örökös készenlétben is tart bennünket. Félelmünk az erőszaktól és az együttérzés az áldozatok iránt egyidejűleg jelenik meg bennünk. Nagyon veszélyes azonban megszokni az erőszakot, közömbösséget érezni iránta. Épp olyan veszélyes, mint a közömbösség többi formái. Ezért központi kérdése a buddhista tanításnak, hogy miként érhető el a világhoz való szoros kötődésünk, a ragaszkodás megszüntetése anélkül, hogy közömbössé válnánk.
Kiemelt életrajzszerkesztés 
Kőrösi Csoma Sándor
Kőrösi Csoma Sándor, sz. Csoma Sándor (1784-1842), saját szavaival: Székely-magyar Erdélyből ("Siculo-Hungarian of Transylvania"), nyelvtudós, a tibetológia megalapítója.

1784. március 27-én szegénysorsú székely kisnemesi család hatodik gyermekeként megszületett Csoma Sándor. (Egyes források (Szilágyi Ferenc kutatásai) szerint 1787-ben született.) Édesapja Csoma András határőr katona, édesanyja Getse Krisztina. Hat testvéréből három érte meg a felnőttkort: Júlia, Krisztina és Gábor (1788-1850). Április 4-én megkeresztelték. 1790-ben megkezdte tanulmányait az elemi iskolában. 1799-ben édesapjával felgyalogolt Nagyenyedre és beiratkozott a Bethlen Kollégiumba, ahol „szolgadiákként” kezdte meg tanulmányait: kisebb munkákért pénzt keresett, abból fizette tandíját. Már enyedi diákként érlelődött benne a gondolat, hogy fel kell keresse ősei hazáját. 1807-ben befejezte gimnáziumi tanulmányait. 1815-ben befejezte főiskolai tanulmányait. Elindult Németföldre, Bécsben konzultált Ujfalvy Sándorral, majd egy – valószínűleg – heidelbergi tartózkodás után ment Göttingenbe. 18161818 között a Göttingeni Egyetem angol ösztöndíjas hallgatója volt, Johann Gottfried Eichhorn tanítványaként orientalisztikával foglalkozott. Ekkor már 13 nyelven írt, olvasott. Tanulmányai után hazatért Erdélybe és felvette a kapcsolatot a kolozsvári tudóskörrel, Döbrentei Gáborral, Gyarmathi Sámuellel, Kenderesi Mihállyal. 1819. november 24-én Csoma Sándor Nagyenyedről indult útjára. November 28-án a Vöröstoronyi-szorosnál lépte át szülőföldje határait. Így írt egyik levelében: „Elhatároztam, hogy elhagyom hazámat, s Keletre jövök, s ahogy csak lehet, biztosítván mindennapi kenyeremet, egész életemet oly tudományoknak szentelem, melyek a jövőben hasznára lehetnek az európai tudós világnak általában, és különös világot vethetnek bizonyos, még homályban lévő adatokra nemzetem történetében”.

Tennivalókszerkesztés 
Tennivalók
  • Megírandó cikkek: Barkor, campa, Cang, Cangjan Gyaco, Csenreszig, dákini, dordzse, Heinrich Harrer, homokmandala, hóoroszlán, imamalom, imazászló, Jonten Gyaco, Kalszang Gyaco, Kalu rinpocse, Khamsz, Loszang Gyaco, Ngari, Norbulingka, Reting rinpocse, Shambhala, Szamdong rinpocse, Szongcen Gampo, Tasilhunpo, THDL-transzkripció, Tibet címere, Tibet földrajza, Tibet történelme, tibeti gyógyászat, tibeti konyhaművészet, tibeti művészet, tibeti naptár, tibeti népmesék, tibeti nevek, tibeti vajas tea, Ü (tartomány), Ü-Cang, végtelen csomó, Wylie-transzliteráció
  • Bővítendő cikkek: Congkapa, Cultrim Gyaco, Gedun Gyaco, Gedun Trupa, karmapa, Kedrub Gyaco, Anagarika Govinda, málá, mandala, mantra, Milarepa, rinpocse, Szönam Gyaco, sztúpa, szútra, tibeti kolostorok listája, tibeti nyelv
  • Tibettel kapcsolatos képek kigyűjtése: Fájl:Ganden16.JPG, Fájl:Ganden20.JPG, Fájl:IMG 1199 Lhasa Potala.jpg, Fájl:Potala.JPG, Fájl:IMG 1188ex359 Lhasa Potala.jpg, Fájl:IMG 1206 Lhasa Potala.jpg, Fájl:IMG 1800 Gyantze Kum Bum Palkhor Choide.jpg, Fájl:IMG 1719 Gyantze.jpg, Fájl:IMG 0870 Samye Tibet.jpg, Fájl:Everest North Face toward Base Camp Tibet Luca Galuzzi 2006.jpg, Fájl:Dalai Lama 1430 Luca Galuzzi 2007.jpg, Fájl:Vajra aksamala ghantha.jpg, Fájl:Kannonsyouji-5774.jpg, Fájl:Ladakh Horn Players 0032 tiny.jpg, Fájl:Stupa Kirti Gonpa Ngawa Sichuan China.jpg, Fájl:Tsangyang Gyatso birth place.jpg, Fájl:Duglha yaks.jpg, Fájl:Tibetarms.jpg, Fájl:Tibetan Prayer Flags.JPG, Fájl:Sand mandala tibet 1.JPG, Fájl:A grand view of Samye.jpg, Fájl:MandalaSable2008-01.JPG, Fájl:Momo101.jpg, Fájl:Momocha.jpg, Fájl:Mune wall col.jpg, Fájl:Tashilhunpo.JPG, Fájl:Chorten Tibet.jpg,
  • Felhasznált képek: Fájl:Ganden monastery.jpg, Fájl:Tibetan lady.jpg, Fájl:Shigatse Monks, Tibet.jpg, Fájl:Painting Thangka Lhasa Tibet Luca Galuzzi 2006.jpg, Fájl:Himalayas.jpg, Fájl:IMG 1972 Sakya.jpg, Fájl:IMG 0996 Lhasa Barkhor.jpg, Fájl:Tsongkhapa's hermitage.jpg
  • Kapcsolódó Wikimédia-lapok
    Tibeti  Wikipédia  Tibet a  Wikihíreken  Tibet a  Wikidézeten  Tibet a  Wikikönyveken  Tibet a  Wikiforráson  Tibet a  Wiktiszótárban  Tibet a  Wikiegyetemen  Tibet a Commons-on
    Enciklopédia tibeti nyelven Hírek Idézetek Kézikönyvek és szövegek Szabad forrásmunkák Szótár és szinonimaszótár Jegyzetek Képek és médiaállományok
    További portálok