Ugrás a tartalomhoz

Latin Unió

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Szenasi (vitalap | szerkesztései) 2020. december 28., 22:19-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Infobox)
Latin Unió
A Latin Unió tagországai
A Latin Unió tagországai

Alapítva1954. május 15.
Megszűnt2012. július 31.
SzékhelyPárizs ( é. sz. 48° 46′, k. h. 2° 11′)
Latin Unió (Franciaország)
Latin Unió
Latin Unió
Pozíció Franciaország térképén
é. sz. 48° 46′, k. h. 2° 11′Koordináták: é. sz. 48° 46′, k. h. 2° 11′
A Latin Unió weboldala
A Wikimédia Commons tartalmaz Latin Unió témájú médiaállományokat.

A Latin Unió (spanyolul Unión Latina, portugálul União Latina, franciául Union Latine, románul Uniunea Latină, katalánul Unió Llatina) az 1954-es Madridi Megegyezés[1] nyomán létrehozott kormányközi szervezet, melynek célja az újlatin nyelvű népek identitásának ápolása és kulturális örökségük értékesítése és terjesztése.

A szervezet jellege

A Latin Unió csak 1983 óta működik ténylegesen. Azóta tagjainak száma, a Madridi Megegyezés ratifikálása útján vagy utólagos csatlakozás révén, 12-ről 36-ra nőtt. Ma csaknem az összes olyan országot csoportosítja, amelyek a tagjai lehetnek. Ezek a következő, 1992-ben leszögezett követelményeknek legalább egyikét teljesítik:

A Latin Unió eleinte Spanyolországra, Portugáliára, Latin Amerikára és más volt spanyol és portugál gyarmatokra korlátozódott, de ma a világ minden részén jelen van. 36 állam a tagja és négy kormánynak (Argentínának, Mexikónak, a Szuverén Máltai Lovagrendnek és a Vatikánnak) van megfigyelői státusza. Székhelye Párizsban van. A Latin Unió költségvetését a tagországokra kirótt kötelező hozzájárulások táplálják.

A szervezet sokoldalú, minden tagállamot érintő projekteket fejleszt ki, és képviseleti hálózattal rendelkezik húsz országban.

Az alábbi területeken tevékenykedik:

  • a közös hagyaték értékállandóságának biztosítása, terjesztése és védelme, az alkotás és a kulturális cserék támogatása, a latinitás eszméjének fejlesztése és elmélyítése;
  • az újlatin nyelvek (spanyol, portugál, francia, olasz, román és katalán) tanításának és tanulásának fellendítése jelenlétük biztosításával a oktatási rendszerek kínálatában és újító tananyagok kifejlesztésével;
  • az újlatin nyelvek tudományos és technikai terminológiáinak gazdagítása, a tagországok közötti közreműködés fejlesztése a nyelvekkel kapcsolatos iparágak terén, az internetes hálózatok fejlődésének és használatának az elősegítése a latinitás keretén belül.

Hivatalos nyelvek

A Latin Unió hivatalos nyelvei a spanyol, a francia, az olasz, a portugál, a román és a katalán. Az első négyet használja munkanyelvként. Minden általános elterjedésű szöveget lefordítanak erre a négy nyelvre, és egyeseket románra is.

Tagállamok

A Latin Unió négy földrészen van jelen. Tagállamai a következők:

Megfigyelők

Jegyzetek

  1. A Madridi Megegyezés szövege (spanyolul).

Fordítás

  • Ez a szócikk részben vagy egészben az Union latine című francia Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Források