Pálos kolostor (Budaszentlőrinc)
Pálos kolostor | |
![]() | |
A kolostor romjai légi felvételen | |
Ország | ![]() |
Település | Budapest II. kerülete |
Elhelyezkedése | |
é. sz. 47° 31′ 36″, k. h. 18° 57′ 21″Koordináták: é. sz. 47° 31′ 36″, k. h. 18° 57′ 21″ | |
![]() A Wikimédia Commons tartalmaz Pálos kolostor témájú médiaállományokat. |
Budaszentlőrinci pálos kolostor Budapest mai II. kerületében, a Szépjuhászné felett állt. A 13.–14. században pálos szerzetesek telepedtek meg itt, a János-hegy és a Nagy-Hárs-hegy hágójában, és kolostort létesítettek.
Története[szerkesztés]
A mai Budakeszi út 91–95. sz. teleknél Szent Lőrincnek szentelt kápolnát létesítettek, amelyről 1290-es forrás maradt fenn. A kápolnát egy remete gondjaira bízták. A helyet utóbb Budaszentlőrincnek nevezték.
1301 körül kezdték építeni Budaszentlőrincen a Szent Lőrincről elnevezett pálos kolostort, melyet a negyedik prior, Lőrinc, 1308-ban a rend főkolostorává tett, és fennállásáig e minőségében működött. A kolostorhoz fürdőházat is építettek. Károly Róbert király az első jelentős donátorok között volt, csakúgy, mint Henc fia János, aki a környékbeli erdőket a rendnek adományozta.
1381-től a kolostor búcsújáróhellyé vált, miután a rend bőkezű támogatója, Nagy Lajos király itáliai hadjárata nyomán ide hozatták Remete Szent Pál testét, amelyet Budaszentlőrincen temettek újra. Kevesek által ismert tény, hogy a király Thebai Remete Szent Pál oltalmába ajánlotta hazánkat, társ-védőszentként. A király adományai nyomán további jelentős építkezés kezdődött a területen, mely 1403-ban fejeződött be.
A Magyar Pálos Rend tagja volt Bátori vagy Báthory László (kb. 1420–1484), a név helyesírása a történészek szerint bizonytalan. A szerzetes, hogy munkájának szentelhesse minden idejét, a perjel engedélyével felköltözött a zárda melletti hegyen található, rejtélyes és róla elnevezett Bátori-barlangba, ahol 1437–1457 között lakott, és lefordította a Szentírást. Egészsége megrendülte miatt azonban visszatért a kolostorba, ahol 27 évvel későbbi halála után a Szent István oltár előtti kriptában helyezték örök nyugalomra. A későbbiekben a földrajzi névként is használatos Budaszentlőrinc kifejezés lassan a feledés homályába merült, mivel az itteni fényes kolostor és templom, a mohácsi csata után a török pusztítás áldozata lett. A barátok könyvtáruk és ereklyéik egy részét magukhoz véve, elmenekültek, Budaszentlőrincet a török csapatok felgyújtották, és földig rombolták. Martalékuk lett minden kódex, eltűnt a magyar Biblia is.
1527-ben Remete Szent Pál ereklyéjét Trencsén várába vitték, ahol egy tűzvész során végképp eggyé vált a magyar földdel. A pálos kincstárt Felsőelefántra, majd a horvátországi Lepoglavára menekítették.
1542-ben a templom helyén egy kolostor van.
1700-as évek elején a földdel tetté egyenlővé, bár a fala,padlózata,altemploma a mai napig megvan.
Régészeti feltárás[szerkesztés]
A török korban elpusztult épület még a 19. században is romokban állt. 1847-ben kezdett hozzá feltárásához Henszlmann Imre. A munkálatokat 1934-től Garády Sándor folytatta, 1961 és 1985 között pedig Zolnay László vezetésével folyt a feltáró munka. 1985-től Bencze Zoltán vezetésével készült a rommező legutóbbi állagmegóvása. A kolostornak ma már csak az alapfalai láthatók, a századok során a kövek nagy részét felhasználták a környékbeli házak építésekor (néhány faragott követ például ma is látni a Városkút forrásházába beépítve).
További információk[szerkesztés]
- Budapest lexikon I. (A–K). Főszerk. Berza László. 2., bőv. kiad. Budapest: Akadémiai. 1993. 272–273. o. ISBN 963-05-6410-6
- Emil, Ludwig (2005. december 24.). „Budaszentlőrinc pálos kolostora” (magyar nyelven). Magyar Nemzet Magazin.
- Bencze Zoltán – Szekér György: A budaszentlőrinci pálos kolostor, Monumenta historica Budapestinensia (magyar nyelven) (1993). ISBN 9789637096396
- Múlt-kor az egykori kolostorról (magyar nyelven). Múlt-kor, 2005. február 14.
- Magyar Pálos Rend (magyar nyelven)
- Budapest és környékének pálos kolostorai » Szent Lőrinc monostor, Budaszentlőrinc (magyar nyelven). A PÁLOS REND ÉPÍTÉSZETI EMLÉKEI
- Budaszentlőrinci pálos kolostor és templom romjai. Műemlékem.hu. (Hozzáférés: 2015. november 15.)
|