Kosciuszkó Tádé utca

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Kosciuszkó Tádé utca
Közigazgatás
OrszágMagyarország
TelepülésBudapest, I. kerület
VárosrészKrisztinaváros
NévadóTadeusz Kościuszko
Földrajzi adatok
Hossza0,45 km
Elhelyezkedése
Kosciuszkó Tádé utca (Budapest)
Kosciuszkó Tádé utca
Kosciuszkó Tádé utca
Pozíció Budapest térképén
é. sz. 47° 29′ 45″, k. h. 19° 01′ 47″Koordináták: é. sz. 47° 29′ 45″, k. h. 19° 01′ 47″

A Kosciuszkó Tádé utca közterület Budapest I. kerületében, Krisztinavárosban, a Déli pályaudvar keleti oldalán. Kb. 450 méter hosszú. A Mészáros utcánál indul, s a Krisztina körúttal párhuzamosan futva a Koronaőr közbe torkollik.

Elnevezése[szerkesztés]

Az utca korábban a Koronaőr utca nevet viselte arra utalva, hogy itt helyezkedett el a koronaőrök laktanyája. A laktanya a második világháborúban megsemmisült. 1948-ban az 1. sz. alatti épület falán díszes utcanév-táblát helyeztek el „Kosciuszkó Tádé” felirattal. Ekkor nevezték át mai nevére az utcát.[1]

Tadeusz Kościuszko a lengyel, a litván, a fehérorosz, az amerikai és a francia nemzetek hőse volt. Harcolt az amerikai függetlenségi háborúban, az 1791. május 3-i alkotmány védelmében, 1794-ben pedig Hugo Kołłątajjal együtt a Kościuszko-felkelés vezetője volt. Kapcsolatban állt a magyar jakobinusokkal.

Látnivalók[szerkesztés]

Kosciuszkó Tádé utca 5.
Kosciuszkó Tádé utca 5.

A 7. sz. ház helyén állt Clark Ádám, a Lánchíd építőmérnökének villája. A Kuny Domokos utca, Mikó utca és a Kosciuszkó Tádé utca által határolt telken állt az 1938-ban lebontott Karátsonyi-palota. Az 5. sz. alatt tűzoltólaktanya található, ahol 2008-ban felállították Borda Mátyás szobrát a 2006-ban a Budapesti Műszaki Egyetemnél hősi halált halt tűzoltók tiszteletére. A 18. sz. háznál emléktábla jelzi, hogy az utcában élt félévszázadon keresztül Réti Mátyás festőművész.

Közlekedés[szerkesztés]

Közösségi közlekedés az utcában nincs, de különféle járatokkal közvetlenül elérhetőː

Déli pályaudvar metróállomástól
Ág utcától

Jegyzetek[szerkesztés]

Külső hivatkozások[szerkesztés]

Kapcsolódó szócikkek[szerkesztés]