Rám-hegyi-barlang
A Rám-hegyi-barlang a Duna–Ipoly Nemzeti Parkban, a Visegrádi-hegységben található barlang. Dömös területén van.
Tartalomjegyzék
Földrajzi helyzet[szerkesztés]
A Rám-hegyi-barlang a 486 méter magas Rám-hegy csúcsát alkotó, durva andezitagglomerátumból felépülő, látványos sziklaalakulat déli oldalán, a sziklák alján nyílik.
Megközelítés[szerkesztés]
Pilismarótról a Király-kúti-nyeregbe tartó erdészeti műúton, a Dobogó-kő vonalában, jobbra egy murvás, erdészeti út ágazik ki. Ez az út sok kanyar után a Hoffmann fogadó érintésével Pilisszentlélekre vezet. Az említett elágazással szemben, a parkoló jobb oldalán egy csenevész ösvényt találunk, azon körülbelül 150 métert megtéve a sziklák alá érünk. A barlang ezen a déli oldalon van, a sziklák aljában. Érdemes felmenni a sziklák tetejére is: látványos sziklacsoport, páratlanul szép kilátás és a köveket borító természetes sziklakert látványa a jutalom.
Kialakulás[szerkesztés]
A barlang úgy keletkezett, hogy egy nagy kőlap elvált a sziklatömbtől, és a keletkezett résbe befordult kisebb-nagyobb omladékkövek között sok kicsi és négy nagyobb üreg maradt. Csupán a legalsó üreg számít barlangnak, a felette lévők nem érik el a két méter hosszúságot. A második üreg 1,6 méter, a harmadik 0,9 méter hosszú, a negyedik felülről nyitott.
Leírás[szerkesztés]
A barlang bejárata 0,55 méter széles és 1,9 méter magas. A hossza 2,4 méter és a legnagyobb szélessége 0,7 méter. A talpszint a keleti bejárat felől meredeken emelkedik. A nyugati oldalon 0,15 méter széles és egy méter magas nyílás van. A barlang feletti üreg hossza 1,6 méter, a szélessége 0,75 méter és a magassága 1,2 méter. Felmenni hozzá a nyugati oldalon könnyebb, a keleti nyílása egy kis, füves párkányra vezet. Az üreg teljesen átjárható.
Kutatástörténet[szerkesztés]
1997-ben Gönczöl Imréék térképezték fel és írták le. A FIR feldolgozását Szentes György készítette el.
Irodalom[szerkesztés]
- Eszterhás István – Gönczöl Imre – Szenti Tamás: A Visegrádi-hegység barlangjai. II. rész. In: Eszterhás István szerk.: Az MKBT Vulkánszpeleológiai Kollektívájának Évkönyve 1997. Kézirat. 121, 167, 193, 195–196, 199, 204, 212. old. Megtalálható a Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat Adattárában és a KvVM Barlang- és Földtani Osztályon.