Skanzenvasút

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen B.Zsoltbot (vitalap | szerkesztései) 2020. május 3., 18:40-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎További információk: replaced: Külső hivatkozások → További információk AWB)
Skanzenvasút
BCmot-422-es motorkocsi a Kovácsműhelyi kitérőben
BCmot-422-es motorkocsi a Kovácsműhelyi kitérőben
Hossz:2,15 km
Nyomtávolság:1435 mm
Feszültség:nincs ~
Maximális sebesség:15 km/h
A Wikimédia Commons tartalmaz Skanzenvasút témájú médiaállományokat.
Főbejárat
Kovácsműhely
Sztaravoda-patak
Vízimalom
Harangláb
Néprajzi látványtár

A Skanzenvasút a Szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum 2009. április 8-án átadott múzeumvasútja, amelynek az üzemeltetését a MÁV Nosztalgia Kft. munkatársai végzik.

Története

Az építése 2009. január 6-án kezdődött, az első vonat 2009. április 8-án indult első nyilvános útjára. A skanzen célja a vasútépítéssel a helyiérdekű vasútvonalak (köznyelvben vicinálisok) bemutatása volt, melyek a 19. és 20. század fordulóján tömegesen épültek az országban. A skanzenvasút induló állomása a skanzen új bejárati épülete, amelyet Mezőhegyes vasútállomásáról mintáztak.

A pálya

A normál nyomtávolságú pálya hossza 2115 méter. A felépítmény „c” rendszerű 34,5 kg/m-es sínszálakból áll, melyeket az 1930-as évek közepén gyártottak. Ilyen sínek még ma is több 100 km hosszban találhatók az ország mellékvonalain, bár korukban fővonali sínnek számítottak. A helyiérdekű vasutak rendszerint ennél gyengébb 23,6 kg/m-es „i” síneket fektettek le. A nyíltvonali felépítményi anyagok a Szolnok–Hódmezővásárhely–Makó-vasútvonalból kerültek ki egy 2008 őszén végzett pályafelújítás alkalmával Jaksorparti tanyák és Kunszentmárton érpart egykori megállóhelyek közül. A kitérők MÁV 48-as szabvány szerintiek.

A motorvonat

A motorvonat egy Ganz–Jendrassik-féle BCmot motorkocsi, eredeti pályaszáma BCymot 422 volt, 80 096 gyári számmal épült 1930-ban. A BCmot motorkocsik gyártása 1926-ban kezdődött, ezt követően mintegy 60 évig (a Bzmot motorkocsik beszerzéséig) a mellékvonalak jellemző járművének számítottak. Első útjának pontos dátuma nem ismeretes. Tudjuk azonban, hogy az 1960-as években Vésztőn volt állomásítva. 1989-ben ABymot-ból A-164-re átszámozva a békéscsabai Pályagazdálkodási Főnökség motorkocsija lett. Felújítása során a hajtás eredeti áttételét megnövelték; a lecsökkent végsebesség a rövid pályán nem jelent problémát.

Szinte a megnyitástól a MÁV Nosztalgia Kft. egy hasonló motorkocsija is a Skanzenvasútnál teljesít szolgálatot.

Közlekedése

A motorvonat napi 8-szor indul 9:30-tól. Fesztiválokon kettő, egyéb alkalmakkor csak egy kocsival közlekedik. Az utat 15 km/h-s sebességgel teszi meg.

Galéria

További információk

Koordináták: é. sz. 47° 41′ 33″, k. h. 19° 02′ 42″