„Piast-dinasztia” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][nem ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
sablon
kiegészítés
3. sor: 3. sor:
A '''Piast-dinasztia''' lengyel uralkodóház volt, a független [[Lengyelország]] megteremtésétől (9. század) 1370-ig. A dinasztia ágai tovább uralkodtak [[Mazóvia]] hercegségben [[1526]]-ig és [[Szilézia|Sziléziában]] [[1675]]-ig.
A '''Piast-dinasztia''' lengyel uralkodóház volt, a független [[Lengyelország]] megteremtésétől (9. század) 1370-ig. A dinasztia ágai tovább uralkodtak [[Mazóvia]] hercegségben [[1526]]-ig és [[Szilézia|Sziléziában]] [[1675]]-ig.


A legendák szerint a dinasztia őse '''[[Piast, a kerékkovács|Piast]]''' volt. Nevét először [[Gallus Anonymus]] enlíti a Lengyel hercegek krónikája című művében, amelyet [[1113]] körül írt. A [[12. század]]i legenda szerint a [[9. század]] második felében Gniezno fejedelmét, Popielt egy [[Piast, a kerékkovács|Piast]] nevű földműves fia, [[Siemowit]] követte a trónon, s ő alapította meg azt a dinasztiát, amely azután [[1370]]-ig uralkodott [[Lengyelország]]ban. A család a Piast nevet hivatalosan csak a [[17. század]]ban kezdte el használni. Az első név szerint ismert Piast-fejedelem [[I. Mieszko]] (ur. 963 körül - 992), aki feltehetően a negyedik Piast-házi fejedelem volt, már eléggé fejlett, bár más területekről meglehetősen elzárt államot örökölt, amely a későbbi Nagy-Lengyelország (Wielko-polska), esetleg Mazóvia (Mazowsze) területét foglalta magába. Mieszko kapcsolatba lépett a tőle nyugatabbra fekvő európai államokkal és [[996]]-ban felvette a (nyugati) kereszténységet. Hatalmát [[990]]-ig kiterjesztette a [[Balti-tenger]] mentén fekvő Pomerániára (Pomorze), [[992]]-ig pedig Sziléziára (Slask) és Kis-Lengyelországra is (Malopolska). Fia [[I. Boleszláv lengyel fejedelem|I. (Vitéz) Boleszláv]] (ur. 992-1025) folytatta a terjeszkedést, megerősítette a kormányzatot és az egyházszervezetet, majd röviddel halála előtt királlyá koronáztatta magát.
A legendák szerint a dinasztia őse '''[[Piast, a kerékkovács|Piast]]''' volt. Nevét először [[Gallus Anonymus]] enlíti a Lengyel hercegek krónikája című művében, amelyet 1113 körül írt.

Az első király utódai - [[II. Mieszko Lambert lengyel fejedelem|II. Mieszko]] (ur. 1025-1034) [[Bezprym]] (ur. 1031-1058), [[I. Kázmér lengyel fejedelem|I. (Megújító) Kázmér]] (ur. 1034-1058), [[II. Boleszláv lengyel fejedelem|II. (Merész) Boleszláv]] (ur. 1058-1079), majd [[I. Ulászló Herman]] (1079-1102), akik közül csak [[II. Mieszko Lambert lengyel fejedelem|II. Mieszko]] és [[II. Boleszláv lengyel fejedelem|II. Boleszláv]] viselt rövid ideig királyi címet. A hanyatlás korszakát hozták: kezükből kicsúszott a központi hatalom, a helyi nemesség javára, továbbá számtalan háborúba keveredtek, amelyek területi veszteségekkel jártak. Ennek [[III. Boleszláv lengyel fejedelem|III. (Ferdeszájú) Boleszláv]] (ur. 1102-1138) vetett véget, miután [[1107]]-ben elűzte bátyját és társuralkodóját, [[Zbigniew lengyel fejedelem|Zbigniewet]], s [[1125]]-ig visszaszerezte legalább az [[I. Mieszko]] uralkodása alatt Lengyelországhoz tartozó területeket. Azonban őt sem koronázták királlyá, és a nemzeti széthúzásnak sem tudta elejét venni, ezért a belviszálynak úgy akart gátat szabni, hogy országát felosztotta fiai között. A négy országrész - domierz - fejedelemsége mind a Piast-ház egy ágán belül öröklődött. Maguk között elsőnek kellett elismerniük a [[Krakkó]]ban uralkodó nagylengyel fejedelmet, aki ilyenformán egyszersmind egy laza államszövetség feje is volt.

Ez a berendezkedés a gyakorlatban nem vált be, mivel tényleges főhatalommal csak egyetlen krakkói nagyfejedelem, [[II. Kázmér lengyel fejedelem|II. (Igazságos) Kázmér]] (ur. 1177-1197) rendelkezett. A következő másfél évszázadban Lengyelország a szétesés szélére került az állandó belháborúk miatt, és a külföldi támadások következtében területe is egyre zsugorodott. A Piast-birtokok azonban a politikai megosztottság e zűrzavaros időszakában is megtartották egységes egyházszervezetüket, közös nyelvüket és gazdaságukat, amelyek alapján később az egyes fejedelmek a lengyel királyság újraegyesítésére törekedtek.

Az első ilyen kísérletek kudarcot vallottak, ám miután [[II. Vencel cseh király]] megszerezte Lengyelország területének kétharmadát, s rövid időre (1300-1305) Lengyelország királya is lett, fellángolt a nemzeti mozgalom, amelynek élére [[Konrád lengyel fejedelem|I. (Mazóviai) Konrád]] unokája, a későbbi [[I. Lokietek Ulászló|I. (Kis) Ulászló]] (ur. 1320-1333) állt, a köznemesség és a papság támogatásával hamar megszerezte [[Krakkó]]t és Sandomierzet, majd magyar és pápai segítséggel az egész Nagy-Lengyelországot is, és [[1320]]-ban királlyá koronáztatta magát. Országát gyermekei ügyes kiházasításával erősítette meg, így téve szövetségesésé [[Litvánia|Litvániát]] és Magyarországot. (Az utóbbiban Ulászló lánya, [[Piast Erzsébet magyar királyné|Erzsébet]] lett [[I. Károly magyar király|I. Károly király]] felesége, [[I. Lajos magyar király|Nagy Lajos]] anyja.)

Ulászló fia és örököse [[III. Kázmér lengyel király|III. (Nagy) Kázmér]] (ur. 1333-1370) alatt tetőzött a Piastok hatalma, hogy azután el is enyésszen. Kázmér kiegyezett országa két legnagyobb ellenségével, a cseh királysággal és a Német Lovagrenddel. Átengedte nekik Sziléziát, illetve Pomerániát, [[1349]]-ben viszont birtokba vette Mazóviát és elfoglalta Galíciát (Galicija). Fellendítette az ország gazdaságát, újjászervezte hadseregét és közigazgatását, törvényeket alkotott, s [[1364]]-ben megalapította a Krakkói Egyetemet.

Halálával véget ért a Piast-ház uralma: miután fia nem született, trónját unokaöccsére, az [[1342]] óta Magyarországon uralkodó [[I. Lajos magyar király|Nagy Lajosra]] hagyta, aki alatt a két ország [[1382]]-ig perszonálunióban volt. Halála után egyik lánya [[Hedvig lengyel királynő|Hedvig]] (Jadwiga) lett Lengyelország királynője, ó pedig [[1386]]-ban férjhez ment Jagelló litván nagyfejedelemhez, aki [[II. Ulászló lengyel király|II. Ulászló]] (ur. 1386-1434) néven új dinasztiát alapított Lengyelországban. A Piastok kisebb hercegi címeket örököltek az országban, a család utolsó ága [[1675]]-ben halt ki.


==Lásd még==
==Lásd még==
* [[Lengyelország uralkodóinak listája]]
* [[Lengyelország uralkodóinak listája]]
==Források==
==Külső hivatkozások==
* {{fordítás|en|Piast dynasty}}


{{csonk-dátum|csonk-középkor|2006 áprilisából}}
{{csonk-dátum|csonk-középkor|2006 áprilisából}}

A lap 2010. március 8., 21:50-kori változata

Fájl:PB Piast CoA.png
A Piast-dinasztia címere

A Piast-dinasztia lengyel uralkodóház volt, a független Lengyelország megteremtésétől (9. század) 1370-ig. A dinasztia ágai tovább uralkodtak Mazóvia hercegségben 1526-ig és Sziléziában 1675-ig.

A legendák szerint a dinasztia őse Piast volt. Nevét először Gallus Anonymus enlíti a Lengyel hercegek krónikája című művében, amelyet 1113 körül írt. A 12. századi legenda szerint a 9. század második felében Gniezno fejedelmét, Popielt egy Piast nevű földműves fia, Siemowit követte a trónon, s ő alapította meg azt a dinasztiát, amely azután 1370-ig uralkodott Lengyelországban. A család a Piast nevet hivatalosan csak a 17. században kezdte el használni. Az első név szerint ismert Piast-fejedelem I. Mieszko (ur. 963 körül - 992), aki feltehetően a negyedik Piast-házi fejedelem volt, már eléggé fejlett, bár más területekről meglehetősen elzárt államot örökölt, amely a későbbi Nagy-Lengyelország (Wielko-polska), esetleg Mazóvia (Mazowsze) területét foglalta magába. Mieszko kapcsolatba lépett a tőle nyugatabbra fekvő európai államokkal és 996-ban felvette a (nyugati) kereszténységet. Hatalmát 990-ig kiterjesztette a Balti-tenger mentén fekvő Pomerániára (Pomorze), 992-ig pedig Sziléziára (Slask) és Kis-Lengyelországra is (Malopolska). Fia I. (Vitéz) Boleszláv (ur. 992-1025) folytatta a terjeszkedést, megerősítette a kormányzatot és az egyházszervezetet, majd röviddel halála előtt királlyá koronáztatta magát.

Az első király utódai - II. Mieszko (ur. 1025-1034) Bezprym (ur. 1031-1058), I. (Megújító) Kázmér (ur. 1034-1058), II. (Merész) Boleszláv (ur. 1058-1079), majd I. Ulászló Herman (1079-1102), akik közül csak II. Mieszko és II. Boleszláv viselt rövid ideig királyi címet. A hanyatlás korszakát hozták: kezükből kicsúszott a központi hatalom, a helyi nemesség javára, továbbá számtalan háborúba keveredtek, amelyek területi veszteségekkel jártak. Ennek III. (Ferdeszájú) Boleszláv (ur. 1102-1138) vetett véget, miután 1107-ben elűzte bátyját és társuralkodóját, Zbigniewet, s 1125-ig visszaszerezte legalább az I. Mieszko uralkodása alatt Lengyelországhoz tartozó területeket. Azonban őt sem koronázták királlyá, és a nemzeti széthúzásnak sem tudta elejét venni, ezért a belviszálynak úgy akart gátat szabni, hogy országát felosztotta fiai között. A négy országrész - domierz - fejedelemsége mind a Piast-ház egy ágán belül öröklődött. Maguk között elsőnek kellett elismerniük a Krakkóban uralkodó nagylengyel fejedelmet, aki ilyenformán egyszersmind egy laza államszövetség feje is volt.

Ez a berendezkedés a gyakorlatban nem vált be, mivel tényleges főhatalommal csak egyetlen krakkói nagyfejedelem, II. (Igazságos) Kázmér (ur. 1177-1197) rendelkezett. A következő másfél évszázadban Lengyelország a szétesés szélére került az állandó belháborúk miatt, és a külföldi támadások következtében területe is egyre zsugorodott. A Piast-birtokok azonban a politikai megosztottság e zűrzavaros időszakában is megtartották egységes egyházszervezetüket, közös nyelvüket és gazdaságukat, amelyek alapján később az egyes fejedelmek a lengyel királyság újraegyesítésére törekedtek.

Az első ilyen kísérletek kudarcot vallottak, ám miután II. Vencel cseh király megszerezte Lengyelország területének kétharmadát, s rövid időre (1300-1305) Lengyelország királya is lett, fellángolt a nemzeti mozgalom, amelynek élére I. (Mazóviai) Konrád unokája, a későbbi I. (Kis) Ulászló (ur. 1320-1333) állt, a köznemesség és a papság támogatásával hamar megszerezte Krakkót és Sandomierzet, majd magyar és pápai segítséggel az egész Nagy-Lengyelországot is, és 1320-ban királlyá koronáztatta magát. Országát gyermekei ügyes kiházasításával erősítette meg, így téve szövetségesésé Litvániát és Magyarországot. (Az utóbbiban Ulászló lánya, Erzsébet lett I. Károly király felesége, Nagy Lajos anyja.)

Ulászló fia és örököse III. (Nagy) Kázmér (ur. 1333-1370) alatt tetőzött a Piastok hatalma, hogy azután el is enyésszen. Kázmér kiegyezett országa két legnagyobb ellenségével, a cseh királysággal és a Német Lovagrenddel. Átengedte nekik Sziléziát, illetve Pomerániát, 1349-ben viszont birtokba vette Mazóviát és elfoglalta Galíciát (Galicija). Fellendítette az ország gazdaságát, újjászervezte hadseregét és közigazgatását, törvényeket alkotott, s 1364-ben megalapította a Krakkói Egyetemet.

Halálával véget ért a Piast-ház uralma: miután fia nem született, trónját unokaöccsére, az 1342 óta Magyarországon uralkodó Nagy Lajosra hagyta, aki alatt a két ország 1382-ig perszonálunióban volt. Halála után egyik lánya Hedvig (Jadwiga) lett Lengyelország királynője, ó pedig 1386-ban férjhez ment Jagelló litván nagyfejedelemhez, aki II. Ulászló (ur. 1386-1434) néven új dinasztiát alapított Lengyelországban. A Piastok kisebb hercegi címeket örököltek az országban, a család utolsó ága 1675-ben halt ki.

Lásd még

Források

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Piast dynasty című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.