Demilitarizált övezet

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Magic links bot (vitalap | szerkesztései) 2017. október 1., 18:20-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (ISBN/PMID link(ek) sablonba burkolása MediaWiki RfC alapján)

A latin eredetű demilitarizált övezet szó olyan területet jelöl, amelyben szerződés, fegyverszünet vagy egyezmény szerint tilos katonai létesítményeket fenntartani és csapatokat állomásoztatni. A demilitarizált övezetek rendszerint két vagy több katonai hatalom vagy szövetség között fekszenek.

Habár számos demilitarizált övezet semleges terület, mivel egyik fél sem ellenőrizheti még polgári kormányzattal sem, vannak esetek, amikor az övezet demilitarizált marad még azután is, hogy az egyik állam számára lehetővé teszik a teljes ellenőrzést, ezáltal lehetővé téve számára a katonai erők állomásoztatását is.

Demilitarizált (többnyire semleges) övezetek napjainkban

Antarktisz

Az Antarktisz Szerződés első cikkelye kimondja, hogy a kontinens katonai célokra nem használható, azonban katonai személyzet és felszerelések békés célokra használhatók.

Európa

Afrika

Ázsia

Korábbi híres demilitarizált övezetek

Jegyzetek

  1. A toise régi hosszmérték, 1 toise = 1,949 méter

Források

szerk.: Fencsik László: Politikai kisszótár. Kossuth Kiadó (1980). ISBN 963-09-1631-2