„Turóc vármegye” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Visszavontam Peyerk (vita) szerkesztését (oldid: 12352878)
→‎Történelem: egyértelm.
36. sor: 36. sor:


==Történelem==
==Történelem==
Turóc megye területén a [[népvándorlás]] korából öt földvárat ismerünk: [[Visegrád]], [[Prékopa]], [[Jeszen]], [[Szkalbina]] és [[Blatnica]] környékén. Ezek a földvárak voltak az itt élő [[szláv népek|szláv]] lakosság központjai. A magyar [[honfoglalás]] a szláv központok életében nem hozott változást, a lakosság falvai nevét megőrizte és átvitte a [[Magyar Királyság]] korába. A medence déli részére telepedett le a magyarság legelőször. A Divék nemzetség alapította meg Turócban az első [[kereszténység|keresztény]] [[egyház]]at, a szentmáriait ([[Kisszocóc]]). Turóc a [[zólyom]]i uradalom része. Visegrád vára a [[13. század]]ban elveszítette jelentőségét, neve a környező hatalmas erdőség nevévé vált. Szkalbina első említése [[1309]]-ből származik.
Turóc megye területén a [[népvándorláskor|népvándorlás korából]] öt földvárat ismerünk: [[Visegrád]], [[Prékopa]], [[Jeszen]], [[Szkalbina]] és [[Blatnica]] környékén. Ezek a földvárak voltak az itt élő [[szláv népek|szláv]] lakosság központjai. A magyar [[honfoglalás]] a szláv központok életében nem hozott változást, a lakosság falvai nevét megőrizte és átvitte a [[Magyar Királyság]] korába. A medence déli részére telepedett le a magyarság legelőször. A Divék nemzetség alapította meg Turócban az első [[kereszténység|keresztény]] [[egyház]]at, a szentmáriait ([[Kisszocóc]]). Turóc a [[zólyom]]i uradalom része. Visegrád vára a [[13. század]]ban elveszítette jelentőségét, neve a környező hatalmas erdőség nevévé vált. Szkalbina első említése [[1309]]-ből származik.


A vármegye a [[15. század]]ban alakult. [[1918]]-tól gyakorlatilag, [[1920]]-tól pedig hivatalosan is [[Csehszlovákia]] területéhez tartozott. Az [[bécsi döntések|I. bécsi döntés]] nem érintette a vármegye területét. [[1993]]-tól [[Szlovákia]] része.
A vármegye a [[15. század]]ban alakult. [[1918]]-tól gyakorlatilag, [[1920]]-tól pedig hivatalosan is [[Csehszlovákia]] területéhez tartozott. Az [[bécsi döntések|I. bécsi döntés]] nem érintette a vármegye területét. [[1993]]-tól [[Szlovákia]] része.

A lap 2013. február 2., 19:31-kori változata

Turóc vármegye
Turóc vármegye címere
Turóc vármegye címere

OrszágMagyar Királyság
KözpontTurócszentmárton
Népesség
Népességismeretlen
Népsűrűség49,6 fő/km²
Nemzetiségekszlovákok, németek, magyarok
Földrajzi adatok
Terület1123 km²
Térkép
Pozíció a Magyar Királyság térképén
Pozíció a Magyar Királyság térképén
Domborzati térkép
Domborzati térkép
A Wikimédia Commons tartalmaz Turóc vármegye témájú médiaállományokat.

Turóc vármegye közigazgatási egység volt a Magyar Királyság északi részén, utolsó székhelye Turócszentmárton volt. Területe jelenleg Szlovákia része.

Földrajz

A vármegye területe tulajdonképpen a Turóci-medence, amelyet mindenhol a Kis-Fátra hegység csoportjai vesznek körül. Legfontosabb folyói a Vág és a Turóc. A vármegye a Magyar Királyság legkisebb vármegyéi közé tartozott.

Északról Trencsén és Árva, keletről Zólyom, Liptó és Árva vármegyék, délről Bars, nyugatról pedig Trencsén vármegye határolta.

Történelem

Turóc megye területén a népvándorlás korából öt földvárat ismerünk: Visegrád, Prékopa, Jeszen, Szkalbina és Blatnica környékén. Ezek a földvárak voltak az itt élő szláv lakosság központjai. A magyar honfoglalás a szláv központok életében nem hozott változást, a lakosság falvai nevét megőrizte és átvitte a Magyar Királyság korába. A medence déli részére telepedett le a magyarság legelőször. A Divék nemzetség alapította meg Turócban az első keresztény egyházat, a szentmáriait (Kisszocóc). Turóc a zólyomi uradalom része. Visegrád vára a 13. században elveszítette jelentőségét, neve a környező hatalmas erdőség nevévé vált. Szkalbina első említése 1309-ből származik.

A vármegye a 15. században alakult. 1918-tól gyakorlatilag, 1920-tól pedig hivatalosan is Csehszlovákia területéhez tartozott. Az I. bécsi döntés nem érintette a vármegye területét. 1993-tól Szlovákia része.

Lakosság

Az egykori Turóc vármegye fekvése a mai Szlovákián belül

A vármegye összlakossága 1910-ben 55 700 személy volt, ebből:

Közigazgatás

A vármegye két járásra volt felosztva:

Irodalom

  • Visegrádi János 1911: Turócz vármegye egyházi műemlékei. Arch. Ért. 31, 97-107.
  • Mályusz Elemér: Turóc megye kialakulása, Historia Incognita, Attraktor Kiadó, Máriabesnyő-Gödöllő, 2005, ISBN 9639580406
  • Mályusz Elemér: Turóc megye kialakulása, Budavári Tudományos Társaság, Budapest, 1922.