Ugrás a tartalomhoz

Mel Gibson

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Mel Gibson
A 2016-os cannes-i fesztiválon
A 2016-os cannes-i fesztiválon
SzületettMel Colm-Cille Gerard Gibson
1956. január 3. (68 éves)[1][2][3][4][5]
Peekskill
Állampolgársága
HázastársaRobyn Moore (1980-)
Élettársa
  • Oksana Grigorieva (2009–2010)
  • Rosalind Ross (2014–)
Gyermekeikilenc gyermek:
  • Milo Gibson
  • Hannah Gibson
SzüleiAnne Patricia Reilly
Hutton Gibson
Foglalkozása
IskoláiNational Institute of Dramatic Art
KitüntetéseiAusztrália Rendje, tiszti fokozat
Színészi pályafutása
Aktív évek1976–
Híres szerepeiMax Rockatansky
(Mad Max-filmek)
Martin Riggs
(Halálos fegyver-filmek)
William Wallace
(A rettenthetetlen)
Műfajokwestern
Díjai
Oscar-díjak
Legjobb rendező
A rettenthetetlen (1996)
Legjobb film
A rettenthetetlen (1996)
Golden Globe-díjak
Legjobb rendező
A rettenthetetlen (1996)
További díjak
Australian Film Institute AwardLegjobb főszereplő
1979 Tim
1981 Gallipoli

Mel Gibson aláírása
Mel Gibson aláírása

A Wikimédia Commons tartalmaz Mel Gibson témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Mel Columcille Gerard Gibson (Peekskill, New York, 1956. január 3. –) kétszeres Oscar- és Golden Globe-díjas amerikai születésű, ausztrál színész, filmrendező és producer. Legemlékezetesebb szerepei: Max Rockatansky a Mad Max mozifilmsorozatban, és a Halálos fegyver filmek főszerepei. Ő rendezte az Oscar-díjas A rettenthetetlen (1995) című filmet, valamint A passió (2004) és a Apocalypto (2006) című filmet is. 1985 februárjában a People magazin a „legszexibb élő férfi”-nak választotta.

Élete és pályafutása

[szerkesztés]

Gibson Peekskillben, New York államban született, Hutton Gibson és Anne Reilly Gibson tíz gyermeke közül a hatodikként. A család még örökbe fogadott egy gyermeket, így azok száma tizenegyre nőtt. Mel egyik öccse, Donal Gibson szintén színész lett. Jezsuita iskolába járt.

Noha Gibson hangoztatja amerikai állampolgárságát, tizenkét éves korától (1968) Ausztráliában él. A Jeopardy! című tévéműsorban 1968-ban aratott sikerét követően Gibson apja az egész családját Sydney-be költöztette: egyrészt így tiltakozott a vietnámi háború ellen, amely miatt idősebb fiait a besorozás veszélye fenyegette, másrészt úgy gondolta, hogy az amerikai társadalomban történt változások erkölcstelenek. Gibson korai filmjeiben szembeötlő emlékezetes ausztrál akcentusa, pl. Tim, 1979. Karrierje felívelése ugyanebben az évben a Mad Max című akciófilmmel indult.

Néhányan kritizálták Mel Gibsont és apját hagyományos katolikus vallásuk és politikai nézeteik miatt, ami az antiszemitizmus és a holokauszttagadás bélyegét is rájuk sütötte. Miután megalapozta nevét és anyagi helyzetét a Mad Max és a Halálos fegyver sorozattal, Gibson megrendezte és főszereplője volt A rettenthetetlen című, Oscar-díjas filmnek. A film rendezőjeként ő lett a 6. Oscar-díjas filmkészítő, aki akkor már színészként is ismert volt, megkapva a legjobb rendezőnek járó szobrot.[8] 2004-ben a nagy sikerű[9] A passió rendezője és producere volt, amely filmben Jézus utolsó óráit vitte vászonra.

Mel Gibsont Ausztrália tiszti fokozatú érdemrendjével tüntették ki. 2004-ben a Forbes magazin „a világ legbefolyásosabb sztárjai”-nak listáját is vezette.[10]

Karrierje kissé leszállóágba került azután, hogy 2006 júliusában rendőrök ittas vezetésen kapták, és a színész részegen dühöngve antiszemita megjegyzéseket tett. (A két évvel korábban bemutatott A passió c. filmje kapcsán is már megfogalmazódtak ilyesfajta kritikák vele szemben.) Később azt mondta, hogy régóta alkoholproblémái vannak.[11] Ezt a botrányt tetézte azzal, hogy négy évvel később, akkori orosz származású barátnőjét – akiért hét addigi gyermeke anyját hagyta ott 26 év házasság után – többször tettleg bántalmazta, közös gyermekük jelenlétében is.[12] A színész végül egyéves próbaidőt kapott és kötelező indulatkezelési terápián kellett részt vennie.[13][14]

2010-ben mutatták be a Sötétség határán című krimijét, amelyben öt év után ismét kamera elé állt, de a film nem volt túl sikeres alkotás. A következő filmje a 2011-es A hódkóros, amiben egy plüss hóddal beszélgető menedzsert alakít. 2012-ben a Börtönregény című akciófilmben szerepelt, ezt követte a 2013-as Machete gyilkol és a 2014-es A feláldozhatók 3., majd 2016-ban Az utolsó emberig című akciófilmben az apát alakítja, aki a lányát védi.

Mel Gibson 2016-ban elhintette a köztudatban, hogy el fogja készíteni A passió folytatását, Passió: Feltámadás címmel.[15] A projektről Jim Caviezel úgy nyilatkozott: „a történelem legnagyobb filmje lesz.”.[16]

Válogatott filmográfia

[szerkesztés]

Színészként

[szerkesztés]

Filmrendezései

[szerkesztés]

Fontosabb díjak és jelölések

[szerkesztés]
Oscar-díj
Golden Globe-díj
BAFTA-díj

Jegyzetek

[szerkesztés]

Fordítás

[szerkesztés]
  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Mel Gibson című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

További információk

[szerkesztés]
Commons:Category:Mel Gibson
A Wikimédia Commons tartalmaz Mel Gibson témájú médiaállományokat.