Ugrás a tartalomhoz

„Szútra” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
bővítés
1. sor: 1. sor:
A '''szútra''' (szó szerint: öltés) az indiai kultúra rendszerezett (akár írásban, akár szájhagyománnyal terjedő) dokumentumainak alapegysége, tipikusan egy (rövid) versszak. Gyakran a szútrákból álló nagyobb műveket is szútrának nevezik, ilyen például a [[Jóga-szútra]] vagy a [[Kámaszútra|Káma-szútra]]. A legkorábbi szútrák a szertartások (kalpa) leírásai, ilyenek a [[Rigvéda]], a [[Számavéda]], a [[Jadzsurvéda]] és az [[Atharvavéda]] mindegyikében találhatók. Ezek modern
A '''szútra''' ([[Szanszkrit nyelv|szanszkrit]]: सूत्र, [[Páli nyelv|páli]]: ''szutta'', [[Magadhi Prakrit]]: ''szúja'') a [[hinduizmus]]ban és a [[buddhizmus]]ban manuálé vagy egyéb szöveges formátumú [[aforizma]] vagy aforizma-gyűjtemény. Szó szerint fonalat vagy dolgokat összekötő vonalat jelent. A szó a ''sziv'' igegyökből származik, melynek jelentése ''varrni''.<ref>{{cite book|last=MacGregor|first=Geddes|title=Dictionary of Religion and Philosophy|year=1989|publisher=Paragon House|location=New York|isbn=1557780196|edition=1st}}</ref> A "szútra" szót feltehetően szó szerint értelmezték ezeknél a szövegeknél, ugyanis azokat összevarrt pálmalevelekre írták. Ebben különböznek a még korábbi [[védák]]nál, amelyeket csupán emlékezetükbe vésve őrizték meg, nem kerültek leírásra. Gyakran a szútrákból álló nagyobb műveket is szútrának nevezik, ilyen például a [[Jóga-szútra]] vagy a [[Kámaszútra|Káma-szútra]]. A legkorábbi szútrák a szertartások (kalpa) leírásai, ilyenek a [[Rigvéda]], a [[Számavéda]], a [[Jadzsurvéda]] és az [[Atharvavéda]] mindegyikében találhatók. Ezek modern tárgyalását lásd például [[Frits Staal]] munkáiban. Az [[Upanisadok]] korszakának kiemelkedő munkája a [[Brahma-szútra]] (Védánta szútra).

tárgyalását ld. például [[Frits Staal]] munkáiban. Az [[Upanisadok]] korszakának kiemelkedő munkája a [[Brahma-szútra]] (Védánta szútra). Miután a szútra-szerű összefoglalás elsődleges célja
Az ősi indiai irodalomban a ''szútra'' egy jellegzetes irodalmi megfogalmazást jelentett, amely rövid aforizmákra épült, általában különféle szakszavak használatával. Ezt az irodalmi stílust rövidre tervezték, hogy a tanulók könnyen meg tudják tanulni a diákok. Mivel minden sora tele volt zsúfolva tartalommal, idővel kialakult egy másik irodalmi forma, amelyben szövegmagyarázatok (szanszkrit: ''bhásja'') is helyet kaptak, hogy elmagyarázzák a szútrákat.<ref>{{cite web|url=http://www.springerlink.com/content/x8771j1117448987/ |title=Tubb, Gary A.; Emery B. Boose, Scholastic Sanskrit. A Manual for Students - Springer |publisher=Springerlink.com |date= |accessdate=2013-03-16}}</ref>
a tömör, a memorizálást segítő megfogalmazás, a szútrákhoz igen gazdag kommentáló/magyarázó irodalom (''bhasja'') kapcsolódik.

A [[buddhizmus]]ban a ''szútrák'' leginkább kanonikus [[Buddhista szövegek|szövegekre]] vonatkoznak, amelyek közül sokat magának a [[Gautama Sziddhártha|történelmi Buddhának]] tulajdonítanak. Ezeket a ''[[Tipitaka|Tripitaka]]'' egyik fő gyűjteménye, a ''[[Szutta-pitaka]]'' tartalmazza. Léteznek olyan buddhista szútrák is, mint például a [[Platform-szútra]], amelyek jóval később keletkeztek.

==Jegyzetek==
{{források}}


==Források==
==Források==


# F. Staal: The Science of Ritual, Poona: Bhandarkar Oriental Research Institute, 1982.
* F. Staal: The Science of Ritual, Poona: Bhandarkar Oriental Research Institute, 1982.
# F. Staal, C. V. Somayajipad, and Itti Ravi Nambudiri, AGNI - The Vedic Ritual of the Fire Altar, Vols. I-II, Berkeley: Asian Humanities Press, 1983.
* F. Staal, C. V. Somayajipad, and Itti Ravi Nambudiri, AGNI - The Vedic Ritual of the Fire Altar, Vols. I-II, Berkeley: Asian Humanities Press, 1983.
# http://www.dlshq.org/religions/brahmasutras.htm
* http://www.dlshq.org/religions/brahmasutras.htm


{{Buddhizmussal kapcsolatos témák}}
{{Buddhizmussal kapcsolatos témák}}
[[Kategória:Indiai irodalom]]
[[Kategória:Indiai irodalom]]
[[Kategória:Hinduizmus]]
[[Kategória:Hinduizmus]]
[[Kategória:Buddhizmus]]

A lap 2015. január 25., 18:01-kori változata

A szútra (szanszkrit: सूत्र, páli: szutta, Magadhi Prakrit: szúja) a hinduizmusban és a buddhizmusban manuálé vagy egyéb szöveges formátumú aforizma vagy aforizma-gyűjtemény. Szó szerint fonalat vagy dolgokat összekötő vonalat jelent. A szó a sziv igegyökből származik, melynek jelentése varrni.[1] A "szútra" szót feltehetően szó szerint értelmezték ezeknél a szövegeknél, ugyanis azokat összevarrt pálmalevelekre írták. Ebben különböznek a még korábbi védáknál, amelyeket csupán emlékezetükbe vésve őrizték meg, nem kerültek leírásra. Gyakran a szútrákból álló nagyobb műveket is szútrának nevezik, ilyen például a Jóga-szútra vagy a Káma-szútra. A legkorábbi szútrák a szertartások (kalpa) leírásai, ilyenek a Rigvéda, a Számavéda, a Jadzsurvéda és az Atharvavéda mindegyikében találhatók. Ezek modern tárgyalását lásd például Frits Staal munkáiban. Az Upanisadok korszakának kiemelkedő munkája a Brahma-szútra (Védánta szútra).

Az ősi indiai irodalomban a szútra egy jellegzetes irodalmi megfogalmazást jelentett, amely rövid aforizmákra épült, általában különféle szakszavak használatával. Ezt az irodalmi stílust rövidre tervezték, hogy a tanulók könnyen meg tudják tanulni a diákok. Mivel minden sora tele volt zsúfolva tartalommal, idővel kialakult egy másik irodalmi forma, amelyben szövegmagyarázatok (szanszkrit: bhásja) is helyet kaptak, hogy elmagyarázzák a szútrákat.[2]

A buddhizmusban a szútrák leginkább kanonikus szövegekre vonatkoznak, amelyek közül sokat magának a történelmi Buddhának tulajdonítanak. Ezeket a Tripitaka egyik fő gyűjteménye, a Szutta-pitaka tartalmazza. Léteznek olyan buddhista szútrák is, mint például a Platform-szútra, amelyek jóval később keletkeztek.

Jegyzetek

  1. MacGregor, Geddes. Dictionary of Religion and Philosophy, 1st, New York: Paragon House (1989). ISBN 1557780196 
  2. Tubb, Gary A.; Emery B. Boose, Scholastic Sanskrit. A Manual for Students - Springer. Springerlink.com. (Hozzáférés: 2013. március 16.)

Források

  • F. Staal: The Science of Ritual, Poona: Bhandarkar Oriental Research Institute, 1982.
  • F. Staal, C. V. Somayajipad, and Itti Ravi Nambudiri, AGNI - The Vedic Ritual of the Fire Altar, Vols. I-II, Berkeley: Asian Humanities Press, 1983.
  • http://www.dlshq.org/religions/brahmasutras.htm