Whitney Houston

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
Whitney Houston
1991-ben
1991-ben
Életrajzi adatok
Születési név Whitney Elizabeth Houston
Becenév Whitney, Nippy
Született 1963. augusztus 9.
Newark, New Jersey
Elhunyt 2012. február 11. (48 évesen)
Beverly Hills, Kalifornia
Sírhely Fairview Cemetery
Házastársa Bobby Brown (1994. június 13. – 2007. április 24., válás)
Gyermekei Bobbi Kristina Brown
Szülei Cissy Houston
Iskolái Mount Saint Dominic Academy
Pályafutás
Műfajok R&B, Jazz-pop, Jazz, dance-pop, Soul, Funky.
Aktív évek 19772012
Hangszer ének, zongora
Hang mezzoszoprán, szoprán
Díjak
Tevékenység
Kiadók

Arista Records

gyermekekei= Bobbi Kristina Houston Brown (1993–2015), Nick (örökbefogadott)

Whitney Houston aláírása
Whitney Houston aláírása

Whitney Houston weboldala
A Wikimédia Commons tartalmaz Whitney Houston témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Whitney Elizabeth Houston (Newark, New Jersey, 1963. augusztus 9.Beverly Hills, Kalifornia, 2012. február 11.[1]) hatszoros Grammy-díjas amerikai énekesnő, színésznő, modell és producer. Édesanyja Cissy Houston Grammy-díjas soul- és gospelénekesnő; nagynénje Mary Jones énekesnő; keresztanyja Aretha Franklin tizenhatszoros Grammy-díjas énekesnő.

Beceneve The Voice ("a Hang"). A Guinness Rekordok Könyve szerint a valaha legtöbbet díjazott női előadóművész. Díjai közt szerepel 2 Emmy-díj, 6 Grammy-díj, 38 Billboard Music Awards, 22 American Music Awards, pályafutása alatt összesen 415 díjat és kitüntetést vehetett át. 26-szor jelölték Grammy-díjra, 38-szor pedig American Music Awardsra. Albumaiból több mint 200 millió fogyott világszerte, így minden idők egyik legsikeresebb előadója.

Énekesi karrierje[szerkesztés]

Az USA-ban, New Jersey államban, Essex megyében, Newark városban született. Szülei John és Cissy Houston (született Emily Drinkard). Két bátyja van, Michael és Gary. Az 1967-es newarki lázongások után East Orange-be költöztek. Először a templomi kórusban énekelt, majd édesanyja műsorában vállalt háttérénekesi munkát bátyjával együtt.

Első jelentősebb sikerét a Teddy Pendergrass 1984-ben megjelent, Love Language című albumán szereplő "Hold Me" című duettjük jelentette, amely az R&B slágerlista Top 5-jébe került.

Első albuma 1985 februárjában jelent meg Whitney Houston címmel. Erről a lemezről az első átütő siker a You Give Good Love című szám lett, helyezések: az amerikai Billboard Hot 100-on harmadik, az R&B slágerlistán első hely. Első listavezető dala a Saving All My Love for You című dal lett az Egyesült Államokban és Nagy-Britanniában is.

Nagy nemzetközi sikert először a Greatest Love of All című kislemeze hozott. Első Grammy-díját 1986-ban nyerte a legjobb női popzenei előadó kategóriában. Ezen sikereivel hozzásegítette Janet Jacksont és Anita Bakert is a nagyobb ismertséghez. Második nagylemeze, Whitney címmel 1987 júniusában jelent meg. Az albumból kiadott kislemezek sikerével megdöntötte a The Beatles és a Bee Gees rekordjait is.

1988-ban rögzítette a nyári olimpiai játékok dalát, a One Moment in Time-ot. Harmadik albuma 1990 novemberében jelent meg, I'm Your Baby Tonight címmel. A lemez készítésében Babyface és Stevie Wonder is közreműködött. Stevie Wonderrel énekelte az albumból kiadott hatodik kislemezen a We Didn't Know című dalt, ami az R&B Top 20-be került.

1992 novemberében jelent meg a The Bodyguard című filmzenei albuma a Több mint testőr (The Bodyguard) című filmjéhez kapcsolódóan, amelyben Kevin Costnerrel szerepelt. Az album bevezető kislemeze, az I Will Always Love You (a Dolly Parton-dal feldolgozása), és az ezt követő két kislemez, az I'm Every Woman (egy Chaka Khan-feldolgozás) és az I Have Nothing a producer, David Foster véleménye ellenére nagyon sikeres lett. Az album dalaiból összesen hatot énekelt. A The Bodyguard albummal Whitney Houston 3 Grammy-díjat nyert, köztük a két legnagyobb kitüntetéssel, Az év albumával és Az év felvételével.

1995 decemberében jelent meg a következő filmzenei albuma Waiting to Exhale: Original Soundtrack Album címmel Az igazira várva című filmjéhez, amelyen (saját kérésére) csak három dalt énekelt. Ezek: Exhale (Shoop Shoop), Count On Me (duett Cece Winansszel) és a Why Does It Hurt So Bad. Az albumon közreműködött Aretha Franklin és Toni Braxton is.

1996 derekán jelent meg a The Preacher's Wife: Original Soundtrack Album című filmzenei albuma a Kinek a papné… című filmjéhez. Ebben a filmben Denzel Washingtonnal szerepelt. Ezzel elnyerte a minden idők legjobb gospel-albuma-díjat is.[2] Erről az albumról két dal lett nagyobb sláger: az I Believe in You and Me és a Step by Step.

1998 novemberében jelent meg következő nagylemeze My Love Is Your Love címmel, amely jobban közelít a funk, R&B, és dance stílusokhoz az előző lemezekhez képest. Az album készítésében Missy Elliott is közreműködött. Ezen a lemezen szerepel az Egyiptom hercege (The Prince of Egypt) című animációs film betétdala, a When You Believe, amelyet Mariah Careyvel közösen énekelt, illetve a Heartbreak Hotel, Faith Evans és Kelly Price közreműködésével.

1999-ben részt vett a VH-1's Divas’ Live '99 elnevezésű koncerten, Tina Turner és Cher társaságában. 2000 áprilisában jelent meg első válogatáslemeze Whitney: The Greatest Hits címmel. Az album jellemzője, hogy Whitney Houston gyorsabb tempójú dalait house/club-stílusban dolgozták fel. Ezen az albumon szerepel két duett, az egyik Enrique Iglesiasszal (Could I Have This Kiss Forever), a másik George Michaellel (If I Told You That). 2001-ben jelent meg Love, Whitney című válogatáslemeze.

2001 augusztusában a zenetörténelem legnagyobb lemezszerződését írta alá az Arista/BMG társasággal 100 millió dollár értékben, újabb 6 lemezre. Whitney a szeptember 11-i terrortámadásra a Star Spangled Banner előadásával emlékezett meg.

2002 decemberében jelent meg ötödik nagylemeze Just Whitney címmel. Ezt a lemezt férjével, Bobby Brownnal, Missy Elliott-tal és Babyface-szel készítette. Ez volt az a lemez, amelyből a legkevesebbet adták el, Whitney Houston lemezei közül. 2003 vége felé jelent meg a következő nagylemeze, egy karácsonyi album One Wish: The Holiday Album címmel. Az album elkészítésében Gorden Chambers és Mervyn Warren segédkezett.

2004-ben Whitney nemzetközi turnéra indult, ahol először Európában a Soul Divas Tour elnevezésű koncertsorozattal lépett fel Natalie Cole és unokatestvére, Dionne Warwick társaságában, majd a Közel-Keleten, Oroszországban és Ázsiában lépett fel. Ebben az évben jelent meg az Artist Collection: Whitney Houston című válogatáslemeze.

2004 szeptemberében Whitney a lemezeinél is közreműködő régi barátja, Clive Davis tiszteletére meglepetés-előadással rukkolt elő a World Music Awards díjkiosztón. Az előadást a közönség felállva, viharos tapssal köszönte meg. A show után Whitney és Clive Davis bejelentették, hogy stúdióba vonulnak és egy új lemezt fognak elkészíteni.

Rehabilitációja után (lelki- és drogproblémákkal kezelték) 2006-ban tizennégy évnyi házasság után elvált problémás férjétől, Bobby Browntól és magához vette lányukat, Bobbi Kristinát. Ekkortájt készült el a Daddy's Little Girls című film betétdala, a Family First, amelyet unokatestvérével, Dionne Warwickkel és édesanyjával, Cissy Houstonnal adott elő.

2007 márciusában Clive Davis azt nyilatkozta, hogy most már stúdióba szeretné vinni Whitney-t, hogy a legutóbbi nagylemez után 4 évvel végre felvegyék az új nagylemez anyagát. Producerként felmerült will.i.am, Ne-Yo és John Legend neve is. Eközben, 2007 októberében az Arista kiadta a The Ultimate Collection című válogatáslemezt, amely Whitney összes nagy slágerét tartalmazza. Ezt a lemezt az Egyesült Államokban nem adták ki.

2007 decemberében Whitney Malajziában, Kuala Lumpurban lépett fel. Ezután Clive Davis azt nyilatkozta, hogy azért nem jelent még meg a visszatérő lemez, mert nem akarnak silány minőségű, kommersz lemezt kiadni, a minőségi munka pedig hosszadalmas. Ez sokak szerint csak mellébeszélés volt a részéről.

2008 májusában Whitney fellépett a Mawazine fesztiválon a marokkói Rabatban és részt vett egy jótékonysági rendezvényen (Caudwell Children charity).

2008 júliusában felkerült az internetre a Like I Never Left című dal, majd 2009-ben megjelent Whitney új albuma, az I Look to You, mellyel visszatért, miután rendbehozta az életét. Az album a Billboard 200 listán az 1. helyen debütált.[3]

Magánélete[szerkesztés]

A szóbeszéd úgy tartja, hogy az 1980-as években gyengéd szálak fűzték Whitney-t Randall Cunningham amerikai futballsztárhoz és Eddie Murphy filmszínészhez. Később azt híresztelték, hogy leszbikus viszonya volt asszisztensével és barátnőjével Robyn Crawforddal. Ezt mindenki cáfolta. Későbbi férjével, Bobby Brownnal 1989-ben a Soul Train Music Awards díjkiosztón ismerkedett meg. Három év múlva, 1992. július 18-án házasodtak össze, sokak szerint azért, hogy Whitney-t el-, illetve befogadják a lakóhelye környezetében, mert sok kritikát kapott az ottani fekete (afroamerikai) közösség tagjaitól. Férjének már volt 3 gyereke az előző kapcsolataiból, és több összetűzése is volt a törvénnyel, ezért sokan látták, hogy Bobby rossz hatással lesz Whitney-re. Bobby később is folytatta törvénytelen életmódját, többször le is tartóztatták kihágásai miatt.

Egy előző évi vetélés után, Whitney 1993. március 4-én világra hozta leánygyermeküket, Bobbi Kristina Houston Brownt. Miközben férje folytatta törvénytelen életmódját (szexuális zaklatással, ittas vezetéssel, súlyos testi sértéssel vádolták), Whitney 1996-ban ismét átélt egy vetélést. Örökbefogadott fiáról Whitney haláláig nagyon kevesen tudtak, mivel az énekesnő nem akarta kitenni „züllött” életének Nicket. A díva mindig is szerette, végrendeletében meg is írta, hogy lánya mellett ő is részesedjen a 30 millió dolláros (kb. 7 milliárd Ft) örökségből. Férje káros hatásának betudhatóan, a 2000-es években már Whitney-ről is azt beszélték, hogy kábítószerezik, ami akkor már nagyon valószínű is volt. 2003-ban egy veszekedésük alkalmával állítólag Bobby megütötte Whitney-t, és ezért le is tartóztatták. Valószínűleg ezek a behatások vezettek Whitney lelki és testi hanyatlásához, amelyet később rehabilitációs intézetben igyekeztek helyrehozni. A rehabilitációból 2006-ban tért vissza, és 2006. október 16-án benyújtotta a válókeresetet. Hivatalosan a válást 2007. április 24-én mondták ki, amit később Bobby Brown megfellebbezett, de a bíróság azt elutasította. A lányuk Whitney gondnoksága alá került.

Whitney nevét viseli a New Yersey-i East Orange részében található tehetségeket kutató iskola. Neve: Whitney E. Houston Academy Elementary School.

Whitney egész életében sokat adakozott, főleg a szegény gyerekek javára.

Halála[szerkesztés]

2012. február 09-én jelent meg utoljára a nyilvánosság előtt, egy Hollywoodban található szórakozóhelyen énekelte el a "Jesus Loves Me"[4] c. dalt. 2012. február 11-én, szombaton, a Beverly Hilton szálloda 434-es lakosztályának fürdőkádjában asszisztense eszméletlenül találta. A kiérkező mentők még megpróbálták újraéleszteni, de hiába. Helyi idő szerint 15 óra 55 perckor holtnak nyilvánították.[5] A toxikológiai jelentés szerint difenhidramint, alprazolámot és ciklobenzaprint találtak a szervezetében.[6] A halála okaként a vényre kapható gyógyszerek és az alkohol interakcióját nevezték meg, mely nem szándékos halálesetet eredményezett.[7]

A rendőrség drogot nem talált a hotelszobában, de a fürdőszobában üres gyógyszeres dobozok, a lakosztályban receptek voltak.[8] Lányát, Bobbi Kristinát annyira sokkolta édesanyja halála, hogy kórházba kellett szállítani, a családtagok attól tartottak, hogy a lány kárt tesz magában. Krissi azután rehabilitáción vett részt, többek között azért, mert erősen kokainfüggő volt.[9]

Miután kiderült, hogy az énekesnő meghalt, az azt követő napon megrendezett Grammy-díj kiosztó gálát átszervezték, hogy előtte tiszteleghessenek. Jennifer Hudson elénekelte Houston I Will Always Love You című dalát, de Alicia Keys is megemlékezett róla. LL Cool J színész, rapper pedig imát mondott az énekesnőért. A díjkiosztó gálára legtöbben fekete ruhában mentek.[10]

Búcsúztatására 2012. február 18-án került sor a Newarkban található New Hope Baptist Church[11]-templomban. A ceremónián részt vett többek között Alicia Keys, Kevin Costner, Oprah Winfrey és Diane Sawyer. 2012. február 19-én temették el szűk családi körben, édesapja mellé a New Jersey-ben található Fairview temetőben. Lányát, Bobbi Kristinát három évvel később, 2015. január 31-én szintén egy fürdőkádban találták eszméletlenül; több hónapos kóma után 2015. július 26-án hunyt el.[12]

Diszkográfia[szerkesztés]

Albumok

Filmek

  • Több mint testőr (1992)
  • Az igazira várva (1995)
  • Kinek a papné (1996)
  • Cinderella (1997)
  • Sparkle (2012)

Jegyzetek[szerkesztés]

  1. Meghalt Whitney Houston”, Index, 2012. február 12. (Hozzáférés ideje: 2012. február 12.) 
  2. Whitney Houston Biography. Rolling Stone. (Hozzáférés: 2011. március 17.)
  3. Whitney Houston Debuts At No. 1 On Billboard 200
  4. (2022. augusztus 24.) „Jesus Loves Me” (angol nyelven). Wikipedia.  
  5. Kokain után fulladt meg Whitney HoustonIndex, 2012. március 23.
  6. McCartney, Anthony. „Houston died from drowning, coroner says”, Associated Press (via Y! Music), 2012. március 22. (Hozzáférés ideje: 2012. március 22.) 
  7. Whitney Houston: Final coroner’s report April 6, 2012, The Los Angeles Times
  8. Whitney Houston, 48, found dead in Beverly Hills”, 2012. február 11. (Hozzáférés ideje: 2012. február 11.) 
  9. [1]
  10. [2][halott link]
  11. (2021. október 9.) „New Hope Baptist Church (Newark)” (angol nyelven). Wikipedia.  
  12. Bobbi Kristina Brown dies at 22”, 2015. július 27. (Hozzáférés ideje: 2015. július 27.) 

További információk[szerkesztés]