„Noradrenalin” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
DeniBot (vitalap | szerkesztései)
a {{forrásbővítés}} sablon kicserélése erre: {{részben nincs forrás}}
Xqbot (vitalap | szerkesztései)
a Bot: következő hozzáadása: fa:نوراپی‌نفرین
55. sor: 55. sor:
[[es:Noradrenalina]]
[[es:Noradrenalina]]
[[et:Noradrenaliin]]
[[et:Noradrenaliin]]
[[fa:نوراپی‌نفرین]]
[[fi:Noradrenaliini]]
[[fi:Noradrenaliini]]
[[fr:Noradrénaline]]
[[fr:Noradrénaline]]

A lap 2010. június 10., 01:28-kori változata

Noradrenalin[1]
IUPAC-név 4-[(1R)-2-amino-1-hidroxietil]benzol-1,2-diol
Más nevek (R)-(–)-Norepinefrin
Kémiai azonosítók
CAS-szám 51-41-2, 138-65-8(dl)
ChemSpider 388394
SMILES
NC[C@H](O)c1ccc(O)c(O)c1
Kémiai és fizikai tulajdonságok
Kémiai képlet C8H11NO3
Moláris tömeg 169,18 g/mol
Olvadáspont L: 216,5–218 °C (bomlik)
D/L: 191 °C (bomlik)
Ha másként nem jelöljük, az adatok az anyag standardállapotára (100 kPa) és 25 °C-os hőmérsékletre vonatkoznak.

A noradrenalin vagy norepinefrin (INN: norepinephrine) egy katekolamin-hormon és neurotranszmitter. Pozitív izgalmi állapotért felelős, és függőséget válthat ki. A nor- előtag azt jelenti, hogy a nitrogénatomon nincs metilcsoport, ellentétben az adrenalinnal, ahol van. Hormonként a mellékvesevelőben termelődik és onnan választódik ki a vérbe, neurotranszmitterként a központi és a szimpatikus idegrendszerben is jelen van, ahol a noradrenerg neuronok bocsátják ki a szinaptikus ingerületátvitel során. Stresszhormonként az agynak azt a részét érinti, amely a figyelmet és a válaszreakciókat ellenőrzi. Az adrenalinhoz hasonlóan a noradrenalin is részt vesz a fight-or-flight reakció kiváltásában. Az adrenalinnál sokkal erősebben szűkíti az ereket, közvetlenül emeli a szívfrekvenciát, glükózt szabadít fel az energiaraktárakból, és növeli az izomtónust.

Gyógyszerként a noradrenalin emeli a szisztolés és diasztolés vérnyomást, ez kompenzáló vagusreflexet vált ki, amely semlegesíti a szívgyorsító hatást. A betegben tehát reflex bradycardiát okoz.

A noradrenalin jelentős a hangulat meghatározásában, illetve a hangulatzavar (depresszió, mánia) hátterében a noradrenerg transzmisszió áll. Ha bizonyos agyterületen NA funkcionális elégtelenség észlelhető az depressziót vált ki, ezzel szemben a mániát Na túlműködés okozza.

A szinapszisokon a noradrenalin mind az alfa1, mind alfa2 adrenoreceptorokon hat. Erős hatással van az alfa1 receptorokra ami következtében az erek szűkülnek a bőrben, pupillában, lépben (lépösszehúzódás) és vérnyomás emelkedik. Szintén erős hatással van az alfa2 receptorokra, minek következtében a bélizomzat elernyed és a vércukorszint emelkedik. Béta1 és béta kettő receptorokra nincs hatással.

Források és jegyzetek

  1. Merck Index, 11th Edition, 6612.