Sugár András (újságíró)

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Max von O (vitalap | szerkesztései) 2021. május 11., 07:07-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (link)
Sugár András
Sugár András 2008-ban
Sugár András 2008-ban
Született1933május 7. (91 éves)
Budapest
Elhunyt2021. augusztus 9. (88 évesen)
nem ismert
Állampolgárságamagyar
HázastársaNovák Henriette
Foglalkozásaíró, újságíró
IskoláiLeningrádi Egyetem (–1956)
KitüntetéseiRózsa Ferenc-díj (1974)
A Magyar Népköztársaság Csillagrendje (1986)
A Wikimédia Commons tartalmaz Sugár András témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Sugár András (Budapest, 1933. május 7.) magyar író, újságíró, az MTV első utazó tudósítója.

Élete, munkássága

Sugár András 1933. május 7-én született Budapesten. Poliglott (több nyelven beszélő) személy.

Először a latinnal találkoztam. Szívesen és könnyen tanultam....[1]

...Édesanyám gépírónő. Egyedül nevel engem és egy évvel idősebb bátyámat...Elég jól tanulok, főleg a nyelvekből kapok gyakran egyeseket. Az egyes akkor kitűnőt jelentett, a négyes volt az elégtelen, vagy ahogy mi hívtuk - a „daci”. Latin, angol elég jól megy. Oroszul már folyékonyan beszélek. 1945 tavaszán kezdtem tanulni Puskin és Tolsztoj nyelvét, mégpedig az utcán, a katonáktól. Az első két szó így hangzott: „Dajtye hleba”. Adjatok kenyeret..[2]

Beszélt nyelvei: magyar, latin, német, orosz, angol, szerb, horvát, bolgár, mongol, indonéz, francia, olasz, lengyel, román, spanyol, portugál, eszperantó, szlovák, ukrán, belorusz, szlovén.[3]

Középiskolai tanulmányait 1946-tól a Madách Imre Főgimnáziumban kezdte, majd 1948-ban beiratkozott a tíz osztályos Gorkij-iskolába, ahol orosz nyelven tanítottak. Gimnáziumi magyar tanára terelgette az újságírás felé, bíztatására kezdett írással foglalkozni. A Pajtás című úttörőlapban jelentek meg első írásai. A lap ífjúsági külső munkatársa lett, kortársai, többek között Kulcsár István, (ismert külpolitikai újsáíró) és Almár Iván, (csillagász) mellett. A Gorkij fasori iskolában 17 évesen leérettségizett, majd ösztöndíjas diákként továbbtanulni a Szovjetunióba küldték. Szverdlovszkban kezdte felsőfokú tanulmányait, majd 1952-től a leningrádi egyetemen tanult. Az orosz, angol és francia nyelv mellé az orientalisztiai fakultánson vendéghallgatóként felvette az indonéz (maláj) nyelvet. Nemzetközi jogi diplomáját a leningrádi egyetemen szerezte. Vörös diplomával végzett, ami itthon summa cum laude doktorátust jelentett.

1958-tól a Magyar Távirati Iroda külpolitikai fordítói-újságírói munkatársa volt, majd 1961-től moszkvai, 1966-tól pedig londoni tudósítójaként dolgozott. 1971-ben került az MTV-hez mint főmunkatárs és lett a televízió első utazó tudósítója. 1994-ben politikai okokból nyugdíjazták; a bíróság két perben igazat adott neki, törvényellenesnek nyilvánította elbocsátását és jelentős kártérítést ítélt meg neki.

Részletek a Magyar Nemzet 2002. január 26-i cikkéből Ki sírt Brezsnyev temetésén? - Stefka István riportja:

– 1994 nyarán többek között téged is kiraktak a Magyar Televízióból.

– Méghozzá törvényellenesen. Bírói ítéletek igazolják ezt, még a Legfelsőbb Bíróság is megállapította, hogy törvényellenesen távolítottak el a televízióból, felrúgva az érvényes munkaszerződésemet...

...Eltávolításom után sikerült bíróságon érvényt szerezni az igazamnak, rehabilitációban részesültem. Ez a része rendben is van, de soha egyetlen szerkesztőség sem kért fel, hogy a Magyar Televízióban végezzek bármilyen alkotómunkát. Csupán egyetlen magántelevízió ajánlotta fel, hogy dolgozzak a számukra.[4]

Talán ezért: az MTV későbbi vezetői rendszeresen figyelmen kívül hagyták személyét a cég évfordulóin, az örökös tagok listájának összeállításában stb.

Sugár 102 országban forgatott riport- és dokumentumfilmeket A Hét, a Panoráma és több más műsor számára, több száz alkalommal volt műsorvezető A Hét, a Panoráma, a Fórum c. műsorokban. Kb. 10 nyelven készített interjúkat. Sok államférfi akikkel több interjút is készített, személyes barátjának tekintette. 1987-től 88 végéig A Hét főszerkesztője is volt. Tíz könyve jelent meg itthon, Londonban, New Yorkban és Torontóban. Magyar és lengyel érdemrendeken kívül 4 tévé-fesztiválon nyert nagy-, illetve kategóriadíjat.

Sugár András felesége Novák Henriette újságíró, televíziós műsorvezető-szerkesztő-riporter, a Módi, Főtér, Stúdió, Halló vasárnap! és sok más tévés, rádiós műsor munkatársa. Egy fiuk van, aki 1975-ben született, jelenleg médiatervező.

Interjúalanyainak nem teljes listája

Művei

  • És mit mond a román király?
  • Dubček megszólal – Tankokkal a tavasz ellen
  • Nyílt titkaim
  • Gép indul!
  • Most mindent elmondok
  • A távolságot mint üveggolyót…
  • Ötven év titkai - A hatalom és én, Kairosz Kiadó, 2008[5]

Kitüntetések

  • Rózsa Ferenc-díj
  • A Magyar Népköztársaság Csillagrendje (az egyetlen akkori magyar kitüntetés, amellyel nem járt pénzjutalom), 1986[6]

Jegyzetek

Források

További információk