Andorra társhercegeinek listája

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából

Ez a szócikk Andorra társhercegeinek listáját tartalmazza.

Spanyol társherceg Uralkodott Francia társherceg Uralkodott
Urgell püspökei Foix grófjai
Blason du comté de Foix.svg Foix-ház
Pere d'Urtx 12781293 III. Roger Bernát 12781302
Guillem de Montcada 12951308
Blason de Foix-Béarn.svg Foix-Béarn-ház
I. Gaston 13021315
Ramon Trebaylla 13091326
II. Gaston 13151343
Arnau de Llordà 13261341
Pere de Narbona 13411347
III. Gaston 13431391
Nicolau Capoci 13481351
Hugó Desbach 13511361
Guillem Arnau de Patau 13621364
Pere de Luna 13651370
Berenguer d'Erill i de Pallars 13711388
Galcerand de Vilanova 13881396
I. Mátyás 13911396
Első aragóniai annexió
Aragónia annektálta Andorrát 1396-ban.
Urgell püspökei (visszaállítva) Foix grófjai (visszaállítva)
Blason de Foix-Béarn.svg Foix-Béarn-ház (visszaállítva)
Galcerand de Vilanova (visszaállítva) 13961415 I. Mátyás (visszaállítva) 13961398
I. Izabella 13981413
Armoiries Navarre Foix.png Foix-Grailly-ház
I. János 14131436
Francesc de Tovia 14161436
IV. Gaston 14361472
Arnau Roger de Pallars 14371461
Jaume de Cardona i de Gandia 14621466
Roderic de Borja i Escrivà 14671472
Pere de Cardona 14721513 Navarra királyai
I. Ferenc Phoebus 1472-1483
I. Katalin 14831512
Második aragóniai annexió
Andorrát másodszor is annektálja Aragónia -1512–1513.
Urgell püspökei (visszaállítva) Navarra királyai (visszaállítva)
Armoiries Navarre Foix.png Foix-Grailly-ház (visszaállítva)
Pere de Cardona (visszaállítva) 15131515 I. Katalin (visszaállítva) 15131517
Joan Despés 15151530
Armoiries Navarre-Albret.png Albret-ház
II. Henrik 15171555
Pedro Jordà de Urríes 15321533
Francesc de Urríes 15341551
Miquel Despuig 15521556
III. Johanna 15551572
Joan Pérez García de Oliván 15561560
Pere de Castellet 15611571
Joan Dimas Loris 15721576 Francia királyok
Armoiries France et Navarre.png Bourbon-ház
IV. Henrik
III. Henrik navarrai király
15721610
Miquel Jeroni Morell 15771579
Hugó Ambrós de Montcada 15801586
Andreu Capella 15871609
Bernat de Salbà i de Salbà 16101620
XIII. Lajos
II. Lajos navarrai király, 1620-tól
16101643
Luís Díes Aux de Armendáriz 16211627
Antoni Pérez 16271633
Pau Duran 16341651
XIV. Lajos 16431715
Joan Manuel de Espinosa 16551663
Melcior Palau i Boscà 16641670
Pere de Copons i de Teixidor 16711681
Joan Desbach Martorell 16821688
Oleguer de Montserrat Rufet 16891694
Julià Cano Thebar 16951714
Simeó de Guinda y Apeztegui 17141737
XV. Lajos 17151774
Jordi Curado y Torreblanca 17381747
Sebastià de Victoria Emparán y Loyola 17471756
Francesc Josep Catalán de Ocón 17571762
Francesc Fernández de Xátiva y Contreras 17631771
Joaquín de Santiyán y Valdivielso 17721779
XVI. Lajos 17741792
Juan de García y Montenegro 17801783
Josep de Boltas 17851795
Első Francia Köztársaság
[1]
Francesc Antoni de la Dueña y Cisneros 17971816
Francia császárok
Buonaparte.svg Bonaparte-ház
I. Napóleon 18061814
Francia királyok (visszaállítva)
Bourbon-ház (visszaállítva)
XVIII. Lajos 18141815
Francia császárok (visszaállítva)
Bonaparte-ház (visszaállítva)
I. Napóleon (visszaállítva) 1815
Bernat Francés y Caballero 18171824 Francia királyok (visszaállítva)
Bourbon-ház (visszaállítva)
XVIII. Lajos (visszaállítva) 18171824
Bonifaci López y Pulido 18241827 X. Károly 18241830
Simó de Guardiola y Hortoneda 18271851
Orléans-ház
I. Lajos Fülöp 18301848
A Második Francia Köztársaság elnökei
Louis-Napoléon Bonaparte 18481852
Francia császárok (visszaállítva)
Bonaparte-ház (visszaállítva)
III. Napóleon 18521870
Josep Caixal i Estradé 18531879
A Harmadik Francia Köztársaság elnökei
Adolphe Thiers 18711873
Patrice de Mac-Mahon 18731879
Salvador Casañas i Pagés 18791901 Jules Grévy 18791887
Sadi Carnot 18871894
Jean Casimir-Perier 18941895
Félix Faure 18951899
Émile Loubet 18991906
Ramon Riu i Cabanes 1901
Toribio Martín (helyettes) 1902
Joan Josep Laguarda i Fenollera 19021906
Josep Pujargimzú (helyettes) 1907 Clément Armand Fallières 19061913
Juan Benlloch y Vivó 19071919
Raymond Poincaré 19131920
Jaume Viladrich i Gaspa (helyettes) 19191920
Justí Guitart i Vilardebó 19201940 Paul Deschanel 1920
Alexandre Millerand 19201924
Gaston Doumergue 19241931
Paul Doumer 19311932
Albert Lebrun 19321940
Ricard Fornesa (helyettes) 19401943 A Francia Állam államfői
Henri Philippe Pétain 19401944
Ramon Iglesias i Navarri 19431969
Francia ideiglenes kormányzat
Charles de Gaulle 19441946
Félix Gouin 1946
Georges Bidault 19461947
A Negyedik Francia Köztársaság elnökei
Vincent Auriol 19471954
René Coty 19541959
Az Ötödik Francia Köztársaság elnökei
Charles de Gaulle 19591969
Ramón Malla Call (helyettes) 19691971 Georges Pompidou 19691974
Joan Martí Alanis 19712003
Valéry Giscard d’Estaing 19741981
François Mitterrand 19811995
Jacques Chirac 19952007
Joan Enric Vives Sicília 2003
Nicolas Sarkozy 20072012
François Hollande 2012

Források és jegyzetek[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]

  1. Andorra, on Rulers.org