Haas F1 Team

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
USA Haas

Teljes névMoneyGram Haas F1 Team
SzékhelyUSA Kannapolis (Fő)
GBR Banbury (Európai)
AlapítóUSA Gene Haas
CsapatfőnökITA Günther Steiner
Műszaki igazgatóITA Simone Resta
WeboldalHivatalos weboldal
2023-as Formula–1-es szereplése
Versenyzők20. DEN Kevin Magnussen
27. GER Nico Hülkenberg
TartalékpilótákOlaszország Antonio Giovinazzi
Brazília Pietro Fittipaldi
KasztniHaas VF-23
MotorFerrari
GumikPirelli
Színfekete-fehér-piros
Formula–1 szereplése
Első versenyAUS 2016-os ausztrál nagydíj
Utolsó versenyUAE 2023-as abu-dzabi nagydíj
Versenyek száma166
Konstruktőri vb-címek0
Versenyzői vb-címek0
Győzelmek0
Első rajtkockák1
Leggyorsabb körök2
Legutóbbi vb-helyezés10. (12 pont)

A Haas F1 Team, jelenleg MoneyGram Haas F1 Team, egy amerikai Formula–1-es csapat, amely 2016-tól szerepel a sorozatban. Az istálló alapítója az amerikai üzletember, Gene Haas, aki a NASCAR-ban az egyik csapat társtulajdonosa. A csapat jelenlegi főszponzora a MoneyGram.

A bemutatkozó versenyen Romain Grosjean a pontszerző hatodik helyen végzett. A konstruktőrök értékelését a csapat a bemutatkozó évben a 8. helyen zárta. Eddigi legjobb szezonjuk a 2018-as volt, amikor 5. helyen végeztek a konstruktőrök között. Jelenlegi párosuk Kevin Magnussen és Nico Hülkenberg.

Történelem[szerkesztés]

Előkészületek[szerkesztés]

A Haas amerikai központja

2014 januárjában bejelentette az amerikai NASCAR sorozatban is egy csapatot tulajdonló Gene Haas, hogy beadta licenckérelmét a Nemzetközi Automobil Szövetségnek a 2015-ös Formula–1-es szezonban való indulásra. Áprilisban kiderült, hogy az engedélyt megkapta az amerikai, ám egy hónappal később a sajtó nyilvánosságára hozta, hogy csapata debütálása 2016-ra fog tolódni. Az év végén csődbe menő Marussia elárverezése után a Haas megszerezte a csapat Banbury központját, megszerezte magának a Ferrari motorokat, kasztnijuk megépítőjének pedig megnyerték maguknak a neves olasz gyártót, a Dallarát.[1] Eldőlt az is, hogy a Jaguar Racing, valamint a Red Bull Racing korábbi technikai igazgatójával, Günther Steinerrel egy, a Formula–1-ben már tapasztalt szakember foglalja el a csapatvezetői posztot, míg autóikba a 2015-ös év végén a Lotus sikertelenségéből kiábránduló Romain Grosjean és a ferraris kapcsolatok révén Esteban Gutiérrez ül majd. Ezzel ellentétben a Haas megközelítését kritizálták a kisebb, saját költségvetéssel rendelkező privát csapatok, és aggodalmukat fejezték ki a gyártók és a kiscsapatok közötti szoros kapcsolatok miatt.

A Haas megítélése a Ferrarival folytatott széleskörű partnerség miatt vegyes fogadtatásban részesült. A csapat örömmel fogadta az úttörő, alacsony költségű megoldást, amely lehetővé tette az új csapatok Formula–1-be való bejutását és versenyképességét, ami a sport számára létfontosságú volt a HRT és a Caterham, valamint a későbbi Manor csődje után.

2016[szerkesztés]

A csapat egyik versenyzője a Lotustől távozó Romain Grosjean lett, ezt 2015. szeptember 29-én jelentette be a csapat.[2][3]
2015. október 30-án, a mexikói nagydíj hétvégéjén a csapat bejelentette másik versenyzőjét, a korábbi Ferrari tartalék-, egyben tesztpilótáját a mexikói Esteban Gutiérrezt.[4][5]

Haas VF-16

Január 8-án bejelentették, hogy az FIA töréstesztjén hivatalosan átmentek. Február 21-én, vasárnap Barcelonában, a Circuit de Barcelona-Catalunya versenypályán leleplezték a VF-16-os kódjelű első autójukat. Március 10-én bejelentették első tartalékpilótájukat, a mindössze 17 éves amerikai Santino Ferruccit.[6]

Gutiérrez elfékezi a bahreini első kanyart

A szezonnyitó ausztrál nagydíjon Romain Grosjean megszerezte a csapat első pontjait, mivel a hatodik helyre hozta be az autót (és ezzel az alakulat lett az első olyan amerikai csapat, amely első versenyén pontot szerzett). A másik pilóta Esteban Gutiérrez, Fernando Alonso kemény balesete miatt kiesett. A csapat ezzel az első konstruktőr lett, amely első versenyén pontokat szerzett a Toyota 2002-es szezonja óta.

A bahreini nagydíj időmérő edzésén a csapat megint remekelt, Grosjean a kilencedik helyre kvalifikálta magát, míg Gutiérrez csak a 13. helyet tudta megszerezni. A futam ismét lenyűgözően sikerült, Grosjean ötödikként ért célba.

A nagy lendülettel indult szezont a csapat visszaeséssel fejezte be, az azévi össz 29 pontból a szezon második felében mindössze egyet sikerült gyűjteni a amerikai nagydíjon. 2016-ot végül 8. helyen zárták a csapatok közt, és az összes pont Grosjean neve mellett szerepelt. Erre reagálva 2016. november 11-én a csapat megköszönte Gutiérrez azévi munkáját, Grosjean mellé pedig 2017-re leszerződtették Kevin Magnussen-t.[7]

2017[szerkesztés]

Grosjean a VF-17 volánjánál

A szezon első időmérőjén a csapat eddigi legjobb kvalifikációját produkálta, Grosjean megszerezte a 6. rajtkockát. A versenyen azonban mindkét versenyzőt hátráltatták az autók teljesítményét egész hétvégén akadályozó problémák, amelyek először csak az autók teljesítményét csökkentették, majd mindkét autó feladta a versenyt.

A VF-17 festése a monacói nagydíjat követően szürkébb lett

A kínai nagydíj már jobban sikerült a csapat számára, mivel Kevin Magnussen nyolcadik lett, megszerezve első pontjait a 2016-os szingapúri nagydíj óta.

A csapat sikeresebben folytatta az évet, mint egy évvel korábban, a monacói nagydíjon pedig a csapat megszerezte első kettős pontszerzését, ahol Grosjean nyolcadik, Magnussen pedig a tizedik helyen ért célba, a Williamses Felipe Massával kettejük közt. A Haas az év végén zsinórban másodszorra a 8. helyen végzett, miután a Renault megelőzte őket az utolsó versenyeken, pontjaikat azonban közel megduplázták 2016-hoz képest.

2018[szerkesztés]

Magnussen Ausztriában

2018. február 14-én a Haas bemutatta új autóját, a VF-18-at. A téli tesztek után a Haas egy rendkívül versenyképes autóval mutatkozott be Ausztráliában; a csapat eddigi legjobb kvalifikációján volt túl, a két Haas a harmadik rajtsort kaparintotta meg Magnussen-Grosjean sorrendben. A versenyen azonban a szerelők mindkét autó boxkiállásakor nem rögzítettek megfelelően egy abroncsot, és a 23. körben Magnussen, egy körrel később pedig Grosjean kényszerült feladni a versenyt. A pilóták közül a következő versenyeken csak Magnussen szerzett pontokat, Grosjean pedig sorozatos baklövésekkel szenvedett az osztrák nagydíjig, ahol azonban mind ő, mind a csapat fellélegezhetett; Grosjean egy 4. hellyel, Magnussen pedig egy 5. hellyel támogatta a csapat azévi első kettős pontszerzését. A szingapúri nagydíj Magnussen megszerezte a Haas első leggyorsabb körét a verseny 50. körében. A csapat 2018-ban messze legjobb szezonját futotta, 93 ponttal lett ötödik a konstruktőrök bajnokságában, 29 pontra a negyedik Renault-tól.

2019[szerkesztés]

Magnussen a magyar nagydíjon

2018. szeptember 28-án megerősítették, hogy 2019-ben is a Grosjean-Magnussen páros alkotja majd a csapat versenyzőit. 2018. október 25-én bejelentették, hogy a Haas több éves szponzorációs szerződést kötött a Rich Energy-vel, minek keretein belül 2019-től a csapat neve Rich Energy Haas F1 Team-re változik. 2019-ben a Rich Energy elvesztette a pert a Whyte Bikes-al szemben amiért ők lemásolták a bicikli gyártó cég logóját. 4 nappal a 2019-es Brit Nagydíj előtt, a Rich Energy Twittere bejelentette, hogy felbontják a szponzori szerződést a rossz teljesítményre hivatkozva. Ezt később a csapat és a Rich Energy is megcáfolta. 1 nappal az Olasz Nagydíj előtt a Haas bejelentette, hogy azonnali hatállyal felbontják a szerződést a Rich Energy-vel. A szezon további részében Haas F1 Team néven versenyeznek, az autókról lekerültek a Rich Energy szövegek és logók, ám a szín változatlan maradt. A csapat teljesítménye az előző szezonhoz képest nagy mértékben visszaesett, amíg az időmérőkön meglehetősen jól szerepeltek, addig a versenyek többségén gumigondokkal küszködtek, ezek miatt pedig visszaestek. Ennek megértése érdekében Grosjean az ausztráliai specifikációjú autóval, míg Magnussen a továbbfejlesztett verzióval versenyzett a Német Nagydíjtól kezdve. Az évet végül a 9. helyen zárták, mindössze 28 ponttal, ez a legkevesebb a csapat történetében.

2020[szerkesztés]

Sokak meglepetésére a csapat változatlan pilótapárossal vágott neki a 2020-as évnek.[8][9] Az alaposan gyengébb Ferrari motorok és technikai eszközök miatt a gárda visszacsúszott az alacsony középcsapatok közé.[10] 2020 márciusában még az is felmerült, hogy elhagyják a Formula–1 mezőnyét.[11] Az első két hétvégén pontot sem tudtak szerezni. A csapat első pontját az új kiírásban Kevin Magnussen szerezte a Hungaroringen, amikor a 9. pozícióban intették le, azonban később ő és csapattársa, Romain Grosjean is 10-10 másodperces időbüntetést kapott, mivel szabálytalanul vettek igénybe segítséget a felvezető körükön, de ennek ellenére Magnussen így is szerzett egy pontot, mert a 10. helyre esett így vissza.[12] 2020. november 29-én a bahreini nagydíjon nem sokkal a rajt után Grosjean a 3-as kanyarban hirtelen jobbra húzott és összeért az AlphaTaurit vezető orosz Danyiil Kvjattal, amelynek következtében nagy sebességgel csapódott a szalagkorlátnak és autója kettétört, majd kigyulladt.[13][14] Az 53 G-s becsapódást követően, a biztonságtechnikai megoldásoknak is köszönhetően 28 másodperc után saját lábán szállt ki a roncsból.[15] A versenyt azonnal piros zászlóval félbeszakították és a francia versenyzőt kisebb égési sérülésekkel szállították kórházba.[16][17] Egy nappal később, november 30-án a csapat bejelentette, hogy elővigyázatosságból Grosjean helyett a hivatalos teszt- és tartalékpilótát, Pietro Fittipaldit indítják a 16. fordulóban, a szahír nagydíjon.[18] Mivel a brazil újoncnak nem volt elegendő szuperlicensz-pontja, ezért különleges engedéllyel állhat rajthoz a hétvégén.

2021[szerkesztés]

Mick Schumacher Ausztriában

Kevin Magnussen és Romain Grosjean is elhagyta a csapatot a 2020-as év végén. A helyükre Nyikita Mazepin és Mick Schumacher került, aki megnyerte a 2020-as F2 bajnokságot. Azért, hogy túléljék a 2021-es évet pénzügyileg, a csapat kevés fejlesztést hozott a 2021-es autóra, inkább a 2022-es autóra fordították az erőforrásokat. Az évre a főszponzoruk az Uralkali lett, egy orosz műtrágyagyártó cég, amelynek főrészvényese Nyikita Mazepin apja, Dmitry Mazepin volt. A 2021-es autóra az Uralkali szponzorálásának eredményeképpen orosz színek kerültek felfestésre. A szezon első versenyén Mazepin az első körben megforgott, Schumacher pedig 16.-ikként végzett.

2022[szerkesztés]

2022-es orosz-ukrán inváziót követően a Haas eltávolította autóiról az orosz szponzor Uralkali márkajelzését. Megbeszélések folynak az Uralkali és a Haas között mind a szponzorációs megállapodásokról, mind a Mazepinről, akinek a szerződése részben az Uralkali Haas szponzorálásán alapul. Március 5-én a csapat bejelentette, hogy azonnali hatállyal felbontotta szponzori szerződését az Uralkalival és a pilótaszerződést Nyikita Mazepinnel. Kevin Magnussen érkezett Mazepin helyére.

2022-ben a csapat, a korábbi évekhez képest, sokat fejlődött az idei évben. A mezőnynek, a közepénél kezdtek, de a szezon vége felé, az előnyük csökkent, és így jelenleg a 8. helyen állnak. A csapat és Kevin Magnussen megszerezte első pole-pozícióját a São Pauló-i nagydíjon.

2022 végén a csapat menesztette Mick Schumachert, és a helyére az Aston Martin tartalékpilótáját, Nico Hülkenberget igazolták le.

2023[szerkesztés]

Mick Schumacher helyére Nico Hülkenberg érkezett, Kevin Magnussen maradt az istállónál. A csapat főszponzora a MoneyGram lett, így a MoneyGram Haas F1 Team néven futnak idéntől. A szezon előtti teszteken egészen jól teljesít a VF-23-as autó.

Összefoglaló[szerkesztés]

Szezon Név Modell Gumi Motor Üzemanyag Rajtszám Versenyzők Helyezés
2016 USA Haas F1 Team Haas VF-16 P Ferrari V6 turbó Shell 8.
21.
FRA Romain Grosjean
MEX Esteban Gutiérrez
8. (29 pont)
2017 USA Haas F1 Team Haas VF-17 P Ferrari V6 turbó Shell 8.
20.
FRA Romain Grosjean
DEN Kevin Magnussen
8. (47 pont)
2018 USA Haas F1 Team Haas VF-18 P Ferrari V6 turbó Shell 8.
20.
FRA Romain Grosjean
DEN Kevin Magnussen
5. (93 pont)
2019 USA Rich Energy Haas F1 Team/Haas F1 Team Haas VF-19 P Ferrari V6 turbó Shell 8.
20.
FRA Romain Grosjean
DEN Kevin Magnussen
9. (28 pont)
2020 USA Haas F1 Team Haas VF-20 P Ferrari V6 turbó Shell 8.
51.
20.
FRA Romain Grosjean
BRA Pietro Fittipaldi
DEN Kevin Magnussen
9. (3 pont)
2021 USA Uralkali Haas F1 Team Haas VF-21 P Ferrari V6 turbó Shell 9.
47.
RUS Nyikita Mazepin
GER Mick Schumacher
10. (0 pont)
2022 USA Haas F1 Team Haas VF-22 P Ferrari V6 turbó Shell 20.
47.
DEN Kevin Magnussen
GER Mick Schumacher
8. (37 pont)
2023 USA MoneyGram Haas F1 Team Haas VF-23 P Ferrari V6 turbó Shell 20.
27.
Dánia Kevin Magnussen
Németország Nico Hülkenberg
10. (12 pont)

Teljes Formula–1 eredménysorozata[szerkesztés]

(Táblázat értelmezése)
(Félkövér: pole-pozícióból indult; dőlt: leggyorsabb kört futott)

A Haas teljes Formula–1-es eredménysorozata
Év Kasztni Motor Gumi Versenyzők 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 Pont Helyezés
2016 VF-16 Ferrari 061 1.6 V6 turbó P AUS AUS BHR BHR CHN CHN RUS RUS ESP ESP MON MON CAN CAN EU EUR AUT AUT GBR GBR HUN HUN GER GER BEL BEL ITA ITA SIN SIN MAL MAL JPN JPN USA USA MEX MEX BRA BRA UAE UAE 29 8.
FRA Romain Grosjean 6 5 19 8 ki 13 14 13 7 ki 14 13 13 11 ni ki 11 10 20 ni 11
MEX Esteban Gutiérrez ki ki 14 17 11 11 13 16 11 16 13 11 12 13 11 ki 20 ki 19 ki 12
2017 VF-17 Ferrari 062 1.6 V6 turbó P AUS AUS CHN CHN BHR BHR RUS RUS ESP ESP MON MON CAN CAN AZE AZE AUT AUT GBR GBR HUN HUN BEL BEL ITA ITA SIN SIN MAL MAL JPN JPN USA USA MEX MEX BRA BRA UAE UAE 47 8.
FRA Romain Grosjean ki 11 8 ki 10 8 10 13 6 13 ki 7 15 9 13 9 14 15 15 11
DEN Kevin Magnussen ki 8 ki 13 14 10 12 7 ki 12 13 15 11 ki 12 8 16 8 ki 13
2018 VF-18 Ferrari 063 EVO 1.6 V6 turbó P AUS AUS BHR BHR CHN CHN AZE AZE ESP ESP MON MON CAN CAN FRA FRA AUT AUT GBR GBR GER GER HUN HUN BEL BEL ITA ITA SIN SIN RUS RUS JPN JPN USA USA MEX MEX BRA BRA UAE UAE 93 5.
FRA Romain Grosjean ki 13 17 ki ki 15 12 11 4 ki 6 10 7 kiz 15 11 8 ki 16 8 9
DEN Kevin Magnussen ki 5 10 13 6 13 13 6 5 9 11 7 8 16 18 8 ki kiz 15 9 10
2019 VF-19 Ferrari 064 1.6 V6 turbó P AUS AUS BHR BHR CHN CHN AZE AZE ESP ESP MON MON CAN CAN FRA FRA AUT AUT GBR GBR GER GER HUN HUN BEL BEL ITA ITA SIN SIN RUS RUS JPN JPN MEX MEX USA USA BRA BRA UAE UAE 28 9.
FRA Romain Grosjean ki ki 11 ki 10 10 14 ki 16 ki 7 ki 13 16 11 ki 13 17 15 13 15
DEN Kevin Magnussen 6 13 13 13 7 14 17 17 19 ki 8 13 12 ki 17 9 15 15 18† 11 14
2020 VF-20 Ferrari 065 1.6 V6 turbó P AUT AUT stájerország STY HUN HUN GBR GBR GBR 70 ESP ESP BEL BEL ITA ITA ITA TOS RUS RUS GER EIF POR POR ITA EMI TUR TUR BHR BHR BHR SAK UAE UAE 3 9.
FRA Romain Grosjean ki 13 16 16 16 19 15 12 12 17 9 17 14 ki ki
DEN Kevin Magnussen ki 12 10 ki ki 15 17 ki ki 12 13 16 ki 17† 17 15 18
BRA Pietro Fittipaldi 17 19
2021 VF-21 Ferrari

066 1.6

V6 turbó

P BHR BHR ITA EMI POR POR ESP ESP MON MON AZE AZE FRA FRA stájerország STY AUT AUT UK GBR HUN HUN BEL BEL NLD NED ITA ITA RUS RUS TUR TUR USA USA MEX MEX BRA BRA QAT QAT KSA SAU UAE UAE 0 10.
Oroszország Nyikita Mazepin ki 17 19 19 17 14 20 18 19 17 ki 17 ki ki 18 20 17 18 17 18 ki vi
Németország Mick Schumacher 16 16 17 18 18 13 19 16 18 18 12 16 18 15 ki 19 16 ki 18 16 ki 14
2022 VF-22 Ferrari 066/7 1.6 V6 t P BHR BHR KSA SAU AUS AUS ITA EMI USA MIA ESP ESP MON MON AZE AZE CAN CAN GBR GBR AUT AUT FRA FRA HUN HUN BEL BEL NED NED ITA ITA SIN SIN JPN JPN USA USA MEX MEX BRA BRA UAE UAE 37 8.
Dánia Kevin Magnussen 5 9 14 9 16† 17 ki ki 17 10 8 ki 16 16 15 12 12 14 9 17 ki 17
Németország Mick Schumacher 11 ni 13 17 15 14 ki 14 ki 8 6 15 14 17 13 13 13 17 14 16 13 16
2023 VF-23 Ferrari

1.6 V6 t

P BHRBHR KSASAU AUSAUS AZEAZE USAMIA MONMON ESPESP CANCAN AUTAUT GBRGBR HUNHUN BELBEL NEDNED ITAITA SINSIN JPNJPN QATQAT USAUSA MEXMEX BRABRA USALVS UAEUAE 12 10.
Dánia Kevin Magnussen 13 10 17† 13 10 19† 18 17 18 ki 17 15 16 18 10 15 14 14 ki ki 13 20
Németország Nico Hülkenberg 15 12 7 17 15 17 15 15 ki 13 14 18 12 17 13 14 16 11 13 12 19† 15
A versenyző nem ért célba, de teljesítette a verseny legalább 90%-át, így helyezését értékelték.
* Folyamatban lévő szezon.


Források[szerkesztés]

  1. A Haas megkaparintotta a Marussia gyárát”, 2014. december 24. (Hozzáférés: 2016. április 12.) 
  2. formula1.com
  3. haasf1team.com
  4. haasf1team.com
  5. formula1.com
  6. haasf1tem.com
  7. HivatalosHIVATALOS: Magnussen a Haasnál!”, formula.hu, 2016. november 11. (Hozzáférés: 2016. november 11.) 
  8. MTI: F1: eldőlt Grosjean sorsa a Haasnál, s ezzel Hülkenbergé is - NSO (magyar nyelven). NSO.hu, 2019. szeptember 19. (Hozzáférés: 2020. december 1.)
  9. Haas to take unchanged line-up into 2019 (amerikai angol nyelven). Speedcafe, 2018. szeptember 28. (Hozzáférés: 2020. december 1.)
  10. Elképesztő, mennyire sehol nincs a Ferrari-motor (hu-HU nyelven). Formula.hu. (Hozzáférés: 2020. december 1.)
  11. Távozhat a Forma-1-ből a Haas csapata (magyar nyelven). F1VILÁG.HU, 2020. március 3. (Hozzáférés: 2020. december 1.)
  12. Kft, New Wave Media Group: Büntetések miatt változik a pontszerzők sorrendje a Magyar Nagydíj után. https://gphirek.origo.hu/. (Hozzáférés: 2020. december 1.)
  13. D, T.: Videó: óriási baleset, kettészakadt és kigyulladt Grosjean autója - (magyar nyelven). NSO.hu, 2020. november 29. (Hozzáférés: 2020. december 1.)
  14. Péter, Kibédi: Brutális baleset történt a Formula–1 Bahreini Nagydíján (magyar nyelven). Szeged Ma, 2020. november 29. (Hozzáférés: 2020. december 1.)
  15. Joao, Matsinhe Dénes: Falnak csapódott és lángba borult egy F1-es autó – videó (magyar nyelven). index.hu, 2020. november 29. (Hozzáférés: 2020. december 1.)
  16. Horrorbaleset miatt az első körben félbeszakították a Forma-1-es Bahreini Nagydíjat (magyar nyelven). Indirekt.hu, 2020. november 29. (Hozzáférés: 2020. december 1.)
  17. Grosjean a kórházból üzent, már tornázik (magyar nyelven). F1VILÁG.HU, 2020. december 1. (Hozzáférés: 2020. december 1.)
  18. Kft, New Wave Media Group: Hivatalos: Fittipaldi unokája ugrik be a sérüléseiből lábadozó Grosjean helyére. https://gphirek.origo.hu/. (Hozzáférés: 2020. december 1.)

További információk[szerkesztés]

Commons:Category:Haas F1 Team
A Wikimédia Commons tartalmaz Haas F1 Team témájú médiaállományokat.
Előző nagydíj:
2023-as abu-dzabi nagydíj
FIA 2023-as Formula–1 világbajnokság Következő nagydíj:
2024-es bahreini nagydíj