Christopher Walken
Ez a szócikk nem tünteti fel a független forrásokat, amelyeket felhasználtak a készítése során. Emiatt nem tudjuk közvetlenül ellenőrizni, hogy a szócikkben szereplő állítások helytállóak-e. Segíts megbízható forrásokat találni az állításokhoz! Lásd még: A Wikipédia nem az első közlés helye. |
Christopher Walken | |
![]() | |
Született |
Ronald Walken 1943. március 31. (80 éves)[1][2][3][4][5] Astoria |
Állampolgársága | amerikai |
Házastársa | Georgianne Walken (1969–) |
Foglalkozása |
|
Iskolái |
|
Kitüntetései |
|
Színészi pályafutása | |
Aktív évek | 1952– |
Díjai | |
Oscar-díjak | |
BAFTA-díjak | |
![]() A Wikimédia Commons tartalmaz Christopher Walken témájú médiaállományokat. | |
Sablon • Wikidata • Segítség |
Christopher Walken (Queens, New York, 1943. március 31. –) Oscar- és BAFTA-díjas amerikai színész, színházi előadó.
Az Oscar-díjat A szarvasvadász (1978) című filmben alakított szerepéért kapta. Eddigi filmes karrierje során igen termékeny volt, hiszen már több mint 100 filmben szerepelt: olyan nagy sikerű művekben, mint az Annie Hall, A holtsáv, a Batman visszatér, a Tiszta románc, a Ponyvaregény, Az Álmosvölgy legendája, a Kapj el, ha tudsz.
A Saturday Night Live gyakori vendég házigazdája volt, szerepelt Madonna és Fatboy Slim videóklipjeiben, valamint színpadon eljátszotta Fülöp királyt Az oroszlán télen és Jack Huntert A tetovált rózsa című darabokban.
Fiatalkora és családja[szerkesztés]
Ronald Walken néven született a New York-i Queensben, 1943. március 31-én. Apja, Paul Walken (eredeti nevén Wälken, Vesztfáliából származott), aki sütödét működtetett, nagyon szerette volna, ha fiai is a pék szakmát vitték volna tovább. Anyja Rosaline Russell (született Glasgowban) viszont úgy vélte, hogy mindhárom fiában tehetség lakozik, amelyet nem szabad kárba veszni, így testvéreihez (Glenn Walken, Ken Walken) hasonlóan ő is táncleckéket vett, és már tízévesen feltűnt különböző tévéshow-kban és rendszeres résztvevője volt a The Wonderful John Acton című sitcom sorozatnak. Ekkortájt vette észre Jerry Lewis, mikor Ronald ott ült a nézőtéren a The Colgate Comedy Hour felvételén, pont mikor Lewis volt a show vendégszereplője. A felvétel után Lewis váltott pár szót a kis Walkennel, akit teljesen lenyűgözött, s végleg eldöntötte, hogy ő is színész lesz.
Ronald 14 évesen állt először profi fotós fényképezőgép elé két kismacskával együtt: egy naptár számára készült a kép. Walkent cseppet sem zavarta, hogy két cicával kell pózolnia, ugyanis a következő nyári szünetben az ottani cirkuszba szegődött el, mint az oroszlánszelídítő segédje, és később úgy emlékezett vissza a nagymacskával való munkára, hogy az oroszlán öreg volt, és roppant tanulékony. Ronald és testvérei a New York-i Professional Children's School növendékei lettek, majd 1961-ben elszakadt testvéreitől és beiratkozott a Hofstra Egyetemre. Ezután alig egy évvel később szerepet kapott a Best Food Forward című Broadway-musicalben, amelynek sztárja egykori osztálytársa, Liza Minnelli volt. A színész nagyon büszke rá, hogy Liza tizenhatodik születésnapján táncolhatott osztálytársnője anyjával, a híres Judy Garlanddal is.
Rádöbbent, hogy a musical világa jobban érdekeli, mint a tanulás, így kimaradt az egyetemről, és a következő években számos zenés játékban lépett fel. De nemcsak New Yorkban szerepelt, hanem gyakran turnézott is a társulatokkal. 1964-ben a 'West Side Storyval lépett fel különböző városokban, ekkor találkozott Georgianne Thon színésznővel, aki kiváló táncos volt. Találkozgatni kezdtek, majd 1969-ben összeházasodtak és máig boldog házasságban élnek. 1965-ben Walken egy revüben szerepelt, amelynek sztárja Monique Van Doren volt, aki megállapította, hogy a fiatalember cseppet sem úgy fest, mint egy Ronald, inkább Christophernek tűnik. Walken megfogadta a tanácsot, és felvette az ajánlott keresztnevet.
Pályafutása[szerkesztés]
A kezdetek[szerkesztés]
Christopher Walken először gyerekstatisztaként tűnt fel különböző show-kban és sorozatokban, mígnem megismerkedett a The Colgate Comedy Hour felvételén Jerry Lewis-szel. Walken eldöntötte, hogy színész lesz. Ezután rendszeresen szerepelt (már 10 évesen), a The Wonderful John Acton sitcom sorozatban és más sorozat egy-egy epizódjában is megjelent. Húsz év után megjelent egy TV-filmben, a The Three Musketeers-ben (1969) és még ugyanebben az évben a filmvásznon is debütálni tudott a Me and My Brothers-ben (1969).
1964-ben egy barátja javaslatára a Ronald nevét megváltoztatta Christopher-re.
1970-es évek[szerkesztés]
Walken a '70-es évek elején szerepelhetett a James Bond-filmekből jól ismert Sean Conneryvel, Az Anderson magnószalagokban (1971), melyben egy elektronikai szakembert kellett eljátszania. Az első főszerepet egy évvel később kapta az alacsony költségvetésű sci-fi thrillerben, a The Happiness Cageben (1972), míg a kritikusok figyelmét először Paul Mazursky, Következő megálló: Greenwich Village (1976) című mozijában hívta fel magára, melyben egy bohém szépfiút alakított. Woody Allen Annie Halljában (1977) Duane-t, Annie öngyilkosságra hajlamos fivérét játszotta, de az igazi áttörést Nick szerepe jelentette Michael Cimino filmjében A szarvasvadászban (1978). A filmben egy acélgyári-munkást kellett alakítania, aki a vietnámi háború után teljesen megsemmisült érzelmileg. Walken rákészült a szerepre, hogy soványan jelenjen meg, egy hétig csak banánt és rizst evett. A fáradozásaiért meg is lett a jutalma, Oscar-díjban részesült a legjobb férfi mellékszereplő kategóriában. Walken neve egyre ismertebb lett, a szóbeszéd szerint Harrison Ford mögött ő volt George Lucas második jelöltje Han Solo szerepére a Csillagok háborújában (1977).
1980-as évek[szerkesztés]
Walken az 1980-as évek elején ismét Ciminóval dolgozott együtt A mennyország kapuja című filmben (1980), amely ugyan közönségsikert aratott, de a kritikusok tetszését egyáltalán nem nyerte el. Christopher minden filmjébe igyekezett egy kis táncjelenetet is belevinni, akár szerepelt a forgatókönyvben, akár nem, a Filléresőben (1981) azonban a rossz-fiú szerepében színészi és táncosi tehetségét egyaránt megcsillogtathatta, a kritikusok kellemes meglepetésére. Az Agyhalál (1984) című filmben Natalie Wood mellett (egy jelentéktelen jelenet erejéig) feleségével, Georgianne Walkennek is együtt játszott. A komédia után thriller következett, Stephen King: A holtsáv (1983) című regényéből készült filmben egy férfit alakít, aki öt év kómából felébredve lassan rájön, hogy olyan természetfeletti képességgel rendelkezik, amellyel meglátható a jövő. A színészt megkedvelték a kritikusok is, bár A szarvasvadász után nem tudott akkora sikert elérni, mint az említett Cimino-filmben. 1985-ben eljátszotta a James Bond-filmek egyik fő gonoszát, Max Zorint, a 007 – Halálvágtában (1985). A film kedvéért befestette a haját, hogy eredeti nácinak tűnjön. Ezután egy televízió-tudósítót a Halálzónában (1987), mely a kritikusok figyelmét is megszerezte. Christopher az 1980-as évek végén többször is játszott katona szerepeket; A milagrói babháborúban (1988) Kyril Montanát, a Biloxi Bluesban (1988) pedig egy különc gyakorlóőrmestert alakított. Az 1980-as évek végét egy önéletrajzi filmmel fejezte be, az Idegenek áldozatában, melyben Whitley Strieber írót alakította, akinek egy éjszaka földönkívüli lények hatolnak be a házába.
1990-es évek[szerkesztés]

Walken az 1990-es évek elején mind a közönség, mind a kritikusok szempontjából két érdektelen filmben szerepelt; Helen Mirrennel az Idegenek Velencében (1990) és Laurence Fishburne-nel a New York királyában (1990). De Walkent sosem zavarta, mivel saját bevallása szerint egyszerűen szeret dolgozni akár színpadon, akár kamera előtt, és éppen ezért olyan filmekben is szerepet vállal, amelyek nem kecsegtettek kasszasikerrel. 1991-ben Glenn Close-zal szerepelt a Feleség kerestetik (1991) című TV-filmben, melyért Close-t és őt Emmy-díjra jelölték. A közönség is megszerette, így további két rész is készült belőle; A szél ellenében (1993), A tél vége (1999). Walken visszatért a negatív karakterekhez, méghozzá a Batman visszatérben (1992) Max Screcket, a milliárdos gazembert alakította Michael Keaton, Danny DeVito és Michelle Pfeiffer mellett. Következő filmjében Quentin Tarantinóval dolgozott együtt a Tiszta románcban, olyan színészek mellett, mint Christian Slater, Gary Oldman, Patricia Arquette, Dennis Hopper, Val Kilmer, Brad Pitt és Samuel L. Jackson. Tarantino a következő filmjében is szerepeltette Walkent, a Ponyvaregényben, melyben mindössze öt percig volt látható, de olyan nagyszerűen játszott benne, hogy az a film egyik kultjelenete lett. Az 1995-ös év igen mozgalmasra sikeredett számára, hét filmet is készített, ezek: Menekülés a pokolból, Vad oldal, Kutass és rombolj, Leszámolás Denverben, Angyalok háborúja, Celluloid és Holtidő (1995), ez utóbbi Johnny Depp-pel. 1996-ban gengszterként próbálta ki magát, Bruce Willis oldalán Az utolsó emberigben (1996) és még ugyanebben az évben szinkronhangot is vállalt a Ripperben és a Privateer 2.: The Darkeningben (1996).
Walken a drámák mellett vígjátékokban is szerepel, jó példa erre az Egértanya (1997), amiben egy egérirtót ('Exterminátor') alakít és a Csapás a múltból (1999) című film, amelyben egy lökött tudóst, aki a kubai rakétaválság idején elhatározza, hogy várandós feleségével a kert végében épített földalatti betonbunkerban vészeli át a válság miatt biztosan kitörő háborút, és az ezzel járó radioaktív sugárzás hatásait. Az 1990-es évek végét Johnny Depp-pel Az Álmosvölgy legendájával (1999) fejezte be, mint a 'hesseni fej nélküli lovas.
2000 után[szerkesztés]
A millenniumi év után szerepelt Az arkangyal szárnyalásában (Az angyalok háborúja 3.), mely Walken számára a befejező része volt (ezután további két rész készült), és részt vett a Fatboy Slim, Weapon of Choice szám klipjében is. 2002-ben (huszonhárom év után) ismét a legjobb férfi mellékszereplőnek járó Oscar-díjra jelölték a Kapj el, ha tudsz!-ban nyújtott alakításáért, és ugyanebben a kategóriában A házimaci (2002) és a Gengszter románc (2003) szerepe miatt Arany Málna díjra is javasolták – igaz, ez a díj a legrosszabb alakítás minősítést jelenti. Az Amazonas kincsében (2003) Dwayne 'The Rock' Johnson és Seann William Scott pozitív figurái mellett megint rosszfiút alakít és a Kenguru Jackben (2003) is negatív oldalát mutatja be. 2004-ben inkább mellékszerepeket vállalt olyan sztárok mellett, mint Denzel Washington, A tűzben edzett férfiben (2004), Jack Blackkel és Ben Stillerrel az Irigy kutyában (2004), Nicole Kidman-nel és Glenn Close-zal az A stepfordi feleségekben (2004), de a főszerepek is megtalálták, mint pl. Michael Caine mellett A kanyaron túlban (2004), mely Walken számára kritikus elismerést is nyert.
A legutóbbi filmjeiben Adam Sandlerrel volt látható a Távkapcsban (2006) és John Travoltával dolgozott együtt a Hajlakkban (2007). Ír maffiózót alakít a Nem írnek való vidék-ben, majd 2012-ben szerepelt A Late Quartet-ben és a Seven Psychopaths című filmekben.
Színházi karrierje[szerkesztés]

Walken már kilencévesen fellépett a színház deszkáin, a The Climate of Eden-ben (1952). Tánctudását is megmutatta az Alvin Színházban a J.B. (1964) című előadáson. 1965-ben már a Broadway-en lépett fel, méghozzá kilenc hónapig a Baker Street (1965) című darabban, de játszott olyan nagy előadásokon, mint Az oroszlán télenben (1966) Fülöp, francia királyt, a Tetovált rózsában (1966) Jack Huntert, A velencei kalmárban (1973) Bassaniot vagy Chance Wayne-t, Az ifjúság édes madarában (1975). Majdnem egy évig játszotta el Mickey-t a Zűrzavarban (1984) (a filmadaptációban Kevin Spacey alakította).
Mire betöltötte a hatvanadik évét, Walken már megírt, megrendezett egy off-Broadway vígjátékot, a Himet (1995), amelynek a főszerepét is eljátszotta, mint Elvis Presley. 2000-ben James Joyce adaptációjában a The Deadben (2000), Walkent Tony-díjra jelölték a legjobb férfi főszereplő – musical kategóriában. 2001-ben láthatta a közönség a Sirály-ban (2001), majd A Behanding in Spokane-ben, melyért ismét Tony-díjra jelölték.
Megjelenései a Saturday Night Live-ban[szerkesztés]
Walkent többször is meghívták a Saturday Night Live-ba, mint meghívott házigazdát. Először 1990. január 20-án ajánlották fel, amit Walken elvállalt, meghívott sztárja Bonnie Raitt volt. További olyan sztárokkal ült le, mint Joan Osbourne, Christina Aguilera vagy a Weezer együttes. Ezen kívül még tekintélyes tagja a SNL, Five Timers Club-nak.
Év | Meghívott sztár |
---|---|
2008 | Panic at the Disco |
2003 | Foo Fighters |
2001 | Weezer |
2000 | Christina Aguilera |
1996 | Joan Osbourne |
1992 | Arrested Development |
1996 | Bonnie Raitt |
Magánélete[szerkesztés]
Walken 1969 óta él boldog házasságban Georgianne Walkennel (születési név: Thon), aki casting rendezőként dolgozott olyan filmekben, mint a Törtetők (2004) és a Maffiózók (1999). Jelenleg Connecticutban élnek, gyermekük nincs. Walken egy interjúban azt mondta, hogy a gyermek hiánya részben az oka termékeny karrierjének.
Érdekességek[szerkesztés]
- Harrison Ford után ő volt George Lucas második jelöltje Han Solo szerepére a Csillagok háborújában (1977) (rajta kívül Nick Nolte-ra és Al Pacinóra gondoltak).
- Kirabolták a velencei repülőtéren és az Az angyalok háborúja 2. forgatásán (szövegkönyv, szemüveg, kulcsok, vezetői engedély és $100). Később mindent megtaláltak a pénz kivételével.
- Megfontolták, hogy ő játssza a Másodikat a Szőr Austin Powers: Őfelsége titkolt ügynöke (1997) című filmben és Jack Sparrow kapitány szerepét A Karib-tenger kalózaiban (2003).
- A Premiere Magazin Nick Chevotarevich karakterét a Minden idők 100 legnagyszerűbb alakítás közül a 88. helyre sorolta.
Filmográfia[szerkesztés]
Filmjei[szerkesztés]
Év | Cím | Eredeti cím | Szerep | Magyar hangja |
---|---|---|---|---|
2017 | Apavadászat | Father Figures | Dr. Walter Tinkler | Hirtling István |
2016 | A dzsungel könyve | The Jungle Book | Lajcsi király (hangja) | Balázs Péter |
Kilenc élet | Nine Lives | Felix Perkins | Barbinek Péter | |
Eddie, a sas | Eddie the Eagle | Warren Sharp | ||
2015 | Büntet a kismocsok 2. | Joe Dirt 2: Beautiful Loser | Clem | Sörös Sándor |
2014 | Fiúk Jerseyből | Jersey Boys | Gyp DeCarlo | Barbinek Péter |
2013 | Született gengszterek | Stand Up Guys | Doc | |
2012 | A hét pszichopata és a si-cu | Seven Psychopaths | Hans | |
- | The Boom Boom Room | Jimmy Riggs | - | |
Gods Behaving Badly | Zeusz | |||
The Power of Few | Doke | |||
A búcsúkoncert | A Late Quartet | Peter Mitchell | ||
2011 | - | Dark Horse | Jackie | |
Nem írnek való vidék | Kill the Irishman | Shondor Birns | Barbinek Péter | |
2010 | - | Life's Beach | Roy Callahan | - |
2009 | Műkedvelő műkincsrablók | The Maiden Heist | Roger Barlow | Barbinek Péter |
2008 | - | $5 a Day | Nat Parker | - |
2007 | Szerva itt, pofon ott | Balls of Fury | Feng | Csankó Zoltán |
Hajlakk | Hairspray | Wilbur Turnblad | Barbinek Péter | |
2006 | Az év embere | Man of the Year | Jack Menken | Tarján Péter |
A sötétség ideje | Fade to Black | Pete Brewster | - | |
Távkapcs | Click | Morty | Barbinek Péter | |
2005 | Domino | Domino | Mark Heiss | Kőszegi Ákos |
Románc és cigaretta | Romance & Cigarettes | Bo kuzin | Sörös Sándor | |
Ünneprontók ünnepe | Wedding Crashers | William Cleary amerikai pénzügyminiszter | Barbinek Péter | |
2004 | A kanyaron túl | Around the Bend | Turner Lair | - |
A stepfordi feleségek | The Stepford Wives | Mike Wellington | Kulka János | |
Irigy kutya | Envy | J-Man | Máté Gábor | |
A tűzben edzett férfi | Man on Fire | Rayburn | Sörös Sándor | |
2003 | Az Amazonas kincse | The Rundown | Hatcher | Barbinek Péter |
Gengszter románc | Gigli | Stanley Jacobellis nyomozó | Trokán Péter | |
Kenguru Jack | Kangaroo Jack | Salvatore 'Sal' Maggio | Sörös Sándor | |
2002 | Julius Caesar (TV film) | Julius Caesar (TV) | Marcus Cato pilátus (ifjabb Cato) | - |
Kapj el, ha tudsz | Catch Me If You Can | Frank Abagnale | Végvári Tamás | |
Sírhely kilátással – Nincs esküvő, csak temetés | Plots with a View | Frank KoporSó | Rosta Sándor | |
A házimaci | The Country Bears | Reed Thimple | - | |
Biliárd életre-halálra | Poolhall Junkies | Mike | Kőszegi Ákos | |
2001 | A királyné nyakéke (TV Film) | The Affair of the Necklace (TV) | Cagliostro gróf | - |
Amerika kedvencei | America's Sweethearts | Hal Weidmann | Barbinek Péter | |
Kismocsok | Joe Dirt | Clem | Végvári Tamás | |
Scotland, Pennsylvania | Scotland, Pa. | Ernie McDuff hadnagy | - | |
2000 | Alkalom szüli a… | The Opportunists | Victor 'Vic' Kelly | |
Az arkangyal szárnyalása | The Prophecy 3: The Ascent | Gabriel arkangyal | ||
1999 | Viszlát, gengszter! | Kiss Toledo Goodbye | Max | |
A tél vége (TV film) | Sarah, Plain and Tall: Winter's End (TV) | Jacob Witting | ||
Az Álmosvölgy legendája | Sleepy Hollow | A hesseni fej nélküli lovas | nem szólal meg | |
Vendetta (TV film) | Vendetta (TV) | James Houston | - | |
Csapás a múltból | Blast from the Past | Calvin Webber | Rosta Sándor | |
1998 | - | Trance | Bill Ferriter nagybácsi | - |
New Rose Hotel | New Rose Hotel | Fox | ||
- | Illuminata | Bevalaqua | ||
Az angyalok háborúja 2. | The Prophecy II | Gabriel arkangyal | ||
1997 | Egértanya | Mousehunt | Caeser, az Exterminátor | Kőszegi Ákos |
Tökéletlenek | Suicide Kings | Carlo Bartolucci/ Charlie Barret | Barbinek Péter | |
Segítség, elraboltam magam! | Excess Baggage | Raymond 'Ray' Perkins | ||
- | Touch | Bill Hill | - | |
1996 | Az utolsó emberig | Last Man Standing | Hickey | Galkó Balázs |
A temetés | The Funeral | Raimundo Tempio | - | |
A graffiti királya | Basquiat | a riporter | ||
1995 | Holtidő | Nick of Time | Mr. Smith | Barbinek Péter |
Leszámolás Denverben | Things to Do in Denver When You're Dead | a férfi a tervvel | ||
Kutass és rombolj | Search and Destroy | Kim Ulander | - | |
Vad oldal | Wild Side | Bruno Buckingham | ||
Angyalok háborúja | The Prophecy | Gabriel arkangyal | ||
Menekülés a pokolból | The Addiction | Peina | ||
Celluloid | Celluloide | Rod Geiger | ||
1994 | Ponyvaregény | Pulp Fiction | Koons kapitány | Mihályi Győző |
Csalóka | A Business Affair | Vanni Corso | - | |
1993 | Wayne világa 2. | Wayne’s World 2 | Bobby Cahn | Reisenbüchler Sándor |
Tiszta románc | True Romance | Vincenzo Coccotti | 1. Haás Vander Péter; 2. Barbinek Péter | |
Szélhámosok (TV Film) | Scam (TV) | Jack Shanks | - | |
A szél ellenében (TV film) | Skylark (TV) | Jacob Witting | ||
1992 | - | Le grand pardon II | Pasco Meisner | |
Batman visszatér | Batman Returns | Max Shreck | Végvári Tamás | |
A mecénás szeretője | Mistress | Warren Zell | Lux Ádám | |
1991 | Amerikai gyilkosság | Al-American Murder | P.J. Decker | Tóth Tamás II |
McBain | McBain | McBain | Szakácsi Sándor | |
Feleség kerestetik (TV film) | Sarah, Plain and Tall (TV) | Jacob Witting | Hegedűs D. Géza | |
1990 | Idegenek Velencében | The Comfort of Strangers | Robert | - |
New York királya | King of New York | Frank White | ||
1989 | Idegenek áldozata | Communion | Whitley Strieber | |
1988 | A hallgatag bunyós | Homeboy | Wesley Pendergass | 1. Barbinek Péter; 2. Sinkovits-Vitay András |
Csizmás kandúr | Puss in Boots | Csizmás Kandúr | - | |
Biloxi Blues | Biloxi Blues | Toomey őrmester | Cseke Péter | |
A milagrói babháború | The Milagro Beanfield War | Kyril Montana | - | |
1987 | Halálzóna | Deadline | Don Stevens | |
1986 | Lőtávolban | At Close Range | idősebb Brad Whitewood | Felföldi László |
1985 | 007 – Halálvágta | A View to Kill | Max Zorin | 1. Csankó Zoltán; 2. Rába Roland |
1983 | Stephen King: A holtsáv | The Dead Zone | Johnny Smith | Lux Ádám |
Agyhalál | Brainstorm | Michael Brace | Forgács Péter | |
1981 | Filléreső | Pennies from Heaven | Tom | - |
Ki is vagyok én most? | Who Am I This Time? | Harry Nash | ||
A mennyország kapuja | Heaven’s Gate | Nathan D. Champion | ||
1980 | A háború kutyái | The Dogs of War | Jamie Shannon | Epres Attila |
1979 | Utolsó ölelés | Last Embrance | Eckart | - |
1978 | A szarvasvadász | The Deer Hunter | Nikanor 'Nick' Chevoteravich | Stohl András |
- | Shoot the Sun Down | Mr. Rainbow | - | |
1977 | Roseland | Roseland | Russel | |
Annie Hall | Annie Hall | Duane Hall | Sörös Sándor | |
1997 | Az őrszem | The Sentinel | Rizzo nyomozó | - |
1976 | Következő megálló: Greenwich Village | Next Stop, Greenwich Village | Robert Fulmer | |
1975 | - | Valley Forge (TV) | a messiás | |
1972 | The Happiness Cage | James H. Reese közlegény | ||
1971 | Az Anderson magnószalagok | The Anderson Tapes | a Kölyök | |
1970 | Kleopátra | Cleopatra | srác | |
1969 | - | Me and My Brother | a rendező | |
The Three Musketeers (TV) | John Felton | |||
1966 | Barefoot in Athens (TV) | Lamprocles |
Sorozat megjelenései és rövidfilmjei[szerkesztés]
Év | Cím | Eredeti cím | Szerep | Megjegyzés |
---|---|---|---|---|
2009 | A stúdió (sorozat) | 30 Rock | Christopher Walken | egy epizód |
2008 | - | Disaster! A Major Motion Picture Ride... | Frank Kincaid | rövidfilm |
2002 | Engine Trouble | Rusty | ||
1984 | The Guiding Light | Michael 'Mike' Bauer | két epizód | |
1977 | Kojak (sorozat) | Kojak | Ben Wiley | egy epizód |
1970 | - | Hawaii Five-O (series) | Walt Karmer | |
1970 | New York Television Theatre (series) | |||
1963 | Naked City (series) | Chris Johannis | ||
1956 | The Boy Who Saw Through | Ernest | rövidfilm | |
1954 | The Motorola Television Hour (series) | - | egy epizód | |
1953 | The Wonderful John Acton (series) | Kevin Acton | ? epizód |
Színházi szerepei[szerkesztés]
Év | Cím | Eredeti cím | Szerep | Hol játszották | Mettől meddig ment |
---|---|---|---|---|---|
2010 | A Behanding in Spokane | Carmichael | Schoenfeld színház | 2010.03.4. – 2010.06.6. | |
2001 | Sirály | The Seagull | Sorin | Delacorte színház | 2001.07.24. – 2001.08.26. |
2000 | - | The Dead | Gabriel Conroy | Belasco színház | 2000.01.11. – 2000.04.16. |
1995 | - | Him | Elvis Presley | New York Shakespeare Fesztivál | |
1984 | Zűrzavar | Hurlyburly | Mickey | Ethel Barrymore Színház | 1984.08.07. – 1985.06.02. |
1975 | Az ifjúság édes madara | Sweet Bird of Youth | Chance Wayne | Harkness Színház | 1975.12.29. – 1976.02.08. |
1973 | A velencei kalmár | The Merchant of Venice | Bassanio | Vivian Beaumont Színház | 1973.03.01. – 1973.04.07. |
1973 | - | The Plough and the Stars | Jack Clitheroe | Vivian Beaumont Színház | 1973.01.04. – 1973.02.10. |
1972 | - | Enemies | Sintsov | Vivian Beaumont Színház | 1972.11.09. – 1972.12.16. |
1967 | - | The Unknown Soldier and His Wife | Ismeretlen Katona | 1. Vivian Beaumont Színház 2. George Abbott Színház |
1. 1967.07.06. – 1967.09.16. 2. 1967.09.18. – 1967.11.12. |
1966 | Tetovált rózsa | The Rose Tattoo | Jack Hunter | Billy Rose Színház | 1966.11.09. – 1966.12.31. |
1966 | Az oroszlán télen | The Lion in Winter | Fülöp király | Ambassador Színház | 1966.03.03. – 1966.05.27. |
1965 | - | Baker Street | első számú gyilkos | 1. Broadway Színház 2. Martin Beck Színház |
1. 1965.02.02. – 1965.11.30. 2. 1965.11.03. – 1965.11.14. |
1964 | - | High Spirits | zenés együttes | Alvin Színház | 1964.04.07. – 1965.02.27. |
1958 | - | J.B. | David | ANTA Játékház | 1958.12.11. – 1959.10.24. |
1958 | - | The Visit | Karl Schill | 1. Lunt-Fontanne Színház 2. Morosco Színház |
1. 1958.05.05. – 1958.07.05. 2. 1958.08.20. – 1958.11.29. |
1952 | - | The Climate of Eden | Berton | Martin Beck Színház | 1952.11.13. – 1952.11.22. |
Más műfajokban[szerkesztés]
Videójátékban:
True Crime: New York City (2005) – George
True Crime: Streets of LA (2003) – George
Ripper (1996) – Vince Magnotta nyomozó
Privateer 2.: The Darkening (1996) – David Hassan
Videóklipekben:
Madonna (Bad Girl)
Skid Row (Breakin' Down)
Fatboy Slim (Weapon of Choice)
CD: The Raven (Edgar Allan Poe) – Closed on Account of Rabies
Díjai és jelölései[szerkesztés]
Filmes díjai és jelölései[szerkesztés]
Oscar-díj | |||
---|---|---|---|
2003 | jelölés: | Oscar-díj a legjobb férfi mellékszereplő | Kapj el, ha tudsz! |
1979 | díj: | Oscar-díj a legjobb férfi mellékszereplő | A szarvasvadász |
BAFTA-díj | |||
2003 | díj: | BAFTA-díj a legjobb férfi mellékszereplő | Kapj el, ha tudsz! |
1980 | jelölés: | BAFTA-díj a legjobb férfi mellékszereplő | A szarvasvadász |
Emmy-díj | |||
1991 | jelölés: | Emmy-díj – legjobb férfi főszereplő (televíziós minisorozat vagy tévéfilm) | Feleség kerestetik |
Golden Globe-díj | |||
1979 | jelölés: | Golden Globe-díj – a legjobb férfi mellékszereplő | A szarvasvadász |
Amerikai Fantázia és Horrorfilmek Akadémia-díj | |||
2000 | jelölés: | Szaturnusz-díj – Legjobb férfi mellékszereplő | Az Álmosvölgy legendája |
1996 | jelölés: | Szaturnusz-díj – Legjobb férfi mellékszereplő | Az angyalok háborúja |
1984 | jelölés: | Szaturnusz-díj – Legjobb színész | Stephen King: A holtsáv |
Amerikai Komédia-díj | |||
2001 | díj: | Amerikai Komédia-díj – Legjobb meghívott színész tv-sorozatban | Saturday Night Live |
Arany Málna díj | |||
2004 | jelölés: | Legrosszabb férfi mellékszereplő | Gengszter románc |
2003 | jelölés: | Legrosszabb férfi mellékszereplő | A házimaci |
Broadcast Filmkritikusok Egyesülete | |||
2008 | jelölés: | Critics Choice-díj – Legjobb filmes csapat | Hajlakk |
Dallas Filmkritikusok Egyesülete | |||
2003 | jelölés: | DFWFCA-díj – Legjobb férfi mellékszereplő | Kapj el, ha tudsz! |
Filmszínészek Egyesülete-díj | |||
2008 | jelölés: | Legjobb filmes csapat | Hajlakk |
2003 | díj: | Legjobb férfi mellékszereplő | Kapj el, ha tudsz! |
Hollywood Filmfesztivál | |||
2007 | díj: | Hollywood Film-díj – Az év csapata | Hajlakk |
MTV Movie Awards | |||
2000 | jelölés: | Legjobb negatív szereplő | Az Álmosvölgy legendája |
Montréal Világ Filmfesztivál | |||
2004 | díj: | Legjobb férfi alakítás | A kanyaron túl |
Málaga Nemzetközi Fantasztikus Film Hét | |||
1997 | díj: | Különdíj | Menekülés a pokolból |
Nemzeti Filmkritikusok Egyesülete | |||
2003 | díj: | NSFC-díj – Legjobb mellékszereplő | Kapj el, ha tudsz! |
1979 | jelölés: | NSFC-díj – Legjobb mellékszereplő – 2. hely | A szarvasvadász |
New York-i Filmkritikusok Egyesülete | |||
1978 | díj: | NYFCC-díj – Legjobb mellékszereplő | A szarvasvadász! |
Palm Springs Nemzetközi Filmfesztivál | |||
2008 | díj: | Legjobb filmes csapat | Hajlakk |
Satellite-díj | |||
2005 | díj: | Arany Satellite – Legjobb férfi mellékszereplő – dráma kategória | A kanyaron túl |
Sanghaji Nemzetközi TV Fesztivál | |||
1988 | díj: | Magnólia-díj – Legjobb színész | Halálzóna |
Vancouveri Filmkritikusok Egyesülete | |||
2003 | jelölés: | VFCC-díj – Legjobb férfi mellékszereplő | Kapj el, ha tudsz! |
Egyéb filmes díjak[szerkesztés]
- Hasty Puding Színészet-díj (2009) – Az év embere
- CineVegas Nemzetközi Filmfesztivál (2005) – Tisztelet-díj
- ShoWest Egyezmény (2003) – Az év mellékszereplője
- USA Filmfesztivál (2005) – Artista Gála-díj
- Gotham-díj (1995) – Színész-díj
Színházi díjai és jelölései[szerkesztés]
Clarence Derwent-díj | |||
---|---|---|---|
1966 | díj: | Clarence Derwent-díj | Az oroszlán télen |
Dráma Deszka-díj | |||
1970 | díj: | Legjobb férfi alakítás | Lemon Sky |
Joseph Jefferson-díj | |||
1975 | jelölés: | Jeff-díj – Legjobb meghívott artista | Az ifjúság édes madara |
1970 | díj: | Jeff-díj | The Night Thoreau Spent in Jail |
Off-Broadway Színház-díj | |||
1981 | díj: | Obie-díj | Sirály |
1975 | díj: | Obie-díj | Kid Champion |
Tony-díj | |||
2010 | jelölés: | Tony-díj – Legjobb férfi alakítás | A Behanding in Spokane |
2000 | jelölés: | Tony-díj – Legjobb férfi alakítás musicalben | The Dead |
Világ Színház-díj | |||
1966 | díj: | Világ Színház-díj | Tetovált rózsa |
Egyéb színházi díjai[szerkesztés]
- Joseph Papp's Public Rádió Színház-díj
- Shakespeare Színház-díj – Will díj
Jegyzetek[szerkesztés]
- ↑ Integrált katalógustár (német és angol nyelven). (Hozzáférés: 2014. április 27.)
- ↑ SNAC (angol nyelven). (Hozzáférés: 2017. október 9.)
- ↑ Internet Broadway Database (angol nyelven). (Hozzáférés: 2017. október 9.)
- ↑ Internet Broadway Database (angol nyelven). (Hozzáférés: 2017. október 9.)
- ↑ Internet Broadway Database (angol nyelven). (Hozzáférés: 2017. október 9.)
- ↑ http://www.theatreworldawards.org/past-recipients.html
Fordítás[szerkesztés]
- Ez a szócikk részben vagy egészben a Christopher_Walken című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.
További információk[szerkesztés]
- Christopher Walken a PORT.hu-n (magyarul)
- Christopher Walken az Internetes Szinkronadatbázisban (magyarul)
- Christopher Walken az Internet Movie Database-ben (angolul)
- Christopher Walken a Rotten Tomatoeson (angolul)
- Christopher Walken a Filmkatalógus.hu-n
|