„Toronto” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[nem ellenőrzött változat][nem ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Gyuree19 (vitalap | szerkesztései)
Gyuree19 (vitalap | szerkesztései)
48. sor: 48. sor:
A metrón gyakoriak az ideiglenes leállások, de általában nem tartanak sokáig.
A metrón gyakoriak az ideiglenes leállások, de általában nem tartanak sokáig.


==='''Jövő'''===
A városba folyamatosan épül a Yonge-Spadina metró hosszabbítása és az Eglinton Crosstown LRT. (itt lehet róla angolul olvasni [https://en.wikipedia.org/wiki/Eglinton_Crosstown_line bővebben]), valamint hamarosan forgalomba áll 150 csuklós busz és új Streetcar-ok.

==='''Érdekesség'''===
Csuklós autóbusz Toronto városába 10 éve nincs, a legutóbbi típus az Ikarus-Orion 286-os a félig meddig magyar gyártmányú autóbusz volt.
==A város szülöttei==
==A város szülöttei==



A lap 2013. október 15., 05:16-kori változata

Toronto
CN Tower és a Skydome az Ontario-tó felől
CN Tower és a Skydome az Ontario-tó felől
Toronto címere
Toronto címere
Toronto zászlaja
Toronto zászlaja
Mottó: Diversity Our Strength
Közigazgatási adatok
Ország Kanada
TartományOntario
Alapítás éve1834. március 6.
PolgármesterRob Ford
IrányítószámM
Körzethívószám
  • 416
  • 647
  • 437
Testvérvárosok
Népesség
Népesség2 794 356 fő (2021)[1]
Népsűrűség3 939,4 fő/km²
Földrajzi adatok
Tszf. magasság76 m
Terület629,91 km²
IdőzónaEST, UTC-5
Elhelyezkedése
Toronto (Kanada)
Toronto
Toronto
Pozíció Kanada térképén
é. sz. 43° 39′, ny. h. 79° 23′Koordináták: é. sz. 43° 39′, ny. h. 79° 23′
Toronto weboldala
A Wikimédia Commons tartalmaz Toronto témájú médiaállományokat.

Toronto Ontario tartomány fővárosa és egyben Kanada legnagyobb városa, igazi világváros, egyben a világ egyik legmultikulturálisabb városa: elővárosaival együtt mintegy 5,5 milliós lakossága közel 100 nációból kerül ki. Kanada üzleti központja és gazdasági motorja.

1994-ben a The Economist a világ legélhetőbb városának választotta. Az Economist Intelligence Unit 2013-as rangsora szerint a világ negyedik legélhetőbb városa.[2]

Történelem

Toronto nevének jelentése irokéz nyelven „a hely, ahol a fák a vízben állnak”, mely a mai Simcoe-tóra utalt, ahol a huron indiánok facölöpöket vertek a tóba, hogy könnyebben tudjanak halászni. Az első európaiak a vidéken francia szőrmekereskedők voltak, akik „Fort Rouillé” néven alapítottak 1750-ben a közelben egy kereskedelmi állomást. Az elő nagy migrációs hullám az Amerikai függetlenségi háború alatt és után érte a környéket, mikor az amerikai gyarmatokon élő, briteket támogató lojalisták távozni kényszerültek a későbbi állam területéről. Habár ők Toronto néven alapítottak egy apró falucskát a mai város helyén, alig több, mint tíz évvel később, 1793. július 29-én Kanada akkori kormányzója John Graves Simcoe az azóta megszűnt Felső-Kanada tartomány székhelyének választotta és York néven egy várost emeltetett a helyére. Az 1812-es háborúban bevették az amerikaiak és nagy részét el is pusztították, a háború után mégis a Kanadába irányuló bevándorlás egyik elsődleges célállomása lett. York város 1834. március 6-án ünnepélyes keretek között újrakeresztelte saját magát, és ismét felvette az eredeti alapításkori nevét, ezzel ezt a dátumot téve meg Toronto város születésének is. A Nagy-tavakon az 1840-es, 1850-es években beindult hajóforgalom (A város az egyik nagy tó, az Ontario-tó partján fekszik), majd az ebből következő gazdasági robbanás komoly bevándorlási hullámot indított Kanada felé, mely révén az 1970-es években Toronto, Montréalt megelőzve, az ország legnagyobb városává nőtte ki magát, átvéve annak központi gazdasági, üzleti és kulturális szerepét is. A torontói tőzsde ma a világ vezető tőzsdéi közé tartozik.

Gazdaság

Toronto GDP-je 305 milliárd USD, ami a világ 7-ik legnagyobb városi gazdaságává teszi. Kanada pénzügyi, ipari, kulturális és piacgazdasági központja. Tőzsdéje a TSX, a világ hatodik legnagyobb és a világ első elektronikusan vezérelt tőzsdéje. A Bay Steet-en helyezkedik el ami, a New York-i Wall Street kanadai megfelelője.

bélyegkép

Tömegközlekedés

Fájl:Ttc-1515.jpg
A TTC egyik Hybrid busza
Fájl:Ttc-streetcaruj.jpg
A TTC egyik villamosa a Queen Street-en
Fájl:TTC-rocket.jpg
A TTC legújabb metrójai egyike (Rocket)

A város tömegközlekedését a Toronto Transit Commission avagy TTC vállalat tartja kézben. Ontario tartomány fővárosában és Kanada legnépesebb városában a tömegközlekedés fő formái a „subway” (metró), a „streetcar” (villamos), és a „bus” (busz). Emellett még fontos szerepet játszanak a scarborough-i LRT-k (Könnyű vasút) és a „Go Train” elnevezésű HÉV-járatok is. Trolibuszok nincsenek Torontóban, de a múltban voltak. Az utolsó trolibuszvonalakat a városban 1993-ban szüntették meg.

A leggyorsabb és legmegbízhatóbb utazási mód a metró, majd utána a villamos. Minél távolabb esik egy adott terület a belvárostól, annál valószínűbb, hogy csupán ritkán (20-30 percenként) jár arra busz.

Jegyárak

A jegyárak elég gyorsan emelkedtek az elmúlt 5-6 évben. 2000-ben még 2 kanadai dollárba kerültek a jegyek, ma már $2,75 az ár.

A legutóbbi jegyáremelésnél nyilvánossá vált egy jelentés, miszerint a TTC olyan olcsó áron árulja reklámfelületeit, hogy az összes reklámbevétel nem haladja meg egy $0,25-os jegyáremelés bevételét. Ezt követően természetesen további újságcikkekben felmerült, hogy a TTC miért nem a reklámozási díjakat emeli, a jegyárak helyett. Ez azonban előreláthatóan nem befolyásolja a jegyáremelést.

Megbízhatóság

A buszok és villamosok gyakran pontatlanok, és nem ritka látvány három villamos közvetlenül egymás után (ami az elvileg 10 percenkénti villamosérkezés esetén azt jelenti, hogy a következő járat kb. 30 perc múlva érkezik majd). Ez a busz- és villamostumultus azzal magyarázható, hogy a járművezetők egy adott számú „futamot” kötelesek elvégezni a munkaidőszakuk alatt, így ha egy sofőr az utolsó futamán van, akkor minél inkább siet, annál hamarabb mehet haza vagy ebédszünetre.

A metrón gyakoriak az ideiglenes leállások, de általában nem tartanak sokáig.

Jövő

A városba folyamatosan épül a Yonge-Spadina metró hosszabbítása és az Eglinton Crosstown LRT. (itt lehet róla angolul olvasni bővebben), valamint hamarosan forgalomba áll 150 csuklós busz és új Streetcar-ok.

Érdekesség

Csuklós autóbusz Toronto városába 10 éve nincs, a legutóbbi típus az Ikarus-Orion 286-os a félig meddig magyar gyártmányú autóbusz volt.

A város szülöttei

Magyar származású torontói lakosok

Sport

Klub Liga Stadion Alapítás éve Bajnoki címek
Toronto Argonauts CFL Amerikai futball Rogers Centre
1873
15
Toronto Maple Leafs NHL Jégkorong Air Canada Centre
1917
13
Toronto Maple Leafs IBL Baseball Christie Pits
1969
7
Toronto Blue Jays MLB Baseball Rogers Centre
1977
2
Toronto Raptors NBA Kosárlabda Air Canada Centre
1995
0
Toronto Lynx USL Labdarúgás Centennial Park Stadium
1997
0
Toronto St. Michaels Majors OHL Jégkorong St. Michael's College School Arena
1997
0
Toronto Rock NLL Lacrosse Air Canada Centre
1998
5
Toronto Marlies AHL Jégkorong Ricoh Coliseum
2005
0
Toronto FC MLS Labdarúgás National Soccer Stadium at Exhibition Place
2007
0

Látnivalók

Testvérvárosai

Torontónak ma 10 testvérvárosa van.[3]

 

Panoráma

Toronto képe a CN Tower-ből
Toronto képe a CN Tower-ből

Jegyzetek

Commons:Category:Toronto
A Wikimédia Commons tartalmaz Toronto témájú médiaállományokat.



Külső hivatkozások

Torontó hírei magyarul a "Kanada Világa - a kanadai magyar szó" hírportálon

Kanadai Magyar Hálózat | Torontói magyar szervezetek, szolgáltatások, üzletek, események, apróhirdetések

Torontóról minden magyarul