Csoportos tuskógomba

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Dj (vitalap | szerkesztései) 2020. december 16., 11:27-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (jav)
Csoportos tuskógomba
Rendszertani besorolás
Ország: Gombák (Fungi)
Törzs: Bazídiumos gombák (Basidiomycota)
Osztály: Osztatlan bazídiumú gombák (Homobasidiomycetes)
Rend: Kalaposgombák (Agaricales)
Család: Pereszkefélék (Tricholomataceae)
Nemzetség: Tuskógombák (Armillaria)
Tudományos név
Desarmillaria tabescens
Szinonimák
  • Armillariella tabescens
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Csoportos tuskógomba témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Csoportos tuskógomba témájú médiaállományokat és Csoportos tuskógomba témájú kategóriát.

Csoportos tuskógomba
mikológiai jellemzői
Étkezési érték:
ehető
nyersen mérgező
 
Életmód
Tráma
Spórapor

szaprotróf

lemezes

fehér
Kalap
Lemezek
Tönk

púpos

vagy lapos

kissé lefutók

galléros

A csoportos tuskógomba (Armillaria tabescens) az osztatlan bazídiumú gombák (Homobasidiomycetes) osztályának a kalaposgombák (Agaricales) rendjébe, ezen belül a pereszkefélék (Tricholomataceae) családjába tartozó faj.

Megjelenése

A csoportos tuskógomba csoportosan növő, gyakori gombafaj. A kifejlődött példányok kalapjának átmérője 2-7 centiméter körüli átmérőjű, fiatalon domború, majd idősebb korában ellaposodik és beméllyed. Színe változó árnyalatú, barna vagy barnássárgás, erősen pikkelyezett, melyeknek színe a kalapéval megegyezik.

A gomba lemezei sűrűn állóak, a tönkhöz nőttek, fiatalon fehéresek, idővel barnává válnak. A tönk általában 5 - 10 centiméter hosszú, színe okkeres árnyalatú. Gallérja nincs.

Élőhelye, összetéveszthetősége

A csoportos tuskógomba kizárólag élő vagy elhalt fákon nő, leggyakrabban tölgyfákon élősködik. Termő ideje augusztustól novemberig tart.

Rokonai közül leginkább a szintén - feltételesen! - ehető gyűrűs tuskogombával téveszthető össze, ez azonban nagyobb termetű és nagy átmérőjű gyűrűvel rendelkezik. Felületesen hasonlít a halálosan mérgező fenyves sisakgombára is, mely azonban kisebb termetű, kalapja világosabb sárga és rendszerint egyesével vagy kisebb csoportokban terem.

Felhasználhatósága

Csak a fiatalabb kalapokat gyűjtsük. Óvatosan fogyasszuk, mivel nyersen gyomor-, valamint bélpanaszokat okozhat. 20-25 perces főzést igényel, főzőlevét pedig öntsük le.

Források