Körtemplom
Ezt a szócikket át kellene olvasni, ellenőrizni a szöveg helyesírását és nyelvhelyességét, a tulajdonnevek átírását. Esetleges további megjegyzések a vitalapon. |
![]() |
Ez a szócikk vagy szakasz lektorálásra, tartalmi javításokra szorul. |





A körtemplom vagy kerektemplom a centrális alaprajzú templomépületek hagyományos típusa, amelyek alaprajza többé-kevésbé kör alakú. Az épület gyakran kupolával fedett. Időnként a rotunda nevet használják rá, ez utóbbi azonban világi célú épület vagy helyiség is lehet.
A körtemplom kialakulása[szerkesztés]
A két legősibbnek tekinthető körtemplom Göbekli tepe és Stonehenge oszlopkörökből álló, megalit építménye. Göbekli tepe Kisázsiában, a mai Törökország területén található, az Eufrátesz felső folyásának vidékén. Göbekli tepe korát mintegy 12 000 évre becsülik a kutatók. A Stonehenge Angliában található, 5100 éves.
A körtemplomokat általában a római Pantheonra vezetik vissza, de Rómában emellett van egy másik nevezetes körtemplom is, a Santo Stefano Rotondo. A centrális terek használata a római mellett a görög építészetben is megtalálható.
Egy másik forrás - különösen a magyar körtemplomok viszonylatában - a jurta kör alakjából eredezteti őket.
Nem szabad figyelmen kívül hagyni a közép-ázsiai Horezm területén álló Koy-Krylgan Kala (Kr. e. 4-3. század) kör alakú templomát, ami jóval régebbi, mint a római Pantheon, és meg kell továbbá említeni a Málta és Szardínia szigetén található nurágh-épületeket is, hogy teljes képet kapjunk.
A közép-európai rotundák jelentősége[szerkesztés]
A rotundák széles körben elterjedtek Közép-Európában, történelmi és építészeti értékük igen jelentős. Nagy számban épültek ilyen templomok a 9-11. században Magyarországon, Csehországban, Lengyelországban, Horvátországban, Ausztriában, Németországban, az egykori Morvaországban, Dalmáciában és Bajorországban. A rotundák leggyakrabban a 6-9 méter közötti átmérővel, és a keleten apszissal rendelkeznek. Néha 4 apszist is illesztettek hozzá a négy égtáj irányában, és az ilyen négykaréjos templomok is elterjedtek, a Kaukázusban is megtalálhatók.
Rotundák a Kárpát-medencében[szerkesztés]
A körtemplomoknak sokféle változata terjedt el Kárpát-medencében a középkorban. Több épségben áll ma is (Nagytótlak, Kallósd, Kissikátor, Bény, Süvete, Kisperlász), sok helyen viszont régészeti föltárás hozta a felszínre az alapokat. Például Sárospatakon egy ilyen körtemplom alapfalon egy kör alakú „hajót” látunk és a keleti apszist.
Fontos szerepe ezeknek a rotundáknak az, hogy jelzik egyes templomok építési, bővítési állomásait. Alagi major romjai Dunakeszin mutatják, hogyan bővítették a templomot az apszis irányába, kelet felé. Egy nagyobb szabású bővítésre látunk példát Isaszegen, ahol a központi helyen álló rotundát kelet felé is, és nyugat felé is bővítették, vagyis ráépítették a keletelt gótikus templomot. Más esetekben a körtemplom a nyugati irányban megépített kisebb (Szalonna), vagy tekintélyesebb méretű hajó (Bagod-Vitenyédszentpál, Hidegség, Vágkeresztúr, Ipolykiskeszi, Herencsény, Gerény) keleti apszisa lett úgy, hogy a körtemplom nyugati falát elbontották.
Rotundák a Kaukázusban[szerkesztés]
Az érdekes kapcsolat figyelhető meg a közép-európai rotundák és a kaukázusban, a 9-11. századi Örményországban épített rotundák között . A legvilágosabban ez a hatkaréjos rotundák esetében ismerhető föl. Karcsa, Gerény, Kiszombor (Kárpát-medence) templomaival rokonságot mutatnak a következő kaukázusvidéki örmény templomok: Aragatz, Bagaran (az egykori főváros), Bagnayr, Botshor és Kiagmis Alti. Megtalálhatók azonban a nyolckaréjos, nyolcosztású centrális épületek is az örmény művészetben: Aniban, Irindben, Varzhahanban, Ninozmindában. Csemegi József építész az elsők között mutatott rá a Közép-európai és a kaukázusi építészeti kapcsolatokra.
Körtemplom és bazilika együttesek[szerkesztés]
A körtemplom egy jellegzetes épületegyüttesben is megtalálható, ez a bazilika nyugati oldalán álló körtemplom (keresztelő kápolna). Magyarországon a jáki épületegyüttest, a középkori Magyarországon (ma Szlovákiában) pedig a bényi együttest említhetjük.A legismertebb ilyen együttesek az Itáliában találhatók, Firenze, Pisa, Parma városában.
Nevezetes körtemplomok[szerkesztés]
„Kerektemplomok”[szerkesztés]
- Esztergom, Szent Anna-templom
- Székesfehérvár, Prohászka Ottokár-emléktemplom
- Ösküi kerektemplom
- Szilvásvárad
- Kallósd, Szent Anna-templom
- Sopron
- Vésztő, Csolt-monostor
- Kiszombor, római katolikus kerektemplom
- Balatonfüred, Kerektemplom
- Kisbény (Bény része) (12. századi)
- Kissikátor
- Süvete
- Karcsa
- Szepesmindszent
- Szent János apostol görögkatolikus templom (Kazincbarcika)
- Kallósdi kerektemplom
Egyéb körtemplomok[szerkesztés]
- Szakolca (Szlovákia) – Szent György körtemplom
- Kisperlász
- Diósjenő
- Bagod-Vitenyédszentpál
- Gerény
- Guraszáda
- Haraszt
- Ják
- Kézdiszentlélek
- Körmöcbánya
- Herencsény, feltételezett, az apszis
- Palkonya
- Pápoc
- Pétervására -kápolna
- Székelyudvarhely
- Szalonna Szalonnai református templom
Körtemplomok alapfalai[szerkesztés]
- Sárospatak
- Boldva
- Kisnána
- Dunakeszi, Alagi major
- Isaszeg, a temetőben álló régi római katolikus templom ráépült az alapfalaira
- Nagykőrös
- Abasár
Körtemplomok Nyugat-Európában[szerkesztés]
- Santo Stefano Rotondo, Róma - a magyar zarándokok temploma
- Tomar (Portugália) – a templomosok körtemploma
- The Holy Sepulchre, Cambridge, Anglia
- Thorsager, Jütland, Dánia
- Horne, Fyn, Dánia
- Nylars, Bornholm, Dánia
- Olsker, Bornholm, Dánia
- Østerlars, Bornholm, Dánia
- Hagby, Svédország
- Patronell, Alsó-Ausztria
- Zadar Szent Donát templom
- Aachen, Magyar kápolna
Világi rotundák[szerkesztés]
- A klasszicizmus divatba hozta Európa-szerte a rotundaépítést. Izabela Czartoryska lengyel hercegnő 1801-ben építtette a Szibüllák temploma (lengyelül: Świątynia Sybilli) nevű rotundát, mely Közép-Európa első múzeumaként szolgált és a mai Czartoryski Múzeum alapját adta.
- A panorámaképek 19. századi divatja ugyancsak ösztönözte a rotundaépítést egész Európában. Nálunk a Városligetben, a mai Szépművészeti Múzeum helyén állt egy ilyen, itt állították ki a Feszty-körképet. Ideiglenes kiállítóhelyek is létesültek a parkban, ahol többek között Jan Styka Racławicei körkép és Erdélyi körkép című alkotásait mutatták be.
További információk[szerkesztés]
- Gervers-Molnár Vera (1972): A középkori Magyarország rotundái. (Rotunda in the Medieval Hungary). Akadémiai, Budapest
- Sena Sekulić-Gvozdanović (1994): Templom erődítések Horvátországban. Tankönyvkiadó, Zágráb. https://web.archive.org/web/20151210183603/http://jupiter.elte.hu/aahrtemplomvarak/hr%20templomvarak.htm
- Bakay Kornél (1997, 1998, 2005): Őstörténetünk régészeti forrásai. I. II. III. Miskolci Bölcsész Egyesület, Miskolc
- Gerő László (1984): Magyar műemléki ABC. Budapest,
- Guzsik Tamás (2001): Beszélő kövek. https://web.archive.org/web/20080613222618/http://arch.eptort.bme.hu/epitesz3.html#1
- Hidegség temploma, beépített rotunda. https://web.archive.org/web/20080511045347/http://www.hidegseg.hu/hs.php?muv=sztandras_templom&state=aHU6VmVuZOlnOjo03
- Dékány Tibor: Négykaréjos kápolnák nyomában. https://web.archive.org/web/20060919214221/http://www.sulinet.hu/eletestudomany/archiv/1998/9830/szent/szent.html
- Valter Ilona (2005): Árpád-kori téglatemplomok Nyugat-Dunántúlon. Budapest
- Varga Géza: A nagytótlaki kerek egyházról https://web.archive.org/web/20080405234649/http://nagytotlak.extra.hu/
- Ludwig Emil: A süvétei körtemplom https://web.archive.org/web/20050214142255/http://flag.freeweb.hu/Rejtozkodo/56.htm
- Szőnyi O. (É.n.): Régi magyar templomok. Alte Ungarische Kirchen. Anciennes églises Hongroises. Hungarian Churches of Yore. A Műemlékek Országos Bizottsága. Mirályi Magyar Egyetemi Nyomda, Budapest.
- Horváth Z. Gy., Gondos B., Károlyi Gy. (2003): Ani, az ősi örmény főváros és magyar vonatkozásai. Romanika Kiadó, Budapest
- Szilágyi A. (2008): A Kárpát-medence Árpád-kori rotundái és centrális templomai. Semmelweis Kiadó, Budapest
- Bérczi Sz. (2010): Körtemplomok a Kárpát-medencében és Nyugat-Eurázsiában. TKTE, Budapest (ISBN 978-963-87437-6-3)
- Rotunda.lap.hu - linkgyűjtemény
|