Televisa

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Grupo Televisa

Alapítva1973. január 8.
Típusmédia konglomeráció
Tevékenységtelevíziózás, rádiós műsorok készítése
SzékhelyAvenida Vasco de Quiroga No. 2000, Col. Santa Fe
Mexikóváros, Mexikó
Nyelvekspanyol
Igazgatótanács elnökeEmilio Azcárraga Jean
KulcsemberekCristian Roberto Azcárraga (alelnök)
Dolgozók száma15.000 fő
A Grupo Televisa weboldala
A Wikimédia Commons tartalmaz Grupo Televisa témájú médiaállományokat.

A Televisa (teljes neve spanyolul: Grupo Televisa, Sociedad Anónima de Capital Variable, „Televisa Csoport Részvénytársaság”, röviden Televisa, S.A. de C.V., „Televisa Rt.”) az Azcárraga család által üzemeltetett mexikói médiakonglomeriáció, Latin-Amerika első, és a világ egyik vezető spanyol nyelven sugárzó televíziós társasága. Emblémája egy vízszintes ellipszis alakú korong nyolc egymás alatti, fentről lefelé egyre szélesedő narancssárga sávval, és a közepén egy citromsárga gömbbel. A társaság honlapja szerint „az embléma az ember szemét ábrázolja, aki a televízió képernyőjén keresztül szemléli a világot”.

Történet[szerkesztés]

A mexikói televíziózás története 1950-ben kezdődött, amikor Rómulo O’Farill vezetésével, többéves kísérletek után, megnyílt az XHTV Canal 4 nevet viselő első mexikói, egyúttal az első latin-amerikai tévéadás. 1951-ben kezdték el sugározni a baszk bevándorlók családjából származó Emilio Azcárraga Vidaurreta alapításával az XEWTV Canal 2, más néven La Voz de la América Latina desde México („Latin-Amerika Hangja Mexikóból”) nevű csatornát. Ugyanebben az évben nyitották meg a Televicentro stúdiólétesítményt a Chapultepec sugárúton, amely az új médium központja lett. 1952-ben, a latin-amerikai színes televíziózás feltalálója, Guillermo González Camarena mérnök vezetésével jött létre egy újabb, az XHGC Canal 5 azonosítót viselő csatorna. E három csatorna egyesülésével 1955-ben megalakult a Telesistema Mexicano. 1968-ban egy monterreyi cégcsoport megalapította az XHTMTV Canal 8 jelű Mexikói Független Televíziót (Televisión Independiente de México, TIM). 1972-ben Azcárraga Vidaurreta meghalt, helyére fia, Emilio Azcárraga Milmo került a vezetői székbe. 1973-ban a Telesistema Mexicano és a TIM egyesülésével jött létre a Televisión vía Satélite („Műholdas Televízió”) – röviden Televisa – a 2-es, 4-es, 5-ös és 8-as csatornák koordinálására, működtetésére és sugárzására. 1985-ben a Canal 8 megváltoztatta a nevét XEQ Canal 9-re, amely kulturális csatornának indult, majd kereskedelmivé vált. 1988 szeptemberében alapította meg a Televisa az első 24 órás spanyol nyelvű hírcsatornát, az ECO-t, amely Mexikó, az Amerikai Egyesült Államok, Közép- és Dél-Amerika, Nyugat-Európa, valamint Észak-Afrika részére sugárzott. 1997-ben a Televisa Csoport elnökségét Azcárraga Milmo halálával fia, Emilio Azcárraga Jean (Azcárraga Vidaurreta unokája) vette át. 2001-ben a Canal 9-ből Galavisión lett, a Canal 4 pedig 4TV-re változtatta a nevét.

Jelenlegi Televisa-csatornák[szerkesztés]

Canal de las Estrellas

„A sztárok csatornája” a Televisa családi műsora. Mexikó vezető tévécsatornája, és a világ vezető spanyol nyelvű adása. Naponta sugároz az Amerikai Egyesült Államok, Kanada, Közép- és Dél-Amerika, Európa, valamint Óceánia részére. Műsora telenovellákat, híradásokat, szórakoztató- és sportműsorokat stb. tartalmaz.

4TV

Mexikóváros csatornája, az egész Valle de México (Mexikói-völgy) területén sugározzák. Többek között magazinműsorokat, külföldi sorozatokat, és filmeket sugároz.

Canal 5

Különféle műsorokat sugároz, gyermekek és felnőttek részére egyaránt.

Galavisión

A szórakoztató műfaj csatornája, amelyen mindenki megtalálja a magának valót. Profilját filmek, telenovellák, sport, sorozatok, különleges események, pankráció stb. alkotják.

Stúdiók[szerkesztés]

A Televisa három stúdiókomplexummal rendelkezik. A Televisa San Ángel, amely az Adolfo López Mateos boulevardon található Mexikóváros Lomas de San Ángel Inn kerületében. Televisa San Ángel a legfőbb studiója a társaságnak, ugyanis rendszerint itt forgatják a csatorna telenovelláinak a beltéri jeleneteit. A Televisa Chapultepec a fő stúdió, ahol a termelés háromnegyed részét végzik; a Chapultepec sugárúton található. A harmadik a Televisa Santa Fe, amely a város Santa Fe nevű kerülete Vasco de Quiroga sugárútján helyezkedik el.

A Televisa Csoporthoz tartozó fontosabb társaságok[szerkesztés]

  • Televízió: Sky, Cablevisión, Televisa Networks
  • Labdarúgás: Club América, Club Necaxa, Club San Luis, Estadio Azteca
  • Kiadók: Editorial Televisa, Intermex
  • Rádió: Televisa Radio
  • Film: Videocine
  • Videózás: Televisa Home Entertainment
  • Zene: Televisa Música
  • Internet: Televisa Digital (EsMás.com)
  • Egyéb: Televisa Licencias, Apuestas Internacionales
  • Szerződött társaságok: Univisión, EMI Music Latin America

Vitatott dolgok[szerkesztés]

Politikai elfogultság[szerkesztés]

Mivel a Televisa sok különböző területen van jelen a mexikói, latin-amerikai és amerikai üzleti és politikai életben, gyakran vádolják meg a televíziótársaságot elfogultsággal és hogy félrevezető híreket sugároz olyan szervezetkről, személyekről akikkel érdekellentéte van. Maga Emilio Azcarraga Milmo a Televisa 1972-1997 közötti elnöke is úgy hivatkozott magára, hogy "az Intézményes Forradalmi Párt katonája". A párt 1929 és 2000 között megszakítás nélkül volt a mindenkori mexikói kormánypárt és adta az összes mexikói elnököt ezen időszak alatt. Milmo halála után fia, Emilio Azcarraga Jean vette át a cég vezetését, aki ígéretet tett hogy megszakítja a párttal levő összes kapcsolatot. Ennek ellenére ez a mai napi számos vitát eredményez, hogy ez valóban megtörtént-e vagy sem.[1]

Francisco Ibarra és Emilio Maurer-ügy[szerkesztés]

1991 előtt a Televisa ellenőrzés alatt tartotta a Mexikói Labdarúgó Szövetséget, amelyben ő úgy is részt vett hogy két csapatnak is tulajdonosa volt (Club Ámerica és Necaxa). Abban az évben a rivális Imevisión (ma TV Azteca) vette át az ellenőrzést a szövetség felette Francisco Ibarra megbízott elnökkel és Emilio Maurer titkárral. Mindketten komoly változásokat akartak véghez vinni, elsősorban a szponzori pénzek adminisztrációja miatt, amellyel számos tv-csatorna lejárató kampányt indított ellenük és végül kirúgták őket a szövetségtől. Mauert pedig letartóztatták és bebörtönözték. Egyes vélekedések szerint a hivatalban levő elnök Carlos Salinas is belevonódott az eljárásba, amit nem tudtak később sem megerősíteni.[2][3]

Jegyzetek[szerkesztés]

  1. La Ley Televisa. Universidad de Málaga - eumed.net. (Hozzáférés: 2010. szeptember 8.)
  2. La FMF, brazo ejecutor de Televisa. Cronica. [2013. június 23-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2002. november 9.)
  3. El debate entre el fútbol. La Jornada Morelos. [2013. január 29-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2012. május 5.)

Források[szerkesztés]