Lie-csoport
Matematika |
---|
A matematika alapjai |
Algebra |
Analízis |
Geometria |
Számelmélet |
Diszkrét matematika |
Alkalmazott matematika |
Általános |
A matematikában a Lie-csoport egy olyan csoport, amely egyszerre egy sima sokaság, és a csoportművelet tetszőlegesen sokszor differenciálható.
Egy sokaság (mint például a kör vagy a tórusz) egy olyan topologikus tér, amely lokálisan egy euklidészi térre hasonlít, a csoport pedig egy olyan struktúra, mely magában foglal egy halmazt és egy, a halmazon definiált kétváltozós műveletet, amely asszociatív (átzárójelezhető) és invertálható, azaz minden csoportelemnek van egy inverz eleme.
A Lie-csoportok alkalmasak a folytonos szimmetriák modellezésére, így a modern matematikában és fizikában rendkívüli fontossággal bírnak.
A Lie-csoportokat a norvég Sophus Lie után nevezték el, aki a folytonos transzformációcsoportok elméletének alapjait fektette le. Először ilyen struktúrákat olyan mátrixcsoportok tanulmányozásával találtak, amelyek az invertálható mátrixok csoportjának ( vagy ) részcsoportjai. Ezeket a csoportokat azóta klasszikus csoportoknak hívják, a Lie-csoportok elmélete pedig a matematika számos más területére is kiterjedt.
Minden Lie-csoport automatikusan egy topologikus csoport, mivel a csoportműveletek (az inverziót beleértve) folytonosak. Következtetésképp, mivel minden (nem feltétlenül Hausdorff) differenciálható sokaság teljesíti az első szétválaszhatósági axiómát (T1), minden Lie-csoport automatikusan Hausdorff.
Definíció
[szerkesztés]Lie-csoportnak nevezünk egy olyan csoportot, amely egyidejűleg egy sima sokaság, és a kétváltozós asszociatív csoportművelet (szorzás)
tetszőlegesen sokszor differenciálható. Az inverzfüggvény-tétel következményeképp minden Lie-csoport inverzió művelete:
is tetszőlegesen sokszor differenciálható.
Példák
[szerkesztés]Általános példák
[szerkesztés]- A valós vagy komplex számok halmaza összeadással ( vagy ) egy Lie-csoport.
- A komplex fázisok, azaz olyan komplex számok, melyek abszolút értéke egy, a szorzással együtt összefüggő Lie-csoportot () alkotnak, más néven körcsoportnak hívjuk.
- A 2x2-es valós invertálható mátrixok halmaza:
- a mátrixszorzással együtt egy olyan négydimenziós Lie-csoportot alkot, amely nem kompakt és nem összefüggő.
- A forgatást reprezentáló mátrixok csoportját a következőképp lehet egy forgásszöggel parametrizálni:
- Ez a csoport a részcsoportja, továbbá egy kompakt, összefüggő egydimenziós Lie-csoport, amely diffeomorf a körhöz.
- A speciális relativitáselméletben hasznos Minkowski- és Poincaré-csoport is Lie-csoport.
Konstrukciók
[szerkesztés]Már ismert Lie-csoportok segítségével további Lie-csoportok találhatóak:
- Két Lie-csoport Descartes-szorzata egy Lie-csoport
- Egy adott Lie-csoport bármely részcsoportja, amely topológiai értelemben egy zárt halmaz, Cartan tétele szerint egy Lie-csoport.
- Egy adott Lie-csoport egy zárt normálosztójával vett faktorhalmaza automatikusan egy Lie-csoport.
- Egy összefüggő Lie-csoport univerzális fedése egy Lie-csoport. Fontos megjegyezni, hogy egy adott differenciálható sokaság minden fedése egyaránt egy differenciálható sokaság, viszont azzal, hogy az univerzális fedést választjuk, így a csoportaxiómák teljesülésének is eleget teszünk.
Lie-csoportok Lie-algebrája
[szerkesztés]Lie-algebrának nevezünk egy vektorteret egy olyan kétváltozós művelettel , amely bilineáris, antikommutatív és a Jakobi-azonosságnak eleget tesz.
Adott Lie-csoport neutrális elemében vett tangens tere egy vektortér, általános jelölése pedig . A balról szorzás tangens leképezése a neutrális elemben egy lineáris izomorfizmus, mivel a balról szorzás egy Lie-csoportban egy diffeomorfizmus. Legyen adott , akkor bármely vektorra a következőképp definiált leképezés:
egy sima vektormező. Mivel a vektormezőkön definiált Lie-zárójel (azaz ) automatikusan teljesíti a szükséges tulajdonságokat, ezért a Lie-csoport Lie-algebrája a vektortér a következő művelettel minden vektorra:
- .
Egy Lie-csoport Lie-algebrája a neutrális elem környezetében teljes mértékben meghatározza a csoport struktúráját. Régebbi elnevezések "infinidezimális csoport"ként utalnak rá, ugyanis elemei a Lie-csoport olyan elemeinek felelnek meg, amelyek "infinidezimálisan közel" vannak a neutrális elemhez.
Exponenciális leképezés
[szerkesztés]A Lie-csoport Lie-algebrája a mátrixalgebra , ahol az exponenciális leképezés a következőképp van definiálva adott mátrixra:
- .
Amennyiben egy csoport a zárt részcsoportja, akkor automatikusan egy Lie-csoport, melynek Lie-algebrája a következő:
Az exponenciális leképezés ezen definíciója viszont nem alkalmazható olyan Lie-csoportokra, melyek nem mátrixcsoportok, így egy általánosabb konstrukcióra van szükség.
Egy adott Lie-csoport Lie-algebráján bármely vektorra bizonyítható egy egyedi egyparaméteres részcsoport létezése, amelyre . Egyparaméteres részcsoport alatt egy olyan sima leképezést értünk, melyre igaz a következő:
minden valós -re és -re, ahol az egyenlet jobb oldalán található szorzás a Lie-csoport csoportművelete. Az általánosított exponenciális leképezést pedig a következőképpen definiáljuk:
- .
Az exponenciális leképezés ezáltal tetszőlegesen sokszor differenciálható és egy diffeomorfizmus a Lie-algebrában a egy környezete és a egy környezete között. Ez a leképezés a valós számok halmazán is használt exponenciális függvény általánosítása.
Egy Lie-csoportban létezik az egységelemnek egy olyan környezete, melyen a csoportművelet (szorzás) teljes mértékben meghatározható a csoporthoz tartozó Lie-algebra Lie-zárójelével. Ezt az exponenciális leképezés segítségével a Baker-Campbell-Hausdorff formula adja meg: létezik a Lie-algebra neutrális elemének egy olyan környezete, melyben bármely -re és -ra igaz:
Amennyiben a és kommutál, a képlet egyszerűbb alakot ölt: .
A Baker-Campbell-Hausdorff formula segítségével bizonyítható, hogy bármely kétszer differenciálható Lie-csoport automatikusan valós analitikus, tehát létrehozható egy olyan sima struktúra, melyen bármely és térképre a leképezés valós analitikus.
Homomorfizmusok, izomorfizmusok és Lie fundamentális tételei
[szerkesztés]Amennyiben és Lie-csoportok, minden sima csoporthomomorfizmust Lie-csoport homomorfizmusnak nevezünk. Csoporthomomorfizmus alatt azt értjük, hogy a leképezés megtartja a csoportművelet szerkezetét, azaz minden csoportelemre igaz . Az exponenciális leképezés tulajdonságaiból kiindulva bizonyítható, hogy bármely két Lie-csoport közötti folytonos csoporthomomorfizmus automatikusan sima.
Bármely Lie-csoport homomorfizmus neutrális elemben vett tangense egy Lie-algebra homomorfizmus, tehát egy olyan lineáris leképezés, amely megtartja a Lie-zárójelet.
Két Lie-csoportot izomorfnak nevezünk, amennyiben létezik közöttük egy bijektív homomorfizmus, melynek inverze is egy Lie-csoport homomorfizmus, tehát egy olyan diffeomorfizmus, mely egyszerre egy csoporthomomorfizmus. Az eddig említettek következménye, hogy egy folytonos bijektív csoporthomomorfizmus két Lie-csoport között akkor diffeomorfizmus (tehát Lie-csoport izomorfizmus), ha az értelmezési tartomány szeparálható.
Lokális Lie-csoport homomorfizmusnak nevezünk egy olyan sima leképezést, mely két Lie-csoport neutrális elemének környezete között definiált és ezekben a környezetekben ugyanúgy megtartja a csoportműveletet. Két Lie-csoport lokálisan izomorfnak nevezünk, ha létezik közöttük egy olyan lokális Lie-csoport homomorfizmus, ami ezen felül egy diffeomorfizmus és az inverze is egy Lie-csoport homomorfizmus.
Lie első tétele azt mondja ki, hogy két lokálisan izomorf Lie-csoport Lie-algebrái izomorfak, míg Lie második tétele szerint két izomorf Lie-algebrához tartozó Lie-csoport lokálisan izomorf. Ezen tételek szerint egy Lie-csoport globális struktúráját általánosságban nem határozza meg a Lie-algebra. A fizikában ismert egy fontos példa Lie fundamentális tételei kapcsán, ugyanis az SU(2) és SO(3) Lie-csoportok Lie-algebrái izomorfak,[1] viszont a Lie-csoportok maguk nem izomorfak, ugyanis SU(2) egyszerűen összefüggő (azaz minden hurok folytonosan összehúzható egy pontba), míg SO(3) nem.[2]
Ado tétele kimondja, hogy bármely véges dimenziós valós Lie-algebra izomorf egy Lie-mátrixalgebrához. Ennek következménye Lie harmadik fundamentális tétele, miszerint minden véges dimenziós valós Lie-algebra egy lineáris Lie-csoport Lie-algebrája.
Ábrázolásai
[szerkesztés]Fontos kutatási terület Lie-csoportoknak úgy nevezett ábrázolásait (más néven reprezentációit) vizsgálni, melyek azt fejezik ki, hogy egy adott Lie-csoport hogyan hat egy vektortérre. Egy -dimenziós vektortér esetén a Lie-csoport komplex ábrázolása egy Lie-csoport homomorfizmus , ahol identifikálható -vel. Sok esetben az egyszerűség kedvéért -t nevezik ábrázolásnak.
Az ábrázoláselméletnek a fizikában is nagy jelentősége van: a hidrogénatom (vagy bármely olyan atom vagy ion, melynek egy vegyértékelektronja van) esetében az időfüggetlen Schrödinger-egyenlet megoldása egy háromdimenziós problémából egydimenziós problémává egyszerűsíthető, amennyiben felismerjük, hogy a rendszer Hamilton-operátora forgásszimmetrikus (tehát -szimmetrikus). Ez önmagában nem jelenti azt, hogy az operátor sajátállapotai forgásszimmetrikusak lennének, csupán azt, hogy a Schrödinger-egyenlet fix energiájú megoldásainak tere forgásszimmetrikus, melyre ezáltal az Lie-csoport ábrázolásaként lehet tekinteni.
Jegyzetek
[szerkesztés]Források
[szerkesztés]- Brian C. Hall. Lie Groups, Lie Algebras, and Representations: An Elementary Introduction, 2. kiadás, Graduate Texts in Mathematics, Springer. DOI: 10.1007/978-3-319-13467-3 (2015). ISBN 978-3319134666
- Michael Kunzinger: Lie Groups. University of Vienna, 2023
Fordítás
[szerkesztés]Ez a szócikk részben vagy egészben a Lie group című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.