„Entada rheedii” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
ManyJanos (vitalap | szerkesztései)
Új oldal, tartalma: „{{taxobox |image = Entada rheedei or E scandens (Garambi or African Dream Herb) in Talakona forest, AP W IMG 8280.jpg |image_caption = Pod at Talakona forest, in …”
Címke: HTML-sortörés
(Nincs különbség)

A lap 2013. október 14., 01:39-kori változata

Entada rheedii
Pod at Talakona forest, in Chittoor District of Andhra Pradesh, India.
Rendszertani besorolás
Ország: Növények
Törzs: Zárvatermők
Csoport: Valódi kétszikűek
Osztály: Kétszikűek
Csoport: Rosidae
Rend: Hüvelyesek
Család: Pillangóvirágúak
Nemzetség: Entada
Faj: E. rheedii
Tudományos név
''Entada rheedii''
Spreng.[1]
Szinonimák

E. monostachya DC.
E. pursaetha DC.

Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Entada rheedii témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Entada rheedii témájú kategóriát.

Az Entada rheedii, általános nevén afrikai álomnövény, hüvelyes tengeri bab vagy ahogy Jamikában hívják gubós szőlő egy nagyra növő afrikai fásszárú lián vagy kúszónövény. Magjának héja 3-5 mm vastag és rendkívül kemény, ennek köszönhetően rendkívül hosszú ideig kibírja a sós tengervízben.

Alkalmazása

Magjának fehér húsát hagyományos afrikai varázsszerként alkalmazzák, mely segítségével alvás közben élénk álmokat idéznek elő, lehetővé téve a kapcsolatteremtést a szellemvilággal. A leírások szerint enyhén kesernyés magbelet vagy nyersen fogyasztják, vagy felaprítva szárítják majd más szárított levelekkel (pl. dohánnyal) elkeverve lefekvés előtt elszívják, így érve el a kívánt hatást.[2] A hántolt termés főzve is fogyasztható és ilyenkor nem okoz élénk álmokat.

A növényt trópusi gyógyszerként is felhasználják olyan betegségek ellen, mint a fogfájás, a sárgaság, vagy a fekély, de alkalmazzák az izomzat vagy csontozat bántalmainak kezelésére is.[3] A növény nagyméretű magjaiból ékszereket és szerencsetalizmánokat is készítenek.

Elterjedése

A növény egyedei megtalálhatóak a Kelet- és Dél-Afrikai partok mentén, ott is a folyótorkolatokban és a mocsárvidékeken. Mivel vastag héjú magjai képesek akár éveken keresztül is ellenállni a sós tengervíznek, így az óceán hullámaival utazva a világ szinte összes trópusi tengerpartjára eljutott már. Ez alól különös módon kivételt képeznek az amerikai partok. A növény a következő országokban fordul elő: Kenya, Tanzánia, Uganda, Kamerun, Egyenlítői-Guinea, Gabon, Zaire, Elefántcsontpart, Ghána, Guinea, Bissau-Guinea, Libéria, Nigéria, Szenegál, Sierra Leone, Togo, Malawi, Mozambik, Zimbabwe, KwaZulu-Natal, Banglades, Bhután, India, Nepál, Srí Lanka, Kambodzsa, Laosz, Mianmar, Thaiföld, Vietnam, Indonézia, Malajzia, Pápua Új-Guinea, Fülöp-szigetek, Queensland.

Ültetése szobanövényként

Ezt az apró levelű gyorsan növő futónövény könnyen lehet a lakás egyik dísze. Mivel a maghéj rendkívül vastag és tömör, ezért ahhoz, hogy a termőképes magbelső nedvességhez jusson, kézi fúróval lyukakat kell fúrni a héjba, amíg el nem érjük a sárgás-fehér magbelet. Ezt követően a magot 24 órára langyos (nem forró) vízbe kell áztatni. Az áztatás során megduzzadt magot mély cserépbe (rózsaültető cserép) jó minőségű földbe ültetve a növény 2-3 héten belül gyökeret ereszt, majd újabb 1-2 hét múlva a szára is nőni kezd. Megfelelő körülmények között az entada rheedii az ezt követő 2 hétben elérheti a 1,5 méteres magasságot. A növényt magas keretre kell futtatni, amin a szárakat többször visszahajtva sűrű lombozatot lehet kialakítani. Legcélszerűbb az ablak előtt elhelyezni. Mivel hidegre érzékeny trópusi növényről van szó ezért nem lehet kitenni 5-10°C-nál alacsonyabb hőmérsékletnek. Érdekesség, hogy a fény felé igyekvő szár olyan gyorsan mozog, hogy szabad szemmel is látni lehet, akár több centimétert is elmozdulhat egyetlen másodperc alatt, a növény kacsai pedig 2-3 perc alatt bármire rátekerednek, ami a közelükben van.

Hivatkozások

  1. Entada rheedei information from NPGS/GRIN. www.ars-grin.gov. (Hozzáférés: 2008. március 10.)
  2. "Entada rheedii - African Dream Herb", www.entheology.org
  3. (2010) „Indigenous use and bio-efficacy of medicinal plants in the Rasuwa District, Central Nepal”. J Ethnobiol Ethnomed 6, 3. o. DOI:10.1186/1746-4269-6-3. PMID 20102631.  

Képek