Robert Duvall

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Viloris (vitalap | szerkesztései) 2020. november 23., 22:36-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎Filmszerepei: korr)
Robert Duvall
Robert Duvall 2014-ben
Robert Duvall 2014-ben
Életrajzi adatok
Születési névRobert Selden Duvall
Született1931január 5. (93 éves)
San Diego, Kalifornia
HázastársaBarbara Benjamin
(1964–1975)
Gail Youngs (1982–1986)
Sharon Brophy (1991–1996)
Luciana Pedraza (2004–)
Pályafutása
Iskolái
  • Principia College
  • Severn School
  • The Principia
  • Neighborhood Playhouse Színházi Iskola
Aktív évek1952
Műfajokwestern
Díjai
Oscar-díjLegjobb férfi főszereplő
Az Úr kegyelméből (1983)
További díjak

Robert Duvall IMDb-adatlapja
PORT.hu-adatlap
A Wikimédia Commons tartalmaz Robert Duvall témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Robert Selden Duvall (San Diego, 1931. január 5. –) Oscar-díjas amerikai színész, rendező.

A kezdetek

Francia és angol származású szülőktől született; apja katonatiszt volt, aki később elérte az admirálisi rangot is. Az illinois-i Principia College-ben drámát tanult, majd két évet szolgált a hadseregben is. 1955-től a New York-i The Neighborhood Playhouse-ban színésznek tanult; itt ismerkedett meg Gene Hackmannel és Dustin Hoffmannel is, akivel sok ideig bérelt közös lakást.

A filmvilágban

Első filmszerepét a Ne bántsátok a feketerigót! (To Kill a Mockingbird) című filmben kapta; a lelkileg leépült Boo Radleyt kellett eljátszania. Ez meghozta számára a hírnevet és színházi színészként játszott olyan híres darabokban, mint például Arthur Miller: Pillantás a hídról című műve. 1969-ben dolgozott először együtt Francis Ford Coppolával; az Esőemberek című filmben kapott szerepet, majd 1972-ben, és 1974-ben is A Keresztapa című filmeposz első két részében a Don ír származású fogadott fiát, Tom Hagent consiglierét kellett alakítania. Ezért a játékáért a legjobb férfi mellékszereplőnek járó Oscar-díjra is jelölték. Duvall egy sor újabb fontos mellékszerepet is kapott olyan filmekben, mint a Hálózat (The Network), vagy A hétszázalékos megoldás (The Seven-Per-Cents Solution). a Keresztapa után az 1979-es Apokalipszis most című filmjében ismét szerepeltette Duvallt, amiért újabb mellékszereplői Oscar-jelölést kapott. Ezek után 1979-től átnyergelt a főbb szerepekre; a legjobb férfi főszereplőnek jelölték A nagy Santiniben nyújtott alakításáért; a díjat végül az 1983-as, Az Úr kegyelméből (Tender mercies) meg is kapta.

A Keresztapa harmadik részében a várakozásokkal ellentétben nem tűnt fel, mivel nem tudott megegyezni a gázsijáról a stúdióval. Ennek ellenére Duvall nem pihent; 1992-ben a Sztálin című amerikai-magyar koprodukcióban a címszerepet játszotta. 1997-ben Az apostol-ért, 1998-ban pedig a A Civil Action-ért újabb Oscar-jelöléseket kapott, de egyiket sem sikerült újra aranyszoborra váltania. 2002-ben a Bérgyilkos tangót ő maga írta és rendezte.

Filmszerepei

Rendezőként

  • Bérgyilkos tangó (2002)
  • Az apostol (1997)
  • Angelo My Love (1983)
  • We're Not the Jet Set (1975)

További információk

Commons:Category:Robert Duvall
A Wikimédia Commons tartalmaz Robert Duvall témájú médiaállományokat.
  1. a b c https://army.togetherweserved.com/army/servlet/tws.webapp.WebApps?cmd=ShadowBoxProfile&type=Person&ID=338162