Dunántúl

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Kata (vitalap | szerkesztései) 2009. április 8., 00:08-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. ({{nincs forrás}})
A Dunántúl Magyarország térképén
Fájl:Pannonhalma102.jpg
A Pannonhalmi Bencés Főapátság
A Balaton partja Badacsony hegyével

A Dunántúl vagy Nyugat-Magyarország (németül Transdanubien) Magyarország nyugati területének elnevezése. Északon, nyugaton és délen az országhatár, míg keleten a Duna folyó jelöli ki határait.

A statisztikai célú NUTS besorolás legfelső szintjén Magyarország három nagyrégióra oszlik, ezek egyike a Dunántúl. Ebben az értelemben magába foglalja a három dunántúli régiót, összesen kilenc megyét.

Tájegységek

Nem önálló tájegység. A nagytájak közül az Északi-középhegység kivételével mindegyiknek van ide tartozó része. A Dunántúli-középhegység, Dunántúli-dombság, Kisalföld és az Alpokalja teljes területe alkotja, valamint az Alföldnek a Dunán átnyúló folytatása, a Dunántúli Alföld (részei: Mezőföld, Drávamellék).

Régiók

A Dunántúl a Nyugat-Dunántúl, Közép-Dunántúl és Dél-Dunántúl statisztikai régiót teljesen, míg a Közép-Magyarországinak és a Dél-Alföldinek csak a nyugati csücskét foglalja magában (Buda és környéke, illetve Gemenc).

Vizei

Tavak

Folyók

Nemzeti Parkok

Turizmus

A Dunántúl turisztikai régiói
Fájl:Pecs(hungary)102.jpg
Pécs: a Széchenyi tér

A Dunántúl négy turisztikai régióra van osztva. A statisztikai régióktól eltérően a Balaton és környéke külön turisztikai régiót alkot, a másik három nagy turisztikai régió a balatoni területeket leszámítva megközelítőleg fedi a statisztikai régiók területét.

A négy turisztikai régió:

Látnivalók turisztikai régió szerint

Balaton turisztikai régió

A Balaton és környéke Budapest mellett Magyarország legnépszerűbb turisztikai területe. Fő turisztikai látnivalója a Balaton partja, a fürdőzési és vitorlázási lehetőségek sokaságával. A Balaton körül egyaránt találhatóak műemlékekben gazdag történelmi települések (Tihany, Keszthely), különleges természeti értékek (a világörökség részét képező termálvizes Hévízi-tó és a tapolcai tavasbarlang), romantikus kastélyok és várromok (Nagyvázsony, sümegi vár, Szigliget), borvidékek (Balatonfelvidék, dél-balatoni borvidék), skanzenek (Szántódi uradalmi majorság), kisvasutak (Balatonfenyves). Sok turistát vonz ide az országos hírű művészeti fesztivál, a Művészetek Völgye.

Nyugat-Dunántúl turisztikai régió

A nyugat-dunántúli turisztikai régió fő látnivalói a műemlékek sokasága (Győr, Sopron, Szombathely, Kőszeg és a világörökség részét képező Pannonhalmi Bencés Főapátság), a kisvárosok és falvak középkori templomai (Ják, Lébény) és barokk kastélyai (Fertőd, Nagycenk), az arborétumok (Kám, Kőszeg, Kámon, Vép, Szeleste) a nagy kiterjedésű, a védett erdőségek, a világörökséghez tartozó Fertő tó és a különleges természeti környezetben található egyéb kirándulóhelyek (fertőrákosi kőfejtő, nagycenki múzeumvasút). Különleges népművészeti látnivalót jelent az őrségi falvak máig megőrzött népi építészete, a pityerszeri skanzen Szalafőn és a romantikus göcseji települések. A régióra jellemző a nagy múltra visszatekintő borkultúra.

Közép-Dunántúl turisztikai régió

A régió fő turisztikai látnivalóit a műemlékekben gazdag Székesfehérvár, Veszprém, Pápa és Várpalota, a Velencei-tó és kirándulóövezete, valamint a Dunántúli-középhegység (Bakony, Vértes, Gerecse) tájai jelentik. Sok turista keresi fel a tatai várat és Öreg-tavat, a zirci arborétumot, a romantikus cseszneki várromot, a komáromi erődrendszert, a gorsiumi régészeti parkot, a vértesszőlősi ősemberleleteket, a majki műemlékegyüttest és a bábolnai állami ménest is.

Dél-Dunántúl turisztikai régió

A turisztikai régió legfőbb látnivalóját a régió székhelye, Pécs városa jelenti mediterrán hangulatú utcáival, ókeresztény sírkamráival (világörökségi helyszín), középkori és törökkori emlékeivel, különleges múzeumaival. A régióban megtalálhatóak a látványos történelmi emlékek és várak (mohácsi történelmi emlékhely, szigetvári vár, siklósi vár, Pécsvárad, Magyaregregy), a nevezetes népművészeti értékek (a Sárköz falvai), a borvidékek (Szekszárd, Villány), a kisvasutak (Mesztegnyő, Kaszó) és a különleges kulturális központok (kaposmérői ősmagyar harcászati bemutatóhely és a somogyvámosi Krisna-falu). A természetjárók kedvelt célpontjai az abaligeti cseppkőbarlang, a szársomlyói természetvédelmi terület, a villányi kőbánya őslénybemutatója, valamint a régió nagy kiterjedésű erdői, (Gemenc, Gyulaj, Mecsek).