„Portál:Kultúra” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][nem ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
a Visszaállítottam a lap korábbi változatát 87.97.105.231 (vita) szerkesztéséről Csigabi szerkesztésére
Címke: Visszaállítás
Nincs szerkesztési összefoglaló
Címke: Visszaállítva
2. sor: 2. sor:
{{Portál-dobozfej|cím=<span style="font-size:150%">Kultúraportál</span>|címháttér=#D5C5FF}}
{{Portál-dobozfej|cím=<span style="font-size:150%">Kultúraportál</span>|címháttér=#D5C5FF}}


A '''kultúra''' szó a [[Latin nyelv|latin]] ''colere'' („művelni”) szóból származik és eredetileg a föld megművelését jelentette. A kultúra kifejezést ma többféle eltérő értelemben használjuk, amelyek közül a tudományos (antropológiai) és a hétköznapibb („magas kultúra”) értelmezés a leggyakoribb.
A '''kultúra''' szó a [[Latin nyelv|latin]] ''colere'' („művelni”) szóból származik és eredetileg a föld megművelését jelentette. A kultúra kifejezést ma többféle eltérő értelemben használjuk, amelyek közül a tudományos (antropológiai) és a hétköznapibb („magas kultúra”) értelmezés a leggyalegközelebb álló [[csimpánz]]oknál is.

A kultúra szó mai használata igen sokrétű. Beszélünk mezőgazdasági kultúráról, kultúrpolitikáról, nemzeti kultúrákról, stb. A kultúrpolitika kifejezés először egy német pedagógiai lapban, a Pädagogischer Revue-ben szereplő cikk címében jelent meg 1840-ben és e században született a nemzeti kultúrák kifejezése is.

A [[kulturális antropológia]] meghatározása szerint a kultúra egy adott [[társadalom]] mindazon ismereteinek összessége, amelyek az emberi közösség összetartozását és fennmaradását biztosítják. A kultúra alapján tudunk eligazodni abban, hogy melyek a fontos értékek és normák az életben. Bizonyos kulturális vonások már az [[állatvilág]]ban is megfigyelhetőek, így például az emberhez legközelebb álló [[csimpánz]]oknál is.
<div style="text-align:right;margin-right:10px;margin-bottom:4px;">'''[[Kultúra|Bővebben a kultúráról]]'''</div>
<div style="text-align:right;margin-right:10px;margin-bottom:4px;">'''[[Kultúra|Bővebben a kultúráról]]'''</div>
{{Portál-dobozláb}}
{{Portál-dobozláb}}
A fasz az nagy nem mint az unokatestvéremnek zolikának aki-nek egy miliméter


{{Portál-dobozfej|cím=Tagportálok|címháttér=#D5C5FF}}
{{Portál-dobozfej|cím=Tagportálok|címháttér=#D5C5FF}}

A lap 2024. április 21., 18:24-kori változata

Kultúraportál

A kultúra szó a latin colere („művelni”) szóból származik és eredetileg a föld megművelését jelentette. A kultúra kifejezést ma többféle eltérő értelemben használjuk, amelyek közül a tudományos (antropológiai) és a hétköznapibb („magas kultúra”) értelmezés a leggyalegközelebb álló csimpánzoknál is.

A  fasz  az nagy  nem mint az unokatestvéremnek zolikának aki-nek egy miliméter
Tagportálok
Új cikkeinkből


Ajánlott cikkünk

A Pannonhalmi Bencés Főapátság Magyarország egyik kiemelkedő történelmi emlékhelye, egyházi és művészettörténeti központja. Győr-Moson-Sopron megyében, a Pannonhalmai kistérségben, Pannonhalma városban (régi nevén Győrszentmárton) található. A főapátság vonzereje és a környék természeti adottságai miatt a város Magyarország turisztikai térképén az egyik leglátogatottabb célpontnak számít, a település a turizmusra van berendezkedve. A fő turisztikai látnivaló, az „ezeréves apátság” nemcsak építészeti jelentőséggel bír, hanem sokoldalú kiállításaival és gyűjteményeivel kultúrtörténeti emlékeket tár a látogató elé. Turisztikai jelentősége miatt Pannonhalmán gyakran csak a Pannonhalmi Bencés Főapátságot értik.

A főapátság látványos épületegyüttese a Szent Márton Miskovits-hegyen épült fel. A román stílusú altemplom és kerengő, valamint a gótikus évszázadok során barokk és klasszicista stílusú épületrészekkel egészült ki, amelyek a főapátság mai arculatát meghatározzák. A 19. századi könyvtárterem 400 ezres gyűjteményében számos könyvritkaságot őriznek.
Ajánlott képünk
A Csabai kolbász Magyarország egyik gasztronómiai különlegessége
Kategóriák
Többi portál