Ugrás a tartalomhoz

Osztrák Emlékszolgálat

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Pegybot (vitalap | szerkesztései) 2021. március 11., 19:52-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎Munkahelyek: Melbourne→ Melbourne (Ausztrália) AWB)

Az Osztrák Külföldi Szolgálat szövetségének osztrák emlék szolgálat programja egy alternatívája az osztrák polgári szolgálatnak, amivel külföldön lehet emlékszolgálatot teljesíteni. A résztvevők különböző holokauszt-megemlékező intézetekben szolgálnak.

Az ötlet

Az osztrák emlék szolgálatot Andreas Maislinger, egy innsbrucki (Tirol) politológus kezdeményezte, aki a Német Békemozgalmi Szervezet („Aktion Sühnezeichen Friedensdienst”) alapötletét vette át. Maislinger maga is önkéntesként dolgozott a Békemozgalmi Szervezetnek az Auschwitz-Birkenau Múzeumban, ahol az emlékszolgálat ötlete született.

A program

Az osztrák kormány 1991-ben fogadta el az emlék szolgálatot a polgári szolgálat alternatívájaként, és berendezett egy elősegítő szervezetet, ami az „eszközeit” az osztrák belügyminisztériumtól kapja. Ez az „elősegítő szervezet” osztja szét az „eszközöket” a további független szervezeteknek, mint például az osztrák polgári szolgálatnak. Az emlék szolgálat szándéka Ausztriának a holokausztban való bűnrészességnek a hangsúlyozása és a „soha többé”-ért való küzdés felelősségének az átadása. (Részlet a korábbi osztrák szövetségi kancellár, Franz Vranitzky 1993 júniusában tartott jeruzsálemi beszédéből).

Az osztrák emlék szolgálat a holokauszt intézeteknek és múzeumoknak világszerte egyedülálló hálózata, amelyek szívesen veszik igénybe a segítséget archívumaikban, könyvtáraikban, stb. 1992 óta pár száz emlékszolgáló, általában húsz év körüliek, munkálkodtak a holokauszt intézetekben, és dolgozták fel a holokauszt történetét.

Az osztrák kormány az osztrák külföldi szolgálat szövetségének osztrák emlékszolgálat programja mellett az „Emlék Szolgálat Szövetség”-et és a „Soha el nem felejteni” szövetséget is feljogosítja arra, hogy kiküldjék az emlék szolgálóikat az egész világon levő társszövetségekhez.

Austrian Holocaust Memorial Award

Az osztrák emlék szolgálat 2006 óta évente adja át az Austrian Holocaust Memorial Award-ot az olyan személyeknek, akik kiemelkedően sokat tettek a Soá (héberül a holokauszt) és a nemzetiszocializmus más bűneinek az emlékére.

Díjazottak:

Munkahelyek

Amerikai Egyesült Államok

Anglia

Ausztria

Ausztrália

Brazília

  • Petrópolis - Casa Stefan Zweig

Bulgária

  • Szófia - Bulgáriai Zsidók Szervezete

Csehország

Franciaország

  • Oradour - Centre de la mémoire|Centre de la Mémoire d´Oradour
  • Párizs - La Fondation pour la Mémoire de la Déportation
  • Párizs - Amicale de Mauthausen

Hollandia

Horvátország

  • Jasenovac - Gedenkstätte KZ Jasenovac

Izrael

Kanada

Kína

  • Harbin - Harbin Jewish Research Center
  • Sanghaj - Zsidó Tudomány Központ

Lengyelország

Magyarország

Németország

Norvégia

  • Oslo - Jodisk Aldersbolig

Olaszország

Svédország

Külső hivatkozások