Numerianus római császár

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen FoBeBot (vitalap | szerkesztései) 2020. június 30., 21:20-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Bot: Felhasznált irodalom és Felhasznált források szakaszcímek cseréje erre: Források (WP:BÜ#Források))
Numerianus
Marcus Aurelius Numerius Numerianus

A Római Birodalom princepse
Uralkodási ideje
283 augusztusa 284 novembere
(1 évig)
ElődjeCarus
UtódjaDiocletianus
Életrajzi adatok
Született253 körül
Nicomedia
Elhunyt284 novembere (31 évesen)
Nicomedia
ÉdesapjaCarus római császár
Édesanyjanem ismert
Testvére(i)
HázastársaArria Flavia
A Wikimédia Commons tartalmaz Numerianus témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Marcus Aurelius Numerius Numerianus, általánosan elterjedt néven Numerianus császár (253 körül – Nicomedia, 284 novembere) a Római Birodalom császára.

Uralkodása

Numerianust atyja, Carus császár 282-ben testvérével, Carinusszal együtt társuralkodóvá tette, s Numerianus kíséretében indult el a győzedelmesnek hitt perzsa hadjáratra. Carus császár halála után Numerianus a háború közepette vette fel az augustus címet. Ettől fogva ő lett a birodalom keleti részének uralkodója, míg fivére, Carinus a nyugati részeket ellenőrizte. Numerianus a sorozatos vereségek ellenére sem kötött békét a perzsákkal, de seregét mégis hazavezette Perzsiából. A hadjárat során súlyos szembetegséget kapott, és így cselekvésképtelenné vált. A tényleges hatalom a hadsereg felett apósának, Apernek, a praetoriánus testőrség parancsnokának a kezébe került.

Halála

A sereg erőltetett menetben haladt Armenián és Kappadókián át, a szelíd és kipusztult kisázsiai dombokon Bithünia felé. Amikor a sereg a Boszporusz partjára ért a császár már halott volt. A menetelés vége felé, valahol Nicomedia közelében, Aper győzködései ellenére a légionáriusok gyanítani kezdték, hogy császáruk már halott, ugyanis napok óta nem kelt fel a hordszékébôl, melyből már napok óta kellemetlen szag áradt. A katonák feltörték a hodszéket, s benne megtalálták a már több napja meggyilkolt császár tetemét. Apert rögtön bilincsbe verték, s az új császárnak kikáltott Valerius Diocles pedig megölte Apert. Későbbi legenda szerint egy druida jósnő azt jövendölte: „császár leszel, ha előbb egy vadkant megöltél”.[1] A vadkan latinul aper.

Jegyzetek

Források

  • Michael Grant: Róma császárai, Corvina Kiadó, Budapest, 1996.
  • Bánosi György - Veresegyházi Béla: Ókori uralkodók kislexikona, Anno Kiadó, Budapest, 2001.


Elődei:
Carus
és
Carinus
Consul
284
SPQR
Utódai:
Diocletianus
és
[…] Bassus
Előző uralkodó:
Carus
Római császár
283 – 284
Hadrianus császár szobra
Következő uralkodó:
Diocletianus
  • ókor Ókorportál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap