Ugrás a tartalomhoz

Kakaós csiga

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Zerind (vitalap | szerkesztései) 2021. február 24., 15:16-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Visszaállítottam a lap korábbi változatát Hurkageci (vita) szerkesztéséről 2001:4C4E:24CF:7D00:8115:8756:9D1A:D0D4 szerkesztésére)
Kakaós csiga
Más névenCsokoládés tekerge
Típusédesség, kelt tészta
Nemzet, ország Magyarország
Alapanyagokliszt, tojás, élesztő, tej, vaj, kakaó, cukor

A kakaós csiga (eredeti nevén: csokoládés tekerge[1]) egy édes péksütemény. Általában leveles tésztából készül, de házilag kelt tészta is jellemző. A tészta csiga alakban tekeredik, közé kakaókrém kerül, tetejét gyakran porcukor díszíti. Rokon sütemények még a diós csiga, a csokis csiga, a mogyorós csiga, a fehér csokis csiga, a pizzás csiga.

Története

Az 1700-as évekből ismert Chelsea bun[2] tekercselt kelt tésztás édesség volt, amit citromhéjjal, fahéjjal, mazsolával fűszereztek.

Cukros vajjal, esetleg diósan darázsfészek néven is ismert, erdélyi eredetű sütemény.[3]

A 19. században terjedt el Schnecken néven elsősorban német nyelvterületen. Fahéjjal, diófélékkel fűszerezték. Ennek egyik változataként, Schokoschnecke néven vált népszerűvé a csokis (kakaós) csiga.

Karcag környékén ferdinánd tekercs néven ismert változata 1923 óta ismert,[4] 2013-ban a Vidékfejlesztési Minisztériumtól "Hagyományos Ízek Régiók" védjegyet kapott.[5]

Az Egyesült Államokban a 19. század során vált népszerűvé a fahéjas fűszerezésű cinnamon roll (vagy sticky bun). Február 21-én ünneplik a süteményt.[6]

Hozzávalók

Elkészítési módja

A tojássárgákat a cukorral habosra keverik, majd hozzáöntenek három deciliter tejet. A maradék tejet meglangyosítják, belemorzsolják az élesztőt, és egy kiskanál cukorral felfuttatják. A lisztbe beleöntik a tojássárgás és élesztős masszát, és kicsit összekeverik. Majd hozzáadják az olvasztott vajat, és összegyúrják az egészet. Egy órán keresztül kelesztik. Ha megkelt, kétfelé szedik a tésztát. A belisztezett deszkán nyújtják ki az egyiket egy centiméter vastagra. Olajjal megkenik a tetejét, és rászórják a kakaó felét. Óvatosan feltekerik, majd levágnak belőle 2-3 cm-es szeleteket. Ugyanezt teszik a másik adag tésztával is. A tepsit kibélelik sütőpapírral, ráhelyezik a csigákat, és előmelegített sütőben kisütik.

Források