„Galba római császár” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][nem ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
a ISBN link(ek) sablonba burkolása MediaWiki RfC alapján
Nincs szerkesztési összefoglaló
29. sor: 29. sor:
== Származása, előmenetele ==
== Származása, előmenetele ==


Galba Dél-Itália egy kisvárosában született a [[22]]-ben [[consul]]i rangot viselő [[Caius Servius Galba]] és [[Mummia Achacia]] gyermekeként. Az előkelő [[Sulpicia gens]] tagja lévén a római arisztokrácia legfelsőbb köreiben fordult meg. Karrierje beindításában nagy szerepe volt [[Livia Drusilla Augusta|Livia]] császárnénak, aki – miután fiával, [[Tiberius római császár|Tiberius]]szal konfliktusba keveredett végrendeletében Galbára hagyta a legnagyobb vagyont, mintegy 50 millió [[sestertius]]t. Az uralkodó azonban csökkentette az összeget, és még ezt sem volt hajlandó kifizetni az ifjú politikusnak. Felesége, az előkelő [[Aemilia gens]]hez tartozó Lepida két fiút szült neki, ám Galba családja minden tagját túlélte, és többé nem nősült újra pedig állítólag még [[Nero római császár|Nero]] édesanyja, a császári családhoz tartozó [[Agrippina Minor|Agrippina]] megpróbált a kegyeibe férkőzni.
Galba Dél-Itália egy kisvárosában született a [[22]]-ben [[consul]]i rangot viselő [[Caius Servius Galba|Caius]] és [[Mummia Achacia]] gyermekeként. Az előkelő [[Sulpicia gens|Sul]]<nowiki/>rtói szolgálatot: [[Germania Superior|Germani]], [[Africa|Afr]][[Hispania Tarraconensis|sis]]ben ([[61]]–[[68]]). Előmenetele szépen alakult: [[ornamenta triumphalis|ornamenta triump]]<nowiki/>hárompi tisztséget is ráruháztak. Galba fegyelmet tartjei között, és példaszerűen adatát, ennek ellenére a rendkívs, 8 hispaniai év afféle hosszas száműzetéssel jelszámára, de legalább túlélte Nero tisztogatásait.

Politikai karrierjét csak hiányosan ismerjük. [[Caius Suetonius Tranquillus|Suetonius]] feljegyezte róla, hogy [[praetor]]ként kötélen járó [[elefánt]]okat mutatott be a közönségnek. Később [[Aquitania]] helytartója, majd a [[33]]-as év egyik [[consul]]ja lett, ezt követően három új [[provincia|provinciában]] teljesített helyartói szolgálatot: [[Germania Superior]]ban, [[Africa|Africában]] ([[45]]) és [[Hispania Tarraconensis]]ben ([[61]]–[[68]]). Előmenetele szépen alakult: [[ornamenta triumphalis]]t kapott, és három papi tisztséget is ráruháztak. Galba fegyelmet tartott alárendeltjei között, és példaszerűen végezte el feladatát, ennek ellenére a rendkívül hosszú, 8 hispaniai év afféle hosszas száműzetéssel jelentett egyet számára, de legalább túlélte Nero tisztogatásait.


== A trón megszerzése ==
== A trón megszerzése ==


[[68]] márciusában [[Caius Iulius Vindex]] vezetésével felkelés tört ki Gallia Lugdunensisben, amelyhez Galba nem csatlakozott, de nem is értesítette a császárt a szervezkedésről. Valószínűleg tisztában volt vele, hogy Nero már döntött a haláláról, amint Suetonius írja. Míg [[Germania Superior]] helytartója, [[Lucius Verginius Rufus]] leverte Vindexet, áprilisban Galba is fellázadt, amit májusban az africai helytartó, [[Lucius Clodius Macer]] is megtett. Galba tanácsot szervezett magának, és bár egyelőre nem [[imperator]]nak, hanem csak [[vir militaris]]nak nyilvánította magát, pénzt is veretett (felirataik: ROM RENASC / Újjászületett Róma, LIBERTAS RESTITUTA / Visszaállított Szabadság, SALUS GENERIS HUMANI / Az Emberiség Megmentése).
[[68]] márciusában [[Caius Iulius Vindex]] vezetésével llia Lugdunensisben, amelyhez Galba nem csatlakozott, de nem is értesítette a császárt a szervezkedésről.ztábantonius írja. M [[Germania Superior]] helytartója, [[Lucius Verginius Rufus]] levertisban Galba is fellázadt, amit májusban az africai helytartó, [[Lucius Clodius Macer]] is megtett. Galba tanácsot szervezett magának, és bár egyelőre nem [[imperator]]nak, hanem csak [[vir militaris]]nak nyilvánította magát, pénzt is veretett (felirataik: ROM RENASC / Újjászületett Róma, LIBERTAS RESTITUTA / Visszaállított Szabadság, SALUS GENERIS HUMANI / Az Emberiség Megmentése).


Galba nagy lehetősége Verginius lojalitásának köszönhetően jött el, ugyanis a Vindexet a teljes [[rajna]]i haderő élén leverő hadvezért sajátjai mellett a [[duna]]i legiók is szívesen látták volna uralkodóként. Ez pedig kétségkívül olyan támogatást jelentett volna neki, amivel szemben semmiféle riválisnak nem lehetett volna esélye. Így azonban Galba emberei megvásárolhatták maguknak a korrupt [[praefectus praetorio]], [[Caius Nymphidius Sabinus]] támogatását. A testőrgárda felkelését látva [[június 8.|június 8-án]] a [[senatus]] halálra ítélte az anyagyilkos Nerót, aki másnap öngyilkos lett.
Galba nagy lehetősége Verginius lojalitásának köszönhetően jött el, ugyanis a Vindexet a teljes [[rajna]]i haderő élén leverő hadvezért sajátjai mellett a [[duna]]i legiók is szívesen látták volna uralkodóként. Ez pedig kétségkívül olyan támogatást jelentett volna neki, amivel szemben semmiféle riválisnak nem lehetett volna esélye. Így azonban Galba emberei megvásárolhatták maguknak a korrupt [[praefectus praetorio]], [[Caius Nymphidius Sabinus]] támogatását. A testőrgárda felkelését látva [[június 8.|június 8-án]] a [[senatus]] halálra ítélte az anyagyilkos Nerót, aki másnap öngyilkos lett.

A lap 2019. április 26., 14:22-kori változata

Galba
Servius Sulpicius Galba (születési)[1]
Servius Galba Imperator Caesar Augustus (uralkodási)[2]
Galba mellszobra
Galba mellszobra

a Római Birodalom princepse
Uralkodási ideje
68. június 8. 69. január 15.
(7 hónapig)
ElődjeNero
UtódjaOtho
Életrajzi adatok
Uralkodóház
  • Sulpicii Galbae
  • Livii Ocellae
SzületettKr. e. 3. december 24.
Tarracina
ElhunytKr. u. 69. január 15. (70 évesen)
Róma
NyughelyeRóma
ÉdesapjaCaius Servius Galba
ÉdesanyjaMummia Achacia
Testvére(i)Gayo Sulpicio Galba
HázastársaAemilia Lepida
Gyermekei
  • nem ismert
  • nem ismert
  • Lucius Calpurnius Piso Frugi Licinianus
A Wikimédia Commons tartalmaz Galba témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Servius Galba Imperator Caesar Augustus, általánosan elterjedt néven Galba császár, született Servius Sulpicius Galba (Tarracina, Kr. e. 3. december 24.Róma, Kr. u. 69. január 15.) a Római Birodalom császára (68 októberétől haláláig), négy császár évének első uralkodója volt.

Származása, előmenetele

Galba Dél-Itália egy kisvárosában született a 22-ben consuli rangot viselő Caius és Mummia Achacia gyermekeként. Az előkelő Sulrtói szolgálatot: Germani, Afrsisben (6168). Előmenetele szépen alakult: ornamenta triumphárompi tisztséget is ráruháztak. Galba fegyelmet tartjei között, és példaszerűen adatát, ennek ellenére a rendkívs, 8 hispaniai év afféle hosszas száműzetéssel jelszámára, de legalább túlélte Nero tisztogatásait.

A trón megszerzése

68 márciusában Caius Iulius Vindex vezetésével llia Lugdunensisben, amelyhez Galba nem csatlakozott, de nem is értesítette a császárt a szervezkedésről.ztábantonius írja. M Germania Superior helytartója, Lucius Verginius Rufus levertisban Galba is fellázadt, amit májusban az africai helytartó, Lucius Clodius Macer is megtett. Galba tanácsot szervezett magának, és bár egyelőre nem imperatornak, hanem csak vir militarisnak nyilvánította magát, pénzt is veretett (felirataik: ROM RENASC / Újjászületett Róma, LIBERTAS RESTITUTA / Visszaállított Szabadság, SALUS GENERIS HUMANI / Az Emberiség Megmentése).

Galba nagy lehetősége Verginius lojalitásának köszönhetően jött el, ugyanis a Vindexet a teljes rajnai haderő élén leverő hadvezért sajátjai mellett a dunai legiók is szívesen látták volna uralkodóként. Ez pedig kétségkívül olyan támogatást jelentett volna neki, amivel szemben semmiféle riválisnak nem lehetett volna esélye. Így azonban Galba emberei megvásárolhatták maguknak a korrupt praefectus praetorio, Caius Nymphidius Sabinus támogatását. A testőrgárda felkelését látva június 8-án a senatus halálra ítélte az anyagyilkos Nerót, aki másnap öngyilkos lett.

Galba ennek hírére azonnal elkobozta a császár minden hispaniai vagyonát, és az eladásukból – illetve a 12 éve Lusitániában helytartóskodó Marcus Salvius Otho és a helyi lakosság hozzájárulásából – származó pénzből felszerelte saját legióját (Legio VII Gemina), majd elindulva felvette a Caesar nevet. Ezzel azt hangsúlyozta, hogy jogi értelemben is a Iulius–Claudius-dinasztia örökösének tekinti magát.

Közben Nymphidius követelésekkel lépett elő: életre szóló, meg nem osztandó praetorianus prefecturát kért magának, egyúttal megpróbálta a Vindex leverésére Rómában összegyűlt katonákkal és a praetorianusokkal császárrá emeltetni magát, ám a katonák meggyilkolták, Galba pedig elrendelte híveinek legyilkolását. Egy legiónyi szervezetlen katonával is össze kellett csapnia, akiket még Nero gyűjtött a fővárosba, és most jelvényeket és zsoldot követeltek.

Galba uralkodása

Amikor októberben bevonult Rómába, Galbának még mindig volt egy ellenfele az africai Macer személyében, ám őt még ebben a hónapban meggyilkoltatta. Ezt követően azonban egyre romlott a helyzete, mivel Nero pazarlásait kijavítandó szigorú takarékossági intézkedéseket foganatosított, és tanácsadói (a consullá emelt Titus Vinius, a praefectus praetorio Cornelius Laco és Icellus, a szabadosa) is károsan befolyásolták. Ennek keretében sem a hadsereg Vindexet leverő katonái, sem a praetorianusok nem részesültek a várt pénzjutalomban. Ezzel azonban a saját bukását készítette elő. Január 1-jén a germaniai legiók megtagadták az engedelmességet, mire Galba adoptálta az előkelő, ám a katonaság berkeiben nem ismert Lucius Calpurnius Piso Frugi Licinianust. Az örökösválasztással azonban az addig őt támogató Otho számításait húzta keresztül, így ő gyorsan puccsot szervezett a praetorianusok körében, akik a megígért jutalom reményében január 15-én meggyilkolták Galbát és a Vesta templomában menedéket kereső Pisót.

Jegyzetek

Források

  • Krawczuk: Római császárok: Krawczuk, Aleksander. Római császárok. Lazi Könyvkiadó, Szeged (2008). ISBN 978-963-267-023-2 

További információk

Commons:Category:Galba
A Wikimédia Commons tartalmaz Galba római császár témájú médiaállományokat.


Elődei:
Cingonius Varro (suff)
és
Publius Cornelius Scipio Asiaticus (suff)
Consul
69. január
SPQR
Utódai:
Marcus Salvius Otho (suff)
és
Lucius Salvius Otho Titianus (suff)
Előző uralkodó:
Nero
Római császár
68 – 69
Hadrianus császár szobra
Következő uralkodó:
Otho