Sanghaj-Putungi nemzetközi repülőtér

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
Putung nemzetközi repülőtér
上海浦东国际机场

Shànghǎi Pǔdōng Guójì Jīchǎng
IATA: PVG  ICAO: ZSPD
Adatok
Elhelyezkedés Sanghaj
 Kína
Kiszolgált város Sanghaj
Megnyitás 1999
Üzemeltető Shanghai Airport Authority
NévadóSanghaj (direct-administered municipality)
Tszf. magasság 4,0 m
Utasforgalom 26 790 826 (2006)
Futópályák
IrányHosszúságBurkolat
16R/34L3800 mbetonozott borítású
17R/35L4000 mbetonozott borítású
35R/17L3400 mmegnyitás: 2008-ban
Elhelyezkedése
Putung nemzetközi repülőtér (Ázsia)
Putung nemzetközi repülőtér
Putung nemzetközi repülőtér
Pozíció Ázsia térképén
é. sz. 31° 08′ 36″, k. h. 121° 48′ 19″Koordináták: é. sz. 31° 08′ 36″, k. h. 121° 48′ 19″
Térkép
A Putung nemzetközi repülőtér weboldala
A Wikimédia Commons tartalmaz Putung nemzetközi repülőtér témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

A Sanghaj-Putungi nemzetközi repülőtér (IATA: PVGICAO: ZSPD) (SSE: 600009) (egyszerűsített kínai:上海浦东国际机场, pinjin: Shànghǎi Pǔdōng Guójì Jīchǎng) Sanghaj város Putung kerületének keleti részén található, Kínában. Ez az egyik legfontosabb nemzetközi belépési pont Kínába, a 2006-os évben mért 17,15 millió nemzetközi utasforgalmával megelőzi a pekingi Pekingi nemzetközi repülőtér annak 12,6 millió nemzetközi utasával. Ez jelenleg a világ hatodik legforgalmasabb teherforgalmi csomópontja és 28. legforgalmasabb nemzetközi repülőtere. A Putungi repülőtér a China Eastern Airlines és a Shanghai Airlines bázisállomása, illetve az Air China fontos nemzetközi csomópontja. A legforgalmasabb nemzetközi célállomások: Párizs, Frankfurt, Chicago és Sydney.

A repülőtér a várostól 30 km-re található, leggyorsabban a Sanghaji lebegő mágnesvasúttal közelíthető meg.

Története[szerkesztés]

A Putungi nemzetközi repülőtér megnyitása előtt a Sanghaj-Hungcsiaói nemzetközi repülőtér volt a város fő repülőtere. Az 1990-es években a Hongqiao repülőtér fejlesztése és növelése lehetetlenné vált, mivel a város dinamikus terjeszkedéssel körbevette a régi repülőteret. A városvezetésnek alternatívát kellett találnia, hogy a nemzetközi forgalom nagy részét elvigye a Hongqiao repülőtérről. Megfelelő területnek a Putung kerület keleti széle, a Jangce folyó torkolata és a Kelet-kínai-tenger partja mutatkozott.

A repülőteret 1999. október 1-jén nyitották meg, és azonnal átvette a Hongqiao repülőtér szerepét mint Sanghaj nemzetközi repülőtere, mivel ekkortól majdnem minden nemzetközi járat innen indul és ide érkezik, beleértve a regionális járatokat Hongkongba és Makaóba, melyeket Kínában nemzetközi járatként kezelnek, miközben ezeket a területeket az ország elidegeníthetetlen részeiként tartják számon. 2007 októberére a Hongqiao repülőtéren csak korlátozott nemzetközi forgalom maradt járatokkal a Haneda nemzetközi repülőtérre (Tokió) és novemberben a Gimpo nemzetközi repülőtérre, Szöulba. A második kifutópályát 2005. március 17-én nyitották meg, a harmadikat 2008. március 26-án – akárcsak a második terminált és egy áruszállítási terminált –, a negyedik kifutópálya és a harmadik terminál pedig tervezés alatt áll. A hosszú távú tervekben 3 terminál, 2 nagy váró, 5 kifutópálya és évi 100 milliós utaskapacitás szerepel.

A légitársaságok elosztása 2008 tavaszától[szerkesztés]

  • 1. terminál: Skyteam és Oneworld, China Eastern Airlines nemzetközi járatai, egyéb belföldi járatok

Aeroflot, Aeromexico, Air France, American Airlines, Asiana Airlines, British Airways, Cathay Pacific, Cebu Pacific, China Eastern Airlines (nemzetközi), China Southern Airlines (nemzetközi), Chongqing Airlines, Delta Air Lines, Emirates, Finnair, Garuda Indonesia, Hainan Airlines, Japan Airlines, KLM Royal Dutch Airlines, Korean Air, Malaysia Airlines, Nepal Airlines, Philippine Airlines, Qantas, Qatar Airways, Royal Brunei Airlines, Shenzhen Airlines, Sichuan Airlines, Virgin Atlantic.

  • 2. terminál: Star Alliance, minden Air China- és Shanghai Airlines-járat, ill. a China Eastern és a China Southern belföldi járatai

Air Canada, Air China, Air India, Air New Zealand, All Nippon Airways, Asiana Airlines, China Eastern Airlines (belföldi), China Southern Airlines (belföldi), Lufthansa, Shanghai Airlines, Singapore Airlines, Swiss International Airlines, Thai Airways International, Turkish Airlines, United Airlines.

Forgalom[szerkesztés]

Az utasforgalom az elmúlt években az alábbi módon változott:

Utasforgalom
Utasok száma
5 543 667
13 667 094
23 664 967
28 920 432
40 578 621
44 880 164
60 098 073
70 001 237
30 476 531
14 178 386
2000200220052007201020122015201720202022
Adatok: Wikidata

Légitársaságok és célállomások[szerkesztés]

Nemzetközi személyjáratok[szerkesztés]

Minden Hongkongba és Makaóba tartó járatot itt tüntetünk fel, mivel ezeket nemzetközi járatokként kezelik.

Sanghaj-Putungi nemzetközi repülőtér (beltér), 2004. szeptember
Sanghaj-Putungi nemzetközi repülőtér (beltér)

Továbbá a China Airlines, az EVA Air és Far Eastern Air Transport (FAT) különjáratokat üzemeltetett a Holdújév alatt Taipei-be (Tajpej, Tajvan) és az Uni Air Kaohsiung-ba (Taiwan). Fontos tudni, hogy az év többi időszakában nincs közvetlen légi összeköttetés a szárazföldi Kína és Taiwan között, oda csak átszállással (pl. Hongkong-ban) lehet eljutni.

Belföldi személyjáratok[szerkesztés]

  • Air China (Beihai, Beijing, Chengdu, Chongqing, Ningbo, Shenzhen, Wenzhou, Wuhan, Yantai)
  • China Eastern Airlines (Baoshan, Beihei, Beijing, Changchun, Changsha, Chongqing, Dalian, Dayong, Diqing, Fuzhou, Guangzhou, Guilin, Guiyang, Haikou, Hangzhou, Harbin, Hefei, Hohhot, Huangshan, Huangyan, Jinan, Jingyong, Kunming, Lanzhou, Lianyungang, Lijiang City, Lincang, Longyan, Luxi, Luzhou, Mian Yang, Nanchang, Nanjing, Nanning, Ningbo, Qingdao, Sanya, Shantou, Shenyang, Shenzhen, Shijiazhuang, Simao, Taiyuan, Tianjin, Tunxi, Urumqi, Wenzhou, Wuhan, Wuyishan, Xi'an, Xiamen, Xining, Xuzhou, Yanji, Yantai, Yibin, Yinchuan, Zhangjiajie, Zhaotong, Zhengzhou, Zhoushan, Zhuhai)
  • China Southern Airlines (Changchun, Dalian, Guangzhou, Haikou, Harbin, Qiqihar, Sanya, Shenyang, Shenzhen, Xi'an, Zhangjiajie, Zhuhai)
  • Chongqing Airlines (Chongqing)
  • Hainan Airlines (Haikou)
  • Shanghai Airlines (Beijing, Changchun, Chengdu, Chongqing, Dalian, Guangzhou, Haikou, Harbin, Jinzhou, Qingdao, Sanya, Shenyang, Shenzhen, Tunxi, Weihai, Xiangfan, Yantai)
  • Shenzhen Airlines (Shenzhen)
  • Sichuan Airlines (Chengdu, Chongqing)

Fordítás[szerkesztés]

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Shanghai Pudong International Airport című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

További információk[szerkesztés]

Commons:Category:Shanghai Pudong International Airport
A Wikimédia Commons tartalmaz Sanghaj-Putungi nemzetközi repülőtér témájú médiaállományokat.